Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Wybrane wytyczne projektowania wentylacji i komfortu termicznego w budynkach biurowych

Wybrane wytyczne  projektowania wentylacji i komfortu termicznego w budynkach biurowych
Wybrane wytyczne projektowania wentylacji i komfortu termicznego w budynkach biurowych
Fot. pixabay.com

Zdrowe zielone biura to raport Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC). Powstał na podstawie ankiet przeprowadzonych w drugiej połowie 2017 roku wśród 703 pracowników biur różnej klasy w całej Polsce. Odpowiada na pytanie, co składa się na zdrowe i zielone budownictwo, i inspiruje do projektowania środowiska pracy z nowej perspektywy.

W artykule:

• Jakość środowiska wewnętrznego i wentylacja
• Komfort termiczny - ogrzewanie i chłodzenie
• Inne wytyczne

Raport podzielony został na dwie części. Pierwsza przedstawia zagregowany opis stanu zadowolenia polskich pracowników z jakości środowiska w biurach, w których pracują. Pogrupowano je w siedem obszarów: 1 – jakość środowiska wewnętrznego i wentylacja; 2 – komfort termiczny; 3 – światło dzienne i oświetlenie; 4 – akustyka; 5 – układ biura i active design; 6 – dostęp do natury i widoki na zewnątrz; 7 – lokalizacja i dostęp do udogodnień.

Z badań ankietowych wynika, że z jakości środowiska wewnętrznego i wentylacji niezadowolonych było 28% respondentów. Na brak komfortu termicznego wskazało prawie 25% ankietowanych. Z oświetlenia nie było zadowolonych 17%, a z akustyki (hałasu) 33%. W przypadku nowych budynków prawie 66% pracowników potwierdziło, że ma dostęp do różnorodnej przestrzeni, a w certyfikowanych ponad 90% osób uważa, że ich biuro sprzyja aktywności ruchowej. Ponad 50% respondentów stwierdziło, że w swoim otoczeniu biurowym ma zbyt mało roślin. 67% ankietowanych osób w wieku poniżej 30. roku życia korzysta z transportu publicznego, a wszystkie obiekty certyfikowane mają infrastrukturę dla rowerzystów.

W drugiej części publikacji opisano dobre praktyki, najnowsze trendy i zalecenia w zakresie budowy oraz aranżacji biur, które sprzyjają dobremu samopoczuciu i produktywności pracowników. Omówiono siedem wyszczególnionych powyżej obszarów i wskazano konkretne możliwe do podjęcia działania zmierzające do poprawy jakości środowiska pracy. Zagadnienia te są ważne nie tylko dla użytkowników, ale też inwestorów, projektantów i wreszcie pracodawców wynajmujących powierzchnie biurowe.

Czytaj też: Oddymianie garaży zamkniętych – wymagania przepisów a efektywność rozwiązań technicznych >>

Do projektowania budynków biurowych, zwłaszcza certyfikowanych, wykorzystuje się programy symulacyjne do modelowania numerycznego. To nie tylko analizy zużycia energii, komfortu cieplnego, wentylacji czy dostępu do światła, ale także takich elementów, jak wystrój wnętrz i aranżacje sprzyjające aktywności pracowników (active design). Z badań prezentowanych m.in. przez Go4Energy wynika, że największy potencjał oszczędności w całym cyklu życia budynków biurowych mają ludzie (ich komfort), a nie systemy HVAC. Zwiększenie produktywności pracowników może bowiem przynieść kilkukrotnie większe zyski niż działania zmierzające do oszczędności energii.

Dlatego tak ważne jest zapewnienie użytkownikom biur jak najwyższego komfortu na wielu płaszczyznach, począwszy od jakości powietrza i komfortowej temperatury, poprzez światło i akustykę, po kontakt z naturą i rozwiązania sprzyjające aktywności fizycznej. Oczywiście kwestie energoefektywności budynków i instalacji są ważne, ale nie można ich analizować w oderwaniu od wymogu zapewniania komfortu ludziom. Poniżej zaprezentowano wybrane wytyczne z raportu PLGBC Zdrowe zielone biura – kierowane do projektantów instalacji HVAC i mające wpływ na instalacje w budynkach biurowych.

Jakość środowiska wewnętrznego i wentylacja

Jakość powietrza wewnętrznego istotnie wpływa na zdrowie i samopoczucie pracowników. Potwierdzono naukowo negatywny wpływ złej jakości powietrza na produktywność. Także badanie przeprowadzone przez PLGBC wykazało, że zdaniem ankietowanych jakość powietrza jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ogólną ocenę warunków panujących w biurze. 

Najnowsze wyniki badań potwierdzają, że nawet nieodczuwalne zmiany jakości powietrza znajdują odzwierciedlenie w produktywności pracowników. Zwiększenie stężenia pyłów zawieszonych PM10 w powietrzu zewnętrznym już o tak niewiele, jak 12 mikrogramów na metr sześcienny, przekłada się na 10-procentowy spadek efektywności pracowników umysłowych przebywających w biurach [1]. Stężenie zanieczyszczeń oraz czas ekspozycji determinują skalę konsekwencji negatywnych dla ludzkiego zdrowia. Do najistotniejszych szkodliwych czynników Jakość środowiska wewnętrznego i wentylacjaJakość powietrza wewnętrznego istotnie wpływa na zdrowie i samopoczucie pracowników. Potwierdzono naukowo negatywny wpływ złej jakości powietrza na produktywność. Także badanie przeprowadzone przez PLGBC wykazało, że zdaniem ankietowanych jakość powietrza jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ogólną ocenę warunków panujących w biurze. Najnowsze wyniki badań potwierdzają, że nawet nieodczuwalne zmiany jakości powietrza znajdują odzwierciedlenie w produktywności pracowników. Zwiększenie stężenia pyłów zawieszonych PM10 w powietrzu zewnętrznym już o tak niewiele, jak 12 mikrogramów na metr sześcienny, przekłada się na 10-procentowy spadek efektywności pracowników umysłowych przebywających w biurach [1]. Stężenie zanieczyszczeń oraz czas ekspozycji determinują skalę konsekwencji negatywnych dla ludzkiego zdrowia. Do najistotniejszych szkodliwych czynników należą: wysokie stężenie dwutlenku węgla, tlenek węgla, pyły zawieszone PM2,5 i PM10, ozon, ołów, dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, a także związki pochodzenia organicznego: lotne związki organiczne (ang. Volatile Organic Compounds – VOC), takie jak np. benzen i formaldehyd, oraz bakterie, wirusy i grzyby [2]. 

Negatywne skutki oddziaływania zanieczyszczeń na organizm różnią się intensywnością i uciążliwością. Podstawowe dolegliwości to podrażnienia gardła, oczu, nosa czy bóle głowy. Objawy te są symptomami tzw. syndromu chorego budynku (and. Sick Building Syndrome – SBS). Poważniejsze obejmują schorzenia górnych dróg oddechowych, alergie, nasilenie wymienionych objawów, a nawet rozwój astmy. W skrajnych przypadkach długotrwałego oddziaływania na organizm mogą wręcz prowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu. Objawy syndromu chorego budynku nie tylko przyczyniają się do pogorszenia efektywności pracowników w biurze, ale także prowadzą do zwiększonej absencji chorobowej [3]. Z punktu widzenia zarządzania firmami obniżona produktywność i większa liczba zwolnień lekarskich pracowników przekładają się na realne zwiększenie kosztów prowadzenia działalności.

Przeczytaj również: Izolacje techniczne – zapobieganie stratom energii i korozji instalacji

Do zapewnienia użytkownikom zdrowego środowiska pracy dużą wagę przykłada się w systemach certyfikacji ekologicznej budynków, takich jak LEED, BREEAM czy WELL. Zawarto w nich wiele praktycznych zaleceń, które budynki powinny spełniać na etapie projektowania, wykonawstwa i użytkowania. Wymagania te mogą być drogowskazem nawet w przypadku budynków i biur, które nie aspirują do uzyskania certyfikatu. Działania mające na celu zapewnienie właściwej jakości powietrza obejmują dwa podstawowe podejścia: eliminację źródeł zanieczyszczeń oraz właściwą wentylację.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[projektowanie wentylacji, wentylacja, projektowanie, komfort termiczny, budynki biurowe, zdrowe zielone biura, Polskie Stowarzyszenie Budownictwo Ekologicznego, zielone budownictwo, zanieczyszczenia, ogrzewanie, chłodzenie, klimatyzacja]

   30.07.2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience  »

wentylatory do łazienke

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Jaka jest alternatywa dla wentylatorów dachowych w restauracjach »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl