Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Obowiązki użytkowników i instalatorów pomp ciepła

Aktualne przepisy F-gazowe
Obowiązki użytkowników i instalatorów pomp ciepła
Obowiązki użytkowników i instalatorów pomp ciepła
Fot. pixabay.com
Ciąg dalszy artykułu...

Obowiązki instalatorów i serwisantów

Podstawowy nakaz nałożony na instalatorów i serwisantów to uzyskanie i utrzymanie ważnych certyfikatów F-gazowych. Oba typy dokumentów wydaje tzw. jednostka certyfikująca, którą jest w Polsce Urząd Dozoru Technicznego (UDT). Aby uzyskać certyfikat firmowy, przedsiębiorca musi posiadać wyposażenie techniczne określone przez Ministra Rozwoju i Inwestycji, opracować i wdrożyć procedury oraz system dokumentowania czynności zgodnie ze stosownym rozporządzeniem z grudnia 2017 r., a także zatrudniać odpowiednią do skali działania liczbę certyfikowanych techników. UDT może zawiesić lub cofnąć certyfikat firmowy, jeśli podczas audytu okaże się, żektóreś z ww. wymagań nie zostało spełnione. Certyfikat zawieszony lub cofnięty oznacza de facto brak certyfikatu – a wykonywanie przez taką firmę czynności wymagających posiadania F-gazowego certyfikatu dla przedsiębiorcy będzie skutkować karą zarówno dla firmy serwisowej, jak i operatora zlecającego tę pracę.

Po nowelizacji polskiej ustawy o fluorowanych gazach cieplarnianych w 2017 roku sprzedawcy niehermetycznie zamkniętych urządzeń zawierających F-gazy są zobowiązani prowadzić określone w przepisach rejestry sprzedanych urządzeń oraz gromadzić dowody (stosowne umowy) poświadczające, że sprzedali te urządzenia na zasadach określonych w przepisach. Ideą tych zapisów jest zapewnienie, aby montaż sprzętu zawierającego F-gazy realizowany był wyłącznie przez certyfikowane podmioty. Nieprowadzenie wymaganych rejestrów lub niegromadzenie wspomnianej dokumentacji może skutkować karą administracyjną wynoszącą aż 30 tys. zł (a od stycznia 2019 r. – aż 45 tys. zł).

Czytaj też: Wykorzystanie ciepła wody z magistrali wodociągowej jako dolnego źródła ciepła w pompie ciepła >>

Sankcje i obowiązki WIOŚ

Główne obowiązki wynikające z legislacji F-gazowej powinny być znane i przestrzegane od kilku lat, gdyż kary za ich lekceważenie nakładane na przedsiębiorców i techników mogą być bardzo dotkliwe. Na Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska również nałożono ustawowy obowiązek – gdy stwierdzą jakąkolwiek nieprawidłowość, muszą nałożyć karę, nie mogą się ograniczyć do udzielenia pouczenia.

Przykładowo do końca 2018 roku za niezapewnienie wykonania kontroli szczelności w ustawowym terminie operatorowi grozi kara od 4 tys. do 10 tys. zł – za każde urządzenie. Jeśli mamy 10 urządzeń klimatyzacyjnych albo 10 pomp ciepła i spóźnimy się z przeglądem szczelności choć o 1 dzień, inspektor WIOŚ ma obowiązek nałożyć na nas łączną karę w wysokości minimum 40 tys. zł (tj. 4 tys. zł × 10 urządzeń). Analogiczna kara grozi zlecającemu pracę, który nie zapewni, że firma lub osoba mająca wykonać zadanie posiadają wymagany certyfikat. Sankcja ta może dotyczyć zarówno operatora powierzającego prace firmie bez ważnego certyfikatu dla przedsiębiorstw, jak i firmy instalacyjno-serwisowej, która zleci prace technikowi nieposiadającemu certyfikatu personalnego.

Kara w wysokości od 600 do 3 tys. zł przewidziana jest dla operatora m.in. za niesporządzenie karty urządzenia w wymaganym w ustawie terminie (za każde urządzenie lub spóźniony wpis do karty, a dla firmy serwisowej za nieprzekazanie w ustawowym terminie rocznego sprawozdania ze stosowania F-gazów. Ustawodawca przewidział prawie 70 przypadków naruszenia unijnej i polskiej legislacji F-gazowej. Od stycznia 2019 r. górne granice tych kar zostały podwyższone, odpowiednio z 3 tys. do 4,5 tys. zł, z 10 tys. do 15 tys. zł i z 30 tys. do 45 tys. zł. Widać więc, że sankcje za nieprzestrzeganie regulacji związanych ze sprzedażą, instalacją, serwisem i eksploatacją pomp ciepła zawierających fluorowane gazy cieplarniane mogą być dotkliwe nawet dla dużych firm, a także dla prywatnych inwestorów – osób fizycznych. Niewiedza lub zaniedbanie może bardzo drogo kosztować.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[pompa ciepła, przepisy f-gazowe, powietrze, eksploatacja pomp ciepła, kotły grzewcze, klimatyzatory ogrzewanie, chłodzenie]

   28.11.2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl