Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Kocioł gazowy czy elektryczny - który wybrać?

Kocioł EKCO.LN2
Kocioł EKCO.LN2
Fot. archiwum RI

Budując dom bardzo często zastanawiamy się, jaki system ogrzewania wybrać. Jest to istotny temat, ponieważ ważny jest nie tylko koszt zakupu systemu, ale również późniejsze opłaty za ogrzewanie oraz jego eksploatacja. Najczęściej do ogrzewania domu wykorzystujemy kotły — gazowe lub elektryczne. Czym się różnią i jakie spełniają funkcje?

Obserwując sytuację z naszym powietrzem i jego bardzo złą jakością, coraz częściej szukamy takiego systemu ogrzewania, który będzie nie tylko ekonomiczny, ale przede wszystkim ekologiczny. Jednak w naszym kraju zimy są nadal mroźne i ogrzewanie tylko dzięki odnawialnym źródłom energii mogą być niewystarczające, dlatego warto zainwestować w dobry kocioł grzewczy.

Kocioł gazowy kondensacyjny

Dużą popularnością cieszą się kotły gazowe kondensacyjne. Dlaczego? Ponieważ taki kocioł gazowy jest w stanie ogrzać dom i zapewnić ciepłą wodę użytkową. Kotły gazowe wykorzystują kondensację pary wodnej, dzięki temu osiągają wysoką sprawność, używając gaz ziemny, który jest przyjazny dla środowiska. Jednak kupując go, warto zwrócić uwagę na moc. Im wyższa moc, tym większe zużycie gazu, co może spowodować wzrost rachunków.

Dobry kocioł kondensacyjny to...

Kocioł gazowy powinien dostarczać tyle ciepła, ile potrzebuje dom do jego ogrzania. Dobry kocioł powinien mieć możliwość płynnej regulacji mocy, dzięki temu w przypadku ostrej lub łagodnej zimy będziemy mogli zaoszczędzić trochę gazu. Kotły kondensacyjne mogą współpracować z każdym rodzajem instalacji ogrzewania domu. Jednak najlepiej urządzenie będzie pracować z ogrzewaniem podłogowym i ściennym, ponieważ jest to ogrzewanie niskotemperaturowe. Kotły kondensacyjne najwyższą sprawność osiągają wtedy, kiedy pracują na potrzeby instalacji niskotemperaturowej. Wynika to z tego, że im więcej pary zawartej w spalinach skondensuje, tym kocioł będzie pracował efektywniej.

Pobierz obrazki
Więcej o kotłach grzewczych »

Kocioł gazowy a odnawialne źródła energii

Decydując się na kocioł gazowy, warto pomyśleć, czy taki sposób ogrzewania niską temperaturą nam odpowiada. Im niższą temperaturę wody będziemy potrzebować do ogrzewania domu, tym będą większe możliwości optymalnej modernizacji lub rozbudowy instalacji w przyszłości o odnawialne źródła energii np. do kotła gazowego, będziemy mogli dołożyć pompę ciepła, lub zastąpić kocioł pompą ciepła.
Na rynku można znaleźć bardzo różne kotły kondensacyjne. Stojące lub wiszące, z zasobnikiem c.w.u lub nie. Wybierając urządzenie, warto sprawdzić, z jakich materiałów zostało wykonane, czy jest solidnie wykończone, jak łatwo można nim sterować i czy jest zapewniony odpowiedni serwis. 

Kocioł elektryczny

Ogrzewanie prądem? Tak to możliwe. Jednak, aby było ono opłacalne i nie bardzo kosztowne trzeba włożyć trochę wysiłku. Jeśli chcemy ogrzewać dom prądem, warto przejść z najprostszej taryfy G11 na taryfę G12 lub G12w, które oferują tańszy prąd w nocy (taryfa G12w w nocy i weekendy). Jednak co zrobić z resztą dnia, kiedy będziemy korzystać z kotła, a taryfa będzie droższa? Wystarczy zainstalować zbiornik buforowy, który będzie gromadzić ciepło produkowane nocą i oddawał je w ciągu dnia. Na kocioł elektryczny warto się też zdecydować, kiedy w domu będzie zainstalowany kominek. Dlaczego? Ponieważ kominek wspomagany przez kocioł elektryczny stworzy wydajny i tani sposób na pozyskiwanie ciepła, który następnie ogrzeje nam dom i wodę. Polega to na tym, że w momencie wygaśnięcia paliwa w kominku (drewna, węgla itd.) kocioł elektryczny przejmie od niego rolę i zacznie samodzielnie ogrzewać dom.

Kocioł elektryczny lekiem na brak gazu

Kocioł elektryczny to również dobre urządzenie, kiedy nie mamy dostępu do sieci gazowej. Instalacja elektryczna jest dostępna w każdym domu, a koszty instalacji kotła elektrycznego są stosunkowo niewielkie. Przy dobrze ocieplonym budynku i wspomnianym wcześniej przejściu na tańszą taryfę, koszt ogrzewania kotłem elektrycznym jest naprawdę nieduży. Co więcej, instalacja kotła elektrycznego jest tańsza niż kotłowni gazowej. Cena samego urządzenia jest atrakcyjna, odpadają też koszty przyłącza gazowego i budowy komina. Instalacja kotła też jest prosta i co ważne nie wymaga specjalnego pomieszczenia.

Ogrzewanie zarówno elektryczne, jak i gazowe nie powoduje tzw. niskiej emisji pyłów oraz szkodliwych dla zdrowia i życia ludzkiego gazów pochodzących z domowych kotłów węglowych. Przy obecnie złym stanie naszego powietrza, wybór kotła gazowego czy elektrycznego wpływa pozytywnie na środowisko, co jest ważnym argumentem przy projektowaniu systemu ogrzewania domu.

[kocioł elektryczny, kotły gazowe, kotły elektryczne, kocioł gazowy, ogrzewanie, instalacja kotła gazowego, instalacja kotła elektrycznego, system ogrzewania budynku, odnawialne źródła energii, OZE, system ogrzewania domu]

   28.11.2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Konkurs dla małych projektantów! Spraw prezent swojemu dziecku »

wentylacja

 Obejrzyj film o bezinwazyjnej renowacji rur » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jakie są korzyści z montażu stropów z rekuperacją w salach operacyjnych »

rekuperacja w salioperacyjnej

 10 pytań o sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym » Oszczędzaj nawet do 63% na zużyciu wody »
sterownik do pompy wodnej
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy automatyzacja klimatyzacji musi być droga »

automatyzacja klimatyzacji

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Jak działa technologia klimatyzacji bez przeciągów »

wentylacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w zakładach WOD-KAN
  • - Filtry antysmogowe do central
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl