Dlaczego warto zainwestować w pompy ciepła?
Pompa ciepła stosowana jest do ogrzewania domu. Jest bezobsługowa, dość tania w eksploatacji i co najważniejsze ekologiczna. Pompa ciepła wykorzystuje energię pochodzącą z powietrza, wody lub gruntu i za pomocą dolnego źródła transportuje ją do odbiornika, którym jest instalacja centralnego ogrzewania lub system przygotowujący ciepłą wodę użytkową. Działanie pompy ciepła polega na wytworzeniu ciepłego powietrza z zimnego, aby następnie ten proces odwrócić. W przypadku pompy ciepła elektrycznej proces ogrzania powstaje za pomocą sprężarki, która zasilana jest silnikiem elektrycznym. Natomiast jest też drugie rozwiązanie, czyli wykorzystanie sprężarki spalinowej zasilanej gazem, które są dostępne w pompach ciepła zasilanych tylko gazem.
![]() |
Więcej o pompach ciepła » |
Elektryczna pompa ciepła
Dla domów jednorodzinnych zaleca się pompę ciepła zasilaną sprężarką na energię elektryczną. Jest tańsza w eksploatacji oraz nie generuje skutków ubocznych w procesie spalania. Jedyne, o czym trzeba pamiętać to o regularnym płaceniu rachunków za prąd. Oczywiście wyprodukowanie energii elektrycznej zużywanej przez pompę nie odbywa się bez kosztów dla środowiska, ale emisje spalin z elektrowni są mniej uciążliwe, niż emisje z niskich kominów. W przypadku pomp zasilanych energią elektryczną dostępne są trzy rodzaje: grunt, powietrze, woda. Najczęściej stosowane są pompy ciepła grunt/woda i woda/woda, które mogą być jedynym źródłem ciepła do ogrzewania budynku nawet w zimie przy maksymalnie niskich temperaturach zewnętrznych.
Gazowa pompa ciepła
W pompach ciepła do przenoszenia energii wykorzystywana jest też sprężarka napędzana nie silnikiem elektrycznym, ale spalinowym, zasilanym gazem. Gaz jest tanim i łatwo dostępnym paliwem silnikowym, a podczas jego spalania powstaje mała ilość szkodliwych substancji. Ponadto silniki gazowe produkowane specjalnie do pomp ciepła osiągają długie okresy pomiędzy przeglądami, ponieważ pracują stabilnie, charakteryzują się skróconym suwem oraz niższym ciśnieniem sprężania i w związku z tym niższymi temperaturami spalania. Minusem jednak tego typu rozwiązania jest wymóg posiadania dobrego źródła gazu, co może sprawić problemy i zwiększyć koszty inwestycji.
Elektryczne czy gazowe pompy ciepła?
Oba rozwiązania mają dużo zalet. Ogrzewanie pompą ciepła jest ekologiczne, wydajne i tańsze od tradycyjnego systemu ogrzewania. Pompa ciepła zasilana energią elektryczną jest równie wydajna, jak gazowa, jednak w ostatnim czasie możemy odczuć niedobór energii elektrycznej. Nadal nie jest na tyle rozwinięta jej produkcja (ograniczenie węgla i wprowadzenie odnawialnych źródeł energii), aby uznać, że jest to w 100 proc. ekologiczna metoda ogrzewania domu. Pod względem wykorzystania energii pierwotnej i emisji spalin w całym jej procesie korzystniej wypadają gazowe pompy ciepła, które są równie wydajne i cenowo wypadają podobnie.
[pompa ciepła, pompy ciepła, gazowa pompa ciepła, elektryczna pompa ciepła, ogrzewanie, energia, energooszczędne ogrzewanie domu, pompy ciepła, studnia, woda, powietrze, rodzaje pomp ciepła, ciepło]