RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Analiza opłacalności systemu trójgeneracji w budynku sanatoryjnym

Schemat systemu kogeneracyjnego z silnikiem spalinowym
Rys. archiwum autorów (M. Jarosiński, A. Grzebielec)

Schemat systemu kogeneracyjnego z silnikiem spalinowym


Rys. archiwum autorów (M. Jarosiński, A. Grzebielec)

Stosowanie systemów trójgeneracyjnych ma aspekty ekologiczne i ekonomiczne. Opłacalność takich inwestycji rośnie wraz ze wzrostem cen energii elektrycznej i stabilizacją cen gazu. Prognozy cen energii elektrycznej wskazują na wzrosty, także w odniesieniu do dużych odbiorców, i tym samym w kolejnych latach inwestycje takie będą coraz częściej rozpatrywane jako alternatywa dla dotychczasowych standardowych rozwiązań zaopatrywania obiektów w prąd, ciepło i chłód.

Zobacz także

FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami...

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami – musisz o nie zadbać, aby podczas składowania nie straciły swoich właściwości.

ADEY Innovation SAS ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego

ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego

ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie...

ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie do ochrony środowiska naturalnego, z dużym naciskiem na poprawę jakości powietrza (umożliwiają obniżenie emisji CO2 o ok. 250 kg rocznie z pojedynczego gospodarstwa domowego).

Alfa Laval Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej

Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej

Światowe zapotrzebowanie na energię nie staje się coraz mniejsze – wręcz przeciwnie. W nadchodzących latach coraz trudniej będzie utrzymać konkurencyjność, ponieważ firmy na każdym rynku i w każdej branży...

Światowe zapotrzebowanie na energię nie staje się coraz mniejsze – wręcz przeciwnie. W nadchodzących latach coraz trudniej będzie utrzymać konkurencyjność, ponieważ firmy na każdym rynku i w każdej branży poszukują nowych sposobów maksymalizacji wydajności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów energii i udoskonaleniu swojego wizerunku w zakresie ochrony środowiska. Wyzwania te będą złożone i wieloaspektowe.

W artykule:

• Zalety rozproszonej produkcji energii
• Analiza zapotrzebowania na ciepło, energię elektryczną oraz chłód
• Dobór chłodziarki absorpcyjnej i agregatu kogeneracyjnego
• Analiza ekonomiczna

Ideą trójgeneracji jest jednoczesna konwersja energii pierwotnej zawartej w paliwie (np. w gazie ziemnym) w ciepło, energię elektryczną oraz chłód. Jest to niejako rozwinięcie technologii kogeneracyjnej, w której z energii pierwotnej uzyskuje się jednocześnie ciepło i energię elektryczną. Systemy kogeneracyjne są powszechnie stosowane od kilkunastu lat. Mogą mieć bardzo różną moc, od kilkudziesięciu kWe w małych modułach, do kilkuset MWe w blokach elektrociepłowni.

Podstawową zaletą systemów kogeneracji i trójgeneracji jest ich wysoka sprawność, rzędu 80–95%. Przy standardowej produkcji energii elektrycznej niecałe 40% energii zawartej w paliwie zamieniane jest w energię elektryczną, reszta włożonej energii jest tracona [14, 11]. Natomiast w układach kogeneracyjnych pozostała część energii zamieniana jest w ciepło, a przy trójgeneracji także w chłód.

W artykule skupiono się na mniejszych jednostkach. Kogeneracja jest szeroko stosowana w małych jednostkach wytwórczych energetyki rozproszonej. Energia w nich wyprodukowana trafia w pierwszej kolejności do lokalnego odbiorcy [4], a nadwyżka energii elektrycznej odsprzedawana jest do lokalnych sieci dystrybucyjnych. Możliwa jest również sprzedaż ciepła do lokalnych sieci ciepłowniczych bądź bezpośrednio do innych zainteresowanych odbiorców.

Do największych zalet rozproszonej produkcji energii naeżą:

    • możliwość korzystania z lokalnych zasobów energetycznych (np. biomasa, biogaz),
    • możliwość produkcji chłodu (trójgeneracja),
    • redukcja strat przesyłowych,
    • zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego poprzez dywersyfikację źródeł,
    • redukcja emisji zanieczyszczeń [10].

Dodatkową zaletą energetyki rozproszonej, w tym małej kogeneracji, jest sprzyjająca jej polityka [2, 15].

Takie wytwarzanie energii wspierane jest przez Unię Europejską szeregiem dyrektyw, w tym dyrektywą 2004/8/WE w sprawie promocji kogeneracji. Również krajowe przepisy wspierają energetykę rozproszoną [6, 17] – przykładem niech będzie wprowadzenie systemu świadectw pochodzenia energii elektrycznej (tzw. certyfikatów).

Świadectwa pochodzenia energii z kogeneracji (żółte certyfikaty) są realnym wsparciem dla wysokosprawnych źródeł kogeneracyjnych o mocy elektrycznej poniżej 1 MW.

Podstawowymi urządzeniami stosowanymi w małych układach kogeneracyjnych są silniki spalinowe. Agregaty prądotwórcze na bazie silników spalinowych nadbudowane węzłem ciepłowniczym stanowią serce układów kogeneracyjnych zasilanych gazem ziemnym lub biogazami. Silniki takie pracują zazwyczaj w zakresie mocy od kilkunastu kWe do nawet kilku MWe.

Działanie takiego układu kogeneracyjnego jest proste:

    • spalinowy silnik tłokowy napędza generator energii elektrycznej;
    • ciepło z układu chłodzenia oraz smarowania silnika jest wykorzystywane do podgrzania ciepłej wody;
    • ciepło z wylotu silnika, w zależności od zastosowanej technologii, można wykorzystać do produkcji pary dla procesów technologicznych, a także do podgrzania wody dla celów ciepłowniczych.

Schemat modułu kogeneracyjnego opartego na silniku tłokowym pokazano na rys. 1 [1, 7, 8].

Systemu kogeneracyjny

Rys. 1. Schemat systemu kogeneracyjnego z silnikiem spalinowym; rys. archiwum autorów (M. Jarosiński, A. Grzebielec)

Urządzeniem pozwalającym zamienić układ kogeneracyjny w trójgeneracyjny jest agregat absorpcyjny, zwany również chillerem absorpcyjnym [3, 5].

Agregaty absorpcyjne charakteryzują się prostą konstrukcją i bardzo małym zużyciem energii elektrycznej w porównaniu z urządzeniami sprężarkowymi [13]. Jednak w zależności od temperatury odparowania czynnika chłodniczego chłodziarka absorpcyjna może mieć nawet kilkukrotnie większe zużycie energii niż urządzenie sprężarkowe [9, 16]. Przy dostępie do taniego ciepła, będącego często „odpadem” z innych procesów technologicznych, oraz coraz droższej energii elektrycznej wykorzystanie urządzeń absorpcyjnych staje się coraz korzystniejsze [12].

Typowe parametry pracy jednostopniowych urządzeń absorpcyjnych to:

    • temperatura zasilania minimum 85–90°C,
    • sprawność 0,5–0,8,
    • temperatury wody chłodzącej 25/40°C,
    • temperatury wody lodowej 6–7/12–14°C.

Zastosowanie instalacji trójgeneracji, składającej się ze zintegrowanych systemów kogeneracji oraz urządzenia chłodniczego, możliwe jest wszędzie tam, gdzie występuje równoczesne zapotrzebowanie na energię elektryczną, ciepło i chłód, czyli w wielu procesach przemysłowych, a także w budynkach, np. hotelach lub biurowcach.

Podstawowym problemem, jaki należy rozwiązać przed przystąpieniem do inwestycji, jest dobór urządzeń i konfiguracja układu. Największy wpływ na jego końcową postać mają wyniki analizy ekonomicznej, uzależnionej głównie od takich czynników, jak:

    • wielkość i zmienność zapotrzebowania na nośniki energii,
    • wymagane parametry nośników energii,
    • obecny stan systemów zaopatrzenia budynku w te nośniki,
    • charakterystyki techniczne urządzeń,
    • wymagane nakłady inwestycyjne,
    • ceny zakupu oraz sprzedaży poszczególnych nośników energii.

Analiza zapotrzebowania na ciepło, energię elektryczną oraz chłód

Przedmiotem niniejszego artykułu jest wykonawstwo projektu systemu trójgeneracji dla budynku sanatorium „Rolnik” w Nałęczowie. Czterokondygnacyjny budynek powstał w latach 80. XX w. Znajdują się w nim 94 pokoje mieszkalne dla kuracjuszy, basen, kuchnia, stołówka, sala gimnastyczna, pokoje zabiegowe oraz część przeznaczona dla dyrekcji i personelu. Całkowita powierzchnia użytkowa budynku wynosi 6508 m2. Ma on własną kotłownię zasilaną gazem ziemnym (GZ-50), a w niej znajdują się trzy kotły gazowe Vitoplex 200 – dwa o mocy znamionowej 270 kW, trzeci 350 kW. Łączna moc cieplna zainstalowana w kotłowni wynosi 890 kW. Moc zamówiona w gazie wynosi obecnie 711 kWh/h. 

W budynku znajduje się pięć oddzielnych obiegów ciepła, są to:

Wykres zapotrzebowania na ciepło

Rys. 2. Roczny przebieg zapotrzebowania na ciepło; rys. archiwum autorów (M. Jarosiński, A. Grzebielec)


 

    • basen – ciepło do podgrzania wody basenowej,
    • ciepła woda użytkowa,
    • centralne ogrzewanie,
    • centralne ogrzewanie rehabilitacja – do ogrzania urządzeń służących do rehabilitacji,
    • ciepło techniczne – ciepło do podgrzania powietrza wentylacyjnego na basenie.

W obiegu c.w.u. znajdują się dwa zbiorniki o pojemności 0,75 m3 każdy. Temperatura wody w zbiornikach utrzymywana jest na poziomie 60°C. 

Zużycie energii elektrycznej

Rys. 3. Roczny przebieg zużycia energii elektrycznej; rys. archiwum autorów (M. Jarosiński, A. Grzebielec)

W obiegu c.o. znajdują się dwa zbiorniki buforowe o pojemności 1,25 m3 każdy.

Analizy zużycia ciepła dokonano na podstawie faktur za gaz ziemny. Otrzymane w ten sposób dane przeliczono na rok standardowy, korzystając z wieloletnich danych meteorologicznych dla stacji Lublin. Otrzymany w ten sposób przebieg zużycia pokazano na rys. 2.

Całkowite średnie roczne zużycie ciepła w przeliczeniu na rok standardowy wynosi 2 188 629,54 kWh, co przekłada się na jednostkowe roczne zużycie ciepła na poziomie 325,54 kWh/(m2rok).

Dzienne zapotrzebowanie na energię elektryczną

Rys. 4. Uśredniony dzienny profil zapotrzebowania na energię elektryczną; rys. archiwum autorów (M. Jarosiński, A. Grzebielec)

Budynek zasilany jest w energię elektryczną linią kablową niskiego napięcia z transformatora znajdującego się poza działką i będącego własnością dystrybutora energii elektrycznej.

Dane dotyczące zużycia energii elektrycznej pochodzą z dwóch źródeł:

    • dane o zużyciu miesięcznym pozyskano z faktur wystawionych przez dostawcę energii elektrycznej,
Zapotrzebowanie na chłód

Rys. 5. Roczny przebieg zapotrzebowania na chłód; rys. archiwum autorów (M. Jarosiński, A. Grzebielec)

    • dane 15-minutowe uzyskano dzięki zdalnemu odczytowi z licznika energii elektrycznej.
Wykres zapotrzebowania na chłód

Rys. 6. Zapotrzebowanie na chłód w kolejnych miesiącach roku; rys. archiwum autorów (M. Jarosiński, A. Grzebielec)

Moc zamówiona wynosi 130 kW.

Roczny przebieg zużycia energii elektrycznej pokazano na rys. 3, a średni dzienny przebieg poboru mocy na rys. 4. Roczne zużycie energii elektrycznej wynosi 329 052 kWh i jest siedem razy mniejsze od rocznego zużycia ciepła.

Obecnie budynek nie posiada systemu klimatyzacji. Chcąc zwiększyć komfort termiczny w części hotelowej budynku, administracja rozważa montaż instalacji klimatyzacji. System ten obejmować ma jedynie pokoje kuracjuszy, sale do rehabilitacji, salę gimnastyczną oraz pokoje biurowe. Wszystkie te pomieszczenia znajdują się w budynku głównym. Stołówka i basen pozostaną nieklimatyzowane.

Na potrzeby projektu systemu trójgeneracji wyznaczono godzinowe zapotrzebowanie na chłód metodą uproszczoną, zgodną z normą PN-EN ISO 13790:2009. Wyniki przeprowadzonych obliczeń przedstawiono na rys. 5 i rys. 6. Łączne roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na chłód wynosi 61 188,76 kWh.

Dobór chłodziarki absorpcyjnej i agregatu kogeneracyjnego

Przy doborze chłodniczego agregatu absorpcyjnego kierowano się następującymi parametrami: moc chłodnicza ok. 145 kW, zasilanie gorącą wodą o parametrach 90/70°C. Dobrano agregat SAB-HW005-G1 – jego parametry pracy scharakteryzowano w tab. 1.

Tabela 1. Podstawowe parametry agregatu absorpcyjnego

Tabela 1. Podstawowe parametry agregatu absorpcyjnego

Z kolei dobierając agregat kogeneracyjny, założono, że chwilowy pobór ciepła podczas normalnej pracy sanatorium może się wahać od 126,9 do 890 kW. Pobór energii elektrycznej jest znacznie mniejszy i wynosi od ok. 18 do 130 kW.

W związku z tak dużą różnicą w zapotrzebowaniu na ciepło i energię elektryczną zdecydowano się dobrać agregat, który w pełni pokryje zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną, a w części zapotrzebowanie na ciepło. Nadmiar wyprodukowanej energii elektrycznej zostanie odsprzedany do sieci. Pozostałe zapotrzebowanie na ciepło pokryją działające obecnie w budynku kotły na gaz ziemny.

Aby wybrać jak najlepsze rozwiązanie, przeprowadzono analizę porównawczą dwóch modułów kogeneracyjnych tej samej serii, zasilanych gazem ziemnym. Wybór tego paliwa wynika z dostępu do sieci gazowej.

Do analizy porównawczej wybrano jednostki z agregatem prądotwórczym typu MTU 6R400 GS oraz silnikami E3066 D4 i E3066 L9. Szczegółowe informacje na ich temat przedstawiono w tab. 2.

Moduły kogeneracyjne

Tabela 2. Zestawienie parametrów modułów kogeneracyjnych

Moc cieplna obu modułów kogeneracyjnych zapewnia pokrycie minimum zapotrzebowania na ciepło.

    • Moduł o mocy cieplnej 204 kW zapewnia całkowite pokrycie zapotrzebowania na ciepło przez 3067 h w roku, co stanowi 35% łącznego czasu.
    • Moduł o mocy cieplnej 266 kW zapewnia całkowite pokrycie zapotrzebowania na ciepło przez 4226 h w ciągu roku, co stanowi 48,24% łącznego czasu.
Parametry pracy modułów kogeneracyjnych

Tabela 3. Zestawienie rocznych parametrów pracy modułów kogeneracyjnych

Aby zmaksymalizować wykorzystanie energii produkowanej przez moduł, będzie on pracował tak, by nigdy nie produkował nadmiaru ciepła. Dostosowując swoją pracę do aktualnego godzinowego zapotrzebowania na ciepło:

    • pierwszy z modułów wyprodukuje rocznie 1 622 483,37 kWh ciepła, co stanowi 73,55% całkowitego rocznego zapotrzebowania. Przez 5693 godzin (64,99% czasu) będzie on pracował z obciążeniem nominalnym.
    • Drugi z modułów wyprodukuje 1 937 390,91 kWh ciepła w ciągu roku, co stanowi 87,83% rocznego zapotrzebowania na ciepło. Przez 4534 godzin (51,76% czasu) będzie on pracował z obciążeniem nominalnym.
Rysunek systemu trójgeneracji

Rys. 7. Schemat systemu trójgeneracji; rys. archiwum autorów (M. Jarosiński, A. Grzebielec)

Łączna roczna ilość energii elektrycznej wyprodukowanej przez moduł o mocy 135 kWe będzie wynosiła 1 035 087,07 kWh, dla modułu o mocy 182 kWe zaś 1 281 304,41 kWh. Moduł pierwszy ma znacznie wyższą średnią roczną sprawność, wynoszącą 90,68%, przy 87,90% dla modułu drugiego.

Roczne zużycie gazu przez poszczególne moduły wynosi odpowiednio 2 925 434,95 kWh oraz 3 652 701,10 kWh. Najważniejsze wartości dotyczące rocznych parametrów pracy modułów kogeneracyjnych zebrano w tab. 3. Wykonano również schemat poglądowy obrazujący system trójgeneracji (rys. 7).

Analiza ekonomiczna

Aby wybrać korzystniejszy ekonomicznie wariant, należy się posłużyć analizą ekonomiczną planowanej inwestycji. Na jej potrzeby przyjęto następujące stawki:

    • opłata zmienna za paliwo gazowe (dystrybucja + sprzedaż): 0,13321 zł/kWh,
    • opłata zmienna za energię elektryczną (sprzedaż + dystrybucja): 0,4467 zł/kWh,
    • średnia cena sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym: 0,16783 zł/kWh,
    • cena świadectw pochodzenia energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji (żółte certyfikaty): 0,117 zł/kWh [4].

Dodatkowo założono, że zamówione moce energii elektrycznej oraz gazu nie zmienią się. Wartości przyjęte do analizy pochodzą z końca 2017 roku i mogą się różnić od tych obserwowanych obecnie. Policzono opłacalność inwestycji, uwzględniając dochód ze sprzedaży certyfikatów oraz bez ich udziału. Oba omawiane warianty zestawiono z wariantem, w którym do stanu istniejącego dokłada się jedynie sprężarkową wytwornicę wody lodowej o średniorocznym współczynniku wydajności chłodniczej równym 3,5. Będzie to wariant 0.

Wariantem I nazwano wykorzystanie modułu E3066 D4, a wariantem II modułu E3066 L9. Założono również, że nadmiar wyprodukowanej energii będzie w całości sprzedawany do sieci. Ponieważ po modernizacji zmieni się sposób zaopatrzenia budynku w energię elektryczną oraz ciepło, a dodatkowo produkowany i zużywany będzie chłód, postanowiono policzyć wszystkie koszty związane ze zużyciem nośników energii. Dla wariantu 0 będą to energia elektryczna oraz gaz.

Opisane wcześniej zużycie energii elektrycznej zostanie powiększone o zużycie energii elektrycznej na cele wytworzenia chłodu w chłodniczym agregacie sprężarkowym. Zużycie gazu na cele grzewcze pozostanie takie, jak dotychczas. W wariantach I oraz II zużywane będą również energia elektryczna oraz gaz. Zużycie energii elektrycznej zostanie całkowicie pokryte przez moduł kogeneracyjny. Nadmiar wyprodukowanej energii elektrycznej zostanie sprzedany do sieci i stanowić będzie dochód. Zwiększeniu ulegnie zużycie gazu, który oprócz celu grzewczego będzie zużywany również na produkcję energii elektrycznej oraz chłodu. Wszystkie podane kwoty są kwotami netto.

W tab. 4 zestawiono roczne zużycie surowców dla poszczególnych rozwiązań, w tab. 5 zaś koszty ponoszone z tego tytułu.

 Porównanie proponowanych wariantów

Tabela 4. Porównanie proponowanych wariantów pod względem zużycia energii

W opcji bez dopłat z tytułu sprzedaży świadectw pochodzenia energii elektrycznej większe oszczędności generuje wariant I. Wynoszą one 87 848,89 zł i stanowią 20,10% kosztów ponoszonych przez właściciela w wariancie 0.

W wariancie II oszczędności te wynoszą 74 241,25 zł i stanowią 16,99% kosztów z wariantu 0.

Uwzględniając przychody ze sprzedaży świadectw pochodzenia, większe oszczędności generuje wariant II. Wynoszą one 185 490,31 zł rocznie i stanowią 42,45% kosztów całkowitych. Drugie rozwiązanie daje roczne oszczędności na poziomie 170 290,52 zł, co stanowi 38,97% kosztów całkowitych.

Tabela wariantów pod względem oszczędności

Tabela 5. Porównanie proponowanych wariantów pod względem oszczędności

W tab. 6 przedstawiono szacowane koszty inwestycyjne każdego z wariantów.

Tabela 6. Szacowane koszty inwestycyjne

Tabela 6. Szacowane koszty inwestycyjne

W analizie opłacalności nie uwzględniono kosztów systemu wody lodowej, który zarządca budynku będzie musiał wykonać niezależnie od wariantu. Systemy wody lodowej w poszczególnych wariantach nie będą się od siebie różniły. Poziomem odniesienia, do którego porównywany będzie system trójgeneracji, jest rozwiązanie oparte na chillerze sprężarkowym.

W cenie agregatu absorpcyjnego uwzględniono cenę wieży chłodniczej. Aby wyznaczyć wskaźniki ekonomiczne potrzebne do oceny inwestycji, niezbędne jest oszacowanie wydatków ponoszonych przez właściciela instalacji na poczet działań mających na celu podtrzymanie prawidłowej pracy układu. Należą do nich m.in.: przeglądy techniczne, konserwacja urządzeń oraz koszty związane z ewentualnymi naprawami usterek czy wymianą starych podzespołów.

W obliczeniach uwzględniono również gwarancję producenta, która w przypadku agregatu absorpcyjnego wynosi 3 lata, dla modułów kogeneracyjnych 2 lata, a dla chillera sprężarkowego rok. Obliczeń dokonano dla perspektywy 10-letniej. Koszty eksploatacyjne zebrano w tab. 7.

Tabela 7. Zestawienie kosztów eksploatacyjnych

Tabela 7. Zestawienie kosztów eksploatacyjnych

Porównując szacunkowe roczne oszczędności z kosztami eksploatacyjnymi oraz inwestycyjnymi, widać, że opłacalność inwestycji uzależniona jest od wsparcia w postaci sprzedaży świadectw (żółtych certyfikatów). W dalszej części artykułu skupiono się zatem jedynie na tym przypadku.

Aby móc oszacować potencjał ekonomiczny inwestycji, policzono łączne roczne koszty związane z zakupem mediów oraz z kosztami eksploatacyjnymi dla wszystkich trzech wariantów. Założono przy tym, że ceny energii elektrycznej, gazu oraz świadectw pochodzenia nie zmienią się na przestrzeni najbliższych dziesięciu lat. Otrzymane wyniki zebrano w tab. 8.

Tabela 8. Łączne roczne koszty z uwzględnieniem przychodów ze świadectw

Tabela 8. Łączne roczne koszty z uwzględnieniem przychodów ze świadectw

Aby oszacować stopień opłacalności inwestycji, obliczono kilka wskaźników ekonomicznych, takich jak: NPV, IRR, IP i zdyskontowany czas zwrotu inwestycji. Wszystkie obliczane wskaźniki liczone były w stosunku do wariantu 0 uznanego za referencyjny. Przebieg wskaźnika NPV w kolejnych latach pokazano na rys. 8.

Rys. 8. Wartość NPV w kolejnych latach inwestycji; rys. archiwum autorów (M. Jarosiński, A. Grzebielec)

Rys. 8. Wartość NPV w kolejnych latach inwestycji; rys. archiwum autorów (M. Jarosiński, A. Grzebielec)

Zdyskontowany czas zwrotu obu wariantów inwestycji to ok. 7 lat. Wartość bieżąca inwestycji po dziesięciu latach wynosi: 349 657,51 zł dla wariantu I oraz 363 789,80 zł dla wariantu II. Kolejnym wskaźnikiem pomocnym w ocenie ekonomicznej inwestycji jest wewnętrzna stopa wzrostu IRR (Internal Rate of Return). Wskazuje on stopę dyskonta, dla którego wartość NPV równa jest zeru. Jej wartość jest miarą opłacalności inwestycji.

Przy finansowaniu inwestycji z kredytu ważne jest, by IRR przekraczało wartość jego oprocentowania. Wartości IRR dla obu wariantów zebrano w tab. 9.

Tabela 9. Wartość IRR dla obu wariantów inwestycji

Tabela 9. Wartość IRR dla obu wariantów inwestycji

Wewnętrzna stopa zwrotu inwestycji jest dodatnia dla obu wariantów dopiero w siódmym roku inwestycji. Po dziesięciu latach stopa zwrotu wariantu I wynosi 9,58%, a wariantu II 9,24%.

Przedstawione powyżej wskaźniki nie rozstrzygają jednoznacznie o wyborze wariantu, należy zatem przeprowadzić dodatkowe analizy. Jedną z nich może być obliczenie współczynnika rentowności PI (Profitability Index). Gdy wskaźnik rentowności jest większy od jedności, inwestycję uznaje się za opłacalną. Im większa wartość wskaźnika PI, tym bardziej zyskowna wydaje się inwestycja.

Rozpatrywany czas eksploatacji to 10 lat. Dla powyższych założeń obliczone wartości PI wynoszą 1,264 dla wariantu I oraz 1,251 dla wariantu II. Oznacza to, że pod tym względem oba warianty są opłacalne, a bardziej wariant I.

Aby sprawdzić, w jaki sposób na opłacalność inwestycji wpływa zmiana cen energii, dokonano analizy scenariuszowej. Wynika z niej, że przy proporcjonalnym wzroście cen gazu oraz energii elektrycznej opłacalność inwestycji jest coraz większa. Wraz ze wzrostem cen energii elektrycznej w stosunku do ceny gazu opłacalność inwestycji rośnie. Jedynym zagrożeniem związanym ze zmianą cen jest spadek cen energii elektrycznej przy braku spadku cen gazu.

Podsumowanie

Opłacalność inwestycji w systemy trójgeneracyjne małej wielkości uzależniona jest mocno od wsparcia systemowego. Z takim wsparciem inwestycja ta może być opłacalna w perspektywie 10-letniej. Atrakcyjność inwestycji rośnie wraz ze wzrostem cen energii elektrycznej, utrzymanie się obecnych cen gazu bądź ich spadek również zwiększa jej opłacalność.

Zgodnie z raportem IEA (International Energy Agency) [18] w najbliższych latach ceny gazu w Polsce powinny się kształtować na podobnym poziomie jak obecnie. Od początku 2018 roku ceny energii elektrycznej na TGE wzrosły o ok. 40%. Przyczyną podwyżek jest między innymi wzrost cen uprawnień do emisji CO2 (od początku roku wzrosły one prawie trzykrotnie) oraz cen węgla.

Zgodnie z raportami publikowanymi przez instytucje takie, jak IEO czy Komisja Europejska, ceny energii elektrycznej do 2030 roku będą w Polsce coraz wyższe. Szacuje się, że już w 2019 roku średniej wielkości przedsiębiorstwa zapłacą za prąd o 20% więcej. Można zatem domniemać, że w kolejnych latach inwestycje takie będą coraz częściej rozpatrywane jako alternatywa dla dotychczasowych standardowych rozwiązań.

Literatura

  1. Chorowski M., Trigeneracja – zalety i ograniczenia, Politechnika Wrocławska, 2014.
  2. Chwieduk D., Some aspects of energy efficient building envelope in high latitude countries, „Solar Energy” 133 (2016), p. 194–206.
  3. Cyklis P., Duda R., The control system of the ecological hybrid two stages refrigerating cycle, 1st International Conference on The Sustainable Energy and Environment Development (SEED 2016), E3S Web of Conferences 10 (2016), DOI: 10.1051/e3sconf/20161000018.
  4. Gagan J., Smierciew K., Lukaszuk M., Butrymowicz D., Investigations of thermal performance of ejection refrigeration system driven by low grade heat 130, 2018, p. 1121–1138, DOI: 10.1016/j.applthermaleng.2017.11.093.
  5. Grzebielec A., Rusowicz A., Szelągowski A., Air purification in industrial plants producing automotive rubber components in terms of energy efficiency, „Open Engineering” 7 (1) (2017), p. 106–114, DOI: 10.1515/eng-2017-0015.
  6. Jędrzejuk H., Dybiński O., The influence of a heating system control program and thermal mass of external walls on the internal comfort in the Polish climate, 6th International Building Physics Conference (IBPC 2015), „Energy Procedia” 78 (2015), p. 1087–1092, DOI: 10.1016/j.egypro.2015.11.058.
  7. Kalina J., Skojarzone wytwarzanie ciepła, zimna i energii elektrycznej w systemach trójgeneracyjnych aspekty techniczne i ekonomiczne, „Kogeneracja w energetyce przemysłowej i komunalnej”, s. 225–244, seminarium, Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej, Gliwice 2003.
  8. Kiciński J., Lampart P., Kogeneracja w dużej i małej skali, „Acta Energetica” 2 (2009), s. 21–28.
  9. Kuczyński W., Charun H., Bohdal T., Modeling of temperature instabilities during condensation of R134a refirgerant in pipe minichannels, „International Journal of Heat and Mass Transfer” 111 (2017), p. 83–93, DOI: 10.1016/j.ijheatmasstransfer.2017.03.001.
  10. Mohammadi K., McGowan J.G., Thermodynamic analysis of hybrid cycles based on a regenerative steam Rankine cycle for cogeneration and trigeneration, „Energy Conversion and Management” 158 (2018), p. 460–475, DOI: 10.1016/j.enconman.2017.12.080.
  11. Nikolaidis P., Poullikkas A., A comparative review of electrical energy storage systems for better sustainability, „Journal of Power Technologies” 97 (3) (2017), p. 220–245.
  12. Rashidi J., Yoo C., A novel Kalina power-cooling cycle with an ejector absorption refrigeration cycle: Thermodynamic modelling and pinch analysis, „Energy Conversation and Management” 162 (2018), p. 225–238, DOI: 10.1016/j.enconman.2018.02.040.
  13. Reszewski S., Rowiński S., Instalacje chłodnicze do celów klimatyzacji z wykorzystaniem akumulacyjnej chłodni wody, „Chłodnictwo” 53 (1) (2018), s. 36–43, DOI: 10.15199/8.2018.1.4
  14. Ruciński A., Rusowicz A., Rucińska K., Identyfikacja spektralna gazowych i stałych odpadów z przetwórstwa gumy, „Przemysł Chemiczny” 7 (2016), s. 1325–1329, DOI: 10.15199/62.2016.7.9.
  15. Sikora M., Bohdal T., Modeling of pressure drop during refrigerant condensation in pipe minichannels, „Archives of Thermodynamics” 38 (4) (2017), p. 15–28, DOI: 10.1515/aoter-2017-0022.
  16. Szelągowski A., Aspekty prawne i techniczne stosowania czynnika CO2 w instalacjach chłodniczych, „Aparatura Badawcza i Dydaktyczna” 22 (2017), s. 269–276.
  17. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 25 kwietnia 2017 r. w sprawie sposobu obliczania danych podanych we wniosku o wydanie świadectwa pochodzenia z kogeneracji oraz szczegółowego zakresu obowiązku potwierdzania danych (DzU 2017, poz. 834).
  18. International Energy Agency, LCOE Calculator – Methodology, assumption and guideline.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż., arch. Karolina Kurtz-Orecka Nowa charakterystyka energetyczna - przewodnik. Część 3. Metoda zużyciowa określania charakterystyki energetycznej budynków - analiza przypadku

Nowa charakterystyka energetyczna - przewodnik. Część 3. Metoda zużyciowa określania charakterystyki energetycznej budynków - analiza przypadku Nowa charakterystyka energetyczna - przewodnik. Część 3. Metoda zużyciowa określania charakterystyki energetycznej budynków - analiza przypadku

Wprowadzona w nowej metodyce wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku metoda zużyciowa nie jest miarodajna m.in. z uwagi na indywidualne zachowania użytkowników oraz warunki środowiska zewnętrznego. Wielkość...

Wprowadzona w nowej metodyce wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku metoda zużyciowa nie jest miarodajna m.in. z uwagi na indywidualne zachowania użytkowników oraz warunki środowiska zewnętrznego. Wielkość zużycia energii określona metodą obliczeniową może wprowadzić w błąd przyszłego nabywcę oraz sporządzającego świadectwo charakterystyki energetycznej. Efektem dla nabywcy mogą być znacznie wyższe od zakładanych koszty eksploatacji budynku, a dla audytora brak podstaw do zlecenia zmian...

dr inż. Dobrosława Kaczorek Miejski budynek jutra. Współpraca węzła ciepłowniczego z instalacją kolektorów słonecznych w budynku wielorodzinnym

Miejski budynek jutra. Współpraca węzła ciepłowniczego z instalacją kolektorów słonecznych w budynku wielorodzinnym Miejski budynek jutra. Współpraca węzła ciepłowniczego z instalacją kolektorów słonecznych w budynku wielorodzinnym

Standardy energetyczne wynikające z prawa europejskiego oraz przepisów krajowych, wprowadzając wymóg ograniczenia zużycia paliw kopalnych i emisji CO2 do atmosfery, narzucają konieczność stosowania w technice...

Standardy energetyczne wynikające z prawa europejskiego oraz przepisów krajowych, wprowadzając wymóg ograniczenia zużycia paliw kopalnych i emisji CO2 do atmosfery, narzucają konieczność stosowania w technice budowlanej i instalacyjnej coraz nowszych energooszczędnych rozwiązań. W Polsce znaczący udział w zużyciu ciepła ma budownictwo mieszkaniowe i użyteczności publicznej zasilane z sieci ciepłowniczych. Stąd pomysł wykorzystania energii promieniowania słonecznego do podgrzania ciepłej wody użytkowej...

dr inż. Natalia Fidorów, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Monitoring temperatury w pionowym odwiercie pompy ciepła

Monitoring temperatury w pionowym odwiercie pompy ciepła Monitoring temperatury w pionowym odwiercie pompy ciepła

Odwierty pionowe są obecnie bardzo często stosowanym rozwiązaniem wymiennika ciepła dolnego źródła dla pomp ciepła typu solanka/woda. W uzasadnieniu stosowania takiego rozwiązania przytaczany jest argument...

Odwierty pionowe są obecnie bardzo często stosowanym rozwiązaniem wymiennika ciepła dolnego źródła dla pomp ciepła typu solanka/woda. W uzasadnieniu stosowania takiego rozwiązania przytaczany jest argument stabilności temperatury gruntu na dużych głębokościach. Jednak przy ciągłym pobieraniu lub dostarczaniu energii do gruntu jego temperatura zacznie się zmieniać.

dr hab. inż. Paweł Michnikowski, dr inż. Maciej Grzywacz Sprawdzanie poprawności rozliczania kosztów ogrzewania na podstawie wskazań podzielników

Sprawdzanie poprawności rozliczania kosztów ogrzewania na podstawie wskazań podzielników Sprawdzanie poprawności rozliczania kosztów ogrzewania na podstawie wskazań podzielników

W artykule opisano najczęstsze przyczyny błędów w rozliczaniu indywidualnych kosztów ogrzewania na podstawie odczytów podzielników montowanych na grzejnikach. Wskazano problemy lokatorów wynikające z błędnych...

W artykule opisano najczęstsze przyczyny błędów w rozliczaniu indywidualnych kosztów ogrzewania na podstawie odczytów podzielników montowanych na grzejnikach. Wskazano problemy lokatorów wynikające z błędnych rozliczeń lokali w budynkach wielorodzinnych.

dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak Kompleksowa termomodernizacja budynku Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej - modernizacja źródła ciepła.

Kompleksowa termomodernizacja budynku Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej - modernizacja źródła ciepła. Kompleksowa termomodernizacja budynku Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej - modernizacja źródła ciepła.

Pompy ciepła powietrze/woda bazują na najtańszym i najłatwiejszym do pozyskania źródle ciepła. Biorąc pod uwagę koszty wykonania instalacji, wypadają dużo korzystniej niż np. gruntowe pompy ciepła. Jednak...

Pompy ciepła powietrze/woda bazują na najtańszym i najłatwiejszym do pozyskania źródle ciepła. Biorąc pod uwagę koszty wykonania instalacji, wypadają dużo korzystniej niż np. gruntowe pompy ciepła. Jednak czy takie urządzenia pracujące w Polsce mogą zgodnie z przepisami UE zostać zaklasyfikowane jako wykorzystujące energię z zasobów odnawialnych?

mgr inż. Ireneusz Rzeczkowski, mgr inż. Piotr Skowroński Czy pompa ciepła powietrze/woda korzysta w warunkach polskich z energii odnawialnej?

Czy pompa ciepła powietrze/woda korzysta w warunkach polskich z energii odnawialnej? Czy pompa ciepła powietrze/woda korzysta w warunkach polskich z energii odnawialnej?

Pompy ciepła powietrze/woda bazują na najtańszym i najłatwiejszym do pozyskania źródle ciepła. Biorąc pod uwagę koszty wykonania instalacji, wypadają dużo korzystniej niż np. gruntowe pompy ciepła. Jednak...

Pompy ciepła powietrze/woda bazują na najtańszym i najłatwiejszym do pozyskania źródle ciepła. Biorąc pod uwagę koszty wykonania instalacji, wypadają dużo korzystniej niż np. gruntowe pompy ciepła. Jednak czy takie urządzenia pracujące w Polsce mogą zgodnie z przepisami UE zostać zaklasyfikowane jako wykorzystujące energię z zasobów odnawialnych?

Jerzy Kosieradzki Cyrkulacja w instalacji ciepłej wody

Cyrkulacja w instalacji ciepłej wody Cyrkulacja w instalacji ciepłej wody

Jeszcze nie tak dawno instalacja ciepłej wody użytkowej bez cyrkulacji nie była wcale rzadkością. Kwestia, czy użytkownik będzie musiał długo, czy krótko czekać na ciepłą wodę, nie miała większego znaczenia. Nie...

Jeszcze nie tak dawno instalacja ciepłej wody użytkowej bez cyrkulacji nie była wcale rzadkością. Kwestia, czy użytkownik będzie musiał długo, czy krótko czekać na ciepłą wodę, nie miała większego znaczenia. Nie było programów wspomagających liczenie przepływów w instalacjach, a pompę cyrkulacyjną dobierano raczej „na oko”. Użytkownik nie martwił się również tym, jak dużo wody bezpowrotnie traci, bo nie płacił za jej rzeczywiste zużycie. Dopiero wprowadzenie wodomierzy, zarówno na przewodach...

mgr inż. Rafał Pitry Wpływ wyników obliczeń normy PN-EN 12831:2006 na dalsze wyliczenia instalacji c.o. (cz. 2)

Wpływ wyników obliczeń normy PN-EN 12831:2006 na dalsze wyliczenia instalacji c.o. (cz. 2) Wpływ wyników obliczeń normy PN-EN 12831:2006 na dalsze wyliczenia instalacji c.o. (cz. 2)

W pierwszej części artykułu (RI 6/2014) usystematyzowano metodę obliczeń projektowanego obciążenia cieplnego na poziomie pomieszczenia, budynku i mieszkania według normy PN-EN 12831 i wskazano na brak...

W pierwszej części artykułu (RI 6/2014) usystematyzowano metodę obliczeń projektowanego obciążenia cieplnego na poziomie pomieszczenia, budynku i mieszkania według normy PN-EN 12831 i wskazano na brak implementacji otrzymanych wyników do dalszych obliczeń w instalacji c.o. rozprowadzonej w systemie pionowym. Poniżej zaprezentowano wpływ wyników obliczeń na wymiarowanie instalacji c.o. z rozprowadzeniem mieszkaniowym i zaproponowano właściwą implementację wyników normy poprzez zabudowę odpowiedniej...

Waldemar Joniec Energia z hybryd

Energia z hybryd Energia z hybryd

Prognozy specjalistów od ogrzewania są coraz bliższe wizjom futurystów sprzed lat. Do zasilania instalacji ogrzewających budynki wykorzystywane są coraz bardziej złożone układy z wieloma urządzeniami....

Prognozy specjalistów od ogrzewania są coraz bliższe wizjom futurystów sprzed lat. Do zasilania instalacji ogrzewających budynki wykorzystywane są coraz bardziej złożone układy z wieloma urządzeniami. Będą one wykorzystywać różne nośniki energii i w coraz większym stopniu energię odnawialną.

dr inż., arch. Karolina Kurtz-Orecka, Monika Najder Lokalizacja i orientacja budynku niskoenergetycznego a zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i wentylacji

Lokalizacja i orientacja budynku niskoenergetycznego a zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i wentylacji Lokalizacja i orientacja budynku niskoenergetycznego a zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i wentylacji

Wykorzystanie projektów typowych w budownictwie energooszczędnym jest powszechną praktyką, a przyjęte przez projektantów i wykonawców rozwiązania wpływają na wieloletnią jakość obiektu. Powstałe na tym...

Wykorzystanie projektów typowych w budownictwie energooszczędnym jest powszechną praktyką, a przyjęte przez projektantów i wykonawców rozwiązania wpływają na wieloletnią jakość obiektu. Powstałe na tym etapie błędy są trudne lub niemożliwe do usunięcia bądź wiążą się z koniecznością poniesienia znacznych nakładów finansowych.

Rafał Różycki Równoważenie małych instalacji c.o.

Równoważenie małych instalacji c.o. Równoważenie małych instalacji c.o.

W opinii wielu instalatorów w przypadku niedużych instalacji centralnego ogrzewania projekt nie jest potrzebny, a samą instalację można bardzo łatwo wykonać. Jednak w takich nieobliczonych instalacjach...

W opinii wielu instalatorów w przypadku niedużych instalacji centralnego ogrzewania projekt nie jest potrzebny, a samą instalację można bardzo łatwo wykonać. Jednak w takich nieobliczonych instalacjach częstym zjawiskiem jest nierówne grzanie grzejników. Najlepiej przeanalizować je na przykładzie małej instalacji, w której nie stosuje się zaworów podpionowych.

Jerzy Kosieradzki Korozja w instalacji centralnego ogrzewania

Korozja w instalacji centralnego ogrzewania Korozja w instalacji centralnego ogrzewania

O korozji instalacji centralnego ogrzewania krążą najróżniejsze opinie. Które z opowiadań instalatorów są prawdziwe?

O korozji instalacji centralnego ogrzewania krążą najróżniejsze opinie. Które z opowiadań instalatorów są prawdziwe?

dr inż. Bogdan Nowak, dr inż. Grzegorz Bartnicki Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych...

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych wariantów zaopatrzenia w ciepło i ewentualnie podjąć decyzję o korekcie dotychczasowych warunków eksploatacji systemu. Wśród rozważanych przypadków mogą znaleźć się bardzo radykalne takie jak zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło [1], ale również rozwiązania sprowadzające się wyłącznie do wymiany...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą?

Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą? Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą?

Funkcjonowanie sieci ciepłowniczych na terenie zakładów zawsze przysparzało sporo problemów. Wiele sieci od samego początku nie funkcjonuje optymalnie. Nie wynika to jednak tylko z błędów projektantów,...

Funkcjonowanie sieci ciepłowniczych na terenie zakładów zawsze przysparzało sporo problemów. Wiele sieci od samego początku nie funkcjonuje optymalnie. Nie wynika to jednak tylko z błędów projektantów, ale głównie z warunków, w jakich takie sieci są tworzone. Zła praca systemu ciepłowniczego może wynikać ze złego bilansu cieplnego całego układu, z nieprawidłowej regulacji, z wadliwych przepływów (zły rozdział ciśnienia), a do tego najczęściej dochodzi jeszcze nieprawidłowa eksploatacja. Autor omawia...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Artykuł jest kontynuacją publikacji o tej tematyce, ale stanowi odrębną całość. Określono w nim parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach zależące od warunków dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców....

Artykuł jest kontynuacją publikacji o tej tematyce, ale stanowi odrębną całość. Określono w nim parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach zależące od warunków dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców. Należy wziąć pod uwagę rodzaj kotłów (stało- lub zmiennoprzepływowych) oraz wahania przepływu wody sieciowej i powodowane przez to wahania ciśnień piezometrycznych. Skupiono się na ciepłowniach z kotłami wodnorurkowymi, które są najczęściej stosowane w Polsce (typu WR i WLM). Szczegółowo przeanalizowano...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania...

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania pompami. Określono również obniżenie mocy elektrycznej napędu pomp obiegowych uzyskiwane dzięki wprowadzeniu przepompowni w systemach ciepłowniczych. W zależności od konkretnego systemu ciepłowniczego zmniejszenie mocy może wynosić od 10 do 20%.

Jerzy Kosieradzki Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Biomasa jako paliwo (cz. 1) Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych...

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji [1] paliwem jest również biomasa, rozumiana jako produkty składające się w całości lub w części z substancji roślinnych pochodzących z rolnictwa lub leśnictwa używane w celu odzyskania zawartej w nich energii, a zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 9 grudnia 2004...

prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, mgr inż. Weronika Lewandowska-Iwaniak, dr Anna Melcer Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko...

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko poszczególnych pomieszczeń, ale również całych budynków, w których materiały te zostały zastosowane.

dr inż. Grzegorz Bartnicki, dr inż. Bogdan Nowak Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego

Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego

W kolejnych artykułach poruszaliśmy różne zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło. Obecnie omówiony zostanie problem wynikający z niedostosowania średnic przyłączy...

W kolejnych artykułach poruszaliśmy różne zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło. Obecnie omówiony zostanie problem wynikający z niedostosowania średnic przyłączy ciepłowniczych do mocy zamówionej odbiorców końcowych. W efekcie ciągłej poprawy ochrony cieplnej budynków, ich potrzeby maleją – nie zawsze to jednak wpływa na historycznie ukształtowane zasady dotyczące projektowania.

prof. dr hab. inż. Stanisław Nawrat Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla

Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla

Od wielu lat w polskich kopalniach węgla kamiennego następuje stopniowy rozwój odmetanowania podziemnego i gospodarczego wykorzystania ujętego metanu w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych. Wiele samorządów...

Od wielu lat w polskich kopalniach węgla kamiennego następuje stopniowy rozwój odmetanowania podziemnego i gospodarczego wykorzystania ujętego metanu w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych. Wiele samorządów gminnych rozpoczęło prace w celu wykorzystania metanu (po wtłoczeniu do sieci gazowych) w ogrzewaniu kompleksów budynków.

prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie? Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków...

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków kwestionujących sens tej walki [1–3]. Komisja Europejska dąży do podwyższenia przyjętego celu redukcyjnego emisji CO2 z 20 do 30% w 2020 r. i 80% w 2050 r., głównie poprzez intensywny rozwój OZE. Miałyby one zastąpić zwalczane coraz mocniej elektrownie węglowe i jądrowe, których udział w światowej...

prof. dr hab. inż. Janusz Skorek Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy

Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy

W ostatnich dwóch dekadach obserwuje się w Polsce wyraźny przyrost liczby i mocy zainstalowanej układów energetyki gazowej, zwłaszcza kogeneracyjnych. W tej grupie coraz bardziej znaczący staje się udział...

W ostatnich dwóch dekadach obserwuje się w Polsce wyraźny przyrost liczby i mocy zainstalowanej układów energetyki gazowej, zwłaszcza kogeneracyjnych. W tej grupie coraz bardziej znaczący staje się udział układów CHP małej mocy wpisujących się w obszar energetyki rozproszonej.

Adam Pytlik, Jiří Koníček, Radek Dvořák Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji

Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji

W artykule opisano system kogeneracji czeskiej spółki Green Gas DPB wykorzystujący gaz kopalniany z czynnych oraz zamkniętych kopalń węgla kamiennego, funkcjonujący w Ostrawsko-Karwińskim Zagłębiu Węglowym.

W artykule opisano system kogeneracji czeskiej spółki Green Gas DPB wykorzystujący gaz kopalniany z czynnych oraz zamkniętych kopalń węgla kamiennego, funkcjonujący w Ostrawsko-Karwińskim Zagłębiu Węglowym.

dr inż. arch. Marta Skiba Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście?

Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście? Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście?

Jak przeprowadzić audyt energetyczny w mieście i sprawić, aby energia była w nim efektywnie użytkowana?

Jak przeprowadzić audyt energetyczny w mieście i sprawić, aby energia była w nim efektywnie użytkowana?

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.