RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Indukcyjne panele klimatyzacyjne

Schemat indukcyjnego panelu klimatyzacyjnego z wentylatorem (wersja sufitowa)
Fot. Redakcja RI

Schemat indukcyjnego panelu klimatyzacyjnego z wentylatorem (wersja sufitowa)


Fot. Redakcja RI

Technologia przygotowania powietrza w rozwiązaniach odbiorników ciepła i chłodu wymaga dostosowania do zmieniających się warunków w budynkach, coraz lepiej izolowanych, o małym zapotrzebowaniu na ciepło i chłód. W wielu obiektach stosuje się dwa odbiorniki – w postaci typowego grzejnika konwekcyjnego oraz klimatyzatora typu split, a w celu doprowadzenia powietrza wentylacyjnego dodatkowo elementy nawiewne i wywiewne. Czy można zastosować jeden niewielki odbiornik ciepła i chłodu umożliwiający jednocześnie wentylację pomieszczeń? I czy może być on tańszy od rozwiązań obecnie dostępnych?

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Energooszczędny i inteligentny system klimatyzacji w ratuszu Warszawa-Ursynów

Energooszczędny i inteligentny system klimatyzacji w ratuszu Warszawa-Ursynów Energooszczędny i inteligentny system klimatyzacji w ratuszu Warszawa-Ursynów

Efektem rozbudowy i modernizacji ursynowskiego ratusza jest montaż nowoczesnego i efektywnego energetycznie systemu klimatyzacji, który zapewnia komfortową i cichą pracę. Zastosowany system VRF firmy Panasonic...

Efektem rozbudowy i modernizacji ursynowskiego ratusza jest montaż nowoczesnego i efektywnego energetycznie systemu klimatyzacji, który zapewnia komfortową i cichą pracę. Zastosowany system VRF firmy Panasonic spełnił wszystkie wymagania inwestora dotyczące energooszczędności, wysokiej wydajności, elastyczności działania i efektywności. Składająca się z 250 pomieszczeń siedziba Urzędu Dzielnicy Warszawa-Ursynów to obecnie największy budynek w Polsce, w którym zainstalowano nowoczesny system VRF.

FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami...

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami – musisz o nie zadbać, aby podczas składowania nie straciły swoich właściwości.

LG ELECTRONICS POLSKA SP. Z O.O Nowoczesne klimatyzatory pokojowe w ofercie LG Electronics na rok 2022

Nowoczesne klimatyzatory pokojowe w ofercie LG Electronics na rok 2022 Nowoczesne klimatyzatory pokojowe w ofercie LG Electronics na rok 2022

W roku 2022 firma LG Electronics przygotowała dla swoich Klientów wiele nowości w segmencie klimatyzatorów pokojowych typu RAC. Niemal wszystkie ich modele zostały odświeżone o dodatkowe funkcjonalności....

W roku 2022 firma LG Electronics przygotowała dla swoich Klientów wiele nowości w segmencie klimatyzatorów pokojowych typu RAC. Niemal wszystkie ich modele zostały odświeżone o dodatkowe funkcjonalności. Pojawiły się także nowe urządzenia, takie jak jednostka Artcool Beige – w stylowym, beżowym kolorze.

Kształt wymienników ciepła w klimakonwektorach wentylatorowych nie jest obecnie dopasowany do kształtu strumienia powietrza, wymienniki nie są omywane przez powietrze na całej powierzchni, a wentylatory zużywają znaczną ilość energii. Stosowane konstrukcje urządzeń nie pozwalają na uzyskanie bardziej kompaktowych wymiarów. Z kolei niska wydajność aparatów indukcyjnych nie wpływa na propagowanie tego typu rozwiązań we współczesnych systemach klimatyzacyjnych. Niska indukcja powietrza wtórnego skutkuje ogólnie niską sprawnością wymiany ciepła.

Czy można zaproponować rozwiązanie, które będzie odpowiadało aktualnym trendom i charakterystyce cieplno-wilgotnościowej nowoczesnych obiektów, a jednocześnie cechowało się niskim zużyciem energii i wysoką sprawnością energetyczną? Czy można małym, kompaktowym urządzeniem o wysokości paru centymetrów zastąpić jednocześnie grzejnik konwekcyjny, jednostkę wewnętrzną klimatyzatora oraz zawory nawiewne/nawiewniki i wywiewne/wywiewniki? Czy wszystkie te kosztowne elementy wraz z armaturą muszą zabierać tyle cennego miejsca?

Poniżej zaprezentowano nowe rozwiązania, na które autor dokonał zgłoszeń patentowych. Są to indukcyjne panele klimatyzacyjne przeznaczone do klimatyzacji pomieszczeń, których zadaniem jest integracja funkcji grzania, chłodzenia oraz wentylacji (nawiew i wywiew powietrza higienicznego) w jednym urządzeniu końcowym przy zachowaniu jego minimalnych wymiarów. Indukcyjne panele klimatyzacyjne umożliwiają pracę z wykorzystaniem zjawiska indukcji zarówno w przypadku systemu klimatyzacyjnego z dopływem powietrza świeżego, jak i bez doprowadzenia powietrza higienicznego.

Czytaj też: Gdzie i jak montować klimatyzatory? >>

Obecnie zgłoszenia patentowe autora obejmują trzy różniące się między sobą warianty paneli indukcyjnych oraz jedną wersję wentylatorowego panelu klimatyzacyjnego, pozwalające na zmniejszenie wysokości popularnych klimatyzatorów/klimakonwektorów kasetonowych ze standardowych 20–25 cm do nawet 2,5 cm.

W przeciwieństwie do wentylatorowych paneli indukcyjnych, wersje indukcyjnych paneli klimatyzacyjnych wykorzystują zjawisko indukcji powietrza, umożliwiające uzyskanie większych wydajności powietrza przepływającego przez wymiennik oraz mocy chłodniczych i cieplnych wymiennika. Jeżeli przez wymiennik przepływa tylko powietrze świeże/higieniczne, jego wydajność jest na tyle mała, że nie pozwala na uzyskanie satysfakcjonujących osiągów wymiennika oraz pokrycie strat cieplnych i asymilację zysków ciepła klimatyzowanego pomieszczenia. Wersje indukcyjne umożliwiają zwiększenie wydajności urządzenia przy zachowaniu takiej samej ilości powietrza jak w przypadku wentylatorowych paneli klimatyzacyjnych.

Wszystkie panele klimatyzacyjne (indukcyjne i wentylatorowe) będące przedmiotami oddzielnych zgłoszeń patentowych stanowić mogą elementy końcowe zintegrowanego systemu wentylacyjno-ogrzewczo-chłodzącego.

Poniżej zaprezentowany został pierwszy wariant jednego ze zgłoszeń patentowych indukcyjnych paneli klimatyzacyjnych, w którym kanał powietrzny jest usytuowany w jednej płaszczyźnie i naprzemiennie z wymiennikiem ciepła. Należy jednak podkreślić, że rozwiązanie indukcyjnych panel klimatyzacyjnych nie będzie się ograniczać jedynie do jednostek/odbiorników końcowych systemu klimatyzacyjnego. Autor przewiduje ich wszechstronniejsze zastosowanie.

Belki i klimakonwektory

W technice klimatyzacji znane są indukcyjne, aktywne belki chłodnicze oraz indukcyjne klimakonwektory. Zasada ich działania polega na wykorzystaniu powietrza świeżego, które w odpowiedniej ilości, np. według kryterium minimum higienicznego, nawiewane jest do urządzenia indukcyjnego poprzez dyszę lub szczelinę. Duża prędkość wypływu powietrza oraz kształt dyszy lub szczeliny powodują, że w urządzeniu wytwarza się podciśnienie i na zasadzie indukcji zasysane jest powietrze z pomieszczenia. Powietrze recyrkulowane z pomieszczenia przepływa przez zintegrowany w urządzeniu indukcyjnym wymiennik lub wymienniki ciepła, gdzie zostaje schłodzone lub ogrzane, po czym mieszane jest z powietrzem świeżym i nawiewane do pomieszczenia. Indukcja powietrza z pomieszczenia odbywa się tylko poprzez dopływ świeżego powietrza. W razie braku tego dopływu indukcja nie występuje i mamy wtedy do czynienia z urządzeniem pracującym pasywnie, tzn. wymieniającym ciepło z powietrzem w pomieszczeniu na zasadzie konwekcji. Wydajność wymiennika pracującego w ten sposób jest znacznie zmniejszona. 

Znane są we współczesnej technice klimatyzacji rozwiązania również w postaci klimakonwektorów wentylatorowych. Urządzenia te wykorzystują wentylator, który w całości przetłacza strumień powietrza recyrkulacyjnego z pomieszczenia przez zintegrowany wymiennik lub wymienniki ciepła. Powietrze świeże może być doprowadzone niezależnie do pomieszczenia klimatyzowanego lub na stronę ssawną bądź tłoczną klimakonwektora wentylatorowego. Obydwa przytoczone rozwiązania ze względu na swoje konstrukcje cechują się zwiększonymi wymiarami, a w przypadku klimakonwektora wentylatorowego dodatkowo zwiększonym hałasem z uwagi na pracę wentylatora tłoczącego w pełni powietrze z pomieszczenia przez wymiennik.

Indukcyjne panele klimatyzacyjne

Innowacyjne indukcyjne panele klimatyzacyjne pozwalają na połączenie istoty pracy klimakonwektora wentylatorowego oraz indukcyjnego urządzenia klimatyzacyjnego. Ich zadaniem jest pełna integracja systemu chłodzenia, grzania oraz wentylacji w jednym niewielkim urządzeniu, przeznaczonym do klimatyzacji budynków mieszkalnych lub użyteczności publicznej. Przy pracy bez dopływu powietrza świeżego urządzenie pozwoli na wykorzystanie atutów indukcji, takich jak zmniejszony wydatek wentylatora i pobór mocy elektrycznej. Przy pracy z dopływem powietrza korzyścią są zmniejszone wymiary wymagane dla jednostki klimatyzacyjnej. Z kolei przy braku pracy wentylatora recyrkulacyjnego lub dopływu powietrza świeżego możliwa jest praca w trybie typowym dla ogrzewania konwekcyjnego. Kompaktowe wymiary wpłyną na zasadność stosowania tych urządzeń w budynkach mieszkalnych z uwagi na coraz mniejsze straty i zyski ciepła. Dla przykładu: w odniesieniu do typowych konstrukcji jednostek typu klimatyzatory lub klimakonwektory kasetonowe innowacyjny panel indukcyjny będzie miał wymiary zbliżone tylko do ich jednego wspólnego elementu, jakim jest panel maskujący.

Powszechne wykorzystanie pomp ciepła do produkcji chłodu i ciepła wymagać będzie specjalistycznych elementów końcowych umożliwiających ich wszechstronne zastosowanie. Rozwiązanie w postaci innowacyjnych indukcyjnych paneli klimatyzacyjnych eliminować będzie zatem konieczność stosowania innych, dodatkowych systemów (grzania, chłodzenia, wentylacji). Rozwiązanie może być również wykorzystane w obiektach komercyjnych wymagających urządzeń o kompaktowych wymiarach.

Zasada działania indukcyjnego panelu klimatyzacyjnego

Urządzenie wyposażone jest w wentylator recyrkulacyjny dla wersji bez dopływu powietrza świeżego oraz obudowę o specjalnej konstrukcji, w której umieszczony jest wymiennik ciepła w formie wężownicy o kształcie spirali z ożebrowaniem lub bez. Pomiędzy specjalnie ukształtowanymi spiralami wężownicy wymiennika znajduje się kanał powietrzny w formie zamkniętego profilu, do którego doprowadzane jest powietrze z pomieszczenia, tłoczone przez wentylator. W zamkniętym profilu znajdują się szczeliny powietrzne lub dysze w postaci perforowanych otworów, biegnące na całej długości profilu – z jednej lub z obu stron. Powietrze wypływa ze szczeliny lub dysz z dużą prędkością, powodując indukcję powietrza z pomieszczenia, i płynie przez spirale wymiennika. Wentylator ma znacznie mniejszą wydajność niż w tradycyjnych klimakonwektorach wentylatorowych, gdyż przepływ powierza przez wymiennik jest zwielokrotniony dzięki wykorzystaniu zjawiska indukcji.

Jeśli w urządzeniu nie występuje wentylator i do jednostki ma dopływać świeże powietrze zewnętrzne, powoduje ono ruch strumienia w pracującym urządzeniu. Powietrze świeże dzięki różnicy ciśnień dociera do obudowy, podobnie jak w rozwiązaniu z wentylatorem recyrkulacyjnym. Różnica ciśnień tłoczy powietrze świeże do przestrzeni zamkniętego profilu, gdzie wypływa ono ze szczelin powietrznych lub perforowanych otworów w kształcie dysz. W tym przypadku także zachodzi zjawisko indukcji, tak jak w rozwiązaniu z wentylatorem, z tą różnicą, że powoduje je napływ powietrza świeżego, a nie recyrkulowanego z pomieszczenia. Wężownica wymiennika ciepła w formie spirali z naniesionym na niej ożebrowaniem lub bez ożebrowania może być zasilana wodą ziębniczą, grzewczą, ale również czynnikiem chłodniczym.

Budowa indukcyjnych paneli klimatyzacyjnych

Urządzenie dostępne będzie w wersjach: sufitowej, podłogowej oraz ściennej. Na rys. 1a, 1b i 1c przedstawiono wersję sufitową w trzech opcjach konfiguracyjnych. Rys. 1a ujmuje przedmiot zgłoszenia patentowego dla wersji z wentylatorem recyrkulacyjnym. Rys. 1b to wersja panelu indukcyjnego z dopływem powietrza świeżego. Z kolei rys. 1c przedstawia przedmiot zgłoszenia umożliwiający dopływ powietrza świeżego oraz wywiew powietrza usuwanego.

 

 

Schemat indukcyjnego panelu

Rys. 1a. Schemat indukcyjnego panelu klimatyzacyjnego z wentylatorem (wersja sufitowa); 1 - wentylator lub wlot powietrza świeżego, 2 - wymiennik ciepła z wężownicą ożebrowaną w kształcie spiralnym, 3 - zamknięty profil obudowy, 4 - panel maskujący z otworami, 5 - szczelina powietrza, 6 - perforowane otwory w kształcie dysz, R - powietrze recyrkulacyjne z pomieszczenia, I - powietrze indukowane z pomieszczenia, N - powietrze nawiewne, U - powietrze usuwane

Dla wersji sufitowej z wentylatorem recyrkulacyjnym (rys. 1a) powietrze z pomieszczenia zasysane jest przez wentylator w dolnej, środkowej części obudowy i tłoczone do zamkniętej przestrzeni wewnątrz obudowy. Szczelinami skierowanymi w stronę sufitu wypływa z dużą prędkością, zasysając przy tym powietrze wtórne z pomieszczenia w dolnej części obudowy.

Natomiast przy tej samej sufitowej wersji z dopływem świeżego powietrza (rys. 1b) powietrze świeże doprowadzane jest do górnej części urządzenia i stamtąd trafia do zamkniętej przestrzeni profilu obudowy, gdzie wyprofilowanymi szczelinami wypływa w kierunku sufitu ze zwiększoną prędkością. Powietrze recyrkulacyjne jest zasysane w dolnej części panelu obudowy na zasadzie indukcji, po czym przepływa przez spirale wężownicy wymiennika ciepła.

Schemat indukcyjnego panelu

Rys. 1b. Schemat indukcyjnego panelu klimatyzacyjnego bez wentylatora z dopływem powietrza świeżego (wersja sufitowa)

Wersja sufitowa z jednoczesnym doprowadzeniem powietrza świeżego oraz usuwaniem powietrza zużytego (rys. 1c) jest w zasadzie identyczna jak wersja z dopływem samego powietrza świeżego, przy czym od dołu urządzenia pośrodku króćca przyłączeniowego powietrza świeżego znajduje się otwór, przez który odprowadzane jest zużyte powietrze z pomieszczenia. Powietrze usuwane jest okrągłym kanałem powietrza usuwanego znajdującym się wewnątrz kanału doprowadzającego powietrze świeże.

Schemat indukcyjnego panelu

Rys. 1c. Schemat indukcyjnego panelu klimatyzacyjnego bez wentylatora z jednoczesnym dopływem powietrza świeżego oraz odprowadzeniem powietrza zużytego (wersja sufitowa)

Rysunków dla wersji ściennej i podłogowej autor nie zamieszcza, można jednak nadmienić, że wersję ścienną tego urządzenia w stosunku do sufitowej wyróżnia jedynie miejsce montażu – ściana pomieszczenia, a nie sufit. W tej wersji wentylator recyrkulacyjny zasysa powietrze z pomieszczenia w przedniej części panelu zamontowanego na ścianie pomieszczenia, po czym tłoczy je w przestrzeń zamkniętego profilu obudowy. Szczelinami umieszczonymi w profilu powietrze jest wydmuchiwane z dużą prędkością w stronę ściany. Powietrze z pomieszczenia na skutek wytworzonego podciśnienia zasysane jest w przedniej części profilu, po czym otworami umieszczonymi w obudowie przepływa przez wymiennik, schładzając się lub ogrzewając.

Czytaj też: Systemy sorpcyjne z wykorzystaniem bezpośredniego i pośredniego chłodzenia wyparnego jako źródło energii chłodniczej w klimatyzacji >>

W wersji podłogowej zamontowany w urządzeniu wentylator zasysa powietrze z pomieszczenia w górnej części obudowy, po czym tłoczy je w przestrzeń obudowy. Szczelinami wyprofilowanymi do góry powietrze wypływa z dużą prędkością, zasysając powietrze z pomieszczenia. Powietrze wtórne zasysane jest przez specjalny otwór znajdujący się na całej długości obwodu urządzenia, pozwalający na swobodny jego dopływ do wentylatora. Widoczne na rysunkach strzałki pokazują kierunki przepływu powietrza recyrkulacyjnego R, opcjonalnego świeżego (pierwotnego PP) dla wersji z dopływem powietrza świeżego, indukowanego z pomieszczenia I, nawiewanego N oraz usuwanego U dla wersji pełniącej funkcję nawiewno-wywiewną.

Podsumowanie

Przedstawione w artykule rozwiązanie indukcyjnego panelu klimatyzacyjnego jest pierwszym wariantem z kilku możliwych rozwiązań będących przedmiotem innych zgłoszeń patentowych autora. Wszystkie rozwiązania zgłoszone dotychczas i w przyszłości będą ze sobą ściśle powiązane, stanowiąc pierwszy na świecie zintegrowany i efektywny system wentylacyjno-ogrzewczo-chłodzący. Rozwiązania te mają szansę otworzyć nowy rozdział w zakresie końcowych odbiorników chłodu i ciepła. Ich atutami są kompaktowe wymiary oraz możliwość wentylacji pomieszczenia (nawiew powietrza świeżego i wyciąg powietrza zużytego). Tak jak przeminęła era kineskopowych telewizorów na rzecz płaskich paneli typu LCD, LED i OLED, tak samo będą zachodzić zmiany w zakresie rozwiązań dla klimatyzacji. W opinii autora dowodzą tego niniejsze i najbliższe prezentacje jego zgłoszeń patentowych.

Literatura: 

  1. Adamski B., Nowoczesne urządzenia i systemy klimatyzacyjne. Cz. 1. Agregaty wody ziębniczej jako źródło chłodu dla systemu klimatyzacyjnego, Wyd. Grupa Medium, Warszawa 2014.
  2. Adamski B., Nowoczesne urządzenia i systemy klimatyzacyjne. Cz. 2. Centrale klimatyzacyjne jako źródło świeżego powietrza dla systemu klimatyzacyjnego, Wyd. Grupa Medium, Warszawa 2018.
  3. Zgłoszenia patentowe o numerach: P. 425244, P. 425647, P. 426603.

Komentarze

Powiązane

praca zbiorowa Projekt wentylacji mechanicznej i klimatyzacji budynku Poczty w Warszawie

Projekt wentylacji mechanicznej i klimatyzacji budynku Poczty w Warszawie Projekt wentylacji mechanicznej i klimatyzacji budynku Poczty w Warszawie

Projekt klimatyzacji i wentylacji budynku biurowo-usługowego siedziby Dyrekcji Generalnej Poczty Polskiej zlokalizowanego przy ul. Chmielnej róg Żelaznej w Warszawie Projekt, który postanowiliśmy przedstawić...

Projekt klimatyzacji i wentylacji budynku biurowo-usługowego siedziby Dyrekcji Generalnej Poczty Polskiej zlokalizowanego przy ul. Chmielnej róg Żelaznej w Warszawie Projekt, który postanowiliśmy przedstawić naszym Czytelnikom, jest ciekawym rozwiązaniem architektonicznym, ale także bardzo interesującym ujęciem roli klimatyzacji w budynkach biurowo-usługowych. Klimatyzowane atrium, z którego można pobrać świeże powietrze poprzez otwarcie okna w pokoju, to rozwiązanie warte poznania. Mimo że realizacja...

dr inż. Anna Charkowska Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach...

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach „Rynku Instalacyjnego” zagadnień związanych z czystością i czyszczeniem instalacji. Przedstawione zostaną najnowsze informacje na ten temat, wynikające m.in. z pojawienia się w lipcu 2008 r. wersji roboczej normy europejskiej dotyczącej czystości instalacji.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza (cz. 1)

Wymiarowanie instalacji o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza (cz. 1) Wymiarowanie instalacji o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza (cz. 1)

Klimakonwektory wentylatorowe jako indywidualne urządzenia klimatyzacyjne (cz. 1) W poprzednim artykule („RI” nr 12/2008 i 1–2/2009) przedstawiono metodę wymiarowania instalacji o stałym wydatku powietrza...

Klimakonwektory wentylatorowe jako indywidualne urządzenia klimatyzacyjne (cz. 1) W poprzednim artykule („RI” nr 12/2008 i 1–2/2009) przedstawiono metodę wymiarowania instalacji o stałym wydatku powietrza nawiewanego. Systemy te powinny być wykorzystywane w obiektach, w których występują pojedyncze pomieszczenia o dużej kubaturze lub strefy o zbliżonych zyskach ciepła i wilgoci.

Jarema Chmielarski Izolacje instalacji wody lodowej

Izolacje instalacji wody lodowej Izolacje instalacji wody lodowej

W artykule przedstawiono zasady doboru izolacji do instalacji wody lodowej ze szczególnym uwzględnieniem współczynnika przejmowania ciepła na powierzchni zewnętrznej izolacji h [W/m2K] i konieczności należytego...

W artykule przedstawiono zasady doboru izolacji do instalacji wody lodowej ze szczególnym uwzględnieniem współczynnika przejmowania ciepła na powierzchni zewnętrznej izolacji h [W/m2K] i konieczności należytego zwiększenia grubości izolacji w razie braku swobodnej cyrkulacji powietrza. Dobór minimalnej grubości izolacji ze względu na zapobieganie kondensacji pary wodnej uzupełniony jest informacją nt. optymalnej grubości izolacji z punktu widzenia oszczędności energii. W dalszej części omówione zostały...

Jerzy Kosieradzki Jak projektować klimatyzację? Uwagi praktyczne

Jak projektować klimatyzację? Uwagi praktyczne Jak projektować klimatyzację? Uwagi praktyczne

W jednym z artykułów poświęconych klimatyzacji zapytałem projektantów tych instalacji, dlaczego przy obecnym poziomie wiedzy i szerokim wyborze bardzo dobrych urządzeń w wielu dużych centrach handlowych...

W jednym z artykułów poświęconych klimatyzacji zapytałem projektantów tych instalacji, dlaczego przy obecnym poziomie wiedzy i szerokim wyborze bardzo dobrych urządzeń w wielu dużych centrach handlowych mamy uczucie dyskomfortu, gdyż temperatura jest wysoka przy nadmiernej wilgotności. Zawinił zły projekt, wykonanie czy eksploatacja?

mgr inż. Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej (cz. 2.)

Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej (cz. 2.) Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej (cz. 2.)

W pierwszej części artykułu (RI 6/08, s. 92.) zaprezentowano wytyczne dotyczące prawidłowego wymiarowania elementów istotnych w odniesieniu do bezpieczeństwa funkcjonowania systemów wody ziębniczej. Omówiono...

W pierwszej części artykułu (RI 6/08, s. 92.) zaprezentowano wytyczne dotyczące prawidłowego wymiarowania elementów istotnych w odniesieniu do bezpieczeństwa funkcjonowania systemów wody ziębniczej. Omówiono zagadnienia związane z doborem wzbiorczych naczyń przeponowych i zbiorników buforowych oraz celowości ich zastosowania w systemie z pośrednim odparowaniem czynnika chłodniczego. W drugiej i ostatniej części artykułu zostaną przedstawione aspekty związane z doborem zaworów bezpieczeństwa, filtrów...

dr inż. Anna Charkowska Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1)

Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1) Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1)

W pierwszej części artykułu podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W kolejnych częściach cyklu zostaną zawarte...

W pierwszej części artykułu podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W kolejnych częściach cyklu zostaną zawarte informacje o materiałach stosowanych obecnie do wykonania filtrów powietrza, a także o budowie filtrów powietrza oraz podstawowe wymagania dotyczące odbioru instalacji zawierających filtry powietrza.

dr inż. Anna Charkowska Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 2.)

Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 2.) Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 2.)

W poprzednim numerze Rynku Instalacyjnego (3/08, s. 51.) opublikowano pierwszą część artykułu, w której zawarto zagadnienia prawne, a także kwestie dotyczące zanieczyszczeń oraz kontroli czystości instalacji...

W poprzednim numerze Rynku Instalacyjnego (3/08, s. 51.) opublikowano pierwszą część artykułu, w której zawarto zagadnienia prawne, a także kwestie dotyczące zanieczyszczeń oraz kontroli czystości instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. W drugiej i ostatniej części opisano metody czyszczenia oraz rozwiązania dotyczące eksploatacji i konserwacji tych systemów. W artykule zachowano ciągłość numeracji rysunków oraz tabel.

dr inż. Anna Charkowska Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.)

Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.) Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.)

Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają...

Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają we wnętrzu instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych lub są przenoszone do pomieszczeń. Osiadłe w instalacjach zanieczyszczenia stałe, namnażające się drobnoustroje świadczą o stanie higienicznym instalacji, który wpływa na czystość oraz jakość powietrza nawiewanego do wentylowanych lub klimatyzowanych...

dr inż. Bogdan Nowak Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251

Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251 Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251

Na wniosek Komitetu Technicznego nr 279 Polskiego Komitetu Normalizacji w sierpniu 2007 r. normie europejskiej EN 15251:2007 [1] został nadany status Polskiej Normy. Omawia ona własności środowiska wewnętrznego,...

Na wniosek Komitetu Technicznego nr 279 Polskiego Komitetu Normalizacji w sierpniu 2007 r. normie europejskiej EN 15251:2007 [1] został nadany status Polskiej Normy. Omawia ona własności środowiska wewnętrznego, które uwzględniane są przy projektowaniu instalacji oraz podczas oceny efektywności energetycznej budynków wynikającej z dyrektywy EPBD (energy performance of buildings directive) [2].

mgr inż. Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.)

Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.) Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.)

W niniejszym artykule przedstawione są dodatkowe informacje na temat projektowania rurociągów instalacji chłodniczych. Po obliczeniu średnic rurociągów instalacji chłodniczej i ustaleniu ich odpowiednich...

W niniejszym artykule przedstawione są dodatkowe informacje na temat projektowania rurociągów instalacji chłodniczych. Po obliczeniu średnic rurociągów instalacji chłodniczej i ustaleniu ich odpowiednich długości oraz po narysowaniu podstawowego schematu ich przebiegu należy przemyśleć szczegóły rozwiązania instalacji. Dodatkowe informacje zamieszczone poniżej przydadzą się podczas tej fazy projektowania...

Dariusz Ryżkowski Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC

Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC

Cztery lata temu, kiedy zaczęła obowiązywać ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową [1], oparta zresztą na unijnym rozporządzeniu (WE) nr 2037/2000 [2], w większości omówień i wystąpień prawie...

Cztery lata temu, kiedy zaczęła obowiązywać ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową [1], oparta zresztą na unijnym rozporządzeniu (WE) nr 2037/2000 [2], w większości omówień i wystąpień prawie w ogóle nie zwracano uwagi na punkty mówiące o szczególnych, przyszłościowych zakazach zawartych w tych regulacjach i skupiano się na rozwiązywaniu bieżących problemów związanych z funkcjonowaniem branży chłodnictwa i klimatyzacji w zmienionej rzeczywistości. Czas jest jednak nieubłagany i wspomniane...

Waldemar Joniec Klimatyzatory – etykiety i przeglądy

Klimatyzatory – etykiety i przeglądy Klimatyzatory – etykiety i przeglądy

Energii elektrycznej zaczyna brakować latem, nie zimą. W dużych miastach podczas upałów sieć energetyczna jest niestabilna. Wpływ na to mają m.in. właśnie klimatyzatory. Ich sprzedaż wzrasta z roku na...

Energii elektrycznej zaczyna brakować latem, nie zimą. W dużych miastach podczas upałów sieć energetyczna jest niestabilna. Wpływ na to mają m.in. właśnie klimatyzatory. Ich sprzedaż wzrasta z roku na rok. Na rynku konkuruje kilka wiodących marek, a czołowi producenci wprowadzają do oferty coraz nowocześniejsze rozwiązania.

Jerzy Kosieradzki Klimatyzatory

Klimatyzatory Klimatyzatory

Nawet parę upalnych dni sprawia, że rośnie zainteresowanie urządzeniami, które są w stanie trochę nas ochłodzić. Należą do nich klimatyzatory.

Nawet parę upalnych dni sprawia, że rośnie zainteresowanie urządzeniami, które są w stanie trochę nas ochłodzić. Należą do nich klimatyzatory.

Redakcja RI Zasady doboru klimatyzatorów

Zasady doboru klimatyzatorów Zasady doboru klimatyzatorów

Przed wyborem klimatyzatora należy przede wszystkim jak najdokładniej ustalić wielkość zapotrzebowania pomieszczenia lub obiektu na moc chłodniczą, a także oczekiwania użytkowników. Zdarza się, że instalatorzy...

Przed wyborem klimatyzatora należy przede wszystkim jak najdokładniej ustalić wielkość zapotrzebowania pomieszczenia lub obiektu na moc chłodniczą, a także oczekiwania użytkowników. Zdarza się, że instalatorzy montują urządzenia bez obliczania zapotrzebowania na moc, opierając się na analogiach lub niepewnych szacunkach.

Waldemar Joniec Nowe etykiety dla klimatyzatorów

Nowe etykiety dla klimatyzatorów Nowe etykiety dla klimatyzatorów

Współczesne klimatyzatory osiągają wysoką efektywność energetyczną, która znacznie przekracza poziomy ustanowione kilka lat temu dyrektywą 2002/31/WE. Konieczne stało się więc wprowadzenie nowych systemów...

Współczesne klimatyzatory osiągają wysoką efektywność energetyczną, która znacznie przekracza poziomy ustanowione kilka lat temu dyrektywą 2002/31/WE. Konieczne stało się więc wprowadzenie nowych systemów ich etykietowania.

dr inż. Jarosław Müller, prof. PK, mgr inż. Krzysztof Pszczoła Klimatyzacja pomieszczeń biurowych z wentylacją indywidualną (PV)

Klimatyzacja pomieszczeń biurowych z wentylacją indywidualną (PV) Klimatyzacja pomieszczeń biurowych z wentylacją indywidualną (PV)

Systemy klimatyzacyjne generują znaczące koszty eksploatacyjne budynków biurowych. Wciąż prowadzone są prace nad redukcją tych kosztów bez zmniejszania komfortu w pomieszczeniach. Jednym z rozwiązań może...

Systemy klimatyzacyjne generują znaczące koszty eksploatacyjne budynków biurowych. Wciąż prowadzone są prace nad redukcją tych kosztów bez zmniejszania komfortu w pomieszczeniach. Jednym z rozwiązań może być wentylacja indywidualna, pozwalająca utrzymywać komfort tylko w bezpośredniej bliskości użytkownika.

Redakcja RI Etykiety dla klimatyzatorów

Etykiety dla klimatyzatorów Etykiety dla klimatyzatorów

Współczesne klimatyzatory osiągają tak wysoką efektywność, że konieczna była zmiana ich klasyfikacji energetycznej. Nowe systemy etykietowania obowiązują od stycznia 2013 r. Zmiany te nie tylko dają precyzyjniejszą...

Współczesne klimatyzatory osiągają tak wysoką efektywność, że konieczna była zmiana ich klasyfikacji energetycznej. Nowe systemy etykietowania obowiązują od stycznia 2013 r. Zmiany te nie tylko dają precyzyjniejszą wiedzę o urządzeniach, mają też przynieść oszczędności energii elektrycznej rzędu 11 TWh rocznie do 2020 r.

Waldemar Joniec Zasady doboru klimatyzatorów, trendy i nowoczesne rozwiązania

Zasady doboru klimatyzatorów, trendy i nowoczesne rozwiązania Zasady doboru klimatyzatorów, trendy i nowoczesne rozwiązania

Od klimatyzatorów oczekuje się obecnie chłodzenia i osuszania powietrza latem, a w okresach przejściowych dogrzewania. Klimatyzator powinien też oczyszczać powietrze. Warto zatem wybierać spośród najlepszych...

Od klimatyzatorów oczekuje się obecnie chłodzenia i osuszania powietrza latem, a w okresach przejściowych dogrzewania. Klimatyzator powinien też oczyszczać powietrze. Warto zatem wybierać spośród najlepszych rozwiązań, gwarantujących energooszczędną eksploatację oraz najwyższy komfort temperatury i wilgotności.

dr inż. Kazimierz Wojtas Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą w energooszczędnych budynkach użyteczności publicznej

Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą w energooszczędnych budynkach użyteczności publicznej Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą w energooszczędnych budynkach użyteczności publicznej

Przy projektowaniu systemów chłodzenia budynków należy uwzględnić nie tylko koszty inwestycyjne, ale również eksploatacyjne, a także efektywność pracy urządzeń wchodzących w skład systemu. Systemy chłodzenia...

Przy projektowaniu systemów chłodzenia budynków należy uwzględnić nie tylko koszty inwestycyjne, ale również eksploatacyjne, a także efektywność pracy urządzeń wchodzących w skład systemu. Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą, zwane potocznie systemami „wody lodowej”, mogą pozostać nadal efektywną alternatywą w stosunku do systemów ze zmiennym przepływem czynnika ziębniczego („multisplit”) pod warunkiem zachowania podstawowych zasad na etapach projektowania, realizacji i eksploatacji systemu.

dr inż. Piotr Jadwiszczak Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki. Możliwość spełnienia wymagań EP

Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki. Możliwość spełnienia wymagań EP Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki. Możliwość spełnienia wymagań EP

Nowelizacja warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], zmienia wymagania odnośnie do energooszczędności budynków. Zaplanowano stopniowe zaostrzanie wymagań dotyczących...

Nowelizacja warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], zmienia wymagania odnośnie do energooszczędności budynków. Zaplanowano stopniowe zaostrzanie wymagań dotyczących izolacyjności cieplnej przegród budowlanych i zapotrzebowania na nieodnawialną energią pierwotną (w 2014, 2017 i 2012 r.) [2] oraz energooszczędności wentylacji i klimatyzacji [3].

Michał Dobrzyński Czynniki chłodnicze – legislacja dziś i jutro

Czynniki chłodnicze – legislacja dziś i jutro Czynniki chłodnicze – legislacja dziś i jutro

Minęło już 10 lat od uchwalenia ustawy określającej zasady stosowania freonów CFC i HCFC w Polsce [1]. Niebawem minie 8 lat od opublikowania unijnego rozporządzenia nr 842/2006 o F-gazach regulującego...

Minęło już 10 lat od uchwalenia ustawy określającej zasady stosowania freonów CFC i HCFC w Polsce [1]. Niebawem minie 8 lat od opublikowania unijnego rozporządzenia nr 842/2006 o F-gazach regulującego wykorzystanie czynników z grupy HFC [2] oraz 5 lat od wydania „nowego” unijnego rozporządzenia nr 1005/2009 w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową [3]. Za kilka miesięcy – z nowym rokiem – zakończy się kariera R22 w Europie.

dr inż. Kazimierz Wojtas Średniosezonowy wskaźnik efektywności agregatu ziębniczego w kontekście zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków

Średniosezonowy wskaźnik efektywności agregatu ziębniczego w kontekście zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków Średniosezonowy wskaźnik efektywności agregatu ziębniczego w kontekście zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków

W artykule podano sposób wyznaczania wartości sezonowego wskaźnika efektywności energetycznej źródła zimna, jakim jest agregat ziębniczy napędzany energią elektryczną (SEER, ESEER itp.), w kontekście wykorzystania...

W artykule podano sposób wyznaczania wartości sezonowego wskaźnika efektywności energetycznej źródła zimna, jakim jest agregat ziębniczy napędzany energią elektryczną (SEER, ESEER itp.), w kontekście wykorzystania go do obliczeń zapotrzebowania na energię niezbędną do chłodzenia budynków. Niniejsze opracowanie należy traktować komplementarnie z artykułem komentującym procedurę obliczeniową zawartą w nowej wersji rozporządzenia w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku,...

Redakcja RI Klimatyzatory - rynek i perspektywy

Klimatyzatory - rynek i perspektywy Klimatyzatory - rynek i perspektywy

Ostatnie lata przyniosły spore zmiany na polskim rynku klimatyzacji. Są na nim obecne główne marki światowe oraz wiele mniejszych firm. Do niedawna w Polsce pomieszczenia chłodzone były w biurowcach, ale...

Ostatnie lata przyniosły spore zmiany na polskim rynku klimatyzacji. Są na nim obecne główne marki światowe oraz wiele mniejszych firm. Do niedawna w Polsce pomieszczenia chłodzone były w biurowcach, ale wraz ze wzrostem poziomu życia rosną też nasze oczekiwania wobec komfortu w innych budynkach. Rynek klimatyzacji i wentylacji napędzały inwestycje w galerie i mniejsze obiekty handlowe oraz biurowe.

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.