Kotły 5 klasy – regulacje prawne
Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe [3] określa szczegółowe wymagania dla wprowadzanych do obrotu i użytkowania kotłów na paliwo stałe o mocy znamionowej do 500 kW. Odpowiednie regulacje prawne wprowadzono zgodnie z polityką europejską dążącą do ograniczenia szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery m.in. w procesach grzewczych. Najważniejsze dla indywidualnych urządzeń grzewczych są wymagania dotyczące maksymalnych poziomów emisji tlenku węgla (CO), gazowych zanieczyszczeń organicznych (OGC) i pyłów oraz regulacje w sprawie minimalnej sprawności dla kotłów zawarte w normie PN-EN 303-5:2012 [5] oraz dyrektywie dotyczącej ekoprojektu [1].
Przy opracowywaniu przepisów rozporządzenia dotyczącego wymagań dla kotłów na paliwo stałe [3] wzięto pod uwagę fakt, że od 1 stycznia 2020 r. wejdą w życie przepisy rozporządzenia Komisji UE 2015/1189 w sprawie wykonania dyrektywy 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe [2]. Przepisy te będą obowiązywać w polskim prawie wprost. W związku z tym powinny przede wszystkim przygotować polski rynek do wymagań prawa UE w tym zakresie.
Czytaj też: Kominy zewnętrzne >>>
Kotły 5 klasy – właściwości i konstrukcja
Podstawowe właściwości kotłów na paliwa stałe określa norma PN-EN 303-5:2012. Wprowadza ona trzy klasy jakości kotłów (tab. 1):
- klasa 3 – najniższa (największy poziom emisji),
- klasa 4 – średnia (średni poziom emisji),
- klasa 5 – najwyższa (niski poziom emisji).
![]() |
Tabela 1. Własności kotłów węglowych 5 klasy wg PN-EN 303-5:202 |
Za główny cel wprowadzania zmian w produkcji i montażu kotłów opalanych paliwami stałymi uznaje się walkę z niską emisją i tzw. smogiem.
Norma PN-EN 303-5:2012 wprowadziła istotne ograniczenia emisyjności, np. w przypadku kotłów automatycznych na paliwa kopalne graniczna wartość emisji CO dla klasy 5 zmniejszyła się sześciokrotnie, OGC pięciokrotnie, a pyłu trzykrotnie.
Wprowadzenie takich wymagań skutkowało koniecznością przeprowadzenia zmian konstrukcyjnych w budowie kotła. Do najważniejszych rozwiązań spełniających stawiane wymagania należą:
- dystrybucja i podział powietrza spalania na pierwotne i wtórne,
- precyzyjny dobór dawki paliwa,
- wydłużenie przewodów spalinowych wewnątrz kotła, zastosowanie płomieniówek lub wprowadzenie na drodze spalin dodatkowych elementów zwiększających stopień wymiany ciepła,
- automatyzacja kontroli sterowania ilością powietrza spalania,
- zastosowanie dopalania gazów spalinowych,
i wiele innych unikalnych rozwiązań właściwych dla poszczególnych producentów.
Dla osiągnięcia zakładanych celów energetycznych i ekologicznych w kotłach 5 klasy bardzo ważnym czynnikiem jest odpowiednia jakość paliwa. Szczególnie w przypadku kotłów węglowych istotne jest stosowanie właściwych, określonych przez producenta sortymentów węgla, zarówno pod względem wartości opałowej, spiekalności, jak i wilgotności.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |
[energia,kominy,systemy kominowe]