Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Elektronarzędzia, bez których nie obejdzie się żaden przydomowy warsztat

 jula.pl    |  3

Choć możesz zdawać się na pomoc uczynnego sąsiada lub zawsze chętnych do działania znajomych, jest pewien zestaw narzędzi, bez których twoje gospodarstwo domowe po prostu nie będzie mogło się obejść. Szczególnie jeśli mówimy o przydomowym warsztacie, który ma być gotowy na każdą okazję. Szczególnie dużo do zrobienia jest zazwyczaj przy domu jednorodzinnym. Dlatego warto być uzbrojonym na każdą okazję i nie dać sobie zepsuć dnia byle usterce, czy remontowi.

Standardowy zestaw narzędzi, bez których twój dom się nie obędzie, nie stanowi wielkiego zaskoczenia. Zawsze będzie musiał się w nim znaleźć młotek, solidny zestaw śrubokrętów i porządna wiertarka itd. Jednak tam, gdzie zawsze w perspektywie są remonty i inna grubsza robota, na pewno nie obejdą się bez młotowiertarki, czy szlifierki. Z tego tekstu dowiecie się, jakie wymogi spełniać powinny niezbędne elektronarzędzia. Postaramy się również odpowiedzieć na pytanie, jak kupować tego typu sprzęt, by okazał on się wydajny i bezawaryjny. Przyjrzyjmy się trzem narzędziom, które powinny znaleźć miejsce w każdym przydomowym warsztacie.

Wkrętarka

Bez wkrętarek nie sposób wyobrazić sobie dzisiaj większości remontów. Od kiedy zdaliśmy sobie sprawę z ich użyteczności, na stałe zadomowiły się one w naszych szafkach z narzędziami. Warto zatem wiedzieć, jakie parametry powinny one spełniać, żeby mogły służyć nam niezawodnie przez długi czas.

Specjaliści-majsterkowicze na pierwszym miejscu stawiają zwykle pojemność akumulatora. To ona w końcu decyduje o tym, jak sprawnie przebiegał będzie nasz remont. Akumulatory większości dostępnych na rynku wkrętarek mają pojemność od ok. 1,5 do 2 Ah (amperogodzin). Warto zwrócić uwagę na napięcie akumulatora. Jeżeli charakteryzuje się on mniejszą pojemnością, powinno się zapewnić mu większy woltaż – najlepiej od ok. 9,5 do 24 V. Na pewno niezwykle ekonomicznym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w dodatkowy akumulator, który pozwoli nam na nieprzerwaną pracę w wypadku niespodziewanego rozładowania sprzętu.

Przy wyborze wkrętarki kierujmy się również jej wielozadaniowością. Świetnym pomysłem będzie zakup urządzenia zaopatrzonego w bogatszy zestaw wymiennych końcówek (tzw. bitów), który umożliwi nam pracę z każdego rodzaju śrubami, śrubkami i wkrętami.

Rozglądając się za nową wiertarko-wkrętarką dobrze jest zwrócić uwagę na średnicę jej wiercenia. Dopasujmy ją do planowanych prac. Jeżeli na horyzoncie rysuje nam się robota z cegłą, betonem i innymi twardymi materiałami, dobrze jest zakupić wiertarko-wkrętarkę z funkcją udaru mechanicznego.

Chcąc wskazać przykładowy model wkrętarek dostępnych na polskim rynku, wybrać można markę Ryobi. Ich profesjonalne urządzenia wyposażone są w silniki bezszczotkowe, umożliwiające zwiększenie mocy nawet o 40%, zmniejszenie wymiarów narzędzie i wydłużenie czasu jego użytkowania. Warto zwrócić uwagę na funkcję E-Torque, czyli bezstopniowe sterowanie momentem obrotowym. Dzięki niej niemożliwe jest zbyt mocnemu dokręcanie wkrętów. Wkrętarka Ryobi wyposażono również w oświetlenie LED, dzięki któremu miejsce wkręcania lub wiercenia zawsze będzie doskonale widoczne.

Młotowiertarki

Pozostańmy na dłuższy moment przy twardych powierzchniach. Tutaj niezrównanym partnerem każdego majsterkowicza jest młotowiertarka. Trzeba dokonać odwiertu w betonie, wykuć otwór w ścianie lub skuć starą posadzkę? Cóż, lepszego narzędzia do tego celu nie znajdziemy.

Szukając młotowiertarki o najlepszych parametrach musimy zwrócić uwagę na kilka absolutnie podstawowych cech, takich jak m.in.: możliwość kucia w różnego rodzaju powierzchniach, rodzaj udaru, moment obrotowy i maksymalną dopuszczalną średnicę wiercenia.

Wykuwanie otworów w twardych materiałach umożliwi nam wyłącznie młotowiertarka z funkcją udaru bez obrotów. Przed zakupem urządzenia koniecznie należy zatem zweryfikować, czy konkretny model umożliwia taką czynność. W kategorii rodzaju udarów, wśród dostępnych na rynku młotowiertarek dominuje udar pneumatyczny i to on jest zdecydowanie najsilniejszy. Jeżeli nie potrzeba nam aż tak „charakternego” urządzenia, można zdecydować się na młotowiertarkę z udarem mechanicznym lub pobijakowym. Za słowami „moment obrotowy” kryje się moc, z jaką wiertło będzie w stanie wbijać się w powierzchnie stawiające duży opór. Należy pamiętać, że im jest on większy, tym lepiej. Informacja o maksymalnej średnicy wiercenia będzie nam przydatna, jeżeli wiemy, jakiej średnicy otworu musimy wykonać.

Jeżeli chodzi o osprzęt, nie obejdzie się bez zestawu wierteł, dłut oraz szpicaków niezbędnych nie tylko do robienia dziur w ścianach, ale także rozdrabniania twardej powierzchni. Najczęściej wybieranymi wiertłami są SDS-Plus z charakterystycznymi czterema żłobieniami na trzpieniu. Majsterkowicze wybierają właśnie je ze względu na stabilność, z jaką trzymają się w uchwycie narzędzia. Dla tych, którzy potrzebują większej średnicy wierteł, przygotowano z kolei system SDS-Max. Do tradycyjnych wierteł używa się zwykle adaptera umożliwiającego ich swobodne mocowanie. Coraz więcej dostępnych na rynku młotowiertarek wyposażonych jest w system informujący użytkownika o przeciążeniu silnika lub zużyciu szczotek i poziomicę, dzięki której prostopadłe ustawienie wiertła względem ściany będzie o wiele łatwiejsze.

Eksperci przypominają, że pracując z młotowiertarką stosować się trzeba do trzech absolutnie podstawowych zasad:

  • Młotowiertarka to nie wiertarka, a więc nie dociskamy jej do powierzchni. Jest to prosta droga do zniszczenia elektronarzędzia. Nasze mięśnie wyręcza udar pneumatyczny i to na niego powinniśmy się w zupełności zdawać podczas pracy z młotowiertarką
  • Podczas pracy silnika nigdy nie zmieniamy kierunku obrotów ani trybu pracy urządzenia!
  • Nie nadużywamy naszej młotowiertarki. Pamiętajmy, że kucie jest aktywnością niezwykle eksploatującą – zarówno dla ludzkich mięśni, jak i dla elektronarzędzia.
  • Jeżeli nie masz zamiaru męczyć się z kłopotliwym kablem, idealnym rozwiązaniem dla ciebie będzie młotowiertarka akumulatorowa. Warto pomyśleć o elektronarzędziu wyposażonym w akumulator niklowo-kadmowy, który nie rozładowuje się tak szybko, jak np. litowo-jonowy.

Młotowiertarkę akumulatorową Ryobi One+ wyposażono w pneumatyczny mechanizm udarowy i trzy bardzo użyteczne funkcje: wiercenia, wiercenia z udarem oraz wyburzania. Aby zmienić funkcję, wystarczy przełączyć regulator umieszczony w bardzo komfortowym miejscu, po lewej stronie urządzenia.

Szlifierka kątowa

Szlifierka kątowa ma swoje honorowe miejsce w niemal każdym szanującym się przydomowym warsztacie. Choć nazwa tego wspaniałego urządzenia mówi nam coś wprost przeciwnego, nie będziemy z niego korzystać wyłącznie, kiedy zajdzie potrzeba szlifowania powierzchni. Przeciwnie! Okazuje się, że jest to wielofunkcyjne narzędzie – prawdziwy minikombajn, którym będziemy ciąć metal, beton lub glazurę, a nawet polerować.

Przy zakupie szlifierki kątowej na pewno trzeba zwrócić uwagę na moc jej silnika. Ma ona niebagatelny wpływ na jakość cięcia twardszych materiałów. Jeżeli więc w perspektywie mamy pracę z metalem czy kostką brukową, będziemy potrzebować modelu o mocy przynajmniej 2000 W. Do prostszych i mniej wymagających robót, wystarczy nam maksymalna moc 900 W.

Zwróćmy również uwagę na możliwość regulacji prędkości obrotowej. Dzięki temu udogodnieniu będziemy mogli efektywnie wykorzystać szlifierkę do różnego zakresu prac – od lżejszych (np. polerowanie), gdzie te obroty będą mogły być mniejsze, do bardziej wymagających, gdzie potrzebne będą obroty wysokie (cięcie twardych materiałów).

Kolejnym ułatwieniem pracy będzie na pewno możliwość swobodnego montowania rękojeści narzędzia po prawej lub lewej stronie – w zależności od naszych potrzeb i zakresu prac.

Jeżeli mamy przed sobą mały remont, wystarczy, że sięgniemy po szlifierkę kątową o średnicy tarczy do 125 mm. Jeżeli natomiast szykuje nam się grubsza sprawa, konieczny będzie zakup urządzenia o średnicy tarczy od 180 do 225 mm.

Szlifierki kątowe Ryobi również wyposażone są m.in. w silnik bezszczotkowy oraz elektroniczne zabezpieczenie przed odbiciem.

Inne elektronarzędzia niezbędne przy remoncie

Wyrzynarka

Wyrzynarka jest urządzeniem niezwykle wygodnym w użytkowaniu. Przede wszystkim jego obsługa jest bardzo prosta, a więc może z niego korzystać nawet osoba, która uważa, że ma dwie lewe ręce do remontów. Wyrzynarka przede wszystkim tnie. Dzięki niej możemy uzyskać oczekiwany kształt wielu materiałów. Jest to narzędzie idealne do wykańczania mebli.

Pilarka

Pilarka to bardzo dobrze wszystkim znana piła łańcuchowa. A więc nią również będziemy ciąć, aż wióry lecą. Jest to urządzenie nieodzowne w warsztacie każdego właściciela domu jednorodzinnego lub działki. Najporęczniejsze są pilarki spalinowe, które nie będą wymagały od nas ciągnięcia za sobą kilometrów kabla.

Przecinarka

Pozostajemy w krainie elektronarzędzi tnących. Tym razem jednak w grę wchodzą również takie materiały jak beton, metal, miedź, plastik i in.

Frezarka

Jeżeli domowe majsterkowanie to twoje małe hobby, nie obejdziesz się bez frezarki. To elektronarzędzie pomoże ci w obróbce drewna (np. przy domowej produkcji mebli). Specjaliści polecają frezarkę górnowrzecionową, która jest najbardziej uniwersalna w swojej kategorii i szybko pozwoli ci przeskoczyć ze statusu amatora do profesjonalisty.

Kompletując swój przydomowy warsztat, pamiętajmy by wszystkie gromadzone w nim narzędzie miały odpowiednio wysoką jakość. Oszczędności zostawmy tam, gdzie mniej istotne są takie kwestie jak precyzja, bezpieczeństwo i wydajność. Niech nasze elektronarzędzia służą nam długo i niezawodnie przez wiele lat.

   25.09.2018

Komentarze

(3)
kseweryn | 16.01.2019, 10:49
To wszystko prawda, nie wiem tylko czemu kobiety tego nie rozumieją. Jak chcę kupić sobie np. wkrętarkę bo stara wysiadła to od razu lament że nie potrzebna
narkis | 05.03.2019, 10:11
Same narzędzia to dopiero połowa sukcesu, druga to porządny osprzęt jak wiertła, bity czy tarcze bez tego najlepsze narzędzie będzie nic nie warte.
Pietrek | 27.06.2019, 08:22
Co z tego jak mam super narzędzia jak mam dwie lewe ręce :)
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl