Pobierz pełny numer miesięcznika Rynku Instalacyjnego 7-8/2017

WYDANIE BEZPŁATNE - ZAREJESTRUJ konto w portalu 

Skuteczna walka ze szkodliwym dla zdrowia pyłem

Każdy użytkownik elektronarzędzi takich jak szlifierki, spawarki czy frezarki doskonale wie, jak ogromne ilości pyłu potrafią generować niektóre prace instalacyjne. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, jak bardzo te drobne zanieczyszczenia mogą wpłynąć na nasze zdrowie. Dziś podpowiadamy, w jaki sposób skutecznie usuwać pył ze środowiska pracy.

Wpływ pyłu na zdrowie użytkownika elektronarzędzi

Pył bywa dyskretnym zabójcą, zwłaszcza że skutki, jakie jego wdychanie miewa dla zdrowia, ujawniają się niekiedy po wielu latach. Dostaje się on do organizmu przez drogi oddechowe, trafiając do trzech obszarów: górnych dróg oddechowych, obszaru tchawiczo-oskrzelowego, a także pęcherzyków płucnych, czyli miejsca wymiany gazowej.

Zagrożeń z tym związanych jest bardzo wiele. Jedno z nich to pylica, która atakuje nasze pęcherzyki płucne i prowadzi do wielu powikłań, w tym choroby niedokrwiennej. Ich szczegóły zależą przede wszystkim od rodzaju pyłu, z jakim organizm miał do czynienia. Następstwem pylicy bywają także astma oskrzelowa, krwotok płucny, przewlekła infekcja zapalenie naczyń płucnych, a ostatecznie również nowotwory.

W jaki sposób radzić sobie z pyłem, gdy warunki pracy zmuszają organizm do stałego kontaktu z tym groźnym czynnikiem chorobotwórczym? Receptę stanowi prawidłowe odkurzanie otoczenia. Z tym zadaniem nie poradzą sobie jednak tradycyjne odkurzacze spotykane w domach.

Podział odkurzaczy ze względu na klasy usuwania pyłów

Jak dobrać odpowiedni odkurzacz usuwający zanieczyszczenia wynikające z użycia elektronarzędzi? Z pomocą przychodzi międzynarodowa norma EN/IEC 60335-2-69, która dzieli odkurzacze na trzy grupy pod względem skuteczności usuwania pyłu. Chodzi o klasę L (niski współczynnik), M (średni) i H (wysoki). Klasa L oznacza, że współczynnik przepuszczania pyłu wynosi poniżej 1%, co jest wystarczające przy drobnych pracach remontowych. Z kolei współczynnik M na poziomie poniżej 0,1% jest odpowiedni do zdecydowanej większości prac remontowo-budowlanych i instalacyjnych. Ta klasa jest wymagana, gdy w środowisku powstają szczególnie niebezpieczne dla zdrowia pyły. Współczynnikiem H i przepuszczalnością na poziomie poniżej 0,005% charakteryzują się natomiast urządzenia przeznaczone do pracy w ekstremalnie trudnych warunkach, na przykład przy stałym kontakcie z rakotwórczymi substancjami takimi jak azbest.

Dlaczego warto postawić na odkurzacze profesjonalne z odpowiednim flirtem?

Kluczem do skuteczności odkurzacza jest odpowiedni filtr. Jego rolę najlepiej wyjaśnić na podstawie przykładowych urządzeń marki Kärcher. Model NT 20/1 AP TE będzie dobrym rozwiązaniem dla instalatorów czy rzemieślników, którzy często się przemieszczają. Urządzenie ma niewielkie rozmiary, a płaski filtr falisty i półautomatyczny system jego otrzepywania zapewniają nieprzerwaną siłę ssącą. Warto dodać, że to urządzenie generuje stosunkowo niewielki hałas, co może być istotne podczas pracy w otoczeniu ludzi skupionych na innych zadaniach.

Z kolei model NT 40/1 Tact Te L zapewnia podobne parametry, ale jest większy, również z racji większego zbiornika o pojemności 40 l. Producent wyposażył go w wydajny system Tact służący do otrzepywania filtra z dwustopniową regulacją. Co ważne, płaski filtr falisty został w tym przypadku umieszczony w specjalnej kasecie, dzięki czemu użytkownik nie ma kontaktu z groźnym pyłem przy jego wymianie. Poza tym odkurzacz został wyposażony w przydatne przyłącze do elektronarzędzi.

Jeśli praca odbywa się w bardzo trudnych warunkach, gdzie powstaje bardzo niebezpieczny dla zdrowia pył, doskonałym wyborem będzie natomiast model NT 65/2 Tact2. To odkurzacz klasy M z płaskim filtrem Eco, który może usunąć nawet 100 kg bardzo niebezpiecznego pyłu. System automatycznego czyszczenia filtra Tact2 otrzepuje jego połowę co kilka sekund. Dzięki temu moc ssąca (pochodząca z aż dwóch turbin) utrzymuje się na stałym poziomie. Wszystkie wymienione tu modele mogą pracować na sucho, usuwając pył, lub na mokro, co także bywa przydatne.

   30.11.2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Nowoczesne rozwiązania dla oczyszczalni ścieków  »

 oczyszczanie ścieków

Dowiedz się więcej »


 Czy wiesz, w jaki sposób obniżyć koszty zużycia energii? » Wybierz właściwy system wentylacji do budynku, domu, mieszkania »
oszczedzanie energii oprogramowanie
Niskie zużycie energii jest ważne zarówno ze względów ekonomicznych jak i ochrony środowiska. W systemie grzewczym jest wiele czynników, które wpływają na całkowitą wydajność. (...) czytam więcej »  czytam więcej »

 


Co zrobić aby ocieplić dom jeszcze lepiej »

ocieplanie domu

 

Dowiedz się więcej »


 Dobierz klimatyzator do swojego mieszkania » Jesteś Instalatorem? Odbierz kod na darmową kawę »
program lojalnościowy dla instalatorów kawa dla instalatora
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 Poznaj nowe style w kolekcji sanitarnej » Zdradzamy błędy przy projektowaniu systemów tłocznych kanalizacji ściekowej »
kolekcja sanitarna  klimatyzator
czytam więcej » Na system tłoczny składają się przepompownie (pompy), współpracujące z nimi rurociągi tłoczne oraz studnie rozprężne. Najprostszym układem jest współpraca jednej przepompowni z rurociągiem tłocznym bez bocznych dopływów ciśnieniowych (...) czytam więcej »

 


 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2018

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2018
W miesięczniku m.in.:
  • - O programie Czyste Powietrze
  • - Narzędzia do modelowania budynku
Zobacz szczegóły
DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o.
DAB oferuje innowacyjne rozwiązania technologiczne , zapewniające niezawodność, efektywność oraz optymalizację zużycia energii w...
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl