Artykuł sponsorowany

Sufit podwieszany - co musisz o nim wiedzieć?

Odpowiednia aranżacja sufitu wpływa bezpośrednio na klimat wnętrza. Istnieje wiele możliwości wykończenia sufitu w domu mieszkalnym, w mieszkaniu znajdującym się w bloku, czy też w przestrzeni biurowej. Jedną z opcji jest sufit podwieszany. Czy warto mieć sufit tego typu w domu? Jakie ma on zalety? Czy taka aranżacja związana jest z jakimiś wadami? Ile kosztuje sufit podwieszany? Sprawdź najważniejsze informacje na temat takiego sposobu na wykończenie sufitu.

Rodzaje sufitów podwieszanych

Sufit podwieszany powstaje z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych różnego typu. Zawsze płyty te powinieneś dobierać do warunków wilgotnościowych, jakie panują w twoim wnętrzu. Inne płyty zastosujesz do kuchni czy łazienki, a inne w salonie lub w sypialni.

W przypadku pomieszczeń o podwyższonej wilgotności powinieneś użyć płyt gips-karton odpornych na działanie wilgoci, czyli zielonych płyt. Sufity podwieszane z płyt gipsowo-kartonowych zielonych będą się świetnie sprawdzać w warunkach podwyższonej wilgotności powietrza i ustrzegą cię przed rozwojem pleśni na suficie.

Wśród różnych rodzajów sufitów podwieszanych musisz poznać kilka najpopularniejszych z nich:

  • Sufity mineralne - wykonane ze sprasowanej wełny mineralnej: szklanej lub skalnej, o dobrych właściwościach fizycznych. Chronią one przed wilgocią i hałasem.
  • Sufity mineralne w technologii mokrej - to sufity z domieszką włókien mineralnych, wykonywane w technologii tzw. wet-felt. W ich skład wchodzą zarówno składniki organiczne, np. kreda lub papier oraz włókna mineralne, wylewane razem do form i suszone. Płyty nasącza się preparatami bakteriobójczymi, dla ochrony przed grzybem i pleśnią. Sufity te mają i tak niższą odporność na wilgoć niż sufity zrobione z wełny mineralnej bez dodatku organicznego. Najczęściej stosuje się je w budynkach użyteczności publicznej.
  • Sufity podwieszane wykonane z paneli drewnianych - estetyczny rodzaj sufitów podwieszanych, wykonanych z naturalnego surowca. Wprowadzają one do wnętrz ciepło i piękno. Stosowane są najczęściej w salach konferencyjnych, w biurach, teatrach, jak i w domowych salonach. Sufit podwieszany z paneli drewnianych może być zrobiony z paneli drewnianych, z drewna naturalnego lub fornirowanych.
  • Sufity metalowe - znakomite do obiektów komercyjnych, wykonane z paneli z blachy stalowej ocynkowanej. Dostępne są również malowane proszkowo lub z blachy aluminiowej. Są niepalne, odporne na uszkodzenia mechaniczne.
  • Sufity napinane - odmiana sufitów podwieszanych, dająca szerokie możliwości aranżacyjne. Takie sufity stosuje się w domach mieszkalnych, czy w obiektach użyteczność publicznej. Dają wrażenie m.in.  wiszącej nad głowami tafli, ale też mogą przybrać niepowtarzalne, nieregularne kształty. Powłoka sufitu jest dosłownie napinana od ściany do ściany, na przygotowanej konstrukcji z profili plastikowych lub aluminiowych. Sufity napinane są odporne na parę wodną, zabezpieczają konstrukcję stropu przed gromadzeniem się wilgoci.

Zalety sufitu podwieszanego

Wysoka estetyka, szerokie możliwości aranżacyjne i użyteczność to cechy, które decydują o atutach sufitów podwieszanych. Są one w pełni bezpieczne w użytkowaniu i dzięki nim możesz szybko oraz skutecznie całkowicie zmienić optycznie wygląd pomieszczenia. Tego typu rozwiązania pozwalają uzyskać rewelacyjne efekty wizualne, a wnętrze może wyglądać na bardziej przestronne niż do tej pory.

Przy dużych defektach na suficie - pęknięciach, uszczerbkach i dziurach - najłatwiej zamaskować je sufitem podwieszanym. Pozwoli on obniżyć zbyt wysokie pomieszczenie. Dlatego też sufity podwieszane doskonale sprawdzają się w mieszkaniach znajdujących się w starych kamienicach, gdzie wysokość przekracza 3 m.

W przypadku sufitów podwieszanych z wełną mineralną możesz wyciszyć pomieszczenie i ograniczyć straty ciepła, co skutkuje oszczędnościami na ogrzewaniu. W pomieszczeniach wysokich po zamontowaniu sufitu podwieszanego zmniejsza się kubatura, co również korzystnie wpłynie na twoje wydatki związane z ogrzewaniem.

Wady sufitu podwieszanego

Wadą sufitu podwieszanego jest jego montaż. Choć sam w sobie nie jest skomplikowany, to jednak wymaga co najmniej czterech rąk do pracy. Wniesienie płyt gipsowo-kartonowych na czwarte piętro budynków bez windy jest co najmniej kłopotliwe. Wszystko to wymaga zaangażowania do pracy ekipy remontowej lub poświęcenia czasu na wykonanie sufitu. Poza tym, w przypadku, gdyby doszło do awarii urządzeń lub przewodów instalacyjnych, które ukryłeś pod sufitem podwieszanym, będziesz niestety zmuszony zdemontować płyty, co samo w sobie jest dużym kłopotem.

Ile kosztuje sufit podwieszany?

Koszty sufitów podwieszanych zależą od tego, jaki typ sufitu zechcesz zastosować w swoich wnętrzach, jaką powierzchnię ma sufit i czy będziesz go robił samodzielnie, czy zlecisz wykonanie fachowcom. Musisz podsumować wszystkie koszty związane z kupieniem nie tylko samych płyt gipsowo-kartonowych, ale i profili niezbędnych do uzyskania pożądanej konstrukcji. Sprawdź katalog produktów do montażu sufitu podwieszanego w sklepie Castorama, a na tej podstawie obliczysz, jakie koszty związane są z wykonaniem sufitu podwieszonego w twoim domu.

   23.11.2018

Komentarze

(0)
Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Mikrokogeneracja w budownictwie mieszkaniowym
  • - Modernizacja budynków wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl