Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Obowiązki użytkowników i instalatorów pomp ciepła

Aktualne przepisy F-gazowe
Obowiązki użytkowników i instalatorów pomp ciepła
Obowiązki użytkowników i instalatorów pomp ciepła
Fot. pixabay.com
Ciąg dalszy artykułu...

Obowiązki instalatorów i serwisantów

Podstawowy nakaz nałożony na instalatorów i serwisantów to uzyskanie i utrzymanie ważnych certyfikatów F-gazowych. Oba typy dokumentów wydaje tzw. jednostka certyfikująca, którą jest w Polsce Urząd Dozoru Technicznego (UDT). Aby uzyskać certyfikat firmowy, przedsiębiorca musi posiadać wyposażenie techniczne określone przez Ministra Rozwoju i Inwestycji, opracować i wdrożyć procedury oraz system dokumentowania czynności zgodnie ze stosownym rozporządzeniem z grudnia 2017 r., a także zatrudniać odpowiednią do skali działania liczbę certyfikowanych techników. UDT może zawiesić lub cofnąć certyfikat firmowy, jeśli podczas audytu okaże się, żektóreś z ww. wymagań nie zostało spełnione. Certyfikat zawieszony lub cofnięty oznacza de facto brak certyfikatu – a wykonywanie przez taką firmę czynności wymagających posiadania F-gazowego certyfikatu dla przedsiębiorcy będzie skutkować karą zarówno dla firmy serwisowej, jak i operatora zlecającego tę pracę.

Po nowelizacji polskiej ustawy o fluorowanych gazach cieplarnianych w 2017 roku sprzedawcy niehermetycznie zamkniętych urządzeń zawierających F-gazy są zobowiązani prowadzić określone w przepisach rejestry sprzedanych urządzeń oraz gromadzić dowody (stosowne umowy) poświadczające, że sprzedali te urządzenia na zasadach określonych w przepisach. Ideą tych zapisów jest zapewnienie, aby montaż sprzętu zawierającego F-gazy realizowany był wyłącznie przez certyfikowane podmioty. Nieprowadzenie wymaganych rejestrów lub niegromadzenie wspomnianej dokumentacji może skutkować karą administracyjną wynoszącą aż 30 tys. zł (a od stycznia 2019 r. – aż 45 tys. zł).

Czytaj też: Wykorzystanie ciepła wody z magistrali wodociągowej jako dolnego źródła ciepła w pompie ciepła >>

Sankcje i obowiązki WIOŚ

Główne obowiązki wynikające z legislacji F-gazowej powinny być znane i przestrzegane od kilku lat, gdyż kary za ich lekceważenie nakładane na przedsiębiorców i techników mogą być bardzo dotkliwe. Na Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska również nałożono ustawowy obowiązek – gdy stwierdzą jakąkolwiek nieprawidłowość, muszą nałożyć karę, nie mogą się ograniczyć do udzielenia pouczenia.

Przykładowo do końca 2018 roku za niezapewnienie wykonania kontroli szczelności w ustawowym terminie operatorowi grozi kara od 4 tys. do 10 tys. zł – za każde urządzenie. Jeśli mamy 10 urządzeń klimatyzacyjnych albo 10 pomp ciepła i spóźnimy się z przeglądem szczelności choć o 1 dzień, inspektor WIOŚ ma obowiązek nałożyć na nas łączną karę w wysokości minimum 40 tys. zł (tj. 4 tys. zł × 10 urządzeń). Analogiczna kara grozi zlecającemu pracę, który nie zapewni, że firma lub osoba mająca wykonać zadanie posiadają wymagany certyfikat. Sankcja ta może dotyczyć zarówno operatora powierzającego prace firmie bez ważnego certyfikatu dla przedsiębiorstw, jak i firmy instalacyjno-serwisowej, która zleci prace technikowi nieposiadającemu certyfikatu personalnego.

Kara w wysokości od 600 do 3 tys. zł przewidziana jest dla operatora m.in. za niesporządzenie karty urządzenia w wymaganym w ustawie terminie (za każde urządzenie lub spóźniony wpis do karty, a dla firmy serwisowej za nieprzekazanie w ustawowym terminie rocznego sprawozdania ze stosowania F-gazów. Ustawodawca przewidział prawie 70 przypadków naruszenia unijnej i polskiej legislacji F-gazowej. Od stycznia 2019 r. górne granice tych kar zostały podwyższone, odpowiednio z 3 tys. do 4,5 tys. zł, z 10 tys. do 15 tys. zł i z 30 tys. do 45 tys. zł. Widać więc, że sankcje za nieprzestrzeganie regulacji związanych ze sprzedażą, instalacją, serwisem i eksploatacją pomp ciepła zawierających fluorowane gazy cieplarniane mogą być dotkliwe nawet dla dużych firm, a także dla prywatnych inwestorów – osób fizycznych. Niewiedza lub zaniedbanie może bardzo drogo kosztować.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[pompa ciepła, przepisy f-gazowe, powietrze, eksploatacja pomp ciepła, kotły grzewcze, klimatyzatory ogrzewanie, chłodzenie]

   28.11.2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Obejrzyj film o bezinwazyjnej renowacji rur » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Mamy dla Ciebie nową ofertę urządzeń klimatyzacyjnych »

wentylacja

 10 pytań o sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym » Oszczędzaj nawet do 63% na zużyciu wody »
sterownik do pompy wodnej
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy czyszczenie klimatyzacji musi być drogie »

czyszczenie klimatyzacji

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Jak działa technologia klimatyzacji bez przeciągów »

wentylacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Mikrokogeneracja w budownictwie mieszkaniowym
  • - Modernizacja budynków wielorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl