Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Zakończenie przyłącza ciepłowniczego
Zakończenie przyłącza ciepłowniczego
B. Nowak
Ciąg dalszy artykułu...

Straty ciepła

Konsekwencje obniżenia prędkości przepływu czynnika w sieci ciepłowniczej to tylko jeden z obszarów zagrożeń dla warunków eksploatacji przyłącza ciepłowniczego. Jak widać na opisywanym przykładzie, wieloletnia eksploatacja nie spowodowała trudności z doprowadzeniem czynnika grzewczego do węzła ciepłowniczego. W czasach zintensyfikowanych działań na rzecz ochrony środowiska, poprawy efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło, ograniczania emisji CO2 do atmosfery [8, 9], dużo większym problemem wynikającym z przewymiarowania średnic przyłączy sieci ciepłowniczej są straty ciepła na przesyle.

Przy określonej, traktowanej jako stała, ilości transportowanego ciepła, wraz ze zwiększeniem średnicy wzrasta powierzchnia wymiany ciepła. Jest to podstawowa składowa bilansu wymiany ciepła, na który składa się iloczyn powierzchni, różnicy temperatur (w przypadku sieci kanałowej różnica temperatury wody sieciowej i powietrza w kanale ciepłowniczym) oraz współczynnika przewodzenia ciepła (wynikającego ze sposobu wykonania izolacji termicznej).

Dla przyłącza o średnicy DN 40 oraz jego długości 350 m (długość rurociągów 2×350 m) wyznaczono jednostkowe straty ciepła qj [W/m], całkowitą moc straty ciepła Q [kW] oraz straty ciepła w ciągu sezonu grzewczego [GJ] zgodnie z metodą obliczeń opisaną w [4 i 10]. Są to analizy teoretyczne, które przyjmują określony model matematyczny opisujący zjawisko. Przybliża on ze skończoną dokładnością warunki rzeczywiste i obrazuje dla wzorcowego sezonu grzewczego i przyjętych założeń obliczeniowych wielkość strat ciepła na przesyle.

Istniejąca izolacja cieplna wykonana była metodą tradycyjną. Istotny wpływ na jej jakość ma zatem również czynnik ludzki. Należy także pamiętać o występujących mostkach termicznych (w miejscach podpór rurociągów, mocowań izolacji itp.). Przeprowadzone symulacje obliczeniowe określające szacunkowe straty ciepła zostały zatem wykonane dla trzech wariantów uśrednionej grubości izolacji.

Przy wyznaczaniu strat ciepła w sieci ciepłowniczej w skali roku ważne jest też przyjęcie w obliczeniach modelowych średniej temperatury czynnika w przewodach sieci ciepłowniczej. W przypadku regulacji jakościowej parametry (temperatura) czynnika zależą od temperatury zewnętrznej, zachmurzenia, prędkości wiatru itp. Zmienność czynników pogodowych w poszczególnych latach powoduje, że analizy również w tym zakresie powinny być realizowane wariantowo.

W obliczeniach przyjęto zatem dwie wartości średniej w roku temperatury (zasilanie i powrót) czynnika grzewczego twew = 60°C (ostra zima) oraz 50°C (łagodna zima). Występujące w rzeczywistości wyższe temperatury będą powodować wzrost strat ciepła w stosunku do określonych na podstawie tak skonstruowanego modelu. Średnią temperaturę powietrza w kanale ciepłowniczym tot założono równą 15°C [10]. W rzeczywistości może być jednak ona wyższa, ze względu na wielkość strat ciepła i ograniczoną wentylację przestrzeni kanału ciepłowniczego (brak komór i włazów).

Dla poszczególnych przypadków różniących się grubością izolacji uzyskano ilościowo różne wyniki, jednak od strony metody wnioskowania sama jakość izolacji ma znaczenie drugorzędne. W zależności od wariantu i przyjętych założeń – sumaryczne straty ciepła na przyłączu (tab. 2.) stanowią ok. 70÷170% ciepła sprzedawanego odbiorcy w ciągu ostatnich kilku sezonów grzewczych.

W analizach pominięto przy tym ogólne straty ciepła w sieci ciepłowniczej pomiędzy źródłem ciepła a przyłączem. Są one składową eksploatacji całego systemu, a ze względu na zasilanie innych odbiorców i wielkość mocy zamówionej dla analizowanego węzła ciepłowniczego nie stanowią bezpośredniego skutku zasilania w ciepło tego budynku.

W tabeli 3. zestawiono zużycie ciepła w budynku zasilanym z systemu ciepłowniczego w latach 2004÷2007 (do kwietnia) wg wskazań ciepłomierza. Wyznaczono również wpływ samych strat na przyłączu na pogorszenie efektywności energetycznej systemu zaopatrzenia w ciepło budynku (przyjmując do tych obliczeń ich roczną wartość równą ok. 200 GJ/sezon).

Na rys 1. przedstawiono natomiast procentowe porównanie strat ciepła odniesionych do zużycia ciepła dla 2 lat (2004 – największe zużycie ciepła, 2006 – najmniejsze zużycie ciepła) w zależności od wariantu przeprowadzanych obliczeń i przyjętych do nich założeń. W zestawieniu roczne zużycie ciepła na potrzeby c.o. stanowi poziom odniesienia, tj. 100%.

Największe straty ciepła uzyskano dla wariantu 1.2. – przekraczają one zdecydowanie ilość ciepła dostarczanego do budynku na potrzeby c.o. (o 50% w 2004 r. oraz o 71% w 2006 r.). Dla wariantu 2.3. uzyskano w oparciu o zastosowany model najmniejsze straty ciepła, które stanowią jednak odpowiednio aż 66% (2004 r.) i 75% (2006 r.) ciepła dostarczonego do odbiorcy. Jako realne można zatem przyjąć uśrednione warunki, dla których straty na przesyle (tak długim przyłączem i o jego średnicy niedostosowanej do ilości transportowanego ciepła) stanowią co najmniej ok. 100% ilości ciepła sprzedawanego zarządcy budynku.

   18.01.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl