W artykule:• Zalety stosowania podłogowych grzejników kanałowych
|
Podłogowe grzejniki kanałowe składają się z wymienników ciepła umieszczonych w specjalnych obudowach, zwanych też wannami lub korytkami, a prowadzonych w kanałach podpodłogowych. Kanały są standardowo zagłębione na co najmniej 90 mm, nie licząc warstwy izolacyjnej. Na poziomie podłogi widoczne są kratki (ruszty) osłaniające wymiennik. Przekazywanie ciepła do pomieszczenia odbywa się na drodze konwekcji naturalnej lub wspomaganej pracą wentylatora. Grzejniki takie stosowane są jako:
- alternatywa dla grzejników ściennych w pomieszczeniach, w których ich stosowanie jest ograniczone lub wykluczone przez konstrukcję albo aranżację wnętrz (np. rozległe przeszklenia);
- alternatywa lub (coraz częściej) rozwiązanie wspomagające dla płaszczyznowego ogrzewania podłogowego.
Znajdują zastosowanie szczególnie w pomieszczeniach o dużym udziale ścian przeszklonych – w obiektach użyteczności publicznej, prywatnych domach jedno- i wielorodzinnych, halach produkcyjnych, obiektach sportowych, budowlach sakralnych, lokalach usługowych czy salonach wystawienniczych. Przykładami typowych zastosowań są:
- pomieszczenia z przegrodami przeszklonymi i powierzchniami okiennymi sięgającymi do podłogi, np. witryny wystawowe wymagające stałej dobrej widoczności;
- pomieszczenia mieszkalne graniczące z elementami zabudowy, z których może napływać zimne powietrze, np. tarasami, balkonami, ogrodami zimowymi, wiatrołapami, przewiązkami itp.;
- pomieszczenia, w których duże powierzchnie zajmują panele podłogowe.
Zalety stosowania podłogowych grzejników kanałowych
Ważnym aspektem stosowania grzejników kanałowych są względy estetyczne i swoboda w aranżacji pomieszczeń związane z wyeliminowaniem grzejników ściennych. Elementem grzejnika kanałowego widocznym w pomieszczeniu jest kratka zabezpieczająca – odpowiednio dobrana może stanowić dodatkowy element dekoracyjny.Zwolennicy podłogowego ogrzewania kanałowego podkreślają też jego zdolność do tworzenia bariery przed napływem strumienia zimnego powietrza do wnętrza pomieszczenia od strony przeszklonych przegród zewnętrznych. Poprawia to cyrkulację ciepłego powietrza i przyczynia się do równomiernego rozkładu temperatury w pomieszczeniu. Umożliwia też zabezpieczenie powierzchni przeszklonych przed parowaniem. Grzejniki kanałowe szybko reagują na zmienne zapotrzebowanie na ciepło i są podatne na regulację i sterowanie. Mogą stanowić tylko część systemu grzewczego przeznaczoną do ogrzewania wybranych części obiektu lub oddzielania jego fragmentów „kurtyną” powietrzną.
Czytaj też: Co lepsze: ogrzewanie podłogowe, czy grzejniki kanałowe? >>
Grzejniki kanałowe – dostępne rozwiązania konstrukcyjne
Wanna grzejnika kanałowego wykonana jest z blachy ocynkowanej malowanej proszkowo lakierem epoksydowym. Grzejniki są najczęściej oferowane w następujących wymiarach:
- długość: od 1000 do 3500 mm,
- wysokość: 90, 110 i 140 mm,
- szerokość: od 180 do 420 mm.
Większość producentów oferuje także możliwość wykonania na zamówienie nietypowych wymiarów (inna długość i szerokość) i niestandardowych kształtów grzejnika. Elementem grzejnym jest wymiennik ciepła. Może być zasilany z instalacji wysokotemperaturowej (nawet o maks. temperaturze 110°C), jak i pracować w instalacji niskotemperaturowej (40–50°C), np. zasilanej wodą przygotowaną przez pompy ciepła. Wymienniki wykonane są z miedzi i aluminium – mają np. formę wymiennika płytowego, który składa się z rurek miedzianych i lameli aluminiowych.
Z punktu widzenia estetyki pomieszczenia znaczenie ma także wykonanie kratki (rusztu, podestu), dostępnej w układzie poprzecznym lub podłużnym. Kratki, zależnie od materiału i układu, mogą być wykonane w wersji sztywnej (fix) lub zwijanej (roll) – ta ostatnia dobrze sprawdza się podczas konserwacji kanału. Kratki dostępne są w wykonaniu ze stali nierdzewnej, duraluminium w kilku kolorach i drewna impregnowanego (dąb, buk, jesion – wyłącznie w wersji roll). Kratkę zwykle dobiera się odrębnie, należy zatem zwrócić uwagę, czy nadaje się ona do danego rodzaju grzejnika. Istotna jest też wartość wolnego przepływu. Jest ona wyrażana w % i powinna być możliwie wysoka (przykładowe wartości, zależnie od konfiguracji kratki, to 58 i 71%).
Grzejniki kanałowe występują jako wykorzystujące konwekcję naturalną (bez wentylatora) lub z wentylatorem, także wzmocnionym. To drugie rozwiązanie jest bardziej rozpowszechnione w przypadku grzejników niskotemperaturowych. Zastosowanie wentylatorów pozwala ograniczyć jedną z najsłabszych cech tych grzejników, tj. stosunkowo niską wydajność cieplną (niewielkie rozmiary grzejnika). Praca wentylatora zapewnia szybsze dostarczenie ciepła do ogrzewanego wnętrza, a także daje możliwość bardziej efektywnego sterowania ogrzewaniem (np. dzięki trzem biegom wentylatora). Stosowanie wentylatora wiąże się jednak ze zużyciem prądu i pogorszeniem warunków akustycznych – dlatego konwektory podpodłogowe z wentylatorem należy dobierać według żądanego poziomu mocy akustycznej.
Producenci poszukują rozwiązań z jednej strony energooszczędnych i cichych, a z drugiej poprawiających wydajność (dzięki czemu wymiary kanałów i wymienników mogą być mniejsze). Dlatego wyposażają urządzenia np. w ciche i wydajne wentylatory poprzeczne z silnikami elektronicznie komutowanymi (EC). Wydajność takich urządzeń jest na tyle duża, że głębokość kanału może zostać zmniejszona do 70 mm.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |
[grzejniki, grzejniki kanałowe, ogrzewanie, wymiennik ciepła, grzejniki niskotemperaturowe, podłogowe grzejniki kanałowe, eksploatacja grzejników kanałowych, instalacja grzejników, energia]