Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Alternatywne metody wprowadzania wyrobów budowlanych do obrotu zgodnie z prawem krajowym i unijnym – wyroby przeciwpożarowe

Alternative methods of placing construction products on the market in accordance with national and EU law – fire protection construction products
Wprowadzanie wyrobów budowlanych - nowe prawo
Wprowadzanie wyrobów budowlanych - nowe prawo
Fot. pixabay.com

Wydłużenie o rok okresu przejściowego dla przepisów dot. znakowania wyrobów budowlanych znakiem B to czas dla producentów na przeprowadzenie certyfikacji i uchronienie rynku przed brakiem niektórych wyrobów, szczególnie związanych z ochroną przeciwpożarową. Istnieje kilka metod wprowadzania wyrobów budowlanych na rynek państw członkowskich Unii Europejskiej.

W artykule:

• Alternatywne metody wprowadzania wyrobów budowlanych do obrotu
• Źródła wiedzy prawnej w kontekście wyrobów budowlanych

Wraz z początkiem 2017 r. zaczęło obowiązywać rozporządzenie o znakowaniu wyrobów znakiem budowlanym B [1], które wraz z ustawą o wyrobach budowlanych [2] określa wymagania w stosunku do procesu certyfikacji wyrobów budowlanych. Zgodnie z rozporządzeniem o znakowaniu wyrobów [1] okres przejściowy, w którym nowe wyroby budowlane nieobjęte wcześniej obowiązkiem znakowania znakiem budowlanym mogły być wprowadzane do obrotu bez znakowania, miał zakończyć się 30 czerwca 2018. Jednak ze względu na potrzeby rynku i brak wyrobów certyfikowanych zgodnie z nowym rozporządzeniem, w czerwcu br. zostały wprowadzone zmiany do rozporządzenia o wyrobach budowlanych [3]. Okres przejściowy został wydłużony do 30 czerwca 2019, dając producentom czas na przeprowadzenie certyfikacji i tym samym zabezpieczając rynek przed niebezpieczną sytuacją, w której wiele wyrobów budowlanych, szczególnie związanych z ochroną przeciwpożarową [4], nie mogłoby zostać wprowadzanych do obrotu, co spowodowałoby brak możliwości ukończenia i odbioru budynków.

Zmiany pojawiły się również w załączniku 1 – wykazie grup wyrobów budowlanych objętych obowiązkiem sporządzania krajowej deklaracji właściwości użytkowych oraz wymaganych dla tych grup krajowych systemów oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych. Wprowadzono nową zawartość grup budowlanych poprzez zmianę nazewnictwa oraz usunięcie lub dodanie wyrobów budowlanych, które od lipca 2019 będą musiały być znakowane znakiem budowlanym B. Szczególne znaczenie w kontekście problematyki omówionej w artykule nt. pompowni i agregatów pompowych („Rynek Instalacyjny” nr 4/2018) [4] mają zmiany wprowadzone do grupy 10 Stałe urządzenia przeciwpożarowe (wyroby do wykrywania i sygnalizacji pożaru, wyroby do kontroli rozprzestrzeniania ciepła i dymu oraz tłumienia wybuchu, systemy ewakuacyjne).

Najważniejsze to:

  • Wprowadzenie pojęć „elementy złączne”, „kształtki” oraz „armatura regulująca i odcinająca” w miejsce wymieniania poszczególnych elementów ujętych w tych pojęciach. Usunięcie z grupy filtrów oraz kolektorów wlotowych i rozdzielaczy do SUG-W.
  • Rozszerzenie obowiązku certyfikacji na wszystkie „systemy rurowe” (poprzednio były to jedynie systemy rurowe z tworzyw sztucznych).

Czytaj też: Zestawy hydroforowe dla sieci wodociągowych i instalacji przemysłowych >>

Wprowadzone zmiany będą oznaczały obowiązek znakowania znakiem B zupełnie nowych wyrobów, co ma znaczenie szczególnie w przypadku stałych urządzeń gaśniczych wodnych (SUG-W). W odniesieniu do systemów rurowych powstaje konieczność certyfikacji całej gamy wyrobów, czyli rur, kształtek, zaworów (jeżeli znajdują się w katalogu), elementów montażowych i innych będących częścią systemu. W przypadku wprowadzania do obrotu samych rur ustawodawca nie przewidział konieczności ich certyfikacji, natomiast aby połączyć te rury, konieczne będzie stosowanie kształtek certyfikowanych. Kolejne równie ważne zmiany to:

  • Wprowadzenie obowiązku certyfikacji zestawów integrujących urządzenia przeciwpożarowe, „systemy do wizualizacji i/lub sterowania”.
  • Zastąpienie „sterowniczych urządzeń sterujących” urządzeniami sterującymi i sygnalizacyjnymi.

O ile w przypadku „sterowniczych urządzeń sterujących” można się domyślać poprawionego niedopatrzenia, to w przypadku zestawów integrujących interesujące jest pominięcie samych integratorów, które nie zostały wymienione w rozporządzeniu i zgodnie z obowiązującymi przepisami nie muszą być znakowane znakiem B. Zgodnie z definicją rozporządzenia UE 305/2011 ustanawiającego zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych [5] zestaw składa się z co najmniej dwóch połączonych ze sobą wyrobów. Zatem jedynie w przypadku wprowadzenia do obrotu integratora wraz z urządzeniem dodatkowym konieczne będzie wydanie Krajowej Deklaracji Właściwości Użytkowych (KDWU). Istotne zmiany zostały wprowadzone nie tylko w grupie 10, ale także w innych grupach niezwiązanych z ochroną przeciwpożarową. Producenci wyrobów budowlanych powinni zweryfikować nowe zapisy wprowadzone zmianą rozporządzenia [3] pod kątem wprowadzenia nowych wyrobów budowlanych, gdyż może się okazać, że producenci wyrobów budowlanych nieobjętych poprzednio obowiązkiem znakowania znakiem B będą musieli do czerwca 2019 wydać KDWU i uzyskać niezbędne certyfikaty.

Alternatywne metody wprowadzania wyrobów budowlanych do obrotu

Wyroby budowlane wymienione w znowelizowanym rozporządzeniu [3] mogą zostać wprowadzone do obrotu legalnie w inny sposób niż poprzez wcześniejsze ich oznakowanie znakiem B i wydaniem KDWU. W przypadku odstępstw ważne jest, na jaki akt prawny powołuje się producent. W odniesieniu do wyrobów budowlanych istnieją dwie możliwości. Pierwszą jest powołanie się na ustawę o wyrobach budowlanych [2], która dopuszcza następujące rozwiązania: 

  1. Wprowadzenie do obrotu wyrobów budowlanych zgodnych z normą zharmonizowaną lub europejską oceną techniczną zgodnie z rozporządzeniem 305/2011 i oznakowanych znakiem CE.
  2. Wprowadzenie do obrotu wyrobów budowlanych oznakowanych znakiem budowlanym B.
  3. Wprowadzenie do obrotu wyrobu nieobjętego normą zharmonizowaną lub Europejską Oceną Techniczną ani nieoznakowanego znakiem budowlanym B, ale wprowadzonego legalnie do obrotu w innym państwie członkowskim UE lub EFTA
  4. Wprowadzenie wyrobu do obrotu na zasadzie jednostkowego zastosowania w obiekcie budowlanym.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[wyrób budowlany, wyroby przeciwpożarowe, wprowadzanie wyrobów budowlanych, budowa, ochrona przeciwpożarowa, systemy rurowe, sterownicze urządzenia sterujące, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego]

   20.09.2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy już znasz, idealne narzędzie dla projektantów sieci wod - kan » Co sprawi, że rozwiążesz problemy pomiarowe wentylacji »
aplkacja wod-kan pomiar termowizyjny
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Klimatyzacja bez przeciągów - jak to możliwe »

 klimatyzator

 Na czym polega renowacja kanalizacji bez kucia ścian » Jakich zabezpieczeń wentylatorów dachowych potrzebujesz »
renowacja kanalizacji wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Kompendium wiedzy o procesach wymiany ciepła » Czy ogrzewanie może wpływać na nasze zdrowie »
pompy woda powietrze pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Jak dobrze odseparować wodę kanalizacyjna od gruntowej »

studzienka kanalizacyjna

 


 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl