Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Pompownie stałych urządzeń gaśniczych wodnych – nomenklatura

Pumping stations for fixed water firefighting extinguishing systems – nomenclature
Urządzenia przeciwpożarowe
Urządzenia przeciwpożarowe
Fot. pixabay.com

Poprawna nomenklatura w ochronie przeciwpożarowej, w tym w procesie składania wniosków o krajowe oceny techniczne, jest bardzo ważna, gdyż w zależności od zastosowanej nazwy zmienia się zamierzone zastosowanie wyrobu, a czasem również wymagania prawne. Z tych powodów konieczne jest odwoływanie się do definicji zawartych w prawie – ustawach i rozporządzeniach oraz normach.

W artykule:

• Pompy pożarowe
• Pompy do instalacji wodociągowych przeciwpożarowych
• Instalacje hydrantowe, stałe urządzenia gaśnicze wodne
• Pozostałe definicje

W branży ochrony przeciwpożarowej w zależności od zastosowanej nazwy zmienia się zamierzone zastosowanie wyrobu budowlanego, a często również wymagania prawne go dotyczące (dotyczy np. hydroforów), dlatego nazewnictwo jest tu bardziej istotne niż np. w branży sanitarnej. Zagadnienia związane ze stałymi urządzeniami gaśniczymi wymagają znajomości prawa oraz obowiązujących norm i standardów, dlatego w celu poprawnej interpretacji przepisów konieczne jest odwoływanie się do definicji powołanych w normach, ustawach i rozporządzeniach.

W obowiązującym rozporządzeniu dotyczącym wyrobów budowlanych [1] wprowadzone zostały nowe terminy odnoszące się do wyrobów objętych obowiązkiem wydania krajowej deklaracji właściwości użytkowych [2]. W zakresie stałych urządzeń gaśniczych wodnych najważniejsze zmiany zostały wprowadzone w grupie 10 w kontekście pompowni przeciwpożarowych i pomp pożarowych oraz ich elementów składowych [3], a największą niespodzianką jest wprowadzenie pojęcia „pompy do instalacji wodociągowych przeciwpożarowych”. 

Czytaj też: Alternatywne metody wprowadzania wyrobów budowlanych do obrotu zgodnie z prawem krajowym i unijnym – wyroby przeciwpożarowe >>

Pompy pożarowe

„Pompy pożarowe” (ang. fire pump/series fire pump unit [4]/packages [5]) to termin bardzo ogólny i nie sposób podać ich jedną definicję. W zależności od wytycznych, standardów i norm pompą pożarową może być każda pompa, która spełni odpowiednie wymagania odnoszące się zawsze co najmniej do charakterystyki zasadniczej urządzenia, konstrukcji i napędu. Ze względu na szeroki zakres pojęcia zamierzone zastosowanie tych wyrobów obejmuje wszystkie pompy i zestawy biorące jakikolwiek udział w zasilaniu wodą urządzeń wykorzystywanych do tłumienia bądź gaszenia pożaru.Zgodnie z definicją standardu NFPA [4] są to pompy zapewniające wydatek oraz ciśnienie przeznaczone specjalnie do ochrony przeciwpożarowej. Jednostka pompowa (ang. fire pump unit) składa się z połączonych ze sobą: pompy pożarowej, napędu, sterownika i akcesoriów.

Zestaw jednostek pompowych składa się z połączonych szeregowo jednostek, gdzie pierwsza pobiera wodę ze źródła zaopatrzenia w wodę, a każda kolejna podnosi ciśnienie generowane przez poprzednią pompę.Amerykański standard [5] instytucji certyfikującej wyroby FM Approvals, będącej częścią organizacji ubezpieczeniowej FM Global, definiuje pompy pożarowe jako pompy dostarczające wodę do instalacji przeciwpożarowych, natomiast zestaw pomp pożarowych ma się składać z połączonych ze sobą, wymienionych w standardzie podzespołów, do których należą m.in. pompa pożarowa, napęd, sterownik, odpowietrznik.

Norma PN-EN 12845 [6] nie używa określenia „pompy pożarowe”, a jedynie stawia wymagania wyrobom budowlanym nazwanym ogólnie „pompy”.Rozporządzenie [7] traktuje pompy w pompowniach przeciwpożarowych jako urządzenia przeciwpożarowe, dla których warunkiem dopuszczenia do użytkowania jest przeprowadzenie odpowiednich prób i badań potwierdzających prawidłowość działania, a za pompownię przeciwpożarową można uważać pompownię zasilającą w wodę instalację lub sieć wodociągową przeciwpożarową. 

Zgodnie z zapisami krajowej oceny technicznej [8, 9]: „Pompy pożarowe są przeznaczone do podnoszenia ciśnienia wody w stałych urządzeniach gaśniczych wodnych”. Zatem na podstawie powyższych definicji pompami pożarowymi lub zestawami pomp pożarowych można nazwać dowolne pompy hydrauliczne zasilające w wodę instalacje lub sieci wodociągowe przeciwpożarowe, spełniające określone wymagania norm, wytycznych, standardów lub innych dokumentów oceny w zakresie zasadniczych charakterystyk. Zgodnie z tą definicją nie ma znaczenia, czy pompy przeznaczone są do zasilania instalacji tryskaczowych, zraszaczowych, mgły wodnej, instalacji hydrantowych czy innych instalacji ppoż.

Pompy do instalacji wodociągowych przeciwpożarowych 

„Wodociągowa instalacja przeciwpożarowa”, tak jak wszystkie inne terminy zawarte w rozporządzeniu [1], nie ma omówionej definicji. Rozporządzenie nie definiuje również, gdzie kończy się wodociągowa sieć przeciwpożarowa, a zaczyna wodociągowa instalacja przeciwpożarowa, ani nie podaje żadnych kryteriów lub wytycznych dotyczących przypisywania wyrobów do danych terminów na podstawie zamierzonego zastosowania.

W celu zrozumienia terminologii należy przeanalizować, gdzie kończy się sieć wodociągowa przeciwpożarowa, a rozpoczyna instalacja wodociągowa przeciwpożarowa. Zgodnie z rozporządzeniem [10] „Sieć wodociągowa stanowiąca źródło wody do celów przeciwpożarowych, zwana dalej «siecią wodociągową przeciwpożarową», powinna być zasilana z pompowni przeciwpożarowej, zbiornika wieżowego, studni lub innych urządzeń, zapewniających wymaganą wydajność i ciśnienie w hydrantach zewnętrznych, nawet tych niekorzystnie ulokowanych, przez co najmniej 2 godziny”. Zgodnie z tym zapisem sieć wodociągowa przeciwpożarowa jest zwykłą siecią wodociągową dostarczającą wodę do celów przeciwpożarowych, jednak musi być to sieć zasilana z pompowni przeciwpożarowej.

Wytyczne dotyczące sieci wodociągowych zostały zawarte w ustawie [11], zgodnie z którą sieć definiuje się jako „przewody wodociągowe lub kanalizacyjne wraz z uzbrojeniem i urządzeniami, którymi dostarczana jest woda lub którymi odprowadzane są ścieki, będące w posiadaniu przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego”, a instalacja zaczyna się od przyłącza wodociągowego, którym jest „odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług wraz z zaworem za wodomierzem głównym”. 

Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych [12] instalacja wodociągowa to „układ przewodów wody zimnej w budynku wraz z armaturą i wyposażeniem, mający początek w miejscu połączenia przewodu z zaworem odcinającym tę instalację od wodomierza umieszczonego na przyłączu wodociągowym, a zakończenie w punktach czerpalnych wody zimnej”. Na podstawie definicji zawartych w wymienionych aktach prawnych można stwierdzić, że instalacja wodociągowa przeciwpożarowa jest instalacją wodociągową zaopatrującą w wodę urządzenia przeciwpożarowe. Zatem instalacja wodociągowa przeciwpożarowa rozpoczyna się za zaworem odcinającym przyłącza wodociągowego, a kończy na punktach czerpalnych urządzeń ppoż., bez względu na to, czy jest to hydrant, zraszacz, czy tryskacz, lecz zapisy rozporządzenia [7] w rozdziale 5 mówią, że punkty czerpalne instalacji wodociągowej przeciwpożarowej ograniczone są jedynie do hydrantów wewnętrznych.

W przypadku gdy sieć wodociągowa nie ma wystarczających parametrów do zapewnienia pracy instalacji przeciwpożarowej lub gdy nie spełnia wymagań prawnych, konieczne jest zastosowanie pompowni przeciwpożarowej wyposażonej w pompy hydrauliczne, które mogą być pompami pożarowymi lub pompami do instalacji wodociągowej przeciwpożarowej zgodnie z podziałem w rozporządzeniu [1]. Ostateczna decyzja o zakwalifikowaniu wyrobu do danego terminu będzie zależała od interpretacji prawnej jednostek oceny technicznych [2], które decydują o wydaniu krajowej oceny technicznej.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[popownie stałych urządzeń, woda, urządzenia gaśnicze, ochrona przeciwpożarowa, ochrona ppoż., pompownia przeciwpożarowa, pompy pożarowe, instalacje wodociągowe przeciwpożarowe]

   29.11.2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl