RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Gruntowe wymienniki ciepła jako wspomaganie wentylacji mechanicznej

Ground heat exchangers as support for mechanical ventilation

Gruntowe wymienniki ciepła jako wspomaganie wentylacji mechanicznej
Rys. archiwum redakcji Eksperta Budowlanego

Gruntowe wymienniki ciepła jako wspomaganie wentylacji mechanicznej


Rys. archiwum redakcji Eksperta Budowlanego

Na temat roli i istoty powietrznych gruntowych wymienników ciepła napisano wiele. W przeszłości traktowano je jako rozwiązanie niezbędne dla budynków niskoenergetycznych (np. pasywnych). W przypadku budownictwa tradycyjnego, które obecnie jest już praktycznie energooszczędne, dużą rolę w propagowaniu takich rozwiązań mają firmy, które je oferują. Wymóg stosowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (w kontekście zaostrzanych wymagań energetycznych) każe jednak spojrzeć na GWC z nieco innej perspektywy – wspomagania wentylacji – takie ujęcie przedstawiono w artykule.

Zobacz także

Gaspol S.A. Układ hybrydowy: pompa ciepła i gaz płynny

Układ hybrydowy: pompa ciepła i gaz płynny Układ hybrydowy: pompa ciepła i gaz płynny

Przy wyborze rozwiązań grzewczych wiele osób coraz częściej zwraca uwagę nie tylko na ich efektywność, ale i potencjalny wpływ na środowisko. Najbardziej poszukiwane są technologie zapewniające optymalne...

Przy wyborze rozwiązań grzewczych wiele osób coraz częściej zwraca uwagę nie tylko na ich efektywność, ale i potencjalny wpływ na środowisko. Najbardziej poszukiwane są technologie zapewniające optymalne ciepło, a jednocześnie gwarantujące minimalną lub zerową emisję CO2 czy szkodliwych substancji. Jednym z takich innowacyjnych rozwiązań jest połączenie pompy ciepła z instalacją gazową, które łączy w sobie zalety obu technologii, tworząc elastyczny, efektywny i zrównoważony system ogrzewania.

Barbara Jurek (Specjalista ds. techniczno-handlowych Caleffi Poland), Calefii Poland Sp. z o.o. Co warto wiedzieć o zaworze antyzamarzaniowym z serii 108 marki Caleffi

Co warto wiedzieć o zaworze antyzamarzaniowym z serii 108 marki Caleffi Co warto wiedzieć o zaworze antyzamarzaniowym z serii 108 marki Caleffi

Wraz ze wzrastającą popularnością pomp ciepła, w tym pomp ciepła typu monoblok, dużym zainteresowaniem cieszy się również zawór antyzamarzaniowy Caleffi z serii 108. Jego zadaniem jest ochrona pompy ciepła...

Wraz ze wzrastającą popularnością pomp ciepła, w tym pomp ciepła typu monoblok, dużym zainteresowaniem cieszy się również zawór antyzamarzaniowy Caleffi z serii 108. Jego zadaniem jest ochrona pompy ciepła typu monoblok przed zamarznięciem w sytuacji wystąpienia awarii zasilania elektrycznego.

FRAPOL Sp. z o.o. Jak zaprojektować wydajny system grzewczy z pompą ciepła Frapol PRIME?

Jak zaprojektować wydajny system grzewczy z pompą ciepła Frapol PRIME? Jak zaprojektować wydajny system grzewczy z pompą ciepła Frapol PRIME?

PRIME – monoblokowa pompa ciepła na R290 – powstała w odpowiedzi na potrzeby projektantów, instalatorów i inwestorów, zmieniające się wraz z dynamiką rozwoju europejskiego rynku HVACR. To rozwiązanie perspektywiczne,...

PRIME – monoblokowa pompa ciepła na R290 – powstała w odpowiedzi na potrzeby projektantów, instalatorów i inwestorów, zmieniające się wraz z dynamiką rozwoju europejskiego rynku HVACR. To rozwiązanie perspektywiczne, zgodne z coraz bardziej restrykcyjnym prawem europejskim i energooszczędne. Temperatura zasilania na poziomie ponad 60°C umożliwia stabilną produkcję ciepła technologicznego oraz ciepłej wody użytkowej w różnych warunkach otoczenia, a także współpracę z różnymi instalacjami grzewczymi....

W artykule:

• Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
• Budowa i idea wykorzystania wymienników GWC - rodzaje i zastosowanie
• Współpraca GWC z wentylacją

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Wentylacja mechaniczna jest standardem we współczesnych budynkach użyteczności publicznej, biurach czy obiektach handlowych. Staje się również, choć powoli, standardem w obiektach mieszkalnych. Zastosowanie central z wymiennikiem ogranicza zapotrzebowanie na ciepło do podgrzania powietrza świeżego dostarczanego do budynku (ciepło z powietrza zużytego przekazywane jest w przeciwprądzie na wymienniku do powietrza świeżego).

Obecnie produkowane centrale powinny być zaopatrzone jednocześnie w:

  • by-pass pozwalający na okresowe „omijanie wymiennika”,
  • wentylator wielobiegowy lub z płynną regulacją oraz sygnalizację zabrudzenia filtra.

Wszystkie te rozwiązania pozwalają zwiększyć efektywność energetyczną systemu. Konfiguracja centrali i elementów składowych instalacji ma decydujący wpływ na koszty eksploatacji [6].

Zwiększone wymagania dotyczące sprawności odzysku ciepła powodują większe wychładzanie powietrza usuwanego (aż poniżej punktu rosy, przy którym dochodzi do wykraplania się wilgoci), co przy temperaturach niższych od zera prowadzi do wymrażania wymiennika. Urządzenie pracujące w sposób ciągły jest mniej narażone na wymrażanie.

Budowa i idea wykorzystania wymienników GWC

Gruntowy powietrzny wymiennik ciepła (GWC lub lepiej PGWC/GPWC – skrót sygnalizujący, że czynnikiem roboczym jest powietrze) ma wpływ na ograniczenie fluktuacji temperatury powietrza doprowadzonego do budynku. Pozwala na wstępne podgrzanie powietrza w porze chłodnej i ochłodzenie w ciepłej. Rozwiązania bezprzeponowe zmieniają jednocześnie warunki wilgotności, optymalizując je zarówno w porze zimowej – podnosząc, jak i letniej – obniżając.

Wymienników gruntowych z założenia nie wykorzystuje się w okresach przejściowych. Spowodowane jest to koniecznością regeneracji złoża oraz niewielkim efektem energetycznym (nakłady energii na tłoczenie powietrza przy pomijalnych odzyskach ciepła).

Wymienniki ciepła wykorzystujące grunt (ze względu na jego wysoką pojemność cieplną) jako bufor do gromadzenia ciepła słonecznego charakteryzują się dużą bezwładnością. Ciepło gruntu (geotermalne) wykorzystywane jest w praktyce marginalnie [2]. Grunt na głębokości posadowienia wymiennika (1–2 m) ma wysokie fluktuacje temperatury, dochodzące nawet do 20 K w ujęciu rocznym [7]. Dopiero na głębokości ok. 15 m temperatura gruntu jest stała i równa temperaturze średniorocznej obszaru, pod którym się znajduje [12].

Stosowana głębokość posadowienia wiąże się z temperaturą gruntu, która powinna być wyższa od temperatury przemarzania, jednak koszty związane z możliwie głębszym posadowieniem mogą przewyższać potencjalne korzyści.

Niektórzy autorzy przekonują, że wykorzystanie GWC przyczynia się do ograniczenia zapotrzebowania na ciepło i chłód dla budynku w bardzo zauważalny sposób. Wymiennik gruntowy dostarcza ok. 15% całkowitego zapotrzebowania na energię w układach wentylacji [8]. Ograniczenie to związane jest z ilością transportowanego ciepła, a ta jest niewielka ze względu na pojemność cieplną powietrza oraz ograniczoną wielkość wymiennika.

Bardzo istotny jest czas pracy wymiennika – im jest on dłuższy, tym powietrze jest w mniejszym stopniu podgrzewane podczas zimy czy chłodzone w lecie [8].

Zdecydowaną zaletą wymienników gruntowych jest wysoka efektywność pozyskiwania energii. Jest ona wielokrotnie wyższa niż w przypadku takich efektywnych energetycznie rozwiązań, jak np. pompy ciepła. Wymiennik działa na zasadzie free coolingu – nie występują istotne nakłady energii na pracę urządzenia, a jedynie na potrzeby wentylatora (ewentualnie pompy). Uwzględnić jednak należy także fakt, że parametry operacyjne nie są często odpowiednio wysokie do bezpośredniego wykorzystania – wyjątek stanowi wentylacja.

Podawane przez autorów niektórych publikacji temperatury uzyskiwane za wymiennikiem mają często charakter ogólny – informacyjny. W rzeczywistych warunkach pracy poziom temperatury uzależniony jest od wielu czynników, m.in.: czasu, miejsca, warunków pogodowych, budowy wymiennika, głębokości posadowienia, warunków glebowych i wodnych, nasłonecznienia, sposobu pracy, natężenia przepływu powietrza, długości funkcjonowania wymiennika, czystości, temperatury zewnętrznej i gruntu itd.

Parametry przepływającego powietrza nie odpowiadają parametrom uzyskiwanym przez grunt – są przesunięte w czasie do warunków panujących na zewnątrz.

Bardzo istotny jest montaż czerpni. Miejsce montażu reguluje rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [WT 2017] i… zdrowy rozsądek. Powinna być ona oddalona od ulic i parkingów, gdyż jest odpowiedzialna za dostarczanie świeżego powietrza.

Czytaj też: Czynniki robocze dolnych źródeł gruntowych pomp ciepła >>>

Generalną zasadą budowy GWC jest pozostawianie otwartych przestrzeni nad wymiennikiem w celu zapewnienia jego regeneracji. Dopuszczalna jest nisko koszona trawa, ale nie zaleca się kostki, a wyklucza krzewy czy drzewa. Ważne jest zachowanie stosownej odległości od fundamentów budynku – dla ograniczenia wzajemnego oddziaływania [7]. Mimo to spotyka się montaż GWC pod budynkiem – inwestorzy upatrują w tym takich korzyści, jak możliwość odzyskania strat ciepła z budynku do gruntu czy odzysk ciepła na drodze przewodzenia od powierzchni wokół budynku. W tym przypadku ilości pozyskiwanej energii mogą być jednak niewielkie w kontekście wyżej wymienionych ograniczeń uzyskiwanej energii słonecznej uzyskiwanej przez grunt. Wymiennik pod budynkiem to najmniej korzystne pod względem energetycznym rozwiązanie, choć nieraz jedyne możliwe. Należy się jednocześnie liczyć z możliwością uszkodzenia wymiennika spowodowaną pracą budynku.

Wymiennik przeponowy rurowy

Fot. 1 Wymiennik przeponowy rurowy Geoheat; fot. archiwum autora (K. Kurowski)

Wysoki stan wód gruntowych jest warunkiem utrudniającym wykorzystanie powietrznego GWC, a nawet wykluczającym. Co prawda wymienniki przeponowe są teoretycznie odporne na wysoki stan wody, jednak długi napór wody podziemnej i ewentualne odkształcenia połączeń rur pod wpływem pracy gruntu mogą spowodować rozszczelnienie systemu, a tym samym jego zanieczyszczenie i konieczność wyłączenia z eksploatacji. Problem ten może być szczególnie istotny na tzw. gruntach niestabilnych. Z tego względu oferowane są także systemy z trwałymi, niekielichowymi połączeniami. Np. system GeoHeat zbudowany jest z rur oraz z kształtek elektrooporowych (mufy, kolana, trójniki) i kształtek doczołowych wykonanych z polietylenu, co zapewnia szczelność wymiennika (fot. 1). Przy wysokim stanie wód nie należy też stosować wymienników bezprzeponowych, narażonych na łatwe zalanie.

Rodzaje wymienników ciepła

Wymienniki powietrzne gruntowe dzieli się ze względu na sposób kontaktu przepływającego powietrza z gruntem na: przeponowe (wykorzystywana jest najczęściej bariera w postaci rury) oraz bezprzeponowe (powietrze kontaktuje się bezpośrednio z gruntem).

Wymienniki przeponowe

W wymiennikach przeponowych powietrze przepływa od czerpni do budynku szczelnymi kanałami z tworzyw sztucznych o długości kilkudziesięciu metrów. Szczelność jest niezwykle ważna ze względu na zapewnienie czystości instalacji. Umożliwiają one pozyskanie ok. 30 W/m z przewodu [4]. Należy zwrócić uwagę, że zdecydowanie inaczej pracuje rura znajdująca się w pobliżu czerpni, a inaczej ta blisko budynku. W pierwszym przypadku występuje dużo intensywniejsze korzystanie z gruntu niż w drugim, czyli dochodzi do wyziębień i wygrzań odcinków początkowych. Inne parametry pracy będą też w przypadku mniejszych i większych przepływów oraz przy różnym ułożeniu wymiennika.

Wymiennik rurowy może występować w po­staci: prostego odcinka, odcinka łamanego (np. w kształcie litery S lub U) czy w układzie Tichelmanna (odległość między rurami minimum 1 m). Układany jest ze spadkiem ok. 1% w kierunku czerpni (w celu odprowadzenia pojawiającego się kondensatu) [3]. Średnica rur wynosi najczęściej 200–300 mm, a prędkości przepływu skorelowane są z efektywną wymianą ciepła i wynoszą 2–4 m/s [11].

Wymienniki przeponowe wykonywane są z tworzywa sztucznego – PVC, PE czy PP. Każdy z materiałów stanowi pewien izolator cieplny (różnice we współczynniku przewodzenia ciepła są niewielkie) dla przekazywania ciepła, jednak ze względu na niewielką grubość ścianki opór cieplny nie jest znaczny. Ważna jest trwałość połączeń poszczególnych odcinków, odporność na nacisk i odkształcenia, dopuszczenia do stosowania w wentylacji czy zabezpieczenia antybakteryjne. Z praktyki można jednak powiedzieć, że nie ma połączeń całkowicie szczelnych, odkształcenia się pojawiają, a czystość powietrza nie jest gwarantowana warstwami antybakteryjnymi w całym okresie eksploatacji.

Wymienniki bezprzeponowe

Zaletą wymienników bezprzeponowych jest możliwość nawilżania powietrza w okresie zimowym – pozwala to zniwelować wadę tradycyjnych systemów wentylacji mechanicznej, czyli wysuszanie powietrza.

Wymiennik żwirowy

Wykorzystuje się najczęściej żwir płukany o wielkości do 30 mm, oddzielony od gruntu rodzimego geowłókniną [11]. Wymiennik żwirowy powinien mieć odpowiednie wymiary – dla długości ok. 5 m wysokość nie powinna przekraczać 2,5 m, a wymiary w poziomie powinny być zbliżone do kwadratu. Jednak ponieważ stabilna i możliwie wysoka temperatura występuje od strony podstawy wymiennika (gruntu), zaleca się zwiększenie tej powierzchni. Ze względu na zwiększone opory oraz w celu zapewnienia optymalnych warunków wymiany ciepła prędkości przepływu nie przekraczają 0,2 m/s [10].

W przypadku wymienników żwirowych należy pamiętać, że wysoki poziom wód gruntowych może prowadzić do uszkodzeń po dostaniu się wody do wymiennika, w razie cyklicznego grzana i chłodzenia konieczne może być wykonanie dwóch wymienników, należy się też liczyć z większym zużyciem energii (zwiększone opory przepływu) [11]. Istotną zaletą jest fakt, że niektóre konstrukcje wymienników umożliwiają zraszanie zimą w celu zwiększenia wilgotności przepływającego powietrza.

Przy dużej dynamice zmian parametrów temperaturowo-wilgotnościowych powietrza w okresie przejściowym trudno uzyskać na wymienniku konkretne parametry, są one wyjściową parametrów zewnętrznych oraz właściwości akumulacyjnych złoża. Sterowanie takim wymiennikiem wymagałoby określania na bieżąco entalpii powietrza [1].

Wymienniki bezprzeponowe mogą mieć też wpływ na poprawę jakości higienicznej powietrza poprzez osadzanie się zanieczyszczeń w nim zawieszonych. Czasami może jednak dojść do zanieczyszczenia wtórnego z wymiennika. Wykraplająca się para wodna może wypłukiwać zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu i przyczyniać się do samooczyszczenia wymiennika, ale przy wymienniku oddzielonym od środowiska zewnętrznego zanieczyszczenia mogą w nim pozostawać i z kolejną porcją powietrza dostawać się do budynku, ewentualnie zapychać złoże.

Bezprzeponowy wymiennik tworzywowy

Rozwiązaniem łączącym zalety wymiennika przeponowego i bezprzeponowego jest wymiennik płytowy, np. Provent-Geo (fot. 2). Konstrukcja umożliwia równomierny przepływ powietrza przez całą powierzchnię wymiennika, a jednocześnie zdecydowanie ogranicza spadki ciśnienia. Ma on jednak zwiększone zapotrzebowanie na miejsce (np. w porównaniu do wymiennika żwirowego) w celu zachowania odpowiedniej powierzchni kontaktu z gruntem.

Wymiennik płytowy

Fot. 2 Wymiennik płytowy Provent Geo; fot. archiwum autora (K. Kurowski)

Wymiennik budowany jest na podsypce żwirowo-piaskowej znajdującej się na gruncie rodzimym. Powietrze ma kontakt z podsypką od dołu, a od góry z płytą wymiennika. Moduły łączy się ze sobą, a następnie z przewodami rozprowadzającymi i zbierającymi powietrze. Wymienniki izolowane są od góry płytami styropianowymi mającymi z wierzchniej strony izolację przeciwwilgociową.

Kolejną warstwą jest grunt rodzimy. Izolacja umożliwia zbudowanie wymiennika płycej niż przy typowym ułożeniu wymienników GWC, ale jednocześnie może ograniczać możliwości regeneracji – co jest podstawą prawidłowego funkcjonowania podczas wielu lat pracy. Może to rodzić ryzyko powolnego, ale systematycznego obniżenia efektywności w okresie zimowym, lecz w pełni powinien się on wywiązywać z funkcji chłodzenia latem [12]. Prawidłowe dobranie wymiennika do funkcji budynku (pod względem wielkości i wydajności) pozwoli uniknąć takiego zagrożenia.

Czytaj też: Bezprzeponowe powietrzne gruntowe wymienniki ciepła w układach wentylacji mechanicznej >>>

Podobną zasadę działania wymiennika wykorzystano w rozwiązaniu, w którym płyty zostały zastąpione półokrągłymi przewodami. W celu zapewnienia bardziej turbulentnego przepływu (efektywniejszej wymiany ciepła) zastosowano przetłoczenia. Konstrukcja wymiennika w połączeniu z zastosowanym nad nim wypełnieniem pozwala na przenoszenie stosunkowo dużych obciążeń – na tyle, że wymiennik można zastosować pod parkingami, chodnikami czy nawet w obrysie fundamentów. Rozwiązania takie wiążą się z ryzykiem ograniczenia możliwości regeneracji wymiennika czy oddziaływania na niego budynku, ważny jest jednak cel, jaki ma spełniać wymiennik w danym obiekcie, gdyż stawiane mu zadania nie zawsze są takie same.

Ograniczenia PGWC wynikające z jakości dostarczanego powietrza (kanały powietrzne mogą ulegać zabrudzeniu), problemów związanych ze szczelnością instalacji i dostawaniem się wilgoci (pod działaniem naporu gruntu mogą ulec deformacji/rozszczelnieniu), sterowaniem pracą (grunt musi mieć czas na regenerację, z tego powodu konieczne jest stosowanie dodatkowej czerpni ściennej) skłaniają do poszukiwania kolejnych rozwiązań.

Interesującym rozwiązaniem jest też gruntowy wymiennik glikolowy. Stanowi on układ pośredni. Ciepło/chłód ziemi transportowane jest przy wykorzystaniu wymiennika gruntowego, wewnątrz którego przepływa wodny roztwór glikolu. Jego budowa jest identyczna jak poziomego wymiennika do pomp ciepła – różni się on jedynie wielkością (jest zdecydowanie mniejszy) oraz urządzeniami i armaturą znajdującą się w budynku. Wymienia ciepło ze współpracującym z centralą modułem grzewczo-chłodniczym (umieszczonym przed centralą na kanale). Wyposażony jest w wymiennik ciecz/powietrze.

Zastosowanie wymienników GWC

Ciepło gruntu może mieć różne zastosowanie:

  • dostarczanie świeżego powietrza do budynku, np. na zasadzie przewietrzania;
  • współpraca z układem wentylacji mechanicznej – stabilizacja parametrów powietrza dostarczanego do centrali wentylacyjnej;
  • zabezpieczenie wymiennika centrali wentylacyjnej przed przemarzaniem;
  • wykorzystanie w układach klimatyzacji do podgrzewania, chłodzenia i regulacji poziomu wilgotności;
  • delikatne podgrzanie/schładzanie powietrza i pomieszczeń – zastosowanie jedynie w miesiącach przejściowych;
  • podgrzewanie i chłodzenie w ciągu całego roku pomieszczeń o niewielkich wymaganiach cieplnych – obiektów magazynowych;
  • dolne źródło dla powietrznych pomp ciepła;
  • magazyn energii cieplnej ciepła odpadowego i ciepła słonecznego.

Na podstawie powyższego można zauważyć, że wiele możliwości zastosowań GWC wiąże się z wykorzystaniem w wentylacji. Ciepło gruntu może być również wykorzystane do podgrzewania pomieszczeń. Grunt ze względu na wysoką akumulacyjność jest również doskonałym magazynem energii. Można do niego „zrzucać” jej duże ilości, których nie możemy w danym momencie wykorzystać. Szczególnie ciekawe może być akumulowanie ciepła odpadowego, które w przeciwnym wypadku jest bezpowrotnie tracone.

Współpraca GWC z wentylacją

Istotną rolą wymienników gruntowych jest stabilizacja i podwyższenie lub obniżenie parametrów temperaturowych powietrza dochodzącego do centrali, a następnie do pomieszczenia. Pomimo wymienionych powyżej ograniczeń wymienniki gruntowe pozwalają zapewnić użytkownikom komfort przebywania w pomieszczeniach w zdecydowanie dłuższym okresie niż sama centrala wentylacyjna, a w przypadku wymienników bezprzeponowych pełnić funkcję klimatyzacji.

Praca wymienników płytowych central wentylacyjnych przy niskich temperaturach zewnętrznych wiąże się z możliwością wykraplania się wilgoci z powietrza wywiewanego, która może zamarzać. Nie należy do tego dopuszczać, gdyż prowadzi to do wzrostu oporów przepływu, a z powodu niskiego współczynnika przewodzenia lodu zdecydowanie obniża efektywność odzysku ciepła. W skrajnych przypadkach dłuższe funkcjonowanie w takich warunkach może doprowadzić do uszkodzenia wymiennika.

Należy zapewnić odmrażanie wymiennika, wykorzystując program balansowania strumieni powietrza nawiewanego i wywiewanego, lub dostarczyć dodatkowe ciepło dla zwiększenia temperatury wymiennika (np. wykorzystując GWC). Należy jednak pamiętać, że prowadzi to do obniżenia efektywności odzysku ciepła (lepsza sprawność przy większej różnicy temperatur).

Czytaj też: Obliczenia energetyczne gruntowych rurowych wymienników ciepła >>>

Wykorzystanie tzw. czerpni terenowej (czyli wymiennika GWC) powinno być skorelowane z czerpnią ścienną, którą wykorzystuje się w miesiącach przejściowych i która stanowi zabezpieczenie instalacji wentylacji w przypadku okresowych problemów z GWC (np. zalania).

Koszty instalacji wentylacji mechanicznej są znaczne, lecz niekiedy konieczne i warto korzystać z rozwiązań, które w zestawieniu z potencjalnymi oszczędnościami ekonomicznie uzasadniają inwestycję [6]. W przypadku GWC współpracującego z wentylacją kosztem decydującym o opłacalności inwestycji są prace ziemne. Koszty wykonania wymiennika są również znaczne. Nie ma większego znaczenia czy dotyczy to wymiennika przeponowego, czy bezprzeponowego. Decydującym kosztem są prace ziemne – dobierając element GWC współpracujący z wentylacją należy mieć szczególnie wyczulonym na aspekt ekonomiczny.

Wykorzystanie energii gruntu do systemów wentylacyjnych może być atrakcyjnym rozwiązaniem, jeśli poprzedzone zostanie dokładną analizą energetyczną i ekonomiczną.

Literatura

  1. Besler M., Cepiński W., Fijewski M., Uzdatnianie powietrza w wymienniku gruntowym dla pomieszczeń o różnych wymaganiach, „Rynek Instalacyjny” nr 1–2/2015.
  2. Chmielewski K., Amanowicz Ł., Bezprzeponowe powietrzne gruntowe wymienniki ciepła w układach wentylacji mechanicznej, „Rynek Instalacyjny” nr 5/2017.
  3. Firląg S., Mijakowski M., Projekt gruntowego wymiennika ciepła, NAPE, 2004.
  4. Gawryszewski M., Projektowanie, budowa i eksploatacja powietrznego gruntowego wymiennika ciepła (GWC) w warunkach krajowych, UKSW 2014.
  5. Grygier G., Szyperski P., Wytyczne dla instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła (systemu rekuperacji) w domach jednorodzinnych, Stowarzyszenie Polska Wentylacja, 2011.
  6. Kostka M., Szulgowska-Zgrzywa M., Konfiguracja centrali wentylacyjnej i źródła ciepła a koszty eksploatacji systemu grzewczo-wentylacyjnego domu jednorodzinnego, „Rynek Instalacyjny” nr 3/2016.
  7. Kurowski K., Jak właściwie wykonać gruntowe poziome wymienniki ciepła? „Instalreporter” 2013.8.
  8. Müller J., Wymienniki gruntowe pod budynkiem, „Rynek Instalacyjny” nr 12/2015.
  9. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 14 listopada 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU 2017 poz. 2285).
  10. Szeszycka N., Kostka M., Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych, „Rynek Instalacyjny” nr 9/2014.
  11. Topolańska J., Krawczyk D., Gruntowe powietrzne wymienniki ciepła. Przegląd stosowanych rozwiązań, „Rynek Instalacyjny” nr 4/2014.
  12. Wytyczne projektowania, wykonywania i odbioru instalacji z pompami ciepła. Część 1. Dolne źródła do pomp ciepła, PORT PC, 2013.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Waldemar Joniec Instalacje z pompami ciepła – przykłady

Instalacje z pompami ciepła – przykłady Instalacje z pompami ciepła – przykłady

Pompy ciepła w małych układach są coraz powszechniej stosowane w polskim budownictwie mieszkaniowym, zwłaszcza jednorodzinnym. Technologia ta ma także duży potencjał w instalacjach obiektów publicznych,...

Pompy ciepła w małych układach są coraz powszechniej stosowane w polskim budownictwie mieszkaniowym, zwłaszcza jednorodzinnym. Technologia ta ma także duży potencjał w instalacjach obiektów publicznych, handlowych, a nawet przemysłowych. Poniżej zaprezentowano wybrane przykłady zastosowań pomp ciepła w instalacjach średnich i dużych.

mgr inż. Eligiusz Huk, mgr inż. Małgorzata Jakubiak, mgr inż. Paweł Krupicz Pompy ciepła w IKEA

Pompy ciepła w IKEA Pompy ciepła w IKEA

W obiekcie dystrybucyjnym IKEA zastosowano do celów grzewczych pompy ciepła korzystające z odwiertów wykonanych dla potrzeb instalacji p.poż. Dzięki temu wyeliminowano emisję spalin do atmosfery oraz zmniejszono...

W obiekcie dystrybucyjnym IKEA zastosowano do celów grzewczych pompy ciepła korzystające z odwiertów wykonanych dla potrzeb instalacji p.poż. Dzięki temu wyeliminowano emisję spalin do atmosfery oraz zmniejszono koszty eksploatacji systemu grzewczego.

Redakcja RI 5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła

5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła 5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła

Zastosowanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania i chłodzenia budynków staje się powoli koniecznością. Coraz szersze zastosowanie mają pompy ciepła - zarówno w domach jednorodzinnych jak i dużych...

Zastosowanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania i chłodzenia budynków staje się powoli koniecznością. Coraz szersze zastosowanie mają pompy ciepła - zarówno w domach jednorodzinnych jak i dużych obiektach przemysłowych.

mgr inż. Katarzyna Rybka, Waldemar Joniec Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego

Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego

Według ekspertów w połowie tego stulecia głównym nośnikiem energii dla ogrzewania budynków i napędu samochodów osobowych będzie energia elektryczna uzyskiwana w znacznej mierze ze źródeł odnawialnych....

Według ekspertów w połowie tego stulecia głównym nośnikiem energii dla ogrzewania budynków i napędu samochodów osobowych będzie energia elektryczna uzyskiwana w znacznej mierze ze źródeł odnawialnych. Wraz z rozwojem tego kierunku wzrastać będzie też zainteresowanie pozyskiwaniem ciepła odpadowego w różnych procesach. Spory potencjał w tej dziedzinie mają pompy ciepła. W artykule zaprezentowano przykłady niestandardowych instalacji z pompami ciepła w górnictwie i rolnictwie oraz gospodarce komunalnej.

Redakcja RI Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła – woda w instalacjach i korozja

Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła – woda w instalacjach i korozja Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła – woda w instalacjach i korozja

Nowoczesne instalacje to miks wielu materiałów podlegających różnym zjawiskom, w tym korozji elektrochemicznej i biologicznej. Efektywna praca i trwałość takich instalacji zależą od zastosowanych rozwiązań...

Nowoczesne instalacje to miks wielu materiałów podlegających różnym zjawiskom, w tym korozji elektrochemicznej i biologicznej. Efektywna praca i trwałość takich instalacji zależą od zastosowanych rozwiązań technicznych i środków ochrony antykorozyjnej. Kluczowym czynnikiem dla instalacji grzewczych są parametry wody. Nie może ona zawierać związków wywołujących proces odkładania się osadów wapniowych i przyspieszających korozję przewodów, armatury i wymienników, nie powinno w niej być rozpuszczonego...

mgr inż. Katarzyna Rybka Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE

Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE

Energooszczędny i nowoczesny budynek to nie tylko wysoka sprawność urządzeń albo dobra izolacja. Nawet najlepszy kocioł czy centrala wentylacyjna nie zapewnią użytkownikom komfortowej i oszczędnej eksploatacji.

Energooszczędny i nowoczesny budynek to nie tylko wysoka sprawność urządzeń albo dobra izolacja. Nawet najlepszy kocioł czy centrala wentylacyjna nie zapewnią użytkownikom komfortowej i oszczędnej eksploatacji.

inż. Krzysztof Piechurski, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Obliczanie rocznej efektywności pomp ciepła powietrze/woda

Obliczanie rocznej efektywności pomp ciepła powietrze/woda Obliczanie rocznej efektywności pomp ciepła powietrze/woda

W artykule wykorzystano model obliczania SCOP według wytycznych normy [3] do analizy wpływu danych klimatycznych wybranych miejscowości w Polsce oraz przyjętego punktu biwalentnego na roczny wskaźnik efektywności...

W artykule wykorzystano model obliczania SCOP według wytycznych normy [3] do analizy wpływu danych klimatycznych wybranych miejscowości w Polsce oraz przyjętego punktu biwalentnego na roczny wskaźnik efektywności energetycznej przykładowej pompy ciepła powietrze/woda, zasilającej dom jednorodzinny o projektowym obciążeniu cieplnym 9,5 kW oraz opisano aspekty związane z analizą pracy pomp ciepła powietrze/woda pracujących w trybie grzewczym.

Redakcja RI Rzetelna wiedza o pompach ciepła to najlepszy argument na rzecz ich stosowania

Rzetelna wiedza o pompach ciepła to najlepszy argument na rzecz ich stosowania Rzetelna wiedza o pompach ciepła to najlepszy argument na rzecz ich stosowania

Rozmowa z Pawłem Lachmanem, prezesem zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła

Rozmowa z Pawłem Lachmanem, prezesem zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła

dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak, inż. Maciej Załuska, mgr inż. Rafał Tomaszewicz Zastosowanie dodatkowych źródeł energii odnawialnej do współpracy z pompą ciepła solanka/woda

Zastosowanie dodatkowych źródeł energii odnawialnej do współpracy z pompą ciepła solanka/woda Zastosowanie dodatkowych źródeł energii odnawialnej do współpracy z pompą ciepła solanka/woda

Artykuł przedstawia analizę techniczno-ekonomiczną zastosowania dodatkowych źródeł energii odnawialnej w układzie technologicznym pracy pompy ciepła typu solanka/woda, która zainstalowana jest w budynku...

Artykuł przedstawia analizę techniczno-ekonomiczną zastosowania dodatkowych źródeł energii odnawialnej w układzie technologicznym pracy pompy ciepła typu solanka/woda, która zainstalowana jest w budynku jednorodzinnym. Pompa ciepła o zmierzonej średniej mocy grzewczej 9,53 kW i mocy chłodniczej 7,8 kW pracuje w układzie monowalentnym na cele grzewcze i podgrzewu ciepłej wody użytkowej.

Waldemar Joniec Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych

Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych

Pompy ciepła znajdują zastosowanie w różnych obiektach do ogrzewania i chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody. Stają się nieodzownym elementem instalacji hybrydowych w nowych, energooszczędnych budynkach...

Pompy ciepła znajdują zastosowanie w różnych obiektach do ogrzewania i chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody. Stają się nieodzownym elementem instalacji hybrydowych w nowych, energooszczędnych budynkach oraz poddawanych termomodernizacji. Są też efektywne w instalacjach ogrzewczych remontowanych budynków, także zabytkowych. Tam, gdzie jest to możliwe, coraz częściej do zasilania pomp ciepła wykorzystuje się instalacje fotowoltaiczne. Wiele inwestycji nie wymaga już dotacji i stają się one atrakcyjne...

inż. Krzysztof Piechurski, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Wpływ warunków klimatycznych i obciążenia cieplnego budynku na efektywność energetyczną pomp ciepła powietrze/woda z płynną regulacją mocy

Wpływ warunków klimatycznych i obciążenia cieplnego budynku na efektywność energetyczną pomp ciepła powietrze/woda z płynną regulacją mocy Wpływ warunków klimatycznych i obciążenia cieplnego budynku na efektywność energetyczną pomp ciepła powietrze/woda z płynną regulacją mocy

Wiele pomp ciepła powietrze/woda wyposażanych jest obecnie w sprężarki z inwerterem. Ich zaletą jest możliwość dopasowania mocy urządzenia do chwilowych potrzeb grzewczych budynku. Przeprowadzenie analizy...

Wiele pomp ciepła powietrze/woda wyposażanych jest obecnie w sprężarki z inwerterem. Ich zaletą jest możliwość dopasowania mocy urządzenia do chwilowych potrzeb grzewczych budynku. Przeprowadzenie analizy SCOP pompy ciepła regulowanej poprzez zmianę prędkości sprężarki przy użyciu inwertera częstotliwości wymaga pozyskania informacji na temat COP urządzenia w warunkach obciążenia częściowego, a te nie zawsze są łatwo dostępne.

Waldemar Joniec Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe

Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe

Aktualne wymagania dla instalacji i obiektów w zakresie efektywności energetycznej wymagają od projektantów stosowania wysokoefektywnych i energooszczędnych rozwiązań. Raz wprowadzona do instalacji lub...

Aktualne wymagania dla instalacji i obiektów w zakresie efektywności energetycznej wymagają od projektantów stosowania wysokoefektywnych i energooszczędnych rozwiązań. Raz wprowadzona do instalacji lub obiektu energia nie może być marnowana – powinna być przekazywana prawie bez strat i odzyskiwana tam, gdzie to tylko możliwe. Rola wymienników w instalacjach stale rośnie, zwłaszcza że współczesne instalacje są zasilane z wielu źródeł i wymagają precyzyjnego transportu energii.

dr inż. Marcin Malicki Przemysłowe i energetyczne zastosowanie absorpcyjnych pomp ciepła dużej mocy

Przemysłowe i energetyczne zastosowanie absorpcyjnych pomp ciepła dużej mocy Przemysłowe i energetyczne zastosowanie absorpcyjnych pomp ciepła dużej mocy

Możliwości zastosowania prostych technologii poprawy efektywności energetycznej wyczerpują się i wdrażane są bardziej zaawansowane rozwiązania. Szczególne miejsce w obszarze poprawy efektywności energetycznej...

Możliwości zastosowania prostych technologii poprawy efektywności energetycznej wyczerpują się i wdrażane są bardziej zaawansowane rozwiązania. Szczególne miejsce w obszarze poprawy efektywności energetycznej zajmują źródła ciepła niskotemperaturowego traktowanego jako ciepło odpadowe. Implementacja technologii konwersji ciepła nieużytecznego i odpadowego na ciepło użyteczne może prowadzić do znacznego ograniczenia emisji CO2 do atmosfery. Jedną z takich technologii są absorpcyjne pompy ciepła.

mgr inż. Ewelina Stefanowicz, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Konfiguracja odwiertów oraz obciążenie cieplne i chłodnicze obiektu a parametry pracy dolnego źródła pompy ciepła glikol/woda

Konfiguracja odwiertów oraz obciążenie cieplne i chłodnicze obiektu a parametry pracy dolnego źródła pompy ciepła glikol/woda Konfiguracja odwiertów oraz obciążenie cieplne i chłodnicze obiektu a parametry pracy dolnego źródła pompy ciepła glikol/woda

Niezawodna, bezawaryjna i ekonomiczna praca systemów zasilania c.o. i c.w.u. w dużych obiektach, do których energię dostarczają gruntowe pompy ciepła z wymiennikami pionowymi, wymaga przeprowadzenia na...

Niezawodna, bezawaryjna i ekonomiczna praca systemów zasilania c.o. i c.w.u. w dużych obiektach, do których energię dostarczają gruntowe pompy ciepła z wymiennikami pionowymi, wymaga przeprowadzenia na etapie projektu dokładnych obliczeń parametrów pracy dolnego źródła dla długiego okresu eksploatacji. W celu prawidłowego zaprojektowania dolnego źródła należy się szczegółowo zapoznać z charakterystyką gruntu i wykonać co najmniej jeden odwiert pilotażowy. Możliwe będzie dzięki temu wykonanie testu...

dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak, mgr inż. Bartosz Baranowski Analiza techniczno-ekonomiczna wyboru pomp ciepła dla zaspokojenia potrzeb cieplnych w budynku jednorodzinnym

Analiza techniczno-ekonomiczna wyboru pomp ciepła dla zaspokojenia potrzeb cieplnych w budynku jednorodzinnym Analiza techniczno-ekonomiczna wyboru pomp ciepła dla zaspokojenia potrzeb cieplnych w budynku jednorodzinnym

Przeprowadzona analiza wskazuje, że mimo iż nakłady inwestycyjne w przypadku instalacji z pompami ciepła przewyższają koszty budowy kotłowni na paliwa konwencjonalne, pompy ciepła mogą być korzystnym ekonomicznie...

Przeprowadzona analiza wskazuje, że mimo iż nakłady inwestycyjne w przypadku instalacji z pompami ciepła przewyższają koszty budowy kotłowni na paliwa konwencjonalne, pompy ciepła mogą być korzystnym ekonomicznie rozwiązaniem alternatywnym, zwłaszcza tam, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowej.

inż. Krzysztof Piechurski, mgr inż. Ewelina Stefanowicz, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Jak powstaje etykieta energetyczna pompy ciepła

Jak powstaje etykieta energetyczna pompy ciepła Jak powstaje etykieta energetyczna pompy ciepła

Efektywność energetyczna pomp ciepła zależy od bardzo wielu czynników. Choć teoretycznie dzięki zastosowaniu etykiet energetycznych porównanie poszczególnych urządzeń jest możliwe, w praktyce – z uwagi...

Efektywność energetyczna pomp ciepła zależy od bardzo wielu czynników. Choć teoretycznie dzięki zastosowaniu etykiet energetycznych porównanie poszczególnych urządzeń jest możliwe, w praktyce – z uwagi na brak ścisłych wytycznych odnośnie do przyjmowania punktu biwalentnego układu na potrzeby sporządzania etykiet – rozbieżności w wynikach mogą być bardzo duże. Dla zapewnienia korzystnej klasy energetycznej (równie wysokiej jak na etykiecie) niezbędna jest indywidualna analiza współpracy pompy ciepła...

inż. Krzysztof Piechurski, mgr inż. Ewelina Stefanowicz, mgr inż. Agnieszka Chmielewska, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego

Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego

Zastosowanie pompy ciepła powietrze/woda jako jedynego źródła ciepła dla budynku zlokalizowanego w Polsce, przy zachowaniu pewnych standardów instalacyjnych, jest w pełni możliwe oraz korzystne zarówno...

Zastosowanie pompy ciepła powietrze/woda jako jedynego źródła ciepła dla budynku zlokalizowanego w Polsce, przy zachowaniu pewnych standardów instalacyjnych, jest w pełni możliwe oraz korzystne zarówno energetycznie, jak i finansowo. Stosowanie takiego rozwiązania w lokalizacjach o obniżonym przebiegu temperatury zewnętrznej w ciągu roku – na przykład w terenie górskim – wymaga starannych obliczeń. Ponadto warto szukać możliwości pozyskiwania energii odpadowej, np. z powietrza wentylacyjnego.

Solar Naturalna Energia Sp. z o.o. Heliotherm – pompy ciepła i pasja

Heliotherm – pompy ciepła i pasja Heliotherm  – pompy ciepła i pasja

Rozwój sektora sprężarkowych pomp ciepła skutkuje coraz bogatszą ofertą produktową. W natłoku urządzeń, producentów i dystrybutorów trudno dokonać optymalnego wyboru. Warto przyjrzeć się bliżej propozycji...

Rozwój sektora sprężarkowych pomp ciepła skutkuje coraz bogatszą ofertą produktową. W natłoku urządzeń, producentów i dystrybutorów trudno dokonać optymalnego wyboru. Warto przyjrzeć się bliżej propozycji szczególnego producenta, tj. Heliotherm Wärmepumpen Ges.m.b.H.

mgr inż. Ewelina Stefanowicz, inż. Krzysztof Piechurski, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Czynniki robocze dolnych źródeł gruntowych pomp ciepła

Czynniki robocze dolnych źródeł gruntowych pomp ciepła Czynniki robocze dolnych źródeł gruntowych pomp ciepła

Głównym powodem stosowania glikolu propylenowego w pionowych sondach gruntowych jest obawa przed zamarzaniem dolnego źródła. Obecnie dostępne są już metody umożliwiające projektantom szczegółową analizę...

Głównym powodem stosowania glikolu propylenowego w pionowych sondach gruntowych jest obawa przed zamarzaniem dolnego źródła. Obecnie dostępne są już metody umożliwiające projektantom szczegółową analizę możliwości energetycznych gruntu. Jest to szczególnie ważne przy projektowaniu dużych obiektów o znacznym zapotrzebowaniu na energię grzewczą oraz chłodniczą. Zastosowanie nanofluidów lub wody jako czynnika roboczego pozwala na znaczne ograniczenie kosztów eksploatacji systemu, a w przypadku wody...

dr inż. Maciej Knapik Współpraca pomp ciepła z turbinami wiatrowymi i panelami fotowoltaicznymi – aspekty energetyczne i ekonomiczne

Współpraca pomp ciepła z turbinami wiatrowymi i panelami fotowoltaicznymi – aspekty energetyczne i ekonomiczne Współpraca pomp ciepła z turbinami wiatrowymi i panelami fotowoltaicznymi – aspekty energetyczne i ekonomiczne

Współpraca pomp ciepła powietrze/woda z odnawialnymi źródłami energii wiatrowej i słonecznej pozwala znacznie ograniczyć koszty eksploatacji budynku związane z ogrzewaniem i przygotowaniem ciepłej wody....

Współpraca pomp ciepła powietrze/woda z odnawialnymi źródłami energii wiatrowej i słonecznej pozwala znacznie ograniczyć koszty eksploatacji budynku związane z ogrzewaniem i przygotowaniem ciepłej wody. Jednak konieczność spełnienia wymagań prawnych w zakresie wykorzystania energii odnawialnej przez nowe budynki nie zawsze idzie w parze z efektami ekonomicznymi, tj. z kosztami inwestycyjnymi i eksploatacyjnymi.

REGULUS-system Wójcik s.j. Jakie grzejniki do pomp ciepła i kondensatów?

Jakie grzejniki do pomp ciepła i kondensatów? Jakie grzejniki do pomp ciepła i kondensatów?

W jakich godzinach i jak długo przebywamy w poszczególnych pomieszczeniach? To jedno z istotnych pytań, które zadajemy sobie planując modernizację instalacji grzewczej. Zapewnienie komfortu cieplnego...

W jakich godzinach i jak długo przebywamy w poszczególnych pomieszczeniach? To jedno z istotnych pytań, które zadajemy sobie planując modernizację instalacji grzewczej. Zapewnienie komfortu cieplnego wymaga szczególnie elastycznego funkcjonowania instalacji grzewczej, zaczynając od produkcji ciepła przez jego magazynowanie (ewentualne), a kończąc na jego emisji.

mgr inż. Marcin Karpiński, dr inż. Anna Sowiżdżał Kopalnie węgla kamiennego źródłem ciepła dla pomp ciepła

Kopalnie węgla kamiennego źródłem ciepła dla pomp ciepła Kopalnie węgla kamiennego źródłem ciepła dla pomp ciepła

Kopalnie węgla kamiennego w obrębie aglomeracji śląskiej, zarówno czynne, jak i nieczynne, wymagają odprowadzania znacznych ilości wody o stosunkowo wysokiej temperaturze, która może być wykorzystywana...

Kopalnie węgla kamiennego w obrębie aglomeracji śląskiej, zarówno czynne, jak i nieczynne, wymagają odprowadzania znacznych ilości wody o stosunkowo wysokiej temperaturze, która może być wykorzystywana w celach energetycznych do zasilania pomp ciepła. Atutem kopalń na Śląsku jest bliskość potencjalnych odbiorców energii – osiedli i zabudowy mieszkalnej. Z uwagi na trwający proces restrukturyzacji górnictwa projekty inwestycji geotermalnych są jednak obarczone trudnym do oszacowania ryzykiem.

mgr inż. Ewelina Stefanowicz, inż. Krzysztof Piechurski Metody wyznaczania parametrów gruntu do projektowania pionowych wymienników dla pomp ciepła solanka/woda

Metody wyznaczania parametrów gruntu do projektowania pionowych wymienników dla pomp ciepła solanka/woda Metody wyznaczania parametrów gruntu do projektowania pionowych wymienników dla pomp ciepła solanka/woda

W artykule przedstawiono metodę wyznaczania parametrów gruntu do projektowania instalacji pionowych gruntowych wymienników ciepła do pomp ciepła dzięki zastosowaniu testu odpowiedzi termicznej gruntu.

W artykule przedstawiono metodę wyznaczania parametrów gruntu do projektowania instalacji pionowych gruntowych wymienników ciepła do pomp ciepła dzięki zastosowaniu testu odpowiedzi termicznej gruntu.

inż. Krzysztof Piechurski, mgr inż. Ewelina Stefanowicz Wpływ doboru pompy ciepła powietrze/woda na koszty eksploatacyjne instalacji grzewczej

Wpływ doboru pompy ciepła powietrze/woda na koszty eksploatacyjne instalacji grzewczej Wpływ doboru  pompy ciepła powietrze/woda na koszty eksploatacyjne instalacji grzewczej

Odpowiedni dobór mocy pompy ciepła powietrze/woda jest bardzo istotny z uwagi na późniejsze koszty eksploatacyjne. Powszechnie zauważalnym problemem jest niedowymiarowanie urządzeń i tym samym nadmierne...

Odpowiedni dobór mocy pompy ciepła powietrze/woda jest bardzo istotny z uwagi na późniejsze koszty eksploatacyjne. Powszechnie zauważalnym problemem jest niedowymiarowanie urządzeń i tym samym nadmierne zużycie energii elektrycznej przez grzałkę w okresie niskich temperatur w sezonie grzewczym. Z kolei przewymiarowanie powoduje nie tylko wyższe koszty inwestycyjne, ale i eksploatacyjne przy występowaniu umiarkowanych temperatur.

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.