Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Zakończenie przyłącza ciepłowniczego
Zakończenie przyłącza ciepłowniczego
B. Nowak
Ciąg dalszy artykułu...

Modernizacja

Główną przyczynę tak poważnych strat ciepła na przesyle stanowi bardzo duża powierzchnia wymiany ciepła wynikająca ze znacznego przewymiarowania średnicy tego fragmentu ciepłociągu. Druga przyczyna to stosunkowo duża długość przyłącza, którym zasilany jest tylko jeden odbiorca o dość małej mocy zamówionej. Modernizacja przyłącza ciepłowniczego mogłaby ograniczyć przynajmniej częściowo te czynniki.

Nowe rozwiązanie powinno mieć mniejszą średnicę (np. DN 25) i wytyczoną nową trasę przebiegu rurociągów. Możliwe jest skrócenie w ten sposób przyłącza (a tym samym ograniczenie strat ciepła na przesyle) o ok. 25%, dużo większy efekt daje jednak samo zmniejszenie średnicy i zmiana technologii wykonania (w systemie rur preizolowanych). Nadal jednak straty ciepła (tab. 4.) będą stanowić znaczący udział w odniesieniu do ilości sprzedawanego ciepła (30÷50%). Modernizacja przyłącza może zatem poprawić warunki eksploatacji tej części systemu ciepłowniczego, jednak nie na tyle, aby stała się ona opłacalna.

Podsumowanie

Zastosowanie niewłaściwej średnicy rurociągu sieci ciepłowniczej pociąga za sobą liczne i poważne konsekwencje. O ile nie musi powodować problemów z samą dostawą ciepła, o tyle w wymiarze finansowym i analizie efektywności energetycznej systemu zaopatrzenia w ciepło negatywne skutki mogą ujawnić się już w pierwszych sezonach grzewczych.

Modernizacja przyłącza lub fragmentu sieci ciepłowniczej, która sprowadza się wyłącznie do wymiany przewodów na nowe, wykonane w technologii preizolowanej, niewiele zmienia. Należy bowiem przeprowadzić również szczegółową analizę potrzeb odbiorców oraz perspektywy rozwoju i na tej podstawie dobrać właściwą średnicę przewodów. W analizach należy również oszacować straty ciepła na przesyle siecią ciepłowniczą przed i po jej modernizacji. Ograniczenie się do porównania jedynie wartości jednostkowej mocy strat ciepła jest niewystarczające. Konieczne jest bowiem również określenie strat ciepła w ciągu całego sezonu grzewczego.

Przeprowadzona w [1, 12] analiza systemu zaopatrzenia w ciepło budynku wykazała wiele problemów związanych z jego eksploatacją i uzasadniła konieczność szybkiego wprowadzenia zmian. Okazało się, że korzystanie z ciepła sieciowego prowadzi do bardzo dużych strat ciepła i niskiej efektywności energetycznej istniejącego rozwiązania. Choć nie przekładało się to na bezpośrednie opłaty za kupowane ciepło (gdyż koszt nadmiernych strat rozkłada się na wszystkich użytkowników systemu ciepłowniczego), to jednak uzyskiwane przez przedsiębiorstwo ciepłownicze wpływy od tego klienta zupełnie nie pokrywały ponoszonych kosztów związanych z dostarczaniem mu ciepła.

Modernizacja polegająca na całkowitej zmianie sposobu zaopatrzenia w ciepło i rezygnacji z ciepła sieciowego [1] okazała się najkorzystniejszym rozwiązaniem. Nie oznacza to jednak wcale, że zawsze należy rezygnować z wykorzystania centralnych źródeł ciepła do ogrzewania obiektów o niewielkim zapotrzebowaniu na ciepło. Przede wszystkim należy wówczas rozważyć najbardziej korzystne rozwiązanie sieci przesyłowej, zapewniające ograniczenie strat ciepła na przesyle.

Przyłącza nie powinny być zbyt długie, a układ przewodów rozprowadzających powinien zapewniać jak największe obciążenie poszczególnych odcinków sieci (odniesione do jej długości). Jeżeli występuje odpowiednia nadwyżka ciśnienia dyspozycyjnego, korzystny jest też dobór średnic rurociągów zapewniający uzyskanie prędkości przepływu z górnego przedziału dopuszczalnych wartości.

Literatura

1. Nowak B., Bartnicki G., Źródło lokalne czy centralne? Rynek Instalacyjny 12/2007, s. 56. 2. Nowak B., Bartnicki G., Modernizacja instalacji ogrzewczych, Rynek Instalacyjny 6/2005, s. 36.
3. Tiukało A., Nowak B., Termomodernizacja współfinansowana przez Unię Europejską, Rynek Instalacyjny 9/2005, s. 40.
4. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 15 stycznia 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy audytu energetycznego (DzU Nr 12, poz. 114).
5. Overgaard J., Knudsen S., District heating networks – choosing the right pipe dimensions, News from DBDH 1/2006.
6. Nowak B., Bartnicki G., Ścieki w ciepłociągu, Rynek Instalacyjny 11/2006, s. 80.
7. Kamler W., Ciepłownictwo, PWN, Warszawa 1979.
8. Harvey L.D., A handbook on low-energy buildings and district-energy systems, Earthscan, London 2006.
9. Nowak B., Energetycznie efektywne budownictwo, Rynek Instalacyjny 10/2007, s. 21.
10. PN-85/B-02421 Ogrzewnictwo i ciepłownictwo. Izolacja cieplna przewodów, armatury i urządzeń. Wymagania i badania.
11. Katalog firmy Logstor ror, www.infracorr.com.pl/logstor.
12. Bartnicki G., Nowak B., Ocena techniczna i ekonomiczna istniejącego sposobu ogrzewania budynku..., Raporty Katedry Klimatyzacji i Ciepłownictwa PWr seria SPR nr 10, Politechnika Wrocławska, Wrocław 2007.

   18.01.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Obejrzyj film o bezinwazyjnej renowacji rur » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Mamy dla Ciebie nową ofertę urządzeń klimatyzacyjnych »

wentylacja

 10 pytań o sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym » Oszczędzaj nawet do 63% na zużyciu wody »
sterownik do pompy wodnej
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy czyszczenie klimatyzacji musi być drogie »

czyszczenie klimatyzacji

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Jak działa technologia klimatyzacji bez przeciągów »

wentylacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Mikrokogeneracja w budownictwie mieszkaniowym
  • - Modernizacja budynków wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl