Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Jak działa węzeł cieplny?

Mieszkaniowe węzły cieplne - sterowanie
Mieszkaniowe węzły cieplne - sterowanie
Fot. pixabay.com

Coraz częściej deweloperzy decydują się na wyposażenie mieszkania w węzeł cieplne. Co to takiego? Węzeł cieplny tworzą urządzenia, które łączą sieć cieplną znajdującą się na zewnątrz budynku z instalacją w jego wnętrzu. Ich zadaniem jest rozdział dostarczonego ciepła poprzez sieć do poszczególnych odbiorców. Jest to rozwiązanie łączące energooszczędność z możliwością indywidualnego sterowania komfortem cieplnym w poszczególnych mieszkaniach.

Jakie węzły cieplne są dostępne na rynku?

Węzły cieplne wykorzystywane w mieszkaniach mogą różnić się nazwą: miniwęzeł, stacje mieszkaniowe czy logotermy. Dzięki węzłom cieplnym mieszkańcy mogą swobodnie kontrolować sposób, w jaki ogrzewają mieszkanie oraz jak przygotowują ciepłą wodę użytkową. Ponadto taka koncepcja pozwala zaoszczędzić energię dla całej wspólnoty budynku.

Pobierz obrazki
Więcej o węzłach cieplnych »

Zastosowanie węzła mieszkaniowego

Węzeł mieszkaniowy to urządzenie ciepłownicze o kompaktowych wymiarach, które może mieć kilka zastosowań. Jeśli chodzi o budownictwo wielorodzinne, to urządzenie obsługuje pojedynczy lokal. Co ważne, zasilany jest wyłącznie nośnikiem ciepła, czyli wodą grzewczą. Poszczególne węzły są przystosowane do konkretnych parametrów wody grzewczej, a ciepła woda może pochodzić z jednofunkcyjnego źródła ciepła np. z lokalnej kotłowni lub z węzła cieplnego zasilanego z ciepłowniczej sieci miejskiej. Dodatkowo węzeł cieplny może być powiązany z instalacjami wykorzystującymi odnawialne źródła energii (OZE) takimi jak kolektor słoneczny. Mieszkaniowe węzły cieplne stosuje się przede wszystkim w nowych budynkach, ale też coraz częściej w modernizowanych.

Węzeł cieplny tworzą trzy przewody

Dostarczona do mieszkania przez węzeł cieplny woda jest wykorzystywana zarówno do ogrzewania lokalu, jak i do miejscowego przygotowania ciepłej wody użytkowej. Co więcej, w instalacji z węzłami mieszkaniowymi nie ma pionów c.o., c.w.u. i cyrkulacyjnego przechodzących przez mieszkania. Są trzy przewody w częściach wspólnych: dwa grzewcze (zasilanie i powrót) i pion wody zimnej. Pozwalają one zmniejszyć ilość przewodów w mieszkaniu oraz zaoszczędzić na kosztach inwestycyjnych, a także eksploatacyjnych.

Z czego składa się węzeł ciepła?

Węzeł mieszkaniowy w wersji podstawowej składa się z sześciu przewodów: dwa przewody zasilania i powrót ze źródła ciepła (np. kotła), dwa przewody zasilania i powrót mieszkaniowej instalacji c.o., jeden przewód doprowadzania zimnej wody i jeden przewód wyjścia c.w.u do mieszkania. Ponadto w skład typowego węzła cieplnego wchodzą m.in.: wymiennik ciepła, hydrauliczny regulator przepływu, zawór strefowy, elementy pomiarowe – wodomierz i ciepłomierz, filtry siatkowe, zawory termostatyczne i mieszacze termostatyczne. Wszystkie elementy węzła są umieszczone w kompaktowej obudowie, którą montuje się szachtach instalacyjnych, wnękach montażowych czy na ścianie. Bardzo ważne jest to, że zamontowane urządzenia są bezobsługowe i ciche. Jednak wymagają regularnych przeglądów konserwacyjnych w celu wydłużenia ich żywotności oraz braku awarii.

Dlaczego warto korzystać z węzłów cieplnych?

Węzły cieplne to duży komfort dla właścicieli mieszkań. Kiedy jedni będą podkręcać temperaturę ogrzewania, drudzy mogą ją swobodnie zmniejszyć. Najczęściej użytkownik może też samodzielnie zaprogramować harmonogram ogrzewania oraz indywidualnie ustawić temperaturę powietrza w pomieszczeniu, temperaturę c.w.u. czy czas pracy pompy cyrkulacyjnej. Co więcej, producenci węzłów cieplnych dbając o użytkowników poprawiają ich parametry, doskonaląc szczegóły konstrukcyjne czy ułatwiając sterownie.

[węzeł cieplny, węzły cieplne, mieszkaniowe stacje wymiennikowe, mieszkaniowe węzły cieplne, ogrzewanie, oszczędzanie energii, zastosowanie węzła cieplnego, woda grzewcza, wodomierz, ciepłomierz]

   24.10.2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl