Wodomierz to licznik zużycia wody, który pozwala na bieżąco kontrolować ilość zużytej wody. Nie ma uniwersalnych wodomierzy, dlatego przed jego zakupem musimy wcześniej określić, jakiej wielkości urządzenia potrzebujemy, jakie są warunki montażu i eksploatacji oraz w jaki sposób będzie dokonywany pomiar. Ważne jest też sprawdzenie, jaki strumień objętości wody dane urządzenie ma nam zmierzyć. Jest to ustalenie przepływu wody występującego na danym odcinku instalacji, na której zamontowany ma być wodomierz.
Wodomierz mechaniczny czy cyfrowy?
Przy podstawowym wyborze wodomierza warto porównać wodomierz mechaniczny i cyfrowy. Najpopularniejszym urządzeniem jest wodomierz mechaniczny, który zapewnia bardzo dobrą jakość w stosunku do ceny. Jego konstrukcja zawiera wirnik, a przepływająca woda wprawia go w ruch obrotowy przekazywany do liczydła, który pokazuje wskazanie do odczytu.
Sposób, w jaki ruch wirnika przekazywany jest do liczydła określa podział wodomierzy na dwa typy:
- mokrobieżny – ruch wirnika jest bezpośrednio przekazywany na zębatki liczydła, obie części są połączone i znajdują się w jednej komorze, przez którą przepływa woda;
- suchobieżny – konstrukcyjnie podzielony jest na dwie odseparowane od siebie komory. W komorze mokrej znajduje się wirnik, w suchej natomiast – liczydło. Ruch wirnika przekazywany jest do liczydła za pomocą magnesów umieszczonych w obu komorach oraz mechanizmu sprzęgła magnetycznego.
Niestety przy wodomierzach mechanicznych zdarzają się błędne pomiary. W wodomierzach suchobieżnych odczyt mogą zakłócać silne pola magnetyczne, a w przypadku wodomierzy mokrobieżnych może łatwo dojść do zanieczyszczenia komory licznika. Jeśli zaś chodzi o wodomierze cyfrowe, to mierzą one przepływ wody przy pomocy czujników elektrycznych. Niestety ich cena jest bardzo wysoka, dlatego stosowane są tylko przy instalacjach, które wymagają dokładnych lub specjalistycznych pomiarów.
![]() |
Więcej o wodomierzach » |
Montaż wodomierza
Wodomierz należy zainstalować tak, aby w normalnych warunkach pracy był całkowicie wypełniony wodą, ponieważ przepływ powietrza przez niego fałszuje wskazania i skraca trwałość urządzenia. Jeśli dokładność pomiaru mogłaby być zaburzona przez zanieczyszczenia w wodzie, to wodomierze należy zabezpieczyć odpowiednimi filtrami na wlocie lub w przewodzie dopływowym.
Montując wodomierz, należy pamiętać, aby zainstalować go tak, by jego odczyt nie stanowił problemu. Większość urządzeń ma czytelny panel, który pozwala sprawdzić i spisać zużycie wody w metrach sześciennych. Dane z pomiarów trzeba koniecznie zapisywać, aby móc porównać wynik bieżącego pomiaru z poprzednim. W przypadku wodomierza mechanicznego odczyt nie będzie stanowił większego problemu, o ile montaż to umożliwia. Jeżeli chodzi o wodomierz cyfrowy odczyt może być utrudniony z powodu potrzeby skorzystania z zewnętrznego urządzenia, który odczytuje dane z chipa umieszczonego w liczniku.
Kiedy wodomierz się zepsuje?
Dobrze zainstalowany wodomierz nie potrzebuje serwisowania, ponieważ nie powinien się psuć. Każdy wodomierz dopuszczony do użytku sprawdzany jest i zatwierdzany przez Główny Urząd Miar, uzyskując zezwolenie techniczne do montażu w lokalach czy budynkach przemysłowych.
[wodomierz, wodomierze, rodzaje wodomierzy, wodomierz co ile wymina, wodomierz mechaniczny, wodomierz cyfrowy, montaż wodomierza, wodomierz mokrobieżny, wodomierz suchobiezny, podział wodomierzy, instalacja wodomierza]