Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wykorzystanie ciepła wody z magistrali wodociągowej jako dolnego źródła ciepła w pompie ciepła

The use of hot water from the main line as the heat source in the heat pump
Pompa ciepła zamontowana obok kotłowni
Pompa ciepła zamontowana obok kotłowni
Fot. archiwum autora (J. Kozicki)

Wymagania środowiskowe i ekonomiczne skłaniają do wykorzystywania różnych dolnych źródeł do zasilania pomp ciepła. Jednym z nich może być ciepło odzyskiwane z uzdatnionej wody transportowanej magistralą wodociągową.

W drugiej dekadzie XXI wieku coraz częściej poszukuje się efektywnych źródeł ciepła służących zabezpieczeniu energetycznemu. Zarówno kwestie ekonomiczne, jak i ochrony środowiska wymuszają na użytkownikach stosowanie innowacyjnych rozwiązań pozyskiwania energii, w tym w układach hybrydowych z zastosowaniem pomp ciepła. Pompa ciepła może być samodzielnym źródłem ciepła, ale, jak wskazuje praktyka, w wielu wypadkach korzystniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie układu biwalentnego [3].

Rodzaje dolnych źródeł ciepła

Do podstawowych dolnych źródeł ciepła dla pomp ciepła należą niskotemperaturowe źródła energii: OZE oraz energia odpadowa. Źródła odnawialne to m.in. grunt – na pewnej głębokości źródło najbardziej stabilne pod względem wahań temperatury. Na głębokości poniżej 10 m temperatura jest w miarę stała i pozyskujemy energię także z wnętrza Ziemi [5]. Do ok. 10 m głębokości temperatura gruntu zależy przede wszystkim od promieniowania słonecznego, czyli pory roku i warunków klimatycznych.

Powietrze atmosferyczne, powszechnie stosowane jako dolne źródło ciepła w pompach ciepła montowanych w budynkach jednorodzinnych na potrzeby instalacji c.o. i c.w.u., jest niestabilne. Także wody powierzchniowe są źródłem niestabilnym ze względu na duże wahania temperatury wody w zależności od pory roku. Bardziej stabilnym źródłem są wody podziemne – najczęściej stosowane w układzie opartym na dwóch studniach, studni czerpalnej i studni chłonnej do gruntu. Stosuje się system z bezpośrednim transportem wody do parownika, a w przypadku wód mocno zmineralizowanych pośrednim poprzez wymiennik ciepła.

Czytaj też: Analiza koncepcyjna rozwiązania systemu ogrzewania w budynku energooszczędnym >>>

Spośród energii odpadowej stanowiącej dolne źródło dla pomp ciepła należy wymienić ścieki, spaliny, powietrze o podwyższonej temperaturze oraz ciepło odpadowe z procesów zachodzących w przemyśle i energetyce. W artykule przedstawiono innowacyjne wykorzystanie ciepła wody z sieci magistralnej wodociągowej jako dolnego źródła ciepła dla pomp ciepła [4].

Istniejąca instalacja i koncepcja modernizacji

Przed modernizacją układ grzewczy instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej na Wydziale Produkcji Wody „Jurowce” wyposażony był w kotłownię olejową składającą się z dwóch kotłów Paromat Triplex o mocy 130 kW każdy oraz podgrzewacza pojemnościowego c.w.u. o pojemności 300 l. Układ c.o. miał dwa niezależne obiegi grzewcze z zaworami mieszającymi czterodrogowymi oraz pompami obiegowymi (rys. 1).

Rys. 1. Schemat ideowy instalacji; rys. archiwum autora (J. Kozicki)
Rys. 1. Schemat ideowy instalacji; rys. archiwum autora (J. Kozicki)

Koncepcja zmodernizowania istniejącego układu i wyposażenia go w pompy ciepła wynikła z potrzeby zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych. Ponadto zdecydowano o wykorzystaniu ciepła wody z magistrali wodociągowej o ciśnieniu 2,4 bary i temperaturze ok. 9,5°C jako dolnego źródła ciepła. Po przeanalizowaniu różnych wariantów podjęto decyzję o pozostawieniu istniejącej kotłowni olejowej w obecnym kształcie jako kotłowni szczytowo-rezerwowej.

Literatura

  1. Dokumentacja powykonawcza Rozbudowa kotłowni WPW „Jurowce” o pompę ciepła, Białystok 2015.
  2. Kociszewski A., System Zero – rewolucja w pompach ciepła do zastosowań komercyjnych, „Rynek Instalacyjny” nr 4/2018, s. 50–51.
  3. Kusto Z., Współpraca pomp ciepła ze źródłem konwencjonalnym – algorytm obliczania bilansu energetycznego i efektywności ekonomicznej, Wydawnictwo Gdańskiej Wyższej Szkoły Administracji, Gdańsk 2009.
  4. Stec A., Słyś D., Instalacje ekologiczne w budownictwie mieszkaniowym, Wyd. KABE, Krosno 2016, s. 113–130.
  5. Strzyżewski J., Pompy ciepła – zasady działania i wybór rozwiązań, Wydawnictwo Wiedza i Praktyka Sp. z o.o., Warszawa 2017, s. 13–20.

W artykule:

• Rodzaje dolnych źródeł ciepła
• Istniejąca instalacja i koncepcja modernizacji
• Układ grzewczy z pompą ciepła po modernizacji kotłowni

streszczenie

W artykule opisano klasyfikację dolnych źródeł ciepła w układach zasilanych pompami ciepła. Na podstawie instalacji wykonanej w układzie biwalentnym na Wydziale Produkcji Wody „Jurowce” w Białymstoku scharakteryzowano etapy modernizacji istniejącej kotłowni. We wnioskach przedstawiono korzyści związane z przeprowadzeniem tych robót.abstract

The article describes the classification of lower heat sources in systems powered by heat pumps. On the basis of the installation made at WPW Jurowce in Białystok, the bivalent system characterized the stages of modernization of the existing boiler house. The applications present the benefits related to the modernization of the existing boiler house at WPW Jurowce in Białystok.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[energia,pompy ciepła,ciepło odpadowe,dolne źródła pomp ciepła]

   05.11.2018
Dostęp do pełnej treści tego artykułu jest BEZPŁATNY, wymaga jednak zalogowania.
Logowanie
zapomniałem hasła
Załóż konto
Jeśli nie masz jeszcze Konta Użytkownika - prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Czas potrzebny na założenie Konta Użytkownika to max. 1 minuta.
Chcę założyć konto użytkownika
Dlaczego warto założyć konto użytkownika?
otrzymujesz bezpłatny dostęp do wielu przydatnych informacji: artykułów znanych ekspertów, przeglądów produktów, porad i raportów
co tydzień otrzymasz bezpłatny Newsletter informujący o nowych artykułach, produktach i wydarzeniach związanych z izolacjami i rynkiem budowlanym
będziesz miał możliość brania udziału w konkursach z cennymi nagrodami
utworzysz swój Profil, dzięki któremu będziesz mógł brać udział w dyskusjach na Forum, wymieniać się poglądami z innymi użytkownikami oraz pisać opinie i komentarze
będziesz otrzymywać powiadomienia o promocjach i rabatach w naszej Księgarni Technicznej oraz zniżkach w sklepach naszych partnerów biznesowych.
Jednocześnie zapewniamy Cię, iż podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możesz zmienić swoje dane lub zażądać usunięcia konta.
Przed założeniem Konta sugerujemy zapoznać się z regulaminem.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl