RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Zakończenie przyłącza ciepłowniczego
B. Nowak

Zakończenie przyłącza ciepłowniczego


B. Nowak

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych wariantów zaopatrzenia w ciepło i ewentualnie podjąć decyzję o korekcie dotychczasowych warunków eksploatacji systemu. Wśród rozważanych przypadków mogą znaleźć się bardzo radykalne takie jak zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło [1], ale również rozwiązania sprowadzające się wyłącznie do wymiany wyeksploatowanych urządzeń na nowe, wykonane w nowoczesnej technologii i o wyższej sprawności [2].

Zobacz także

FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami...

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami – musisz o nie zadbać, aby podczas składowania nie straciły swoich właściwości.

ADEY Innovation SAS ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego

ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego

ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie...

ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie do ochrony środowiska naturalnego, z dużym naciskiem na poprawę jakości powietrza (umożliwiają obniżenie emisji CO2 o ok. 250 kg rocznie z pojedynczego gospodarstwa domowego).

Alfa Laval Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej

Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej

Światowe zapotrzebowanie na energię nie staje się coraz mniejsze – wręcz przeciwnie. W nadchodzących latach coraz trudniej będzie utrzymać konkurencyjność, ponieważ firmy na każdym rynku i w każdej branży...

Światowe zapotrzebowanie na energię nie staje się coraz mniejsze – wręcz przeciwnie. W nadchodzących latach coraz trudniej będzie utrzymać konkurencyjność, ponieważ firmy na każdym rynku i w każdej branży poszukują nowych sposobów maksymalizacji wydajności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów energii i udoskonaleniu swojego wizerunku w zakresie ochrony środowiska. Wyzwania te będą złożone i wieloaspektowe.

Aby planowane przedsięwzięcie okazało się korzystne finansowo, musi zostać starannie przygotowane i przeprowadzone. Związane z tym koszty powinny przynieść wymierny efekt. Jego oszacowanie zazwyczaj stanowi podstawę podejmowanej decyzji. Zbyt długi okres zwrotu nakładów (np. kilkanaście lat) może skłonić do pozostawienia starego, mało efektywnego rozwiązania, dla którego koszt modernizacji jest zbyt wysoki w stosunku do prognozowanych korzyści. Znaczącą poprawę efektu finansowego można uzyskać poprzez połączenie modernizacji systemu zaopatrzenia w ciepło z innymi pracami remontowymi lub pozyskanie zewnętrznego dofinansowania [3,4].

W przypadku, gdy budynek zaopatrywany jest w ciepło z miejskiego systemu ciepłowniczego, w ramach przeprowadzanej termomodernizacji konieczna może okazać się wymiana sieci wykonanej w technologii kanałowej na bardziej nowoczesne rozwiązanie, w systemie preizolowanym. Zazwyczaj takie działanie będzie wynikać przede wszystkim ze złego stanu technicznego tego elementu systemu ciepłowniczego lub kompleksowych prac związanych z wymianą infrastruktury podziemnej (np. w ramach remontu drogi).

Samo ograniczenie strat ciepła na tak zmodernizowanym fragmencie sieci ciepłowniczej może okazać się zbyt małe, aby uzyskane oszczędności, liczone nawet w bardzo długim czasie, zrównoważyły ponoszone nakłady. Eksploatacja i utrzymanie sieci ciepłowniczej oraz przyłącza znajduje się w kompetencjach przedsiębiorstwa ciepłowniczego, jednak należy pamiętać, że możliwe przerwy w dostawie ciepła najdotkliwiej będą odczuwane przez użytkowników instalacji ogrzewczej (dla której źródłem ciepła jest węzeł ciepłowniczy). Również same straty ciepła, które są konsekwencją użytkowania takiego przyłącza, pośrednio obciążają końcowego odbiorcę, gdyż ich koszt uwzględnia cena za dostarczane z sieci ciepło.

Opisywany w artykule przypadek prezentuje fragment analiz, które poprzedziły ostateczną decyzję dotyczącą zakresu i sposobu modernizacji zasilania budynku w ciepło. W końcowym efekcie (opisanym bardziej szczegółowo w [1]) wybrano wariant polegający na rezygnacji z ciepła sieciowego. Jednym z argumentów dla tej decyzji było zbyt małe obciążenie cieplne i duży udział strat ciepła na przesyle, powodujący pogorszenie efektywności energetycznej dotychczasowego rozwiązania (tab. 3.).

Efektywność analizowanego sposobu

Tabela 3. Efektywność analizowanego sposobu zaopatrzenia w ciepło budynku


Źródło: archiwum autora

Przyłącze ciepłownicze

Charakterystyka analizowanego budynku zasilanego w ciepło z miejskiej sieci ciepłowniczej opisana jest w [1]. Źródłem ciepła dla instalacji centralnego ogrzewania był jednofunkcyjny węzeł ciepłowniczy (fot. 1.), podłączony do sieci przyłączem wykonanym w technologii tradycyjnej (fot. 2.). Moc zamówiona wynosiła 38 kW.

 

Fot. 1. Zakończenie przyłącza i jednofunkcyjny wymiennikowy węzeł ciepłowniczy w ogrzewanym
budynku

Fot. 1. Zakończenie przyłącza i jednofunkcyjny wymiennikowy węzeł ciepłowniczy w ogrzewanym budynku


Źródło: B. Nowak

Stan techniczny

Fot. 2. Stan techniczny eksploatowanego przyłącza uznać należy za poprawny


Źródło: B. Nowak

Przewody stalowe izolowane wełną mineralną, osłonięte płaszczem ochronnym z papy asfaltowej zostały ułożone w nieprzechodnim kanale łupinowym. Przewód zasilający i powrotny wykonano z rur DN 40. Na mapach geodezyjnych zaznaczono jednak, że przyłącze to ma średnicę 2×DN 100. Jest to powszechny problem braku precyzyjnej informacji o istniejącym uzbrojeniu podziemnym, szczególnie w przypadku, gdy są to bardzo stare sieci.

Wpływ na brak wiedzy dot. infrastruktury mogą mieć przekształcenia własnościowe jej użytkowników, gdyż wtedy mogło następować dekompletowanie dokumentacji technicznej, a przede wszystkim jest to efekt niezbyt starannego dokumentowania wykonywanych prac budowlanych w minionych latach. Przyjęcie do analiz niezweryfikowanych warunków, a zatem innych niż rzeczywiste, może prowadzić do nieprawidłowych wniosków końcowych, a oszacowany teoretycznie efekt termomodernizacji okaże się wówczas niemożliwy do osiągnięcia.

Sprawdzenie wielkości średnicy rurociągów dokonano poprzez odkopanie fragmentu kanału ciepłowniczego (fot. 3.). W ten sposób uzyskano też ogólną wiedzę o stanie technicznym przyłącza. Uznano, że jest on zadowalający i raczej nie kwalifikuje tego odcinka sieci do natychmiastowej wymiany lub kompleksowego remontu. Rurociągi w odsłoniętym miejscu pomalowane były farbą antykorozyjną, nie stwierdzono widocznych obwisów izolacji termicznej, przesunięć rurociągów w osi kanału (co mogłoby wskazywać na nieprawidłowe działanie podpór stałych i ślizgowych).

Jedyne zastrzeżenie budziło niezbyt dokładne owinięcie izolacji osłoną wykonaną z taśmy z papy asfaltowej. Na jednym z rurociągów (powrót) widoczne były też drobne punktowe kropki rdzy (fot. 4.), co wskazuje na początek pojawienia się zjawisk korozji zachodzącej na zewnętrznej powierzchni tej rury. Jednak nie powinno to stanowić zagrożenia dla trwałości przyłącza jeszcze przez długi czas eksploatacji. Sama odkrywka niewielkiego fragmentu kanału i sieci nie pozwoliła stwierdzić bezpośrednio stanu całości analizowanego rurociągu. Na jej podstawie zweryfikowano jednak średnicę oraz zgodność trasy przebiegu, a w oparciu o mapę geodezyjną określono długość przyłącza, która wynosi ok. 350 m.

Brak jest również informacji na temat stanu wewnętrznej powierzchni rur. Można jednak oczekiwać, że w dolnej części przekroju rur, przynajmniej w niektórych fragmentach przyłącza, nastąpiło osadzenie się osadów krążących w systemie ciepłowniczym wraz z nośnikiem ciepła. Taką hipotezę uzasadniają bardzo małe prędkości przepływu wody sieciowej, jakie występowały od początku eksploatacji na tym odcinku. Bardziej odpowiadają one prędkościom zalecanym dla przepływu cieczy w filtroodmulnikach niż w samych rurociągach. Narażony jest przede wszystkim przewód zasilania, gdyż rurociąg powrotny częściowo chroniony jest przez filtroodmulnik zamontowany w węźle ciepłowniczym.

Fot. 3. Odkryty fragment przyłącza ciepłowniczego, w głębi za płotem widoczne dachy linii zabudowy,
gdzie zlokalizowany jest ogrzewany budynek

Fot. 3. Odkryty fragment przyłącza ciepłowniczego, w głębi za płotem widoczne dachy linii zabudowy, gdzie zlokalizowany jest ogrzewany budynek


Źródło: B. Nowak

Początkowe stadium korozji

Fot. 4. Początkowe stadium korozji na przewodzie powrotnym przyłącza


Źródło: B. Nowak

Średnica rurociągu

Autorzy w [5] podkreślają znaczenie poprawnego doboru średnic ciepłociągu, co jest dość oczywiste. Należy zakładać, że rurociągi eksploatowane będą przez okres co najmniej 20÷40 lat bez dokonywania wymiany czy napraw. Krótsza żywotność wynika przede wszystkim z wad technologicznych, użycia niewłaściwych materiałów czy złej eksploatacji systemu (jakość wody sieciowej, nieszczelność izolacji przeciwwilgociowej, podtopienia kanałów ciepłowniczych [6] itd.).

Na optymalną wielkość rurociągu ma wpływ wiele czynników, w tym przede wszystkim całkowity koszt budowy, koszt pompowania (pokonania oporów przepływu i zakupu urządzeń), straty ciepła (wzrastają wraz ze zwiększeniem średnicy) oraz ogólne koszty eksploatacji systemu. Literatura podaje zalecaną prędkość przepływu czynnika grzewczego, problemem może być natomiast prognozowanie ilości przesyłanego ciepła, szczególnie w przypadku planowania zaopatrzenia w ciepło jeszcze niezagospodarowanych terenów.

Według [5] w rurociągach tranzytowych prędkość przepływu wody sieciowej powinna mieścić się w zakresie 3,0÷3,5 m/s, w głównych (magistralnych) odcinkach sieci 2,5÷3,0 m/s, a w odgałęzieniach 1,5÷2,0 m/s. Wartości te są porównywalne z podanym w [7] zakresem, tj. 0,5÷3,0 m/s. Należy przy tym mieć na uwadze konkretne uwarunkowania lokalne, układ linii ciśnień w sieci oraz ciśnienie dyspozycyjne, które może decydować o możliwości zwiększenia lub o konieczności ograniczenia oporów przepływu.

W tabeli 1. przedstawiono wyniki analizy prędkości przepływu czynnika grzewczego w opisywanym przyłączu sieci ciepłowniczej. Dla porównań i zobrazowania problemu przyjęto różne założenia obliczeniowe (średnica, moc zamówiona, schłodzenie wody sieciowej) i odpowiadające im warunki eksploatacji systemu ciepłowniczego. Gdy przyłączem DN 40 dostarczane jest ciepło na potrzeby c.o. tylko dla jednego budynku o mocy zamówionej 38 kW, prędkość czynnika w przewodach będzie wynosić ok. 0,1 m/s. W rzeczywistości, ze względu na działającą w węźle ciepłowniczym automatykę, ilość odbieranego przez budynek ciepła (i odpowiadające temu przepływy) jest jeszcze mniejsza. Świadczą o tym odczyty ze wskazań ciepłomierza.

Tabela 1. Prędkości przepływu wody sieciowej przy różnych średnicach,
mocy zamówionej i sposobie centralnej regulacji w źródle ciepła

Tabela 1. Prędkości przepływu wody sieciowej przy różnych średnicach, mocy zamówionej i sposobie centralnej regulacji w źródle ciepła


Źródło: archiwum autora

W tabeli 1. przedstawiono wyniki obliczeń prędkości przepływu czynnika dla trzech różnych wariantów centralnej regulacji temperatury na sieci ciepłowniczej. Niezależnie od sposobu regulacji jakościowej, przepływy w tym odcinku sieci są niewielkie, co skutkuje przy średnicy przyłącza DN 40 bardzo małą prędkością przepływu, odpowiadającą instalacjom grawitacyjnym, a nie ogrzewaniom pompowym i sieciom ciepłowniczym.

Wytyczne projektowania sieci ciepłowniczej [5,7] zalecają, aby prędkość w rurociągu była co najmniej 10 razy większa. Warto zauważyć, że nawet zmniejszenie średnicy rurociągu do DN 25 nie jest w stanie poprawić warunków eksploatacji przyłącza. Dopiero istotne zwiększenie obciążenia cieplnego (np. poprzez przyłączenie nowych odbiorców) może poprawić taką sytuację. Jednym z możliwych rozwiązań modernizacji przyłącza jest też zmniejszenie jego średnicy, np. na DN 25. Jednak przy zachowaniu dotychczasowego zapotrzebowania na ciepło przyczyni się to tylko do nieznacznego zwiększenia prędkości przepływu czynnika grzewczego.

Dalej będą to wartości zdecydowanie mniejsze od zalecanych. Inne warianty obliczeń zestawionych w tab. 1. pokazują, że odcinek sieci o średnicy DN 25 jest wystarczający do zasilania w ciepło odbiorców nawet o łącznym zapotrzebowaniu na ciepło ok. 100 kW przy zachowaniu prędkości przepływu na poziomie 1 m/s. Większe zapotrzebowanie ciepła po stronie odbiorców (150 kW) mogłoby w niektórych przypadkach powodować krótkookresowo wzrost prędkości przepływu do 1,5 m/s, co nawet przy takiej długości przyłącza nie spowoduje istotnie negatywnych skutków. Oczywiście należy też mieć na względzie łączne opory przepływu (przyłącze + węzeł ciepłowniczy) oraz ciśnienia dyspozycyjne.

Istniejącymi przewodami o średnicy DN 40 można zasilić odbiorców o łącznym zapotrzebowaniu na ciepło nawet 250 kW (6,5 × więcej niż moc zamówiona analizowanego węzła ciepłowniczego), a prędkość nie przekroczy 1,1 m/s.

Takie przewymiarowanie przyłącza wynikało z ogólnych zasad projektowania sieci ciepłowniczych (i wymagań przyjmowanych przez poszczególne przedsiębiorstwa ciepłownicze). Podawały one minimalną średnicę rurociągów i przyłączy (zazwyczaj DN 32 lub 40). Związana była z tym obawa przed osadzaniem na wewnętrznej powierzchni rur kamienia kotłowego i innych osadów, a tym samym ograniczano ryzyko zarastania przekroju przewodów (zakładany okres eksploatacji rurociągu 20÷50 lat), szczególnie w warunkach bardzo dużych ubytków wody sieciowej i złej jakości wody uzupełniającej.

Jak jednak widać, następuje tu sprzężenie zwrotne, tj. duża średnica, która z upływem czasu miała zapewnić odpowiednią przepustowość rurociągu, daje w efekcie bardzo małą prędkość przepływu i związane z tym osadzanie się osadów i zmniejszenie pola przekroju strugi. Zjawisko to dodatkowo może potęgować ograniczanie strumienia wody sieciowej w wyniku zmniejszania potrzeb cieplnych odbiorców.

O ile w węzłach dwufunkcyjnych (c.o. + c.w.u.) sposobem na ograniczanie takich tendencji są chwilowo zwiększone przepływy wody sieciowej odpowiadające szczytowym rozbiorom ciepłej wody użytkowej (przy braku akumulacji ciepła w zasobnikach c.w.u.), to w węzłach jednofunkcyjnych (c.o.) brak jest wpływu tego zjawiska. Gdy przyłącze jest stosunkowo krótkie (kilka, kilkanaście metrów), skutki przewymiarowania jego średnicy są ograniczone; dużo gorzej, gdy jego długość jest znacząca. Przekłada się to bowiem na niewspółmiernie duże straty ciepła na przesyle takim przyłączem.

Konsekwencje obniżenia prędkości przepływu czynnika w sieci ciepłowniczej to tylko jeden z obszarów zagrożeń dla warunków eksploatacji przyłącza ciepłowniczego. Jak widać na opisywanym przykładzie, wieloletnia eksploatacja nie spowodowała trudności z doprowadzeniem czynnika grzewczego do węzła ciepłowniczego. W czasach zintensyfikowanych działań na rzecz ochrony środowiska, poprawy efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło, ograniczania emisji CO2 do atmosfery [8,9], dużo większym problemem wynikającym z przewymiarowania średnic przyłączy sieci ciepłowniczej są straty ciepła na przesyle.

Przy określonej, traktowanej jako stała, ilości transportowanego ciepła, wraz ze zwiększeniem średnicy wzrasta powierzchnia wymiany ciepła. Jest to podstawowa składowa bilansu wymiany ciepła, na który składa się iloczyn powierzchni, różnicy temperatur (w przypadku sieci kanałowej różnica temperatury wody sieciowej i powietrza w kanale ciepłowniczym) oraz współczynnika przewodzenia ciepła (wynikającego ze sposobu wykonania izolacji termicznej).

Dla przyłącza o średnicy DN 40 oraz jego długości 350 m (długość rurociągów 2×350 m) wyznaczono jednostkowe straty ciepła qj [W/m], całkowitą moc straty ciepła Q [kW] oraz straty ciepła w ciągu sezonu grzewczego [GJ] zgodnie z metodą obliczeń opisaną w [4 i 10]. Są to analizy teoretyczne, które przyjmują określony model matematyczny opisujący zjawisko. Przybliża on ze skończoną dokładnością warunki rzeczywiste i obrazuje dla wzorcowego sezonu grzewczego i przyjętych założeń obliczeniowych wielkość strat ciepła na przesyle.

Istniejąca izolacja cieplna wykonana była metodą tradycyjną. Istotny wpływ na jej jakość ma zatem również czynnik ludzki. Należy także pamiętać o występujących mostkach termicznych (w miejscach podpór rurociągów, mocowań izolacji itp.). Przeprowadzone symulacje obliczeniowe określające szacunkowe straty ciepła zostały zatem wykonane dla trzech wariantów uśrednionej grubości izolacji.

Przy wyznaczaniu strat ciepła w sieci ciepłowniczej w skali roku ważne jest też przyjęcie w obliczeniach modelowych średniej temperatury czynnika w przewodach sieci ciepłowniczej. W przypadku regulacji jakościowej parametry (temperatura) czynnika zależą od temperatury zewnętrznej, zachmurzenia, prędkości wiatru itp. Zmienność czynników pogodowych w poszczególnych latach powoduje, że analizy również w tym zakresie powinny być realizowane wariantowo.

W obliczeniach przyjęto zatem dwie wartości średniej w roku temperatury (zasilanie i powrót) czynnika grzewczego twew = 60°C (ostra zima) oraz 50°C (łagodna zima). Występujące w rzeczywistości wyższe temperatury będą powodować wzrost strat ciepła w stosunku do określonych na podstawie tak skonstruowanego modelu. Średnią temperaturę powietrza w kanale ciepłowniczym tot założono równą 15°C [10]. W rzeczywistości może być jednak ona wyższa, ze względu na wielkość strat ciepła i ograniczoną wentylację przestrzeni kanału ciepłowniczego (brak komór i włazów).

Dla poszczególnych przypadków różniących się grubością izolacji uzyskano ilościowo różne wyniki, jednak od strony metody wnioskowania sama jakość izolacji ma znaczenie drugorzędne. W zależności od wariantu i przyjętych założeń – sumaryczne straty ciepła na przyłączu (tab. 2.) stanowią ok. 70÷170% ciepła sprzedawanego odbiorcy w ciągu ostatnich kilku sezonów grzewczych.

Straty ciepła na przesyle

Tabela 2. Straty ciepła na przesyle ciepła przyłączem, w zależności od różnych wariantów wykonania i eksploatacji


Źródło: archiwum autora

W analizach pominięto przy tym ogólne straty ciepła w sieci ciepłowniczej pomiędzy źródłem ciepła a przyłączem. Są one składową eksploatacji całego systemu, a ze względu na zasilanie innych odbiorców i wielkość mocy zamówionej dla analizowanego węzła ciepłowniczego nie stanowią bezpośredniego skutku zasilania w ciepło tego budynku.

W tabeli 3. zestawiono zużycie ciepła w budynku zasilanym z systemu ciepłowniczego w latach 2004÷2007 (do kwietnia) wg wskazań ciepłomierza. Wyznaczono również wpływ samych strat na przyłączu na pogorszenie efektywności energetycznej systemu zaopatrzenia w ciepło budynku (przyjmując do tych obliczeń ich roczną wartość równą ok. 200 GJ/sezon).

Efektywność analizowanego sposobu

Tabela 3. Efektywność analizowanego sposobu zaopatrzenia w ciepło budynku


Źródło: archiwum autora

Na rys 1. przedstawiono natomiast procentowe porównanie strat ciepła odniesionych do zużycia ciepła dla 2 lat (2004 – największe zużycie ciepła, 2006 – najmniejsze zużycie ciepła) w zależności od wariantu przeprowadzanych obliczeń i przyjętych do nich założeń. W zestawieniu roczne zużycie ciepła na potrzeby c.o. stanowi poziom odniesienia, tj. 100%.

Największe straty ciepła uzyskano dla wariantu 1.2. – przekraczają one zdecydowanie ilość ciepła dostarczanego do budynku na potrzeby c.o. (o 50% w 2004 r. oraz o 71% w 2006 r.). Dla wariantu 2.3. uzyskano w oparciu o zastosowany model najmniejsze straty ciepła, które stanowią jednak odpowiednio aż 66% (2004 r.) i 75% (2006 r.) ciepła dostarczonego do odbiorcy. Jako realne można zatem przyjąć uśrednione warunki, dla których straty na przesyle (tak długim przyłączem i o jego średnicy niedostosowanej do ilości transportowanego ciepła) stanowią co najmniej ok. 100% ilości ciepła sprzedawanego zarządcy budynku.

Szacunkowy udział strat ciepła

Rys. 1. Szacunkowy udział strat ciepła przy przesyle ciepła przyłączem w zależności od przyjętych założeń obliczeń modelowych (opis wariantów w tekście i tab. 3.)


Źródło: G. Bartnicki

Modernizacja

Główną przyczynę tak poważnych strat ciepła na przesyle stanowi bardzo duża powierzchnia wymiany ciepła wynikająca ze znacznego przewymiarowania średnicy tego fragmentu ciepłociągu. Druga przyczyna to stosunkowo duża długość przyłącza, którym zasilany jest tylko jeden odbiorca o dość małej mocy zamówionej. Modernizacja przyłącza ciepłowniczego mogłaby ograniczyć przynajmniej częściowo te czynniki.

Nowe rozwiązanie powinno mieć mniejszą średnicę (np. DN 25) i wytyczoną nową trasę przebiegu rurociągów. Możliwe jest skrócenie w ten sposób przyłącza (a tym samym ograniczenie strat ciepła na przesyle) o ok. 25%, dużo większy efekt daje jednak samo zmniejszenie średnicy i zmiana technologii wykonania (w systemie rur preizolowanych). Nadal jednak straty ciepła (tab. 4.) będą stanowić znaczący udział w odniesieniu do ilości sprzedawanego ciepła (30÷50%). Modernizacja przyłącza może zatem poprawić warunki eksploatacji tej części systemu ciepłowniczego, jednak nie na tyle, aby stała się ona opłacalna.

Tabela 4. Szacunkowe straty ciepła na przesyle ciepła przyłączem wykonanym w technologii rur preizolowanych, w zależności od
różnych wariantów wykonania i eksploatacji

Tabela 4. Szacunkowe straty ciepła na przesyle ciepła przyłączem wykonanym w technologii rur preizolowanych, w zależności od różnych wariantów wykonania i eksploatacji


Źródło: archiwum autora

Podsumowanie

Zastosowanie niewłaściwej średnicy rurociągu sieci ciepłowniczej pociąga za sobą liczne i poważne konsekwencje. O ile nie musi powodować problemów z samą dostawą ciepła, o tyle w wymiarze finansowym i analizie efektywności energetycznej systemu zaopatrzenia w ciepło negatywne skutki mogą ujawnić się już w pierwszych sezonach grzewczych.

Modernizacja przyłącza lub fragmentu sieci ciepłowniczej, która sprowadza się wyłącznie do wymiany przewodów na nowe, wykonane w technologii preizolowanej, niewiele zmienia. Należy bowiem przeprowadzić również szczegółową analizę potrzeb odbiorców oraz perspektywy rozwoju i na tej podstawie dobrać właściwą średnicę przewodów. W analizach należy również oszacować straty ciepła na przesyle siecią ciepłowniczą przed i po jej modernizacji. Ograniczenie się do porównania jedynie wartości jednostkowej mocy strat ciepła jest niewystarczające. Konieczne jest bowiem również określenie strat ciepła w ciągu całego sezonu grzewczego.

Przeprowadzona w [1,12] analiza systemu zaopatrzenia w ciepło budynku wykazała wiele problemów związanych z jego eksploatacją i uzasadniła konieczność szybkiego wprowadzenia zmian. Okazało się, że korzystanie z ciepła sieciowego prowadzi do bardzo dużych strat ciepła i niskiej efektywności energetycznej istniejącego rozwiązania. Choć nie przekładało się to na bezpośrednie opłaty za kupowane ciepło (gdyż koszt nadmiernych strat rozkłada się na wszystkich użytkowników systemu ciepłowniczego), to jednak uzyskiwane przez przedsiębiorstwo ciepłownicze wpływy od tego klienta zupełnie nie pokrywały ponoszonych kosztów związanych z dostarczaniem mu ciepła.

Modernizacja polegająca na całkowitej zmianie sposobu zaopatrzenia w ciepło i rezygnacji z ciepła sieciowego [1] okazała się najkorzystniejszym rozwiązaniem. Nie oznacza to jednak wcale, że zawsze należy rezygnować z wykorzystania centralnych źródeł ciepła do ogrzewania obiektów o niewielkim zapotrzebowaniu na ciepło. Przede wszystkim należy wówczas rozważyć najbardziej korzystne rozwiązanie sieci przesyłowej, zapewniające ograniczenie strat ciepła na przesyle.

Przyłącza nie powinny być zbyt długie, a układ przewodów rozprowadzających powinien zapewniać jak największe obciążenie poszczególnych odcinków sieci (odniesione do jej długości). Jeżeli występuje odpowiednia nadwyżka ciśnienia dyspozycyjnego, korzystny jest też dobór średnic rurociągów zapewniający uzyskanie prędkości przepływu z górnego przedziału dopuszczalnych wartości.

Literatura

  1. Nowak B., Bartnicki G., Źródło lokalne czy centralne? Rynek Instalacyjny 12/2007, s. 56.
  2. Nowak B., Bartnicki G., Modernizacja instalacji ogrzewczych, Rynek Instalacyjny 6/2005, s. 36.
  3. Tiukało A., Nowak B., Termomodernizacja współfinansowana przez Unię Europejską, Rynek Instalacyjny 9/2005, s. 40.
  4. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 15 stycznia 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy audytu energetycznego (DzU Nr 12, poz. 114).
  5. Overgaard J., Knudsen S., District heating networks – choosing the right pipe dimensions, News from DBDH 1/2006.
  6. Nowak B., Bartnicki G., Ścieki w ciepłociągu, Rynek Instalacyjny 11/2006, s. 80.
  7. Kamler W., Ciepłownictwo, PWN, Warszawa 1979.
  8. Harvey L.D., A handbook on low-energy buildings and district-energy systems, Earthscan, London 2006.
  9. Nowak B., Energetycznie efektywne budownictwo, Rynek Instalacyjny 10/2007, s. 21.
  10. PN-85/B-02421 Ogrzewnictwo i ciepłownictwo. Izolacja cieplna przewodów, armatury i urządzeń. Wymagania i badania.
  11. Katalog firmy Logstor ror, www.infracorr.com.pl/logstor.
  12. Bartnicki G., Nowak B., Ocena techniczna i ekonomiczna istniejącego sposobu ogrzewania budynku..., Raporty Katedry Klimatyzacji i Ciepłownictwa PWr seria SPR nr 10, Politechnika Wrocławska, Wrocław 2007.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI WFOŚiGW w Katowicach stawia na ciepło i chłód

WFOŚiGW w Katowicach stawia na ciepło i chłód WFOŚiGW w Katowicach stawia na ciepło i chłód

Śląsk chce zadbać o stan swojego powietrza, dlatego przeprowadza modernizację systemów ciepłowniczych. Dlatego też podmioty ze Śląska mogą ubiegać się o granty na realizację projektów związanych z efektywną...

Śląsk chce zadbać o stan swojego powietrza, dlatego przeprowadza modernizację systemów ciepłowniczych. Dlatego też podmioty ze Śląska mogą ubiegać się o granty na realizację projektów związanych z efektywną dystrybucją ciepła i chłodu. To szansa dla tych, którzy z różnych powodów nie zdecydowali się do tej pory na udział w konkursie ogłoszonym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Redakcja RI Danfoss rozwija się w Polsce

Danfoss rozwija się w Polsce Danfoss rozwija się w Polsce

3 września 2018 roku organizacja sprzedażowa Sondex Polska w Warszawie weszła w struktury sprzedażowe Danfoss Poland. Od tego dnia wyłącznie Danfoss Poland będzie prowadzić działalność gospodarczą w zakresie...

3 września 2018 roku organizacja sprzedażowa Sondex Polska w Warszawie weszła w struktury sprzedażowe Danfoss Poland. Od tego dnia wyłącznie Danfoss Poland będzie prowadzić działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży wymienników ciepła Sondex®, w ramach segmentu Danfoss Ogrzewnictwo.

Redakcja RI Warszawa dopłaca nawet 100 proc. kosztów do wymiany kotłów

Warszawa dopłaca nawet 100 proc. kosztów do wymiany kotłów Warszawa dopłaca nawet 100 proc. kosztów do wymiany kotłów

W Warszawie jest szansa na uzyskanie miejskiej dotacji na wymianę kotła jeszcze przed rozpoczęciem się sezonu grzewczego. Dodatkowy nabór wniosków o dofinansowanie trwa do końca lipca. Jego wysokość może...

W Warszawie jest szansa na uzyskanie miejskiej dotacji na wymianę kotła jeszcze przed rozpoczęciem się sezonu grzewczego. Dodatkowy nabór wniosków o dofinansowanie trwa do końca lipca. Jego wysokość może wynieść nawet do 100 proc. kosztów wymiany kotła.

Redakcja RI Fortum podsumowało sezon grzewczy w Płocku

Fortum podsumowało sezon grzewczy w Płocku Fortum podsumowało sezon grzewczy w Płocku

Fortum, właściciel miejskiej sieci ciepłowniczej w Płocku, w zakończonym właśnie sezonie grzewczym dostarczyło odbiorcom na terenie miasta blisko 1,4 mln GJ ciepła. W 2017 roku firma zainwestowała w Płocku...

Fortum, właściciel miejskiej sieci ciepłowniczej w Płocku, w zakończonym właśnie sezonie grzewczym dostarczyło odbiorcom na terenie miasta blisko 1,4 mln GJ ciepła. W 2017 roku firma zainwestowała w Płocku 12 mln zł. Na tę kwotę złożyły się między innymi inwestycje w rozwój sieci o wartości blisko 8 mln zł oraz prace modernizacyjne za ponad 4 mln zł.

Redakcja RI Produkować chłód za pomocą ciepła

Produkować chłód za pomocą ciepła Produkować chłód za pomocą ciepła

Inżynierowie z Politechniki Wrocławskiej we współpracy z ekspertami firmy energetycznej Fortum badają możliwość wykorzystania ciepła sieciowego do wytwarzania chłodu.

Inżynierowie z Politechniki Wrocławskiej we współpracy z ekspertami firmy energetycznej Fortum badają możliwość wykorzystania ciepła sieciowego do wytwarzania chłodu.

Redakcja RI 27 mln zł na sieci ciepłownicze w Rzeszowie

27 mln zł na sieci ciepłownicze w Rzeszowie 27 mln zł na sieci ciepłownicze w Rzeszowie

Ponad 12 mln zł unijnej dotacji wyłoży NFOŚiGW na ekologiczny projekt Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – Rzeszów Sp. z o.o. Budowa nowych sieci ciepłowniczych, przyłączy i węzłów za blisko...

Ponad 12 mln zł unijnej dotacji wyłoży NFOŚiGW na ekologiczny projekt Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – Rzeszów Sp. z o.o. Budowa nowych sieci ciepłowniczych, przyłączy i węzłów za blisko 27 mln zł potrwa do końca 2022 r.

Redakcja RI Szykują się przejęcia w branży ciepłowniczej

Szykują się przejęcia w branży ciepłowniczej Szykują się przejęcia w branży ciepłowniczej

2018 rok może przynieść konsolidację w branży ciepłowniczej. Jak prognozuje "Rzeczpospolita", mniejsze podmioty zostaną pochłonięte przez największe firmy działające na tym rynku.

2018 rok może przynieść konsolidację w branży ciepłowniczej. Jak prognozuje "Rzeczpospolita", mniejsze podmioty zostaną pochłonięte przez największe firmy działające na tym rynku.

mgr inż. Marek Sidorczyk, dr inż. Piotr Jadwiszczak Wykorzystanie generatorów termoelektrycznych do lokalnego wytwarzania energii pomocniczej w systemach cieplnych

Wykorzystanie generatorów termoelektrycznych do lokalnego wytwarzania energii pomocniczej w systemach cieplnych Wykorzystanie generatorów termoelektrycznych do lokalnego wytwarzania energii pomocniczej w systemach cieplnych

W artykule autorzy przedstawiają możliwości wykorzystania generatorów termoelektrycznych w lokalnych systemach cieplnych zwracając uwagę na wymiarowanie termoelektrycznych zespołów zasilających.

W artykule autorzy przedstawiają możliwości wykorzystania generatorów termoelektrycznych w lokalnych systemach cieplnych zwracając uwagę na wymiarowanie termoelektrycznych zespołów zasilających.

dr inż. Bogusław Maludziński Koszty dodatkowego ogrzewania z sieci ciepłowniczej. Zapewnienie komfortu w ramach programu „Ciepło przez cały rok”

Koszty dodatkowego ogrzewania z sieci ciepłowniczej. Zapewnienie komfortu w ramach programu „Ciepło przez cały rok” Koszty dodatkowego ogrzewania z sieci ciepłowniczej. Zapewnienie komfortu w ramach programu „Ciepło przez cały rok”

Węzły cieplne w budynkach zasilanych z miejskiej sieci cieplnej są przygotowane do stałego dostarczania ciepła do mieszkań, szczególnie węzły dwufunkcyjne zasilane przez cały rok. Zapewnienie komfortu...

Węzły cieplne w budynkach zasilanych z miejskiej sieci cieplnej są przygotowane do stałego dostarczania ciepła do mieszkań, szczególnie węzły dwufunkcyjne zasilane przez cały rok. Zapewnienie komfortu cieplnego w pomieszczeniach w okresach spadku temperatur powietrza zewnętrznego poza sezonem grzewczym nie generuje wysokich kosztów i może być z powodzeniem stosowane w budynkach mieszkalnych.

Marcin Klimczak , mgr inż. Daria Sztuka Analiza pracy sieci ciepłowniczej po termomodernizacji odbiorów ciepła

Analiza pracy sieci ciepłowniczej po termomodernizacji odbiorów ciepła Analiza pracy sieci ciepłowniczej po termomodernizacji odbiorów ciepła

Z perspektywy firmy ciepłowniczej jako dostawcy ciepła termomodernizacja oznacza przede wszystkim zmniejszenie przychodów z jego sprzedaży. W latach 2001–2010 m.in. ze względu na intensywną modernizację...

Z perspektywy firmy ciepłowniczej jako dostawcy ciepła termomodernizacja oznacza przede wszystkim zmniejszenie przychodów z jego sprzedaży. W latach 2001–2010 m.in. ze względu na intensywną modernizację budynków zużycie ciepła sieciowego w Polsce zmniejszyło się o 18%. A jak termomodernizacja wpływa na wielkość strat ciepła w sieciach?

dr inż. Ryszard Śnieżyk Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 5. Osiedlowa sieć ciepłownicza – wariant podstawowy

Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 5. Osiedlowa sieć ciepłownicza – wariant podstawowy Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 5. Osiedlowa sieć ciepłownicza – wariant podstawowy

Do budowy kotłowni osiedlowej można wykorzystać sieć łączącą poszczególnych odbiorców z nowym źródłem ciepła. Znajomość warunków pracy układu przygotowania ciepłej wody użytkowej pozwala na optymalne wykorzystanie...

Do budowy kotłowni osiedlowej można wykorzystać sieć łączącą poszczególnych odbiorców z nowym źródłem ciepła. Znajomość warunków pracy układu przygotowania ciepłej wody użytkowej pozwala na optymalne wykorzystanie kotłów gazowych do wytwarzania ciepła na potrzeby chwilowe.

dr inż. Ryszard Śnieżyk Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania...

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania pompami. Określono również obniżenie mocy elektrycznej napędu pomp obiegowych uzyskiwane dzięki wprowadzeniu przepompowni w systemach ciepłowniczych. W zależności od konkretnego systemu ciepłowniczego zmniejszenie mocy może wynosić od 10 do 20%.

dr inż. Ryszard Śnieżyk Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą?

Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą? Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą?

Funkcjonowanie sieci ciepłowniczych na terenie zakładów zawsze przysparzało sporo problemów. Wiele sieci od samego początku nie funkcjonuje optymalnie. Nie wynika to jednak tylko z błędów projektantów,...

Funkcjonowanie sieci ciepłowniczych na terenie zakładów zawsze przysparzało sporo problemów. Wiele sieci od samego początku nie funkcjonuje optymalnie. Nie wynika to jednak tylko z błędów projektantów, ale głównie z warunków, w jakich takie sieci są tworzone. Zła praca systemu ciepłowniczego może wynikać ze złego bilansu cieplnego całego układu, z nieprawidłowej regulacji, z wadliwych przepływów (zły rozdział ciśnienia), a do tego najczęściej dochodzi jeszcze nieprawidłowa eksploatacja. Autor omawia...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Artykuł jest kontynuacją publikacji o tej tematyce, ale stanowi odrębną całość. Określono w nim parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach zależące od warunków dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców....

Artykuł jest kontynuacją publikacji o tej tematyce, ale stanowi odrębną całość. Określono w nim parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach zależące od warunków dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców. Należy wziąć pod uwagę rodzaj kotłów (stało- lub zmiennoprzepływowych) oraz wahania przepływu wody sieciowej i powodowane przez to wahania ciśnień piezometrycznych. Skupiono się na ciepłowniach z kotłami wodnorurkowymi, które są najczęściej stosowane w Polsce (typu WR i WLM). Szczegółowo przeanalizowano...

Jerzy Kosieradzki Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Biomasa jako paliwo (cz. 1) Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych...

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji [1] paliwem jest również biomasa, rozumiana jako produkty składające się w całości lub w części z substancji roślinnych pochodzących z rolnictwa lub leśnictwa używane w celu odzyskania zawartej w nich energii, a zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 9 grudnia 2004...

prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, mgr inż. Weronika Lewandowska-Iwaniak, dr Anna Melcer Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko...

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko poszczególnych pomieszczeń, ale również całych budynków, w których materiały te zostały zastosowane.

dr inż. Grzegorz Bartnicki, dr inż. Bogdan Nowak Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego

Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego

W kolejnych artykułach poruszaliśmy różne zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło. Obecnie omówiony zostanie problem wynikający z niedostosowania średnic przyłączy...

W kolejnych artykułach poruszaliśmy różne zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło. Obecnie omówiony zostanie problem wynikający z niedostosowania średnic przyłączy ciepłowniczych do mocy zamówionej odbiorców końcowych. W efekcie ciągłej poprawy ochrony cieplnej budynków, ich potrzeby maleją – nie zawsze to jednak wpływa na historycznie ukształtowane zasady dotyczące projektowania.

prof. dr hab. inż. Stanisław Nawrat Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla

Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla

Od wielu lat w polskich kopalniach węgla kamiennego następuje stopniowy rozwój odmetanowania podziemnego i gospodarczego wykorzystania ujętego metanu w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych. Wiele samorządów...

Od wielu lat w polskich kopalniach węgla kamiennego następuje stopniowy rozwój odmetanowania podziemnego i gospodarczego wykorzystania ujętego metanu w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych. Wiele samorządów gminnych rozpoczęło prace w celu wykorzystania metanu (po wtłoczeniu do sieci gazowych) w ogrzewaniu kompleksów budynków.

prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie? Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków...

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków kwestionujących sens tej walki [1–3]. Komisja Europejska dąży do podwyższenia przyjętego celu redukcyjnego emisji CO2 z 20 do 30% w 2020 r. i 80% w 2050 r., głównie poprzez intensywny rozwój OZE. Miałyby one zastąpić zwalczane coraz mocniej elektrownie węglowe i jądrowe, których udział w światowej...

prof. dr hab. inż. Janusz Skorek Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy

Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy

W ostatnich dwóch dekadach obserwuje się w Polsce wyraźny przyrost liczby i mocy zainstalowanej układów energetyki gazowej, zwłaszcza kogeneracyjnych. W tej grupie coraz bardziej znaczący staje się udział...

W ostatnich dwóch dekadach obserwuje się w Polsce wyraźny przyrost liczby i mocy zainstalowanej układów energetyki gazowej, zwłaszcza kogeneracyjnych. W tej grupie coraz bardziej znaczący staje się udział układów CHP małej mocy wpisujących się w obszar energetyki rozproszonej.

Adam Pytlik, Jiří Koníček, Radek Dvořák Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji

Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji

W artykule opisano system kogeneracji czeskiej spółki Green Gas DPB wykorzystujący gaz kopalniany z czynnych oraz zamkniętych kopalń węgla kamiennego, funkcjonujący w Ostrawsko-Karwińskim Zagłębiu Węglowym.

W artykule opisano system kogeneracji czeskiej spółki Green Gas DPB wykorzystujący gaz kopalniany z czynnych oraz zamkniętych kopalń węgla kamiennego, funkcjonujący w Ostrawsko-Karwińskim Zagłębiu Węglowym.

dr inż. arch. Marta Skiba Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście?

Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście? Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście?

Jak przeprowadzić audyt energetyczny w mieście i sprawić, aby energia była w nim efektywnie użytkowana?

Jak przeprowadzić audyt energetyczny w mieście i sprawić, aby energia była w nim efektywnie użytkowana?

dr Artur Miros Preizolowane rury giętkie – badania własności

Preizolowane rury giętkie – badania własności Preizolowane rury giętkie – badania własności

Autor omawia zmiany procedur badawczych określania przewodności cieplnej rur preizolowanych oraz nowe wytyczne kontroli ich jakości i wprowadzania na rynek.

Autor omawia zmiany procedur badawczych określania przewodności cieplnej rur preizolowanych oraz nowe wytyczne kontroli ich jakości i wprowadzania na rynek.

mgr inż. Katarzyna Rybka Wymienniki ciepła

Wymienniki ciepła Wymienniki ciepła

Wysoka efektywność działania systemu grzewczego lub chłodniczego to cel, do którego każdy projektant czy instalator powinien dążyć. Wymiennik ciepła jest urządzeniem, bez którego znaczna większość instalacji...

Wysoka efektywność działania systemu grzewczego lub chłodniczego to cel, do którego każdy projektant czy instalator powinien dążyć. Wymiennik ciepła jest urządzeniem, bez którego znaczna większość instalacji różnego rodzaju, w tym wodnych, nie miałaby prawa działać. Mimo że są to dość proste w obsłudze urządzenia, nawet pozornie nieistotne szczegóły i niedociągnięcia wpływają na spadek ich efektywności.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.