Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Zaprogramowany na zapewnienie ci ciepła – jak zaplanować pracę kotła gazowego?

Rozsądne zarządzanie ogrzewaniem może przynieść wiele korzyści, począwszy od kwestii finansowych, a na zdrowiu kończąc. Przy użyciu odpowiednich narzędzi łatwo zaprogramujemy pracę pieca gazowego.

Najczęściej wykorzystywanym sprzętem zapewniającym ciepło w domach są kondensacyjne piece gazowe oraz pompy ciepła. Mimo że są to urządzenia stosunkowo proste, już dzięki nim możemy skutecznie zaplanować grzanie intensywne lub oszczędne.

Regulacja temperatury na kotle

Najnowsze gazowe rozwiązania grzewcze dają spory wachlarz możliwości wyboru optymalnej temperatury – dotyczy to zarówno wody, jak i ogrzewania. Ustawienie temperatury na piecu jest o tyle istotne, że determinuje całą pracę tego urządzenia. Nawet jeśli jesteśmy zaopatrzeni w termostaty pokojowe, powinniśmy zwrócić uwagę na to, do jakich temperatur nagrzewa się woda w kotle. Jeśli będzie zbyt zimna, regulacja pokojowa nie przyniesie efektu, natomiast przy zbytnim nagrzewaniu wody praca pieca gazowego nie zostanie w pełni wykorzystana, ponieważ do grzejników oraz kranów i tak trafia ona nieco schłodzona.

Warto więc wyrobić sobie nawyk równoczesnej zmiany temperatury w termostatach oraz na sterowniku do pieca gazowego czy pompy ciepła. Ciekawym narzędziem do odpowiedniej regulacji temperatury jest sterownik pogodowy, który sam dobiera ustawienia, bazując na temperaturze panującej na zewnątrz.

Programowanie termostatów

Coraz większa funkcjonalność cechuje również termostaty pokojowe, czyli najwygodniejszy i najszybszy sposób regulacji temperatury w mieszkaniu. Podstawowe modele wciąż ograniczają się do funkcji, jaką pełnią sterowniki do pieca gazowego, czyli umożliwiają jedynie regulowanie temperatury wewnątrz domu. Jednak szeroka gama termostatów z opcją programowania umożliwia dostosowanie pracy urządzenia do naszego rytmu życia, a tym samym – zmniejszenie kosztów ogrzewania. Co jeszcze nam oferują? Przede wszystkim nowoczesne sterowniki do pieca gazowego, dostępne m.in. w sieci sklepów Leroy Merlin, pozwalają podzielić dobowe ogrzewanie mieszkania na tryb dzienny i nocny. Ma to szczególne znaczenie dla naszego zdrowia: obniżenie nocą temperatury do ok. 19°C zapewnia lepszy sen i pozytywnie oddziałuje na skórę, z kolei wyższa temperatura w ciągu dnia wspomaga naszą aktywność i wydajność. To, kiedy powinien się włączyć tryb nocny, a kiedy dzienny, również regulujemy sami, dzięki czemu piec dopasowuje swoją pracę do naszego rytmu dobowego.

Bardzo użyteczną i korzystną dla portfela funkcją jest możliwość czasowego wyłączania ogrzewania z poziomu termostatu. Jeżeli mamy ustabilizowany tryb pracy i od poniedziałku do piątku spędzamy poza domem ponad osiem godzin, temperatura pomieszczeń może być w tym czasie niższa. Technologia umożliwia nam zróżnicowanie ustawień urządzenia także w ramach konkretnego trybu, np. dziennego, tak by przed naszym przybyciem ogrzewanie o odpowiedniej porze wróciło na właściwy poziom. Sami nie odczujemy różnicy, ale nasz domowy budżet – owszem.

Podobnie jest z trybem wakacyjnym bądź letnim. Zarówno sterowniki pieca gazowego, jak i termostaty pozwalają zminimalizować w okresie upałów wydatki na ogrzewanie – dzięki wykorzystywaniu energii pieca jedynie do podgrzania wody do kąpieli czy zmywania.

   02.10.2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl