Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Skuteczna walka ze szkodliwym dla zdrowia pyłem

Każdy użytkownik elektronarzędzi takich jak szlifierki, spawarki czy frezarki doskonale wie, jak ogromne ilości pyłu potrafią generować niektóre prace instalacyjne. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, jak bardzo te drobne zanieczyszczenia mogą wpłynąć na nasze zdrowie. Dziś podpowiadamy, w jaki sposób skutecznie usuwać pył ze środowiska pracy.

Wpływ pyłu na zdrowie użytkownika elektronarzędzi

Pył bywa dyskretnym zabójcą, zwłaszcza że skutki, jakie jego wdychanie miewa dla zdrowia, ujawniają się niekiedy po wielu latach. Dostaje się on do organizmu przez drogi oddechowe, trafiając do trzech obszarów: górnych dróg oddechowych, obszaru tchawiczo-oskrzelowego, a także pęcherzyków płucnych, czyli miejsca wymiany gazowej.

Zagrożeń z tym związanych jest bardzo wiele. Jedno z nich to pylica, która atakuje nasze pęcherzyki płucne i prowadzi do wielu powikłań, w tym choroby niedokrwiennej. Ich szczegóły zależą przede wszystkim od rodzaju pyłu, z jakim organizm miał do czynienia. Następstwem pylicy bywają także astma oskrzelowa, krwotok płucny, przewlekła infekcja zapalenie naczyń płucnych, a ostatecznie również nowotwory.

W jaki sposób radzić sobie z pyłem, gdy warunki pracy zmuszają organizm do stałego kontaktu z tym groźnym czynnikiem chorobotwórczym? Receptę stanowi prawidłowe odkurzanie otoczenia. Z tym zadaniem nie poradzą sobie jednak tradycyjne odkurzacze spotykane w domach.

Podział odkurzaczy ze względu na klasy usuwania pyłów

Jak dobrać odpowiedni odkurzacz usuwający zanieczyszczenia wynikające z użycia elektronarzędzi? Z pomocą przychodzi międzynarodowa norma EN/IEC 60335-2-69, która dzieli odkurzacze na trzy grupy pod względem skuteczności usuwania pyłu. Chodzi o klasę L (niski współczynnik), M (średni) i H (wysoki). Klasa L oznacza, że współczynnik przepuszczania pyłu wynosi poniżej 1%, co jest wystarczające przy drobnych pracach remontowych. Z kolei współczynnik M na poziomie poniżej 0,1% jest odpowiedni do zdecydowanej większości prac remontowo-budowlanych i instalacyjnych. Ta klasa jest wymagana, gdy w środowisku powstają szczególnie niebezpieczne dla zdrowia pyły. Współczynnikiem H i przepuszczalnością na poziomie poniżej 0,005% charakteryzują się natomiast urządzenia przeznaczone do pracy w ekstremalnie trudnych warunkach, na przykład przy stałym kontakcie z rakotwórczymi substancjami takimi jak azbest.

Dlaczego warto postawić na odkurzacze profesjonalne z odpowiednim flirtem?

Kluczem do skuteczności odkurzacza jest odpowiedni filtr. Jego rolę najlepiej wyjaśnić na podstawie przykładowych urządzeń marki Kärcher. Model NT 20/1 AP TE będzie dobrym rozwiązaniem dla instalatorów czy rzemieślników, którzy często się przemieszczają. Urządzenie ma niewielkie rozmiary, a płaski filtr falisty i półautomatyczny system jego otrzepywania zapewniają nieprzerwaną siłę ssącą. Warto dodać, że to urządzenie generuje stosunkowo niewielki hałas, co może być istotne podczas pracy w otoczeniu ludzi skupionych na innych zadaniach.

Z kolei model NT 40/1 Tact Te L zapewnia podobne parametry, ale jest większy, również z racji większego zbiornika o pojemności 40 l. Producent wyposażył go w wydajny system Tact służący do otrzepywania filtra z dwustopniową regulacją. Co ważne, płaski filtr falisty został w tym przypadku umieszczony w specjalnej kasecie, dzięki czemu użytkownik nie ma kontaktu z groźnym pyłem przy jego wymianie. Poza tym odkurzacz został wyposażony w przydatne przyłącze do elektronarzędzi.

Jeśli praca odbywa się w bardzo trudnych warunkach, gdzie powstaje bardzo niebezpieczny dla zdrowia pył, doskonałym wyborem będzie natomiast model NT 65/2 Tact2. To odkurzacz klasy M z płaskim filtrem Eco, który może usunąć nawet 100 kg bardzo niebezpiecznego pyłu. System automatycznego czyszczenia filtra Tact2 otrzepuje jego połowę co kilka sekund. Dzięki temu moc ssąca (pochodząca z aż dwóch turbin) utrzymuje się na stałym poziomie. Wszystkie wymienione tu modele mogą pracować na sucho, usuwając pył, lub na mokro, co także bywa przydatne.

   30.11.2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jaki wentylator przyczyni się do ochrony środowiska i Twojego portfela »

wentylacja ekologiczna

 Kolekcje sanitarne jakich jeszcze nie widziałeś » 8 nieoczywistych przyczyn usterek w przepompowniach »
kolekcja sanitarna przepompownie
czytam więcej » Nie ma przepompowni bezobsługowych, ponieważ w technice nie spotyka się urządzeń bezawaryjnych. Przepompownia bezobsługowa jest tylko w okresach między awariami. (...) czytam więcej »

 


Ogrzewanie ekologicznie - z jakich urządzeń korzystać »

ogrzewanie ekologiczne

 Czy wiesz, w jaki sposób obniżyć koszty zużycia energii? » Poznaj 1 sposób na właściwy system wentylacji »
oszczędzanie energii wentylacja
Niskie zużycie energii jest ważne zarówno ze względów ekonomicznych jak i ochrony środowiska. W systemie grzewczym jest wiele czynników, które wpływają na całkowitą wydajność. (...) czytam więcej » czytam więcej »

 

Co zrobić aby ocieplić dom jeszcze lepiej »

ocieplanie domu

Dowiedz się więcej »>

>

 Idą mrozy! Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu » Zdradzamy innowacyjne rozwiązania dla oczyszczalni ścieków »
oczyszczanie ścieków
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny

Rodzaje i działanie wentylatorów

 

Wentylator to urządzenie, którego podstawowym zadaniem jest chłodzenie. W zależności od przeznaczenia może wspomóc np. działanie wentylacji w domu, chłodzić i utrzymywać odpowiednią temperaturę w zależności od jego zastosowania. Aby wentylator prawidłowo spełniał swoją funkcję, musi być odpowiednio dobrany do wymogów krotności wymian powietrza dla np. danego pomieszczenia.

Kiedy dobrze wybierzemy wentylator, nie musimy się bać jego użytkowania. Wentylator oprócz chłodzenia zapewnia właściwy obieg powietrza i normuje temperaturę urządzenia lub pomieszczenia. Wentylatory możemy podzielić ze względu na ich zastosowanie. W przypadku wentylatorów wspomagających wentylację w domu możemy wybrać wentylator: ścienno-sufitowy, kanałowy lub dachowy.

Wentylator dachowy są przeznaczone do odprowadzania odpowiedniej ilości powietrza zanieczyszczonego, żeby utrzymać je na prawidłowym poziomie. Zazwyczaj wentylatory dachowe wspomagają wentylację naturalną lub są wykorzystywane w wentylacji mechanicznej.

Wentylator kanałowy to dosyć małe urządzenie, które wymusza cyrkulację powietrza w pomieszczeniach, aby wyprowadzić z nich wilgoć oraz usunąć nieprzyjemne zapachy. Z tego powodu tego typu wentylatory montuje się w łazienkach i kuchniach.

Wentylator ścienno-sufitowy podobnie jak wentylator kanałowy ma za zadanie wymusić obieg powietrza i odprowadzić z niego wilgoć. Dużym atutem tego typu wentylatorów jest ich montaż zgodny z nazwą, który można swobodnie zainstalować w miejscu mało widocznym.

Oprócz tego dostępne są wentylatory promieniowe, przemysłowe, osiowe i typu ESM.

Zły montaż wentylatora może spowodować obniżenie wydajności jego pracy. Dlatego w przypadku wentylatorów montowanych w pomieszczeniu najlepiej zainstalować go w miejscu najbardziej oddalonym od dostępu świeżego powietrza. Kiedy wentylator montujemy w miejscu, gdzie będzie pracować urządzenie z ogniem, wówczas musimy zapewnić też mu taką samą ilość świeżego powietrza. Ponadto wentylator nie może być podłączony do przewodu kominowego odprowadzającego spaliny. Instalując wentylator w otworze w ścianie zewnętrznej, powinniśmy stosować wentylator osiowy. W przypadku wentylatorów promieniowych montuje się je zazwyczaj na osobnych fundamentach lub specjalnych ramach.

1-2/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Strugi z wentylatorów ppoż.
  • - Centrale dla inteligentnych domów
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl