RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wyznaczanie przepływu obliczeniowego wody w halach produkcyjnych

Water flow calculation in production halls

Wyznaczanie przepływów wody w halach produkcyjnych/Fot. archiwum RI

Wyznaczanie przepływów wody w halach produkcyjnych/Fot. archiwum RI

W halach i zakładach produkcyjnych dynamika rozbioru ciepłej wody na potrzeby sanitarne charakteryzuje się okresowym użytkowaniem instalacji c.w.u. Dostępne są różne metody wyznaczania przepływu obliczeniowego dla budynku halowego. Uzyskiwane na podstawie obliczeń wartości przepływów wody mogą się różnić o kilkaset procent. W trakcie przeprowadzonych badań najbardziej miarodajne wartości przepływu otrzymano na podstawie wzoru dla szkół i domów opieki.

Zobacz także

Apator Powogaz SA Dlaczego w nowoczesnych obiektach warto instalować wodomierze ultradźwiękowe?

Dlaczego w nowoczesnych obiektach warto instalować wodomierze ultradźwiękowe? Dlaczego w nowoczesnych obiektach warto instalować wodomierze ultradźwiękowe?

Prosta instalacja, łatwe projektowanie i niezawodność to tylko niektóre zalety stosowania ultradźwiękowych wodomierzy Ultrimis. Urządzenie tego typu sprawdzi się zarówno w budownictwie mieszkaniowym,...

Prosta instalacja, łatwe projektowanie i niezawodność to tylko niektóre zalety stosowania ultradźwiękowych wodomierzy Ultrimis. Urządzenie tego typu sprawdzi się zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i w zastosowaniu przemysłowym. Co więcej, wodomierz ultradźwiękowy gwarantuje inwestorom uzyskanie oszczędności.

EWE ARMATURA POLSKA SP. Z O.O. Studzienka wodomierzowa Ewe FLEXORIPP

Studzienka wodomierzowa Ewe FLEXORIPP Studzienka wodomierzowa Ewe FLEXORIPP

Studzienki wodomierzowe z czarnego PE dostępne w ofercie firmy EWE Armaturen polietylenu zostały udoskonalone pod względem materiałowym i użytkowym. Zwiększono możliwości zastosowań studzienki oraz ułatwiono...

Studzienki wodomierzowe z czarnego PE dostępne w ofercie firmy EWE Armaturen polietylenu zostały udoskonalone pod względem materiałowym i użytkowym. Zwiększono możliwości zastosowań studzienki oraz ułatwiono jej montaż i użytkowanie.

Itron Polska Sp. z o.o. Zdalny odczyt wodomierzy

Zdalny odczyt wodomierzy Zdalny odczyt wodomierzy

Budownictwo wielolokalowe z utrudnionym dostępem do liczników Podstawowym problemem przy odczycie wodomierzy zamontowanych u lokatorów w budynkach wielorodzinnych jest brak dostępu do nich. Dotyczy...

Budownictwo wielolokalowe z utrudnionym dostępem do liczników Podstawowym problemem przy odczycie wodomierzy zamontowanych u lokatorów w budynkach wielorodzinnych jest brak dostępu do nich. Dotyczy to praktycznie wszystkich budynków wielorodzinnych wybudowanych w latach osiemdziesiątych i wcześniej. Nawet po wejściu do mieszkania odczyt kilku wodomierzy w trudno dostępnych miejscach jest czasami nie lada wyczynem. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie odczytu radiowego.

W artykule:

• Wyposażenie sanitarne hali przemysłowej
• Dynamika rozbioru wody w hali produkcyjnej
• Analiza przypadku hali z umywalką
• Przepływ obliczeniowy wody

Budynki typu halowego należą do obiektów, w których zużycie energii jest stosunkowo duże, przy czym większość tej energii zużywana jest na ogrzewanie, wentylację i klimatyzację (łącznie 37%), oświetlenie (32%) i urządzenia elektryczne (24%) [1]. W kosztach eksploatacyjnych tych obiektów znaczny udział stanowią również media (woda, ścieki).

Zapotrzebowanie na wodę w budynkach halowych jest bardzo zróżnicowane i zależy od celów, na które jest ona zużywana. Są one następujące:

  • bytowo-gospodarcze (higieniczno-sanitarne, przygotowanie posiłków, porządkowe),

  • przeciwpożarowe,

  • technologiczne,

  • dodatkowe (np. podlewanie).

Poszczególne cele, na które zużywana jest woda, wymagają osobnego i indywidualnego dla każdego obiektu podejścia projektowego, ponieważ budynki halowe w zależności od pełnionej funkcji nie należą do obiektów typowych.

Wyposażenie sanitarne hali przemysłowej

Zapotrzebowanie na cele bytowo-gospodarcze w halach przemysłowych wynika przede wszystkim z korzystania z umywalek i natrysków (jeżeli są wymagane) oraz spłukiwania misek ustępowych.

Zgodnie z rozporządzeniami [2, 3] w zakładach pracy należy odpowiednio wyposażyć pomieszczenia higieniczno-sanitarne zależnie od stopnia zabrudzenia pracowników, ich rodzaju pracy i płci.

Obwieszczenie [2] precyzuje liczbę przyborów w zależności od rodzaju zabrudzeń i konieczność stosowania natrysków.

  • Jeżeli liczba osób w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi na danej kondygnacji jest mniejsza od 10, dopuszcza się umieszczenie ustępu na najbliższej, wyższej lub niższej kondygnacji oraz wspólny ustęp dla kobiet i mężczyzn [2, 3].

  • Liczbę punktów czerpalnych ciepłej wody zgodnie z [4] należy ustalić w taki sposób, aby czas mycia się pracowników najliczniejszej zmiany nie przekraczał 30 minut.

Ze względu na charakter wykonywanej w zakładach produkcyjnych pracy w budynkach halowych może zaistnieć konieczność instalowania specjalnego wyposażenia higieniczno-sanitarnego.

  • Dla pracowników narażonych na zabrudzenie nóg przy pracy powinny zostać instalowane w umywalniach brodziki do mycia nóg [3].

  • Natryski (prysznice) bezpieczeństwa oraz myjki do oczu i twarzy stosuje się wszędzie tam, gdzie istnieje niebezpieczeństwo wypadku w wyniku kontaktu z substancjami łatwopalnymi, toksycznymi, radioaktywnymi i żrącymi lub poparzeń przez ogień i gorącą parę. Instalowane są one w odległości nie większej niż 20 m od stanowisk pracy i zgodnie z obecnymi wskazaniami powinny być zasilane niezawodnie bez względu na warunki atmosferyczne wodą nieogrzewaną o temperaturze 15°C [5].

O konieczności stosowania urządzeń awaryjnych w różnych zakładach pracy mówią przepisy [3, 6–10].

Dynamika rozbioru wody w hali produkcyjnej

Przepływy wody w różnych obiektach są przedmiotem wielu badań [11–13]. Określenie dynamiki rozbioru wody w budynku i objętości zużywanej wody wpływa na podejście projektowe do całego układu instalacji wodociągowej i wybór odpowiedniej metody do obliczania przepływu wody.

W halach produkcyjnych zatrudniających dużą liczbę osób pracujących na zmiany zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową jest w ciągu roku praktycznie jednakowe. Dynamika rozbioru ciepłej wody charakteryzuje się okresowym użytkowaniem instalacji wody ciepłej, która zasila natryski i umywalki po zakończeniu każdej zmiany pracy. W okresie rozbioru wody występuje maksymalne zapotrzebowanie na ciepłą wodę.

Okresy użytkowania instalacji zależą od liczby zmian pracy i dni roboczych/wolnych. Zazwyczaj po pierwszej zmianie rozbiór wody jest większy niż po zmianie drugiej i trzeciej, co spowodowane jest większą liczbą pracowników zatrudnionych na pierwszej zmianie i pewną liczbą pracowników biurowo-administracyjnych pracujących w tym czasie. Czas rozbioru wody jest na ogół określony i trwa ok. 30 minut. Pomiędzy głównymi okresami rozbiorów występuje zazwyczaj niewielkie zapotrzebowanie na ciepłą wodę spowodowane sporadycznym korzystaniem z instalacji przez niewielką liczbę pracowników hali i biura. 

Analiza przypadku hali z umywalnią

Badania dynamiki rozbioru i przepływu ciepłej wody przeprowadzono w hali produkcyjnej we Wrocławiu. W obiekcie wykonywana jest praca mało brudząca, łazienki wyposażone są w 22 umywalki do mycia ciała po zmianie. W hali nie zamontowano natrysków. Większość załogi stanowią kobiety. Organizację pracy w hali przedstawiono w tab. 1. Praca odbywa się na trzy zmiany przez 7 dni w tygodniu.

Organizacja pracy w badanej hali

Tabela 1. Organizacja pracy w badanej hali

Objętość zużywanej wody ogólnej (ciepłej i zimnej łącznie) w zakładach pracy można określić na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody [2] oraz obwieszczenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy [3]. Należy zauważyć, że ilości wody do celów higienicznych podane w obwieszczeniu [3] są o 30 l większe w zakładach pracy wymagających stosowania natrysków i dwa razy większe dla pozostałych zakładów pracy w porównaniu do zamieszczonych w rozporządzeniu [2].

W literaturze [np. 4, 14, 15] podawane są wartości zużycia ciepłej wody użytkowej w przemysłowych umywalniach i łaźniach z umywalkami i natryskiem, które mogą służyć do wymiarowania wielkości urządzeń do przygotowania ciepłej wody. W tab.  2 zestawiono jednostkowe dobowe zużycie wody według danych literaturowych oraz zapotrzebowanie na ciepłą wodę obliczone dla badanej hali wyposażonej w 22 umywalki zbiorowe. Przyjęto zapotrzebowanie na wodę ciepłą jako 50% wartości wody ogólnej.

Wykres dynamiki rozbioru wody ciepłej dla 7 dni, od środy do wtorku, pokazano na rys. 1.

Zużycie ciepłej wody w hali

Tabela 2. Zużycie ciepłej wody w hali obliczone na podstawie danych literaturowych

Rozbioru ciepłej wody w badanej hali produkcyjnej dla 7 dni roboczych

Rys. 1. Dynamika rozbioru ciepłej wody w badanej hali produkcyjnej dla 7 dni roboczych

Dla dni powszednich widoczny jest znacznie większy rozbiór wody niż w weekend, podczas którego pracowała mniejsza liczba osób. Po skończonej pierwszej zmianie rozbiór jest większy niż po zmianie drugiej i trzeciej. Ponadto widoczne jest, że rozbiór wody trwa całą dobę.

Na rys. 2 pokazano wykres dynamiki rozbioru wody ciepłej z dnia o największym rozbiorze godzinowym w badanym okresie. Rozbiór ciepłej wody ma istotne znaczenie z punktu widzenia projektowania układu przygotowania ciepłej wody.

Dynamika poboru ciepłej wody w ciągu doby

Rys. 2. Rzeczywista dynamika poboru ciepłej wody w ciągu doby

Na rys. 3 pokazano teoretyczny (słupek pomarańczowy) i rzeczywisty (słupek niebieski) rozbiór wody. Teoretyczny wykres stworzono przy założeniu zgodnie z literaturą [4], że rozbiór odbywa się po skończonej zmianie w ilości zależnej od liczby osób na zmianie.

Teoretyczny i rzeczywisty rozbiór wody

Rys. 3. Teoretyczny (pomarańczowy) i rzeczywisty (niebieski) rozbiór wody ciepłej w badanej hali

Jak wynika z rys. 2 i rys. 3, po zakończeniu pierwszej zmiany godzinowe zużycie wody utrzymuje się na poziomie 8,28%, (a nie 40% – teoretycznie), po II zmianie 5,72% (a nie 33,3%), a po III zmianie 4,24% (a nie 26,7%).

Analizując przedstawiony na rys. 2 rzeczywisty rozbiór wody, należy zauważyć, że źródło ciepła musi dostarczyć energię tak, aby zapewnić wodę o temperaturze 60°C (zgodnie z wymaganiami [16]) przez całą dobę, a nie tylko pod koniec zmiany.

Szczególną uwagę należy zwrócić w tym kontekście na aspekt wykorzystania odnawialnych źródeł energii do przygotowania ciepłej wody. Wprowadzane etapowo w Polsce przepisy dotyczące efektywności energetycznej budynków skłaniają inwestorów do wykorzystania nowych rozwiązań technologicznych oraz odnawialnych źródeł energii, a najbardziej rozwiniętą w Polsce branżą OZE są kolektory słoneczne.

Przy wymiarowaniu dużych instalacji, z nietypowym zapotrzebowaniem na wodę, należy dokonać szerokiej analizy możliwych do zastosowania rozwiązań, gdyż w zależności od dynamiki poboru wody udział energii z kolektorów słonecznych będzie się zmieniał, wpływając na koszty eksploatacyjne i czas zwrotu inwestycji [17, 18].

Na rys. 4 przedstawiono zmienność poboru wody ogólnej i ciepłej w hali dla wybranych trzech dób analizowanego tygodnia. Ilość wody ciepłej w stosunku do ogólnej wynosi ok. 47–60%, co jest zgodne z założeniem przedstawionym w literaturze (50%).

Zmienność poboru wody ogólnej i ciepłej w hali

Rys. 4. Zmienność poboru wody ogólnej i ciepłej w hali

Przepływ obliczeniowy wody

Hale produkcyjne zatrudniające znaczną liczbę osób nie należą do obiektów z typowym rozbiorem wody, zatem sposób wyznaczenia obliczeniowego przepływu wody nie jest jednoznaczny. Parametr ten jest miarodajny dla doboru średnic przewodów oraz urządzeń w instalacji wodociągowej (np. wodomierz, zabezpieczenie przed przepływem zwrotnym, stacja podwyższania ciśnienia). Jego prawidłowe obliczenie zapewnia właściwe działanie instalacji wodociągowej.

Za podstawę wyznaczania przepływu obliczeniowego wody przyjmuje się zależności podane w normie PN-92/B-01706 [19]. Norma ta według Polskiego Komitetu Normalizacyjnego ma status „wycofana bez zastąpienia”. Jednak w nowelizacji rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z 2018 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [16], przywołano ją m.in. w zakresach zasad ogólnych wymiarowania przewodów wodociągowych i wyznaczania przepływu obliczeniowego wody w budynkach mieszkalnych, biurowych oraz hotelach i domach towarowych.

W instalacjach wodociągowych w innych obiektach, zgodnie z normą [19], należy dobrać wzór do ustalenia przepływu obliczeniowego przez analogię do sposobu korzystania z instalacji przez użytkowników. Znalezienie analogii pomiędzy sposobem korzystania z instalacji wodociągowej w budynku produkcyjnym a korzystaniem z instalacji wododciągowej w typowych budynkach podanych w normie nie jest oczywiste. Norma [19] dopuszcza również stosowanie innych metod obliczeniowych uzasadnionych technicznie.

W literaturze [20] podano równania pozwalające wyznaczyć przepływ obliczeniowy w instalacjach wodociągowych szkół i szpitali. Równania dla tych obiektów zaczerpnięto z normy niemieckiej DIN 1988 [21] i stanowią one uzupełnienie wzorów podanych w PN [19]. Istotny jednak jest fakt, że w 2012 r. w normie DIN 1988­‑300:2012-05 [22] podano ogólną formułę do określania przepływu wody dla warunku 0,2 < ΣVR < 500 w postaci:

    (1)

w której VR jest wypływem obliczeniowym dla poszczególnych punktów czerpalnych, a współczynniki a, b, c zależą od typu budynku [20, 22].

Ponadto dla budynków komunalnych, łaźni i pralni na potrzeby technologiczne, a także w przedsiębiorstwach widowiskowych, sportowych, zbiorowego żywienia, w budynkach produkcyjnych, w pomieszczeniach socjalnych zakładów przemysłowych przepływ obliczeniowy wody zgodnie z [23] można obliczyć ze wzoru:

    (2)

gdzie:
qn– normatywne zużycie wody w przyborze,
n – liczba przyborów danego typu,
β – współczynnik równoczesności działania według tabel [23].

tab. 3 zestawiono opisane wzory i obliczone wartości przepływu wody ciepłej dla dwóch wartości sumy wypływów normatywnych. Przyjęto Σqn = 1,54 dm3/s obliczoną dla badanej hali (22 umywalki) oraz Σqn = 40 dm3/s jako wartość do porównania dla hali o bardzo dużym wyposażeniu sanitarnym.

Jak wynika z porównania wartości obliczonych przepływów wody w tab. 3, mogą się one różnić trzykrotnie dla małej sumy wypływów normatywnych, a nawet dwudziestoośmiokrotnie dla dużej sumy wypływów normatywnych. Na rys. 5 pokazano rzeczywiste przepływy wody ciepłej zmierzone w ciągu 6 dni, od czwartku do wtorku, i zaznaczono przepływy obliczone według wybranych wzorów z tab. 3. Maksymalna zmierzona wartość przepływu wyniosła 0,623 l/s, a średnia z badanego okresu 0,075 l/s. Najbardziej zbliżone do rzeczywistych maksymalnych przepływów wody wartości obliczone otrzymano ze wzorów dla szkół i domów opieki zgodnie z DIN [22].

Wartości przepływów wody wg. różnych wzorów

Tabela 3. Wartości przepływów wody w analizowanej i teoretycznej hali obliczone wg. różnych wzorów

Przepływy wody ciepłej w hali w ciągu sześciu dni

Rys. 5. Rzeczywiste przepływy wody ciepłej w hali zmierzone w ciągu sześciu dni

Podsumowanie

Zapotrzebowanie na różne cele, dynamika rozbioru oraz wyposażenie sanitarne hali wymagają dokładnego przeanalizowania w celu wybrania właściwej metody obliczania przepływu wody i przyjęcia rozwiązania przygotowania ciepłej wody. Nie ma jednoznacznej metody wyznaczania przepływu obliczeniowego dla budynku halowego. Jak wynika z porównania wartości obliczonych przepływów wody, mogą się one różnić nawet o kilkaset procent. Najbardziej zbliżone wartości przepływu otrzymano na podstawie wzoru dla szkół i domu opieki zgodnie z DIN [22].

Literatura

  1. Finansowanie poprawy efektywności energetycznej budynków w Polsce, BPIE, Warszawa 2016.

  2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 14 stycznia 2002 r. w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody (DzU nr 8/2002, poz. 70).

  3. Obwieszczenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 sierpnia 2003 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU nr 169/2003, poz. 1650).

  4. Mańkowski S., Projektowanie instalacji ciepłej wody użytkowej, Arkady, Warszawa 1981.

  5. http://haws.com.pl/temperatura_wody.html (dostęp 15.10.2017).

  6. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 19 lutego 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji szkła i wyrobów ze szkła. (DzU nr 24/2002, poz. 248).

  7. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w odlewniach metali (DzU nr 3/2000, poz. 37).

  8. Rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 1 marca 1995 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji, stosowaniu, magazynowaniu i transporcie wewnątrzzakładowym nadtlenków organicznych (DzU nr 37/1995, poz. 181).

  9. Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 27 stycznia 1994 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy stosowaniu środków chemicznych do uzdatniania wody i oczyszczania ścieków (DzU nr 21/1994, poz. 73).

  10. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 23 lipca 2009 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy procesach galwanotechnicznych (DzU nr 126 2009, poz. 1043).

  11. Zimny J., Michalak P., Szczotka K., Zapotrzebowanie na c.w.u. w budynku szkolnym. Porównanie założeń obliczeniowych i rzeczywistego zużycia, „Rynek Instalacyjny” nr 11/2010.

  12. Tuz P.K., Gwoździej-Mazur J., Badania przepływów wody w instalacjach wodociągowych przedszkoli, „Rynek Instalacyjny” nr 6/2012.

  13. Jarosiński M., Zarębski M., Zużycie mediów w domach studenckich Politechniki Warszawskiej w latach 2014–2016, „Rynek Instalacyjny” nr 6/2017.

  14. Recknagel H., Sprenger E., Hönmann W., Schramek E.-R., Ogrzewanie i klimatyzacja. Poradnik, EWFE, Gdańsk 1994.

  15. Poradnik projektanta kotłowni wodnych z innowacyjnymi rozwiązaniami firmy Brötje, 2014.

  16. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75/2002, poz. 690, z późn. zm.).

  17. Dudkiewicz E., Fidorów-Kaprawy N., The energy analysis of hybrid hot tap water preparation system based on renewable and waste sources, „Energy”, Vol. 127, 2017, p. 198–208.

  18. Dudkiewicz E., Instalacje kolektorów słonecznych w halach produkcyjnych, „Nowoczesne Hale” nr 1/2018.

  19. PN-92/B-01706 Instalacje wodociągowe. Wymagania w projektowaniu.

  20. Chudzicki J., Sosnowski S., Instalacje wodociągowe. Projektowanie, wykonanie, eksploatacja, Wydawnictwo Seidel-Przywecki, Warszawa 2009.

  21. DIN 1988 Technische Regeln für Trinkwasser.

  22. DIN 1988-300:2012-05 Technische Regel für Trinkwasser-Installationen (TRWI), Ermittlung der Rohrdurchmesser Technische Regel des DVGW.

  23. Tabernacki J., Sosnowski S., Heidrich Z., Projektowanie instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych, Warszawa, Arkady 1985.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI Geberit ogłasza program „Strażnicy Rzek”

Geberit ogłasza program „Strażnicy Rzek” Geberit ogłasza program „Strażnicy Rzek”

Płyną pod Twoimi stopami, w Twoim kranie, są dla nas najcenniejszym skarbem – rzeki, które są źródłem naszej wody pitnej. Ludzie w 75% składają się z wody, dlatego rzeki dosłownie i w przenośni płyną przez...

Płyną pod Twoimi stopami, w Twoim kranie, są dla nas najcenniejszym skarbem – rzeki, które są źródłem naszej wody pitnej. Ludzie w 75% składają się z wody, dlatego rzeki dosłownie i w przenośni płyną przez nasze serca. Można wręcz powiedzieć, że wszyscy jesteśmy rzekami. WWF i Geberit połączyły siły w programie „Strażnicy Rzek”, żeby chronić polskie rzeki.

ADEY Innovation SAS Separatory magnetyczne oraz środki do uzdatniania wody marki Adey

Separatory magnetyczne oraz środki do uzdatniania wody marki Adey Separatory magnetyczne oraz środki do uzdatniania wody marki Adey

Adey Innovation jest liderem wśród producentów separatorów magnetycznych oraz środków chemicznych do uzdatniania wody w systemach grzewczych i chłodniczych.

Adey Innovation jest liderem wśród producentów separatorów magnetycznych oraz środków chemicznych do uzdatniania wody w systemach grzewczych i chłodniczych.

RESAN pracownia projektowa Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

wj Eksploatacja instalacji wod-kan i c.w.u.

Eksploatacja instalacji wod-kan i c.w.u. Eksploatacja instalacji wod-kan i c.w.u.

Ostatnie wydarzenia potwierdziły, jak ważne jest utrzymywanie wysokiego poziomu higieny w toaletach oraz dbanie o instalacje wody zimnej i ciepłej.

Ostatnie wydarzenia potwierdziły, jak ważne jest utrzymywanie wysokiego poziomu higieny w toaletach oraz dbanie o instalacje wody zimnej i ciepłej.

dr inż. Szymon Firląg Modernizacja instalacji ciepłej wody użytkowej w domach jednorodzinnych

Modernizacja instalacji ciepłej wody użytkowej w domach jednorodzinnych Modernizacja instalacji ciepłej wody użytkowej w domach jednorodzinnych

W Polsce trwa kampania na rzecz termomodernizacji domów jednorodzinnych oraz wymiany źródeł ogrzewania, m.in. w ramach programu „Czyste Powietrze”. Obniżenie zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania w budynkach...

W Polsce trwa kampania na rzecz termomodernizacji domów jednorodzinnych oraz wymiany źródeł ogrzewania, m.in. w ramach programu „Czyste Powietrze”. Obniżenie zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania w budynkach jednorodzinnych może spowodować, że w ich bilansie energetycznym wzrośnie udział zapotrzebowania na energię do podgrzania ciepłej wody użytkowej. W procesie termomodernizacji i wymiany źródeł ogrzewania warto zwracać uwagę na ograniczenie zużycia energii przez instalacje c.w.u. Działania te...

Joanna Ryńska Jak prawidłowo stosować środki chemiczne w domowych instalacjach grzewczych?

Jak prawidłowo stosować środki chemiczne w domowych instalacjach grzewczych? Jak prawidłowo stosować środki chemiczne w domowych instalacjach grzewczych?

W domowych instalacjach grzewczych wspomagamy się środkami chemicznymi. Do najczęściej stosowanych należą inhibitory korozji - remedium na korozyjne własności wody instalacyjnej oraz glikole - substancje...

W domowych instalacjach grzewczych wspomagamy się środkami chemicznymi. Do najczęściej stosowanych należą inhibitory korozji - remedium na korozyjne własności wody instalacyjnej oraz glikole - substancje niezamarzające, stosowane w instalacjach grzewczych okresowo narażonych na zamarzanie oraz biocydy do zapobiegania powstawaniu biofilmu. Środki chemiczne spełnią swoje zadanie, jeśli będą prawidłowo stosowane.

Joanna Ryńska Stosowanie inhibitorów korozji

Stosowanie inhibitorów korozji Stosowanie inhibitorów korozji

Jakość wody grzewczej w instalacji bywa różna, co może prowadzić do problemów i powstawania warunków korozyjnych. Woda korozyjna powoduje niszczenie metalowych elementów instalacji – od przewodów, przez...

Jakość wody grzewczej w instalacji bywa różna, co może prowadzić do problemów i powstawania warunków korozyjnych. Woda korozyjna powoduje niszczenie metalowych elementów instalacji – od przewodów, przez grzejniki aż po wymienniki ciepła i inne elementy źródła ciepła.

Joanna Ryńska Materiały uszczelniające połączenia w instalacjach sanitarnych

Materiały uszczelniające połączenia w instalacjach sanitarnych Materiały uszczelniające połączenia w instalacjach sanitarnych

Połączenia rur w instalacji sanitarnej wymagają precyzyjnie wykonanego uszczelnienia. Odpowiednio dobrane i zastosowane materiały uszczelniające pozwolą zachować szczelność instalacji oraz ciągłość ich...

Połączenia rur w instalacji sanitarnej wymagają precyzyjnie wykonanego uszczelnienia. Odpowiednio dobrane i zastosowane materiały uszczelniające pozwolą zachować szczelność instalacji oraz ciągłość ich parametrów także na połączeniu.

Joanna Ryńska Glikole stosowane w instalacjach domowych

Glikole stosowane w instalacjach domowych Glikole stosowane w instalacjach domowych

Glikole w technice sanitarnej wykorzystywane są jako płyny przewodzące ciepło – w instalacjach grzewczych, chłodniczych, klimatyzacyjnych, solarnych czy pompach ciepła. W przeciwieństwie do wody nie zamarzają...

Glikole w technice sanitarnej wykorzystywane są jako płyny przewodzące ciepło – w instalacjach grzewczych, chłodniczych, klimatyzacyjnych, solarnych czy pompach ciepła. W przeciwieństwie do wody nie zamarzają w temperaturze ujemnej – mogą zachować swoje własności nawet do temperatury -35°C.

dr hab. inż. Andrzej Jedlikowski, dr inż. Sebastian Englart Wpływ zastosowania baterii czerpalnych na zużycie wody w budynkach

Wpływ zastosowania baterii czerpalnych na zużycie wody w budynkach Wpływ zastosowania baterii czerpalnych na zużycie wody w budynkach

Zastosowanie efektywnych baterii czerpalnych pozwala znacznie zredukować zużycie wody w gospodarstwach domowych. W zależności od stosowanych rozwiązań możliwe jest osiągnięcie oszczędności wody sięgających...

Zastosowanie efektywnych baterii czerpalnych pozwala znacznie zredukować zużycie wody w gospodarstwach domowych. W zależności od stosowanych rozwiązań możliwe jest osiągnięcie oszczędności wody sięgających ponad 50%. Przyjmowanie podczas projektowania instalacji sanitarnych normatywnych wypływów wody dla baterii czerpalnych – ustanowionych ponad 25 lat temu – może powodować duże przewymiarowanie instalacji.

mgr inż. Anna Jurga Napowietrzanie bezpęcherzykowe w procesach oczyszczania ścieków

Napowietrzanie bezpęcherzykowe w procesach oczyszczania ścieków Napowietrzanie bezpęcherzykowe w procesach oczyszczania ścieków

Stworzenie efektywnego układu oczyszczania ścieków w obiektach kosmicznych wymaga odpornego na brak działania grawitacji systemu napowietrzania i separacji osadu. Technologia ta może być wykorzystywana...

Stworzenie efektywnego układu oczyszczania ścieków w obiektach kosmicznych wymaga odpornego na brak działania grawitacji systemu napowietrzania i separacji osadu. Technologia ta może być wykorzystywana także w systemach ziemskich – zarówno w mniejszych układach, takich jak instalacje przydomowe, jak i w oczyszczalniach ścieków.

Katarzyna Cesluk Studzienki wodomierzowe z tworzyw sztucznych – dobór i eksploatacja

Studzienki wodomierzowe z tworzyw sztucznych – dobór i eksploatacja Studzienki wodomierzowe  z tworzyw sztucznych  – dobór i eksploatacja

Studzienki wodomierzowe stosuje się wtedy, gdy zestawu wodomierzowego nie można zamontować w budynku. Ich zadaniem jest ochrona zestawu wodomierzowego przed wpływem warunków atmosferycznych, głównie przemarzaniem,...

Studzienki wodomierzowe stosuje się wtedy, gdy zestawu wodomierzowego nie można zamontować w budynku. Ich zadaniem jest ochrona zestawu wodomierzowego przed wpływem warunków atmosferycznych, głównie przemarzaniem, oraz umożliwienie jego łatwego odczytu. Dlatego dobór studzienki uzależniony jest od lokalnych warunków jej posadowienia.

Joanna Ryńska Wspomaganie domowej instalacji grzewczej środkami chemicznymi

Wspomaganie domowej instalacji grzewczej środkami chemicznymi Wspomaganie domowej instalacji grzewczej środkami chemicznymi

Wśród szeregu kwestii, które trzeba brać pod uwagę przy eksploatacji instalacji grzewczej, jest zapewnienie odpowiedniej jakości wody. W wielu instalacjach jakość wody grzewczej wprowadzanej do instalacji...

Wśród szeregu kwestii, które trzeba brać pod uwagę przy eksploatacji instalacji grzewczej, jest zapewnienie odpowiedniej jakości wody. W wielu instalacjach jakość wody grzewczej wprowadzanej do instalacji wymaga korekt, aby przewody nie ulegały uszkodzeniu czy zapychaniu.

Redakcja RI Recykling wody szarej, czyli jak ponownie wykorzystać wodę z odzysku?

Recykling wody szarej, czyli jak ponownie wykorzystać wodę z odzysku? Recykling wody szarej, czyli jak ponownie wykorzystać wodę z odzysku?

Magazynowanie wody jest w naszym kraju nadal niezbyt popularne, a jej zużycie jest bardzo duże. W jaki sposób możemy oszczędzić zużycie wody w domu? Jednym ze sposobów jest odzysk wody deszczowej, który...

Magazynowanie wody jest w naszym kraju nadal niezbyt popularne, a jej zużycie jest bardzo duże. W jaki sposób możemy oszczędzić zużycie wody w domu? Jednym ze sposobów jest odzysk wody deszczowej, który nie tylko jest ekologiczny, ale sprawia, że rachunki za wodę są mniejsze. Jednak warto pójść o krok dalej i również recyklingować wodę szarą. Co to jest woda szara i do czego możemy ją wykorzystać?

mgr inż. Anna Jurga Toalety dywersyjne jako sposób na zapewnienie zrównoważonej gospodarki sanitarnej

Toalety dywersyjne jako sposób na zapewnienie zrównoważonej gospodarki sanitarnej Toalety dywersyjne jako sposób na zapewnienie zrównoważonej gospodarki sanitarnej

Zrównoważony rozwój wymaga oszczędnego gospodarowania zasobami. Rosnące zapotrzebowanie na wodę i naturalne nawozy do produkcji żywności będzie z czasem skłaniało do stosowania skutecznych technologii...

Zrównoważony rozwój wymaga oszczędnego gospodarowania zasobami. Rosnące zapotrzebowanie na wodę i naturalne nawozy do produkcji żywności będzie z czasem skłaniało do stosowania skutecznych technologii odzyskiwania wody i składników odżywczych ze ścieków. Separacja strumieni uryny i kału może być sposobem na zapewnienie zrównoważonego gospodarowania ściekami. Są to rozwiązania znane, jednak dotychczas nie wdrażano ich na większą skalę, nie znamy też ich zapotrzebowania na energię.

inż. Nikon Gawryluk Pompownie stałych urządzeń gaśniczych wodnych – nomenklatura

Pompownie stałych urządzeń gaśniczych wodnych – nomenklatura Pompownie stałych urządzeń gaśniczych wodnych – nomenklatura

Poprawna nomenklatura w ochronie przeciwpożarowej, w tym w procesie składania wniosków o krajowe oceny techniczne, jest bardzo ważna, gdyż w zależności od zastosowanej nazwy zmienia się zamierzone zastosowanie...

Poprawna nomenklatura w ochronie przeciwpożarowej, w tym w procesie składania wniosków o krajowe oceny techniczne, jest bardzo ważna, gdyż w zależności od zastosowanej nazwy zmienia się zamierzone zastosowanie wyrobu, a czasem również wymagania prawne. Z tych powodów konieczne jest odwoływanie się do definicji zawartych w prawie – ustawach i rozporządzeniach oraz normach.

Redakcja RI Pompy ciepła – gazowe czy elektryczne?

Pompy ciepła – gazowe czy elektryczne? Pompy ciepła – gazowe czy elektryczne?

Pompy ciepła w ostatnim czasie stają się coraz bardziej popularne. Pomimo dużych kosztów inwestycyjnych osoby, które właśnie się budują i stają przed wyborem systemu ogrzewania decydują się na kupno pompy...

Pompy ciepła w ostatnim czasie stają się coraz bardziej popularne. Pomimo dużych kosztów inwestycyjnych osoby, które właśnie się budują i stają przed wyborem systemu ogrzewania decydują się na kupno pompy ciepła. Na rynku można znaleźć pompę ciepła gazową, jak i elektryczną. Czym one się różnią i jaką wybrać?

dr inż. Florian Piechurski Problemy z utrzymaniem jakości wody basenowej w istniejących systemach jej oczyszczania

Problemy z utrzymaniem jakości wody basenowej w istniejących systemach jej oczyszczania Problemy z utrzymaniem jakości wody basenowej w istniejących systemach jej oczyszczania

W przypadku problemów z jakością wody basenowej jednym z pierwszych rutynowych działań jest jej intensywne chlorowanie. Może to jednak doprowadzić do przekroczenia dopuszczalnego poziomu związków wpływających...

W przypadku problemów z jakością wody basenowej jednym z pierwszych rutynowych działań jest jej intensywne chlorowanie. Może to jednak doprowadzić do przekroczenia dopuszczalnego poziomu związków wpływających na zapach wody basenowej oraz powodujących u osób kąpiących się podrażnienie oczu, dróg oddechowych i błony śluzowej nosa. Jednym ze skutecznych sposobów przywracania jakości wody basenowej może być jej okresowe ozonowanie.

inż. Nikon Gawryluk Projekt hydrauliczny pompowni pożarowych zgodny z NFPA 20 2016 Edition lub PN-EN 12845:2015

Projekt hydrauliczny pompowni pożarowych zgodny z NFPA 20 2016 Edition lub PN-EN 12845:2015 Projekt hydrauliczny pompowni pożarowych zgodny z NFPA 20 2016 Edition lub PN-EN 12845:2015

Prawo wymaga projektowania instalacji i pompowni pożarowych zgodnie z obowiązującymi przepisami i aktualną wiedzą techniczną, która zawarta jest m.in. w normach i standardach. Standard NFPA szczegółowo...

Prawo wymaga projektowania instalacji i pompowni pożarowych zgodnie z obowiązującymi przepisami i aktualną wiedzą techniczną, która zawarta jest m.in. w normach i standardach. Standard NFPA szczegółowo określa wymagania dla pompowni pożarowych, ale w innych kwestiach wskazuje jedynie cel, który należy osiągnąć, pozostawiając projektantowi swobodę wyboru sposobu jego realizacji. Z kolei Polska Norma nie reguluje szczegółowo kwestii pompowni i pozostawia projektantom i producentom zespołów pompowych...

mgr inż. Anna Jurga, inż. Bartosz Zięba Technologie inżynierii środowiska w obiektach kosmicznych

Technologie inżynierii środowiska w obiektach kosmicznych Technologie inżynierii środowiska w obiektach kosmicznych

Tak jak Formuła 1 była sprawdzianem dla nowych technologii w przemyśle samochodowym, tak projektowane obiekty kosmiczne mogą być impulsem do rozwoju technologii w inżynierii i ochronie środowiska, zwłaszcza...

Tak jak Formuła 1 była sprawdzianem dla nowych technologii w przemyśle samochodowym, tak projektowane obiekty kosmiczne mogą być impulsem do rozwoju technologii w inżynierii i ochronie środowiska, zwłaszcza w zakresie gospodarowania ściekami.

Redakcja RI Jak działają pompy ciepła?

Jak działają pompy ciepła? Jak działają pompy ciepła?

W ostatnim czasie pompy ciepła w Polsce stają się coraz bardziej popularne. Wszystko przez chęć zadbania o czystość naszego powietrza, walkę ze smogiem oraz trend na energooszczędne budownictwo. Co więcej,...

W ostatnim czasie pompy ciepła w Polsce stają się coraz bardziej popularne. Wszystko przez chęć zadbania o czystość naszego powietrza, walkę ze smogiem oraz trend na energooszczędne budownictwo. Co więcej, koszty ogrzewania stanowią co najmniej 60% wszystkich wydatków związanych z eksploatacją domów jednorodzinnych, a dzięki pompie ciepła wydatki można sporo obniżyć.

Waldemar Joniec Pomiar mediów komunalnych

Pomiar mediów komunalnych Pomiar mediów komunalnych

Wraz z postępem technologicznym prawo stawia nowe wyzwania dostawcom i odbiorcom wody, ciepła czy energii. Nowe wymagania służą m.in. optymalizacji dostaw oraz obniżaniu kosztów wytwarzania i dystrybucji....

Wraz z postępem technologicznym prawo stawia nowe wyzwania dostawcom i odbiorcom wody, ciepła czy energii. Nowe wymagania służą m.in. optymalizacji dostaw oraz obniżaniu kosztów wytwarzania i dystrybucji. Stają się też wsparciem przy budowaniu systemów inteligentnych budynków i miast. Są również narzędziem służącym wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju i dbałości o środowisko.

Redakcja RI Odwodnienie liniowe zewnętrzne – jakie wybrać?

Odwodnienie liniowe zewnętrzne – jakie wybrać? Odwodnienie liniowe zewnętrzne – jakie wybrać?

Odwodnienie liniowe jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania większej utwardzonej powierzchni lub działki. Jednak system odwodnień liniowych trzeba wcześniej dobrze zaplanować, aby uniknąć powstawania...

Odwodnienie liniowe jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania większej utwardzonej powierzchni lub działki. Jednak system odwodnień liniowych trzeba wcześniej dobrze zaplanować, aby uniknąć powstawania zastojów wody, kałuż czy błota. Należy też pamiętać, że dobry system odwodnienia może uchronić przed zawilgoceniem fundamentów i ścian zewnętrznych. Z jakich elementów powinno składać się odwodnienie liniowe na zewnątrz? W jaki sposób je ułożyć, żeby dobrze spełniało swoje zadanie?

Waldemar Joniec Odzysk ciepła z kanalizacji

Odzysk ciepła z kanalizacji Odzysk ciepła z kanalizacji

Przy budowie nowoczesnych domów niskoenergetycznych i pasywnych stosowane są technologie, dzięki którym możliwe jest oszczędzanie energii. Najczęściej wykorzystuje się materiały do izolacji ścian oraz...

Przy budowie nowoczesnych domów niskoenergetycznych i pasywnych stosowane są technologie, dzięki którym możliwe jest oszczędzanie energii. Najczęściej wykorzystuje się materiały do izolacji ścian oraz montowane są szczelne okna, a także odzyskiwane jest ciepło z wentylacji. Jednakże w ściekach odprowadzanych do kanalizacji „drzemie” dość dużo energii. Na świecie powstało kilka technologii odzysku ciepła ze ścieków.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.