Indukcyjne panele klimatyzacyjne

Schemat indukcyjnego panelu klimatyzacyjnego z wentylatorem (wersja sufitowa)
Schemat indukcyjnego panelu klimatyzacyjnego z wentylatorem (wersja sufitowa)
Fot. Redakcja RI

Technologia przygotowania powietrza w rozwiązaniach odbiorników ciepła i chłodu wymaga dostosowania do zmieniających się warunków w budynkach, coraz lepiej izolowanych, o małym zapotrzebowaniu na ciepło i chłód. W wielu obiektach stosuje się dwa odbiorniki – w postaci typowego grzejnika konwekcyjnego oraz klimatyzatora typu split, a w celu doprowadzenia powietrza wentylacyjnego dodatkowo elementy nawiewne i wywiewne. Czy można zastosować jeden niewielki odbiornik ciepła i chłodu umożliwiający jednocześnie wentylację pomieszczeń? I czy może być on tańszy od rozwiązań obecnie dostępnych?

Kształt wymienników ciepła w klimakonwektorach wentylatorowych nie jest obecnie dopasowany do kształtu strumienia powietrza, wymienniki nie są omywane przez powietrze na całej powierzchni, a wentylatory zużywają znaczną ilość energii. Stosowane konstrukcje urządzeń nie pozwalają na uzyskanie bardziej kompaktowych wymiarów. Z kolei niska wydajność aparatów indukcyjnych nie wpływa na propagowanie tego typu rozwiązań we współczesnych systemach klimatyzacyjnych. Niska indukcja powietrza wtórnego skutkuje ogólnie niską sprawnością wymiany ciepła.

Czy można zaproponować rozwiązanie, które będzie odpowiadało aktualnym trendom i charakterystyce cieplno-wilgotnościowej nowoczesnych obiektów, a jednocześnie cechowało się niskim zużyciem energii i wysoką sprawnością energetyczną? Czy można małym, kompaktowym urządzeniem o wysokości paru centymetrów zastąpić jednocześnie grzejnik konwekcyjny, jednostkę wewnętrzną klimatyzatora oraz zawory nawiewne/nawiewniki i wywiewne/wywiewniki? Czy wszystkie te kosztowne elementy wraz z armaturą muszą zabierać tyle cennego miejsca?

Poniżej zaprezentowano nowe rozwiązania, na które autor dokonał zgłoszeń patentowych. Są to indukcyjne panele klimatyzacyjne przeznaczone do klimatyzacji pomieszczeń, których zadaniem jest integracja funkcji grzania, chłodzenia oraz wentylacji (nawiew i wywiew powietrza higienicznego) w jednym urządzeniu końcowym przy zachowaniu jego minimalnych wymiarów. Indukcyjne panele klimatyzacyjne umożliwiają pracę z wykorzystaniem zjawiska indukcji zarówno w przypadku systemu klimatyzacyjnego z dopływem powietrza świeżego, jak i bez doprowadzenia powietrza higienicznego.

Czytaj też: Gdzie i jak montować klimatyzatory? >>

Obecnie zgłoszenia patentowe autora obejmują trzy różniące się między sobą warianty paneli indukcyjnych oraz jedną wersję wentylatorowego panelu klimatyzacyjnego, pozwalające na zmniejszenie wysokości popularnych klimatyzatorów/klimakonwektorów kasetonowych ze standardowych 20–25 cm do nawet 2,5 cm.

W przeciwieństwie do wentylatorowych paneli indukcyjnych, wersje indukcyjnych paneli klimatyzacyjnych wykorzystują zjawisko indukcji powietrza, umożliwiające uzyskanie większych wydajności powietrza przepływającego przez wymiennik oraz mocy chłodniczych i cieplnych wymiennika. Jeżeli przez wymiennik przepływa tylko powietrze świeże/higieniczne, jego wydajność jest na tyle mała, że nie pozwala na uzyskanie satysfakcjonujących osiągów wymiennika oraz pokrycie strat cieplnych i asymilację zysków ciepła klimatyzowanego pomieszczenia. Wersje indukcyjne umożliwiają zwiększenie wydajności urządzenia przy zachowaniu takiej samej ilości powietrza jak w przypadku wentylatorowych paneli klimatyzacyjnych.

Wszystkie panele klimatyzacyjne (indukcyjne i wentylatorowe) będące przedmiotami oddzielnych zgłoszeń patentowych stanowić mogą elementy końcowe zintegrowanego systemu wentylacyjno-ogrzewczo-chłodzącego.Poniżej zaprezentowany został pierwszy wariant jednego ze zgłoszeń patentowych indukcyjnych paneli klimatyzacyjnych, w którym kanał powietrzny jest usytuowany w jednej płaszczyźnie i naprzemiennie z wymiennikiem ciepła. Należy jednak podkreślić, że rozwiązanie indukcyjnych panel klimatyzacyjnych nie będzie się ograniczać jedynie do jednostek/odbiorników końcowych systemu klimatyzacyjnego. Autor przewiduje ich wszechstronniejsze zastosowanie.

Belki i klimakonwektory

W technice klimatyzacji znane są indukcyjne, aktywne belki chłodnicze oraz indukcyjne klimakonwektory. Zasada ich działania polega na wykorzystaniu powietrza świeżego, które w odpowiedniej ilości, np. według kryterium minimum higienicznego, nawiewane jest do urządzenia indukcyjnego poprzez dyszę lub szczelinę. Duża prędkość wypływu powietrza oraz kształt dyszy lub szczeliny powodują, że w urządzeniu wytwarza się podciśnienie i na zasadzie indukcji zasysane jest powietrze z pomieszczenia. Powietrze recyrkulowane z pomieszczenia przepływa przez zintegrowany w urządzeniu indukcyjnym wymiennik lub wymienniki ciepła, gdzie zostaje schłodzone lub ogrzane, po czym mieszane jest z powietrzem świeżym i nawiewane do pomieszczenia. Indukcja powietrza z pomieszczenia odbywa się tylko poprzez dopływ świeżego powietrza. W razie braku tego dopływu indukcja nie występuje i mamy wtedy do czynienia z urządzeniem pracującym pasywnie, tzn. wymieniającym ciepło z powietrzem w pomieszczeniu na zasadzie konwekcji. Wydajność wymiennika pracującego w ten sposób jest znacznie zmniejszona. 

Znane są we współczesnej technice klimatyzacji rozwiązania również w postaci klimakonwektorów wentylatorowych. Urządzenia te wykorzystują wentylator, który w całości przetłacza strumień powietrza recyrkulacyjnego z pomieszczenia przez zintegrowany wymiennik lub wymienniki ciepła. Powietrze świeże może być doprowadzone niezależnie do pomieszczenia klimatyzowanego lub na stronę ssawną bądź tłoczną klimakonwektora wentylatorowego. Obydwa przytoczone rozwiązania ze względu na swoje konstrukcje cechują się zwiększonymi wymiarami, a w przypadku klimakonwektora wentylatorowego dodatkowo zwiększonym hałasem z uwagi na pracę wentylatora tłoczącego w pełni powietrze z pomieszczenia przez wymiennik.

Indukcyjne panele klimatyzacyjne

Innowacyjne indukcyjne panele klimatyzacyjne pozwalają na połączenie istoty pracy klimakonwektora wentylatorowego oraz indukcyjnego urządzenia klimatyzacyjnego. Ich zadaniem jest pełna integracja systemu chłodzenia, grzania oraz wentylacji w jednym niewielkim urządzeniu, przeznaczonym do klimatyzacji budynków mieszkalnych lub użyteczności publicznej. Przy pracy bez dopływu powietrza świeżego urządzenie pozwoli na wykorzystanie atutów indukcji, takich jak zmniejszony wydatek wentylatora i pobór mocy elektrycznej. Przy pracy z dopływem powietrza korzyścią są zmniejszone wymiary wymagane dla jednostki klimatyzacyjnej. Z kolei przy braku pracy wentylatora recyrkulacyjnego lub dopływu powietrza świeżego możliwa jest praca w trybie typowym dla ogrzewania konwekcyjnego. Kompaktowe wymiary wpłyną na zasadność stosowania tych urządzeń w budynkach mieszkalnych z uwagi na coraz mniejsze straty i zyski ciepła. Dla przykładu: w odniesieniu do typowych konstrukcji jednostek typu klimatyzatory lub klimakonwektory kasetonowe innowacyjny panel indukcyjny będzie miał wymiary zbliżone tylko do ich jednego wspólnego elementu, jakim jest panel maskujący.

Powszechne wykorzystanie pomp ciepła do produkcji chłodu i ciepła wymagać będzie specjalistycznych elementów końcowych umożliwiających ich wszechstronne zastosowanie. Rozwiązanie w postaci innowacyjnych indukcyjnych paneli klimatyzacyjnych eliminować będzie zatem konieczność stosowania innych, dodatkowych systemów (grzania, chłodzenia, wentylacji). Rozwiązanie może być również wykorzystane w obiektach komercyjnych wymagających urządzeń o kompaktowych wymiarach.

Zasada działania indukcyjnego panelu klimatyzacyjnego

Urządzenie wyposażone jest w wentylator recyrkulacyjny dla wersji bez dopływu powietrza świeżego oraz obudowę o specjalnej konstrukcji, w której umieszczony jest wymiennik ciepła w formie wężownicy o kształcie spirali z ożebrowaniem lub bez. Pomiędzy specjalnie ukształtowanymi spiralami wężownicy wymiennika znajduje się kanał powietrzny w formie zamkniętego profilu, do którego doprowadzane jest powietrze z pomieszczenia, tłoczone przez wentylator. W zamkniętym profilu znajdują się szczeliny powietrzne lub dysze w postaci perforowanych otworów, biegnące na całej długości profilu – z jednej lub z obu stron. Powietrze wypływa ze szczeliny lub dysz z dużą prędkością, powodując indukcję powietrza z pomieszczenia, i płynie przez spirale wymiennika. Wentylator ma znacznie mniejszą wydajność niż w tradycyjnych klimakonwektorach wentylatorowych, gdyż przepływ powierza przez wymiennik jest zwielokrotniony dzięki wykorzystaniu zjawiska indukcji.

Jeśli w urządzeniu nie występuje wentylator i do jednostki ma dopływać świeże powietrze zewnętrzne, powoduje ono ruch strumienia w pracującym urządzeniu. Powietrze świeże dzięki różnicy ciśnień dociera do obudowy, podobnie jak w rozwiązaniu z wentylatorem recyrkulacyjnym. Różnica ciśnień tłoczy powietrze świeże do przestrzeni zamkniętego profilu, gdzie wypływa ono ze szczelin powietrznych lub perforowanych otworów w kształcie dysz. W tym przypadku także zachodzi zjawisko indukcji, tak jak w rozwiązaniu z wentylatorem, z tą różnicą, że powoduje je napływ powietrza świeżego, a nie recyrkulowanego z pomieszczenia. Wężownica wymiennika ciepła w formie spirali z naniesionym na niej ożebrowaniem lub bez ożebrowania może być zasilana wodą ziębniczą, grzewczą, ale również czynnikiem chłodniczym.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[indukcyjne panele klimatyzacyjne, klimakonwektory, klimatyzacja, powietrze, odbiorniki ciepła, grzejnik konwekcyjny, jednostka wewnętrzna, jednostka zewnętrzna, wentylator, klimakonwektory]

   26.09.2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowe kotły gazowe
  • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl