Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Zakończenie przyłącza ciepłowniczego
Zakończenie przyłącza ciepłowniczego
B. Nowak

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych wariantów zaopatrzenia w ciepło i ewentualnie podjąć decyzję o korekcie dotychczasowych warunków eksploatacji systemu. Wśród rozważanych przypadków mogą znaleźć się bardzo radykalne takie jak zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło [1], ale również rozwiązania sprowadzające się wyłącznie do wymiany wyeksploatowanych urządzeń na nowe, wykonane w nowoczesnej technologii i o wyższej sprawności [2].

Aby planowane przedsięwzięcie okazało się korzystne finansowo, musi zostać starannie przygotowane i przeprowadzone. Związane z tym koszty powinny przynieść wymierny efekt. Jego oszacowanie zazwyczaj stanowi podstawę podejmowanej decyzji. Zbyt długi okres zwrotu nakładów (np. kilkanaście lat) może skłonić do pozostawienia starego, mało efektywnego rozwiązania, dla którego koszt modernizacji jest zbyt wysoki w stosunku do prognozowanych korzyści. Znaczącą poprawę efektu finansowego można uzyskać poprzez połączenie modernizacji systemu zaopatrzenia w ciepło z innymi pracami remontowymi lub pozyskanie zewnętrznego dofinansowania [3, 4].

W przypadku, gdy budynek zaopatrywany jest w ciepło z miejskiego systemu ciepłowniczego, w ramach przeprowadzanej termomodernizacji konieczna może okazać się wymiana sieci wykonanej w technologii kanałowej na bardziej nowoczesne rozwiązanie, w systemie preizolowanym. Zazwyczaj takie działanie będzie wynikać przede wszystkim ze złego stanu technicznego tego elementu systemu ciepłowniczego lub kompleksowych prac związanych z wymianą infrastruktury podziemnej (np. w ramach remontu drogi).

Samo ograniczenie strat ciepła na tak zmodernizowanym fragmencie sieci ciepłowniczej może okazać się zbyt małe, aby uzyskane oszczędności, liczone nawet w bardzo długim czasie, zrównoważyły ponoszone nakłady. Eksploatacja i utrzymanie sieci ciepłowniczej oraz przyłącza znajduje się w kompetencjach przedsiębiorstwa ciepłowniczego, jednak należy pamiętać, że możliwe przerwy w dostawie ciepła najdotkliwiej będą odczuwane przez użytkowników instalacji ogrzewczej (dla której źródłem ciepła jest węzeł ciepłowniczy). Również same straty ciepła, które są konsekwencją użytkowania takiego przyłącza, pośrednio obciążają końcowego odbiorcę, gdyż ich koszt uwzględnia cena za dostarczane z sieci ciepło.

Opisywany w artykule przypadek prezentuje fragment analiz, które poprzedziły ostateczną decyzję dotyczącą zakresu i sposobu modernizacji zasilania budynku w ciepło. W końcowym efekcie (opisanym bardziej szczegółowo w [1]) wybrano wariant polegający na rezygnacji z ciepła sieciowego. Jednym z argumentów dla tej decyzji było zbyt małe obciążenie cieplne i duży udział strat ciepła na przesyle, powodujący pogorszenie efektywności energetycznej dotychczasowego rozwiązania (tab. 3.).

Przyłącze ciepłownicze

Charakterystyka analizowanego budynku zasilanego w ciepło z miejskiej sieci ciepłowniczej opisana jest w [1]. Źródłem ciepła dla instalacji centralnego ogrzewania był jednofunkcyjny węzeł ciepłowniczy (fot. 1.), podłączony do sieci przyłączem wykonanym w technologii tradycyjnej (fot. 2.). Moc zamówiona wynosiła 38 kW.

Przewody stalowe izolowane wełną mineralną, osłonięte płaszczem ochronnym z papy asfaltowej zostały ułożone w nieprzechodnim kanale łupinowym. Przewód zasilający i powrotny wykonano z rur DN 40. Na mapach geodezyjnych zaznaczono jednak, że przyłącze to ma średnicę 2×DN 100. Jest to powszechny problem braku precyzyjnej informacji o istniejącym uzbrojeniu podziemnym, szczególnie w przypadku, gdy są to bardzo stare sieci.

 

 

Wpływ na brak wiedzy dot. infrastruktury mogą mieć przekształcenia własnościowe jej użytkowników, gdyż wtedy mogło następować dekompletowanie dokumentacji technicznej, a przede wszystkim jest to efekt niezbyt starannego dokumentowania wykonywanych prac budowlanych w minionych latach. Przyjęcie do analiz niezweryfikowanych warunków, a zatem innych niż rzeczywiste, może prowadzić do nieprawidłowych wniosków końcowych, a oszacowany teoretycznie efekt termomodernizacji okaże się wówczas niemożliwy do osiągnięcia.

Sprawdzenie wielkości średnicy rurociągów dokonano poprzez odkopanie fragmentu kanału ciepłowniczego (fot. 3.). W ten sposób uzyskano też ogólną wiedzę o stanie technicznym przyłącza. Uznano, że jest on zadowalający i raczej nie kwalifikuje tego odcinka sieci do natychmiastowej wymiany lub kompleksowego remontu. Rurociągi w odsłoniętym miejscu pomalowane były farbą antykorozyjną, nie stwierdzono widocznych obwisów izolacji termicznej, przesunięć rurociągów w osi kanału (co mogłoby wskazywać na nieprawidłowe działanie podpór stałych i ślizgowych).

Jedyne zastrzeżenie budziło niezbyt dokładne owinięcie izolacji osłoną wykonaną z taśmy z papy asfaltowej. Na jednym z rurociągów (powrót) widoczne były też drobne punktowe kropki rdzy (fot. 4.), co wskazuje na początek pojawienia się zjawisk korozji zachodzącej na zewnętrznej powierzchni tej rury. Jednak nie powinno to stanowić zagrożenia dla trwałości przyłącza jeszcze przez długi czas eksploatacji. Sama odkrywka niewielkiego fragmentu kanału i sieci nie pozwoliła stwierdzić bezpośrednio stanu całości analizowanego rurociągu. Na jej podstawie zweryfikowano jednak średnicę oraz zgodność trasy przebiegu, a w oparciu o mapę geodezyjną określono długość przyłącza, która wynosi ok. 350 m.

Brak jest również informacji na temat stanu wewnętrznej powierzchni rur. Można jednak oczekiwać, że w dolnej części przekroju rur, przynajmniej w niektórych fragmentach przyłącza, nastąpiło osadzenie się osadów krążących w systemie ciepłowniczym wraz z nośnikiem ciepła. Taką hipotezę uzasadniają bardzo małe prędkości przepływu wody sieciowej, jakie występowały od początku eksploatacji na tym odcinku. Bardziej odpowiadają one prędkościom zalecanym dla przepływu cieczy w filtroodmulnikach niż w samych rurociągach. Narażony jest przede wszystkim przewód zasilania, gdyż rurociąg powrotny częściowo chroniony jest przez filtroodmulnik zamontowany w węźle ciepłowniczym.

 

Projekty domów – rozwiązanie na miarę indywidualnych potrzeb >>

   18.01.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl