Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Instalacje grzewcze i wentylacyjne w kurnikach

Instalacje grzewcze i wentylacyjne w kurnikach
Instalacje grzewcze i wentylacyjne w kurnikach
Fot. archwium RI

Hodowla ptaków wymaga szczególnych warunków dla zapewnienia im zdrowia i rozwoju. Spośród zwierząt hodowlanych drób ma najwyższe wymagania odnośnie do warunków termicznych, zmieniające się w trakcie cyklu produkcyjnego. Wymaga to zaprojektowania i budowy optymalnego względem przeznaczenia obiektu systemu ogrzewania i wentylacji.

System wentylacji i ogrzewania w kurnikach powinien być ściśle dostosowany do funkcji, jaką obiekt ma pełnić. Inne wymagania stawia się obiektom przeznaczonym dla kur niosek, a inne przy intensywnej hodowli kurczaków. Przykładowo temperatura powietrza w pomieszczeniach dla kur niosek nie powinna spadać poniżej 12°C, a wilgotność względna przekraczać 75%. Z kolei w obiektach służących do intensywnego chowu kurczaków (cykl 6-tygodniowy) trzeba zapewnić pisklętom temperaturę 32°C, a w końcowym okresie hodowli ok. 19–20°C. Instalacja grzewcza musi być niezawodna, gdyż nawet krótkotrwałe obniżenie temperatury istotnie wpływa na metabolizm kurczaków.

Kolejnym ważnym wymogiem jest jakość powietrza – z kurników należy usunąć spore ilości gazów, w tym dwutlenku węgla, amoniaku i siarkowodoru. Wysoki poziom CO2 powoduje podrażnienia skóry i błon śluzowych drobiu oraz demineralizację kości. Amoniak wywołuje podobne symptomy już przy stężeniu 13 ppm i jest szkodliwy dla układu oddechowego i nerwowego. Z kolei siarkowodór powyżej 10 ppm może paraliżować ośrodkowy układ nerwowy [2]. Wilgotność powietrza powinna być zachowana na poziomie 55–75%. W zbyt wilgotnej ściółce rozwijają się procesy gnilne i następuje rozwój drobnoustrojów oraz pasożytów. Odchylenia od tego poziomu rodzą nie tylko dyskomfort dla ptaków, ale i wysokie ryzyko chorób wśród drobiu.

Czytaj też: Najważniejsze zmiany w dyrektywach EPBD oraz EED wprowadzone dyrektywą 2018/844/EU >>

Bardzo ważnym zagadnieniem w projektowaniu i budowie kurników jest kwestia izolacji termicznej podłogi, przegród i dachu. Ciepło to fala elektromagnetyczna, która rozchodzi się zawsze od źródła ciepłego do chłodnego. Niedostatecznie zaizolowane przegrody będą „wyciągać” ciepło zarówno z otoczenia, jak i od ptaków, a te nie mają takich zdolności jak inne zwierzęta hodowlane i szybko marzną. Z uwagi na szczególne warunki do izolacji termicznej przegród w kurnikach należy stosować materiały o zamkniętej strukturze komórkowej – zalecana jest izolacja poliuretanowa w postaci płyt i pianek natryskowych. Dobrze izolowany termicznie kurnik wymaga skutecznej wentylacji, zwłaszcza latem i przy wysokiej wilgotności powietrza. Dlatego kurniki wyposaża się w sprawne i efektywne systemy ogrzewania i wentylacji.

System ogrzewania musi być niezawodny i nie może rodzić ryzyka pożaru. W kurnikach stosuje się różne systemy ogrzewania: konwekcyjne za pomocą grzejników, promiennikami podczerwieni, płaszczyznowe (podłogowe) oraz nadmuchowe nagrzewnicami gazowymi, olejowymi i wodnymi. Zastosowanie danego systemu ogrzewania zależy od rodzaju ptaków, rodzaju hodowli (tucz czy nioski) i typu budynku oraz dostępności nośników energii. W ostatnich latach w Polsce w kurnikach najczęściej stosuje się wodne i gazowe nagrzewnice powietrza, ogrzewanie promiennikowe oraz ogrzewanie podłogowe.

Literatura

  1. Wilkanowska A., Systemy ogrzewania kurnika i ich wpływ na wyniki produkcyjne drobiu, https://informatordrobiarski.pl/higiena-i-zywienie/systemy-ogrzewania-kurnika-i-ich-wplyw-na-wyniki-produkcyjne-drobiu/ (dostęp 1.10.2018).
  2. Rybka K., Ogrzewanie i wentylacja kurników, „Rynek Instalacyjny” nr 3/2015.
  3. Górski J., Górska A., Kosidło M., Ocena wyników produkcyjnych i ekonomicznych odchowu kurcząt brojlerów w wybranych fermach, „Żywność” nr 4(37) Supl., 2003.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[wentylacja, ogrzewanie, system wentylacji, system ogrzewania, hodowla ptaków, warunki termiczne, grzejniki, nagrzewnice, nagrzewnice olejowe, nagrzewnice gazowe]

   23.10.2018
Dostęp do pełnej treści tego artykułu jest BEZPŁATNY, wymaga jednak zalogowania.
Logowanie
zapomniałem hasła
Załóż konto
Jeśli nie masz jeszcze Konta Użytkownika - prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Czas potrzebny na założenie Konta Użytkownika to max. 1 minuta.
Chcę założyć konto użytkownika
Dlaczego warto założyć konto użytkownika?
otrzymujesz bezpłatny dostęp do wielu przydatnych informacji: artykułów znanych ekspertów, przeglądów produktów, porad i raportów
co tydzień otrzymasz bezpłatny Newsletter informujący o nowych artykułach, produktach i wydarzeniach związanych z izolacjami i rynkiem budowlanym
będziesz miał możliość brania udziału w konkursach z cennymi nagrodami
utworzysz swój Profil, dzięki któremu będziesz mógł brać udział w dyskusjach na Forum, wymieniać się poglądami z innymi użytkownikami oraz pisać opinie i komentarze
będziesz otrzymywać powiadomienia o promocjach i rabatach w naszej Księgarni Technicznej oraz zniżkach w sklepach naszych partnerów biznesowych.
Jednocześnie zapewniamy Cię, iż podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możesz zmienić swoje dane lub zażądać usunięcia konta.
Przed założeniem Konta sugerujemy zapoznać się z regulaminem.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Zapewnij bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom przeciwpożarowym »

 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl