Instalacje grzewcze i wentylacyjne w kurnikach

Instalacje grzewcze i wentylacyjne w kurnikach
Instalacje grzewcze i wentylacyjne w kurnikach
Fot. archwium RI

Hodowla ptaków wymaga szczególnych warunków dla zapewnienia im zdrowia i rozwoju. Spośród zwierząt hodowlanych drób ma najwyższe wymagania odnośnie do warunków termicznych, zmieniające się w trakcie cyklu produkcyjnego. Wymaga to zaprojektowania i budowy optymalnego względem przeznaczenia obiektu systemu ogrzewania i wentylacji.

System wentylacji i ogrzewania w kurnikach powinien być ściśle dostosowany do funkcji, jaką obiekt ma pełnić. Inne wymagania stawia się obiektom przeznaczonym dla kur niosek, a inne przy intensywnej hodowli kurczaków. Przykładowo temperatura powietrza w pomieszczeniach dla kur niosek nie powinna spadać poniżej 12°C, a wilgotność względna przekraczać 75%. Z kolei w obiektach służących do intensywnego chowu kurczaków (cykl 6-tygodniowy) trzeba zapewnić pisklętom temperaturę 32°C, a w końcowym okresie hodowli ok. 19–20°C. Instalacja grzewcza musi być niezawodna, gdyż nawet krótkotrwałe obniżenie temperatury istotnie wpływa na metabolizm kurczaków.

Kolejnym ważnym wymogiem jest jakość powietrza – z kurników należy usunąć spore ilości gazów, w tym dwutlenku węgla, amoniaku i siarkowodoru. Wysoki poziom CO2 powoduje podrażnienia skóry i błon śluzowych drobiu oraz demineralizację kości. Amoniak wywołuje podobne symptomy już przy stężeniu 13 ppm i jest szkodliwy dla układu oddechowego i nerwowego. Z kolei siarkowodór powyżej 10 ppm może paraliżować ośrodkowy układ nerwowy [2]. Wilgotność powietrza powinna być zachowana na poziomie 55–75%. W zbyt wilgotnej ściółce rozwijają się procesy gnilne i następuje rozwój drobnoustrojów oraz pasożytów. Odchylenia od tego poziomu rodzą nie tylko dyskomfort dla ptaków, ale i wysokie ryzyko chorób wśród drobiu.

Czytaj też: Najważniejsze zmiany w dyrektywach EPBD oraz EED wprowadzone dyrektywą 2018/844/EU >>

Bardzo ważnym zagadnieniem w projektowaniu i budowie kurników jest kwestia izolacji termicznej podłogi, przegród i dachu. Ciepło to fala elektromagnetyczna, która rozchodzi się zawsze od źródła ciepłego do chłodnego. Niedostatecznie zaizolowane przegrody będą „wyciągać” ciepło zarówno z otoczenia, jak i od ptaków, a te nie mają takich zdolności jak inne zwierzęta hodowlane i szybko marzną. Z uwagi na szczególne warunki do izolacji termicznej przegród w kurnikach należy stosować materiały o zamkniętej strukturze komórkowej – zalecana jest izolacja poliuretanowa w postaci płyt i pianek natryskowych. Dobrze izolowany termicznie kurnik wymaga skutecznej wentylacji, zwłaszcza latem i przy wysokiej wilgotności powietrza. Dlatego kurniki wyposaża się w sprawne i efektywne systemy ogrzewania i wentylacji.

System ogrzewania musi być niezawodny i nie może rodzić ryzyka pożaru. W kurnikach stosuje się różne systemy ogrzewania: konwekcyjne za pomocą grzejników, promiennikami podczerwieni, płaszczyznowe (podłogowe) oraz nadmuchowe nagrzewnicami gazowymi, olejowymi i wodnymi. Zastosowanie danego systemu ogrzewania zależy od rodzaju ptaków, rodzaju hodowli (tucz czy nioski) i typu budynku oraz dostępności nośników energii. W ostatnich latach w Polsce w kurnikach najczęściej stosuje się wodne i gazowe nagrzewnice powietrza, ogrzewanie promiennikowe oraz ogrzewanie podłogowe.

Atutem nagrzewnic w obiektach hodowlanych jest szybki czas reakcji na zmieniające się warunki. Z uwagi na duże powierzchnie kurników w fermach wielkotowarowych stosuje się rozwiązania pozwalające dostarczać jak najszybciej duże ilości ciepła i skuteczne są pod tym względem nagrzewnice powietrza. Nagrzewnice gazowe i olejowe są używane także jako systemy awaryjne. Mała bezwładność ogrzewania nadmuchowego i możliwość podania w krótkim czasie dużej ilości ciepła jest szczególnie pożądana w razie awarii głównego systemu ogrzewania [1]. Z kolei ogrzewanie podłogowe ma wyższą bezwładność, ale lepiej wysusza ściółkę. Ta bezwładność ciepłej podłogi jest też autem w początkowym okresie chowu kurczaków, które potrzebują stabilnego ciepła, oraz w przypadku gatunków drobiu narażonych na choroby nóg. Najlepsze warunki do hodowli stwarzają systemy mieszane, ale nie zawsze można je zastosować i zwiększa to koszty inwestycyjne budowy obiektów hodowlanych [1].

Wprawdzie udział kosztów ogrzewania w całości kosztów produkcji drobiu stanowi przeważnie od 1,5 do 2,3%, wpływa ono jednak na komfort kurcząt, co ma z kolei bezpośredni wpływ na spożycie pasz (60–70% kosztów produkcji) i na zdrowie (opieka weterynaryjna i leki po ok. 1%), a zwłaszcza na żywotność drobiu [3]. Tym samym nawet drobne uchybienia przy ogrzewaniu i wentylacji mogą spowodować mniej efektywne przyswajanie pasz oraz wzrost zachorowań, co całkowicie pozbawia hodowcy możliwości uzyskania dochodu.

Klasyczne nagrzewnice gazowe pobierają powietrze do spalania gazu z pomieszczenia, a produktem spalania gazu są CO2 i para wodna – zatem w kurniku musi być bardzo sprawny i dokładnie dobrany system wentylacji, aby usuwał nie tylko spaliny, ale też gazy i wilgoć z odchodów i metabolizmu ptaków. Z tych powodów dla kurników skonstruowano specjalne nagrzewnice ze stali nierdzewnej z zamkniętą komorą spalania i modulowaną mocą palnika. Dzięki temu środowisko pomieszczenia jest całkowicie oddzielone od układu spalania urządzenia i nie występuje emisja spalin, w tym dwutlenku węgla, i wilgoci do pomieszczenia. Znacząco zmniejsza to koszty związane z wentylacją i pomaga utrzymać optymalny poziom wilgoci.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[wentylacja, ogrzewanie, system wentylacji, system ogrzewania, hodowla ptaków, warunki termiczne, grzejniki, nagrzewnice, nagrzewnice olejowe, nagrzewnice gazowe]

   23.10.2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak uzyskać do 5000 zł za polecenie instalacji na gaz »

ogrzewanie na gaz


 

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co osuszy powierznię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany klimatyczne a ogrzewanie
  • - Rekomendacje dla central basenowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl