Dział: Pompy ciepła

 

Dowiedz się, jak działają pompy ciepła:

 

pompy ciepła


Pompy ciepła to nowoczesne i co bardzo ważne ekologiczne urządzenia grzewcze, które pozwalają w wydajny sposób ogrzewać dom oraz podgrzewać wodę użytkową.

Pompy ciepła wzbudzają coraz większe zainteresowanie pomimo wysokich kosztów inwestycyjnych, ponieważ są bezobsługowe, zautomatyzowane, ekonomiczne i bezinwazyjne. Dzięki pompom ciepła właściciel domu może liczyć na niskie koszty ogrzewania budynku oraz zmniejszenia zużycia paliw konwencjonalnych.

 pompy ciepła w pigułce »

fot. pixabay

 


 

Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Jak działają pompy ciepła?

Czy warto kupić pompę ciepła?
Czy warto kupić pompę ciepła?
Fot. pixabay.com

W ostatnim czasie pompy ciepła w Polsce stają się coraz bardziej popularne. Wszystko przez chęć zadbania o czystość naszego powietrza, walkę ze smogiem oraz trend na energooszczędne budownictwo. Co więcej, koszty ogrzewania stanowią co najmniej 60% wszystkich wydatków związanych z eksploatacją domów jednorodzinnych, a dzięki pompie ciepła wydatki można sporo obniżyć.

Pompa ciepła – co to takiego?

Pompa ciepła to urządzenie, które przypomina duży stojący kocioł grzewczy lub małą lodówkę. Jest to urządzenie grzewcze, które przepompowuje ciepło z obszaru o niskich temperaturach do domowej instalacji grzewczej. Dzięki niej można czerpać ciepło z gruntu, powietrza czy wody, aby używać jej do ogrzewania domu jednorodzinnego. Jak to działa? Niskotemperaturowe ciepło z gruntu lub wody przekazywane jest przez parownik do instalacji pompy wypełnionej płynem, który zamienia się w gaz. Następnie ogrzany gaz przejmuje sprężarka pompy podnosząca jego temperaturę. Potem w skraplaczu następuje oddanie ciepła wodzie. Woda dostaje się rurkami do zaworu rozprężnego, w którym następuje zmniejszenie ciśnienia przy jednoczesnym spadku temperatury. Ponownie ciekły czynnik trafia do parownika i cykl się powtarza.

Cały proces jest możliwy, ponieważ ziemia bardzo powoli przyjmuje, ale też oddaje energię. Ilość energii jest na tyle duża, że zgromadzona w lecie spokojnie wystarcza zimą i wiosną. Pompa zasilana jest energią elektryczną, jednak potrzebuje jej tak mało, że ogrzewanie nią domu bardziej się opłaca niż kotłem grzewczym.

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Pompy ciepła mogą pobierać energię z kilku źródeł — z powietrza, wody lub gruntu. Wybór, jakie to ma być źródło, zależy przede wszystkim od naszych zasobów finansowych, rozmiarów działki i gruntu.

Pobierz obrazki
Więcej o pompach ciepła »

Pompa typu powietrze

Najłatwiejszą formą do zainstalowania pompy jest powietrze, czyli dolne źródło. Jednak może być ona najmniej efektywna, jeśli trafi się bardzo zimny sezon grzewczy – wówczas pompa zużywa więcej energii elektrycznej, a w skrajnych przypadkach zaczyna pobierać ciepło z wbudowanej grzałki. Z kolei przy umiarkowanych temperaturach pompa z powietrza będzie bardzo ekonomicznie działać i może przynieść nawet do 50 proc. oszczędności niż przy ogrzewaniu z kotła gazowego.

Pompa typu woda/woda

Pompy ciepła typu woda/woda lub woda/powietrze pobierają ciepło z wody gruntowej, która ma zazwyczaj wysoką temperaturę nawet w zimie. Jest to całkiem efektywne źródło dolne, do którego działania potrzeba jedynie dwóch studni głębinowych - czerpna (czerpie wodę, z której odbiera ciepło) i zrzutowa (pobór wody, która już oddała ciepło). Jakie są minusy tego rozwiązania? Wysokie koszty eksploatacji. Z powodu kamienia, twardej wody czy innych jej zanieczyszczeń potrzebny jest zazwyczaj filtr, który wymaga okresowej wymiany, co większa znacząco koszty korzystania z pomp typu woda/woda.

Pompa gruntowa

Gruntowa pompa ciepła pobiera ciepło z ziemi. Ilość ciepła pozyskiwanego z położonego na głębokości ok. 1,5 metra poziomego wymiennika ciepła może być bardzo duże. Jeszcze lepsze efekty osiąga się, stosując wymiennik gruntowy z rurami umieszczonymi pionowo w głębokich odwiertach (od kilkudziesięciu do ponad stu metrów), które tworzą tak zwane sondy. Wymiennik ciepła w postaci sond pionowych zapewnia korzystne parametry pracy pompy ciepła i ich stabilność przez cały sezon grzewczy, czego nie gwarantuje wymiennik poziomy. Niestety w przypadku instalacji takiego rozwiązania koszty są bardzo duże, aczkolwiek rekompensuje to późniejsza eksploatacja i ogrzewanie domu.

Kiedy pompa ciepła się opłaca?

Zakup i instalacja pompy ciepła to jest zwłaszcza w trakcie budowy domu bardzo duży wydatek. Nie wszyscy inwestorzy mają wówczas wystarczająco dużo środków finansowych, które mogę na nią przeznaczyć. Jednak warto je zainwestować, jeśli mamy dobry grunt lub dostęp do wody (studnie, staw), dzięki czemu ogrzewanie domu może przynieść nam dużą ulgę w wydatkach całorocznych. Warto też pamiętać, że sezon grzewczy w Polsce jest długi, dlatego zakup pompy ciepła jest uzasadniony. W obecnym czasie można również postarać się o dofinansowanie zakupu pompy ciepła w urzędzie miasta czy gminy. Ile będzie nam służyć pompa ciepła? Eksperci mówią, że średni czas pracy tego urządzenia 20 lat.

[pompa ciepła, pompa ciepła gazowa, pompa ciepła elektryczna, ogrzewanie, energia, energooszczędne ogrzewanie domu, pompy ciepła, studnia, woda, powietrze, rodzaje pomp ciepła, ciepło, pompy ciepła]

   28.09.2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Nowoczesne rozwiązania dla oczyszczalni ścieków  »

 oczyszczanie ścieków

Dowiedz się więcej »


 Czy wiesz, w jaki sposób obniżyć koszty zużycia energii? » Wybierz właściwy system wentylacji do budynku, domu, mieszkania »
oszczedzanie energii oprogramowanie
Niskie zużycie energii jest ważne zarówno ze względów ekonomicznych jak i ochrony środowiska. W systemie grzewczym jest wiele czynników, które wpływają na całkowitą wydajność. (...) czytam więcej »  czytam więcej »

 


Co zrobić aby ocieplić dom jeszcze lepiej »

ocieplanie domu

 

Dowiedz się więcej »


 Dobierz klimatyzator do swojego mieszkania » Jesteś Instalatorem? Odbierz kod na darmową kawę »
program lojalnościowy dla instalatorów kawa dla instalatora
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 Poznaj nowe style w kolekcji sanitarnej » Zdradzamy błędy przy projektowaniu systemów tłocznych kanalizacji ściekowej »
kolekcja sanitarna  klimatyzator
czytam więcej » Na system tłoczny składają się przepompownie (pompy), współpracujące z nimi rurociągi tłoczne oraz studnie rozprężne. Najprostszym układem jest współpraca jednej przepompowni z rurociągiem tłocznym bez bocznych dopływów ciśnieniowych (...) czytam więcej »

 


 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - O programie Czyste Powietrze
  • - Narzędzia do modelowania budynku
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl