Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Nasada kominowa - sposób na ciąg wsteczny

Tomasz  Trusewicz    |  1
Nasada kominowa
Nasada kominowa
Darco
Ciąg dalszy artykułu...

Przed podjęciem decyzji o zainstalowaniu nasady kominowej należy sprawdzić, czy: przewód kominowy jest drożny i szczelny, urządzenia grzewcze są sprawne i wyposażone w przerywacz ciągu (urządzenia grzewcze z palnikami atmosferycznymi) oraz szczelne czopuchy (urządzenia pracujące w nadciśnieniu), strumień powietrza wentylacyjnego jest po prawnie zbilansowany – ilość powietrza napływającego do pomieszczeń poprzez nawiewniki i dzięki infi ltracji musi być równa ilości powietrza potrzebnego do prawidłowej wentylacji pomieszczeń oraz właściwego spalania paliwa w urządzeniach grzewczych.

Błędy w doborze

Zastosowanie zbyt małej średnicy dolotowej nasady powoduje tłumienie przepływu powietrza lub spalin (pole przekroju poprzecznego dolotu nasady nie powinno być mniejsze od pola przekroju komina). Bardzo niekorzystna jest również gwałtowna zmiana kształtu przewodu, np. z kwadratowego na okrągły, bez przejścia redukcyjnego (Czytaj więcej na ten temat). Montaż wspólnej nasady nad kominem, w którym od góry znajdują się wyloty przewodów spalinowych, wentylacyjnych, a czasem również dymowych.

 

Prawie na pewno nastąpi cofanie dymu lub spalin przewodem wentylacyjnym do mieszkania. Niewłaściwe dostosowanie rodzaju nasady do funkcji przewodu kominowego, np. stosowanie nasad typu CAGI lub H bądź nasad obrotowych do przewodów dymowych od kominka. Należy zawsze dokładnie przeczytać instrukcję montażu i sposób doboru zalecany przez producenta.

Montaż nasady na niezaizolowanej, długiej rurze (często metalowej), co powoduje wychłodzenie powietrza lub spalin. W takiej sytuacji powstaje korek zimnego gazu blokujący niekiedy całkowicie ciąg kominowy, a zamiast poprawy następuje zdecydowane pogorszenie sytuacji. Wybór niewłaściwej wersji materiałowej nasady, np. zastosowanie nasad wykonanych z aluminium lub blachy ocynkowanej do kominów spalinowych lub dymowych.

Z powodu kwaśnego środowiska panującego w takich kominach nasada z tych materiałów ma niską trwałość, co nie tylko skraca jej żywotność, ale niekiedy stwarza niebezpieczeństwo zablokowania nasady i wzmożone zawiewanie do komina.

Nasady hybrydowe

Najnowszą odmianą nasad kominowych są nasady hybrydowe. Ich budowa jest bardziej skomplikowana, gdyż są wyposażone w silnik elektryczny wspomagający ruch obrotowy nasady. Stosuje się je tylko na zakończeniach kanałów wentylacyjnych. Zasada działania nasad hybrydowych może być odmienna dla różnych producentów.

Łączy je jednak to, że mogą działać naprzemiennie w sposób naturalny (elementy ruchome nasady są wprawiane w ruch przez wiatr lub przez strumień powietrza przepływającego przez kanał) i mechaniczny (silnik elektryczny napędza elementy ruchome nasady). Nasada tego typu może dostosować się do panujących warunków zewnętrznych.

Cechą charakterystyczną jest, że podciśnienie wytwarzane w kanałach wentylacyjnych przez nasady hybrydowe jest zbliżone do naturalnego, wywołanego siłami natury. Na rynku sprzedawane są różne modele nasad hybrydowych. Wśród proponowanych rozwiązań jest urządzenie (nasada VBP), działające mechanicznie w sposób ciągły lub naprzemiennie: w sposób mechaniczny i naturalny; umożliwia także wyłączenie wentylatora nasady, co powoduje pracę tylko w trybie naturalnym.

Inny produkt (Turbowent) zaprojektowano tak, aby silnik elektryczny wspomagał lub osłabiał naturalny ruch obrotowy nasady. Gdy warunki naturalne są sprzyjające, nasada działa bez udziału silnika. Jeśli wiatr napędzający nasadę słabnie, wtedy zaczyna ją wspomagać silnik. Natomiast gdy wiatr jest zbyt silny, co powodowałoby zbyt dużą prędkość obrotową nasady i zwiększone podciśnienie w kanale wentylacyjnym, silnik wyhamowuje nasadę. Wszystkie nasady hybrydowe wymagają podłączenia energii elektrycznej, lecz działają przy niskim napięciu, co jest rozwiązaniem bezpiecznym, a dodatkowo powoduje niewielkie zapotrzebowanie na energię.

Podsumowanie

Nasada pozwala zamienić energię wiatru na podciśnienie w kominie, które wytwarza i stabilizuje ciąg kominowy. Trzeba pamiętać, że żadna z nasad kominowych, nie licząc nasad hybrydowych (z silnikiem elektrycznym), nie wytworzy ciągu kominowego, gdy nie ma wiatru i nigdy nie może zastąpić wentylatorów. Tak więc wszystkie problemy z ciągiem, które występują przy bezwietrznej pogodzie nie mogą być usunięte poprzez montaż nasady.

Należy w takiej sytuacji bardzo szczegółowo przyjrzeć się problemowi. Często przyczyną jest brak nawiewu powietrza do budynku, o czym wielu inwestorów zupełnie nie pamięta. Przed wyborem typu nasady należy zapoznać się nie tylko z jej przeznaczeniem, danymi technicznymi, wydajnością, ale także z zaleceniami producenta, wynikami testów i badań.

Literatura

1. PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania.
2. Materiały firmy Darco.

   20.08.2011

Komentarze

(1)
luk88 | 11.07.2018, 11:49
W mojej miejscowości bardzo często wieje wiatr co utrudnia rozpalenie w piecu co2. Napisałem maila do dudimex i tam mi powiedzieli że potrzebuję nasady kominowej najlepiej typu strażak. Nie czekając kupiłem u nich nasadę kominową która jest świetna nie mam żadnych już problemów.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl