Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Wybrane wytyczne projektowania wentylacji i komfortu termicznego w budynkach biurowych

Wybrane wytyczne  projektowania wentylacji i komfortu termicznego w budynkach biurowych
Wybrane wytyczne projektowania wentylacji i komfortu termicznego w budynkach biurowych
Fot. pixabay.com

Zdrowe zielone biura to raport Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC), Powstał na podstawie ankiet przeprowadzonych w drugiej połowie 2017 roku wśród 703 pracowników biur różnej klasy w całej Polsce. Odpowiada na pytanie, co składa się na zdrowe i zielone budownictwo, i inspiruje do projektowania środowiska pracy z nowej perspektywy.

W artykule:

• Jakość środowiska wewnętrznego i wentylacja
• Komfort termiczny - ogrzewanie i chłodzenie
• Inne wytyczne

Raport podzielony został na dwie części. Pierwsza przedstawia zagregowany opis stanu zadowolenia polskich pracowników z jakości środowiska w biurach, w których pracują. Pogrupowano je w siedem obszarów: 1 – jakość środowiska wewnętrznego i wentylacja; 2 – komfort termiczny; 3 – światło dzienne i oświetlenie; 4 – akustyka; 5 – układ biura i active design; 6 – dostęp do natury i widoki na zewnątrz; 7 – lokalizacja i dostęp do udogodnień.

Z badań ankietowych wynika, że z jakości środowiska wewnętrznego i wentylacji niezadowolonych było 28% respondentów. Na brak komfortu termicznego wskazało prawie 25% ankietowanych. Z oświetlenia nie było zadowolonych 17%, a z akustyki (hałasu) 33%. W przypadku nowych budynków prawie 66% pracowników potwierdziło, że ma dostęp do różnorodnej przestrzeni, a w certyfikowanych ponad 90% osób uważa, że ich biuro sprzyja aktywności ruchowej. Ponad 50% respondentów stwierdziło, że w swoim otoczeniu biurowym ma zbyt mało roślin. 67% ankietowanych osób w wieku poniżej 30. roku życia korzysta z transportu publicznego, a wszystkie obiekty certyfikowane mają infrastrukturę dla rowerzystów.

W drugiej części publikacji opisano dobre praktyki, najnowsze trendy i zalecenia w zakresie budowy oraz aranżacji biur, które sprzyjają dobremu samopoczuciu i produktywności pracowników. Omówiono siedem wyszczególnionych powyżej obszarów i wskazano konkretne możliwe do podjęcia działania zmierzające do poprawy jakości środowiska pracy. Zagadnienia te są ważne nie tylko dla użytkowników, ale też inwestorów, projektantów i wreszcie pracodawców wynajmujących powierzchnie biurowe.

Do projektowania budynków biurowych, zwłaszcza certyfikowanych, wykorzystuje się programy symulacyjne do modelowania numerycznego. To nie tylko analizy zużycia energii, komfortu cieplnego, wentylacji czy dostępu do światła, ale także takich elementów, jak wystrój wnętrz i aranżacje sprzyjające aktywności pracowników (active design). Z badań prezentowanych m.in. przez Go4Energy wynika, że największy potencjał oszczędności w całym cyklu życia budynków biurowych mają ludzie (ich komfort), a nie systemy HVAC. Zwiększenie produktywności pracowników może bowiem przynieść kilkukrotnie większe zyski niż działania zmierzające do oszczędności energii.

Dlatego tak ważne jest zapewnienie użytkownikom biur jak najwyższego komfortu na wielu płaszczyznach, począwszy od jakości powietrza i komfortowej temperatury, poprzez światło i akustykę, po kontakt z naturą i rozwiązania sprzyjające aktywności fizycznej. Oczywiście kwestie energoefektywności budynków i instalacji są ważne, ale nie można ich analizować w oderwaniu od wymogu zapewniania komfortu ludziom. Poniżej zaprezentowano wybrane wytyczne z raportu PLGBC Zdrowe zielone biura – kierowane do projektantów instalacji HVAC i mające wpływ na instalacje w budynkach biurowych.

Literatura:

  1. Mayer S., Pagel M., Fresh Air Eases Work – The Effect of Air Quality on Individual Investor Activity, The National Bureau of Economic Research, 2017.
  2. WELL Building Standard v1, International Well Building Institute, 2017. 
  3. Skopek S., Best B., SMART Green + Productive Workplace, 2017. 
  4. Interface, The Global Impact of Biophilic Design in the Workplace, Human Spaces [online], 2014, https://blog.interface.com/en-uk (dostęp 5.05.2018).
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[projektowanie wentylacji, wentylacja, projektowanie, komfort termiczny, budynki biurowe, zdrowe zielone biura, Polskie Stowarzyszenie Budownictwo Ekologicznego, zielone budownictwo, zanieczyszczenia, ogrzewanie, chłodzenie, klimatyzacja]

   30.07.2018
Dostęp do pełnej treści tego artykułu jest BEZPŁATNY, wymaga jednak zalogowania.
Logowanie
zapomniałem hasła
Załóż konto
Jeśli nie masz jeszcze Konta Użytkownika - prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Czas potrzebny na założenie Konta Użytkownika to max. 1 minuta.
Chcę założyć konto użytkownika
Dlaczego warto założyć konto użytkownika?
otrzymujesz bezpłatny dostęp do wielu przydatnych informacji: artykułów znanych ekspertów, przeglądów produktów, porad i raportów
co tydzień otrzymasz bezpłatny Newsletter informujący o nowych artykułach, produktach i wydarzeniach związanych z izolacjami i rynkiem budowlanym
będziesz miał możliość brania udziału w konkursach z cennymi nagrodami
utworzysz swój Profil, dzięki któremu będziesz mógł brać udział w dyskusjach na Forum, wymieniać się poglądami z innymi użytkownikami oraz pisać opinie i komentarze
będziesz otrzymywać powiadomienia o promocjach i rabatach w naszej Księgarni Technicznej oraz zniżkach w sklepach naszych partnerów biznesowych.
Jednocześnie zapewniamy Cię, iż podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możesz zmienić swoje dane lub zażądać usunięcia konta.
Przed założeniem Konta sugerujemy zapoznać się z regulaminem.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zacznij zarabiać na bezinwazyjnej renowacji rur kanalizacyjnych!

Dołącz do grona WYKONAWCÓW »

bezinwazyjna renowacja rur

Zadzwoń 733 11 88 00

i dowiedz się więcej!

 


Jak zaoszczędzić do 80% energii » W jaki sposób dobrać kurtynę powietrzną »
kurtyna powietrzna montaż  dobór kurtyny powietrznej
Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne (...) czytam więcej » Kurtyny powietrzne to idealne rozwiązanie dla zachowania komfortowego klimatu w pomieszczeniach handlowych i (...) czytam więcej »

 


Niewidoczne kurtyny powietrzne  - jak tego dokonać »

kominy stalowe

Zasadność stosowania kurtyn powietrznych w obiektach użyteczności publicznej nie podlega wątpliwości. Ich wysoka skuteczność w (...) czytam więcej »

 


Budujesz? Dowiedz się, jak zapewnić komfort cieplny i akustyczny »
Jak szybko dokonać pomiaru przepływu mediów użytkowych »
komfort cieplny przepływomierz kieszonkowy
Komfort to równowaga pomiędzy środowiskiem otaczającym a wrażeniami psychofizycznymi (...) czytam więcej » Pomiar przepływu cieczy i ich temperatury w wydaniu kieszonkowym (...) czytam więcej »

 


Poznaj nowe ceny na wentylatory dachowe przeciwwybuchowe »

wentylator dachowy

 

czytaj dalej »

 


Jak zaprojektować energooszczędny dom » Poznaj nowe style w kolekcji sanitarnej »
komfort cieplny armatura
    

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - Wybór źródła ciepła i chłodu
  • - Projektowanie wentylacji w biurach
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl