Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Nowoczesne rozwiązania armatury wodociągowej

Filtr siatkowy
Filtr siatkowy
CLA-VAL

W artykule omówiono kilka specjalnych rozwiązań armatury wodociągowej, które w ostatnim czasie pojawiły się na krajowym rynku. Spośród szerokiej oferty warto wyszczególnić produkty, które odbiegają konstrukcyjnie od klasycznych rozwiązań, są to: zasuwy wodociągowe nowej konstrukcji, hydranty oraz filtry siatkowe.

Armatura wodociągowa jest nieodłącznym elementem wyposażenia sieci wodociągowych. Od jej prawidłowego działania zależy trwałość i bezpieczeństwo całego systemu. Powoduje to, iż producenci prześcigają się w wyszukiwaniu coraz to nowych rozwiązań wpływających na łatwość obsługi oraz bezawaryjność działania.

Zasuwy

Najczęściej instalowaną armaturą w sieciach wodociągowych są zasuwy. Gwarantują one możliwość wyłączenia z pracy poszczególnych odcinków sieci, a w skrajnych wypadkach służą też do regulacji przepływu w rurociągach. Dla zapewnienia ciągłości dostaw wody ważne jest, by zasuwy działały bezawaryjnie przez wiele lat. Wpływ na trwałość ma także sposób ochrony antykorozyjnej.

Obecnie jest wiele skutecznych metod zabezpieczania, jednak żadna z nich nie gwarantuje zabezpieczenia powierzchni łączenia takich jak gwinty. W klasycznych zasuwach występują one przy połączeniu pokrywy zasuwy z korpusem oraz przy pierścieniu dławicowym (gwintu przy nakrętce wrzeciona nie uwzględniamy, gdyż jest wykonany z materiałów nierdzewnych).

Jedynym sposobem na uniknięcie problemów z korozją jest wyeliminowanie połączeń gwintowych. Jako jedna z pierwszych, nie mająca standardowego gwintowanego połączenia korpus–pokrywa, na rynku jest zasuwa typu EURO 20. W zasuwie tej pokrywę nasadzono na korpus i rozparto jarzmem. Rozwiązanie z jarzmem rozpierającym eliminuje połączenie korpusu z pokrywą, pozostawia jednak problem zabezpieczenia gwintu przy pierścieniu dławicowym.

Inni producenci rozwiązali to na dwa sposoby. Pierwszy to zastosowanie wklejanego pierścienia dławicowego; drugi – przez zastosowanie w szyjce korpusu tzw. zamka bagnetowego. Konstrukcja zasuwy z zamkiem bagnetowym znacząco odbiega od konstrukcji i wyglądu klasycznych zasuw (fot. 1.).

Cechą szczególną zasuwy na fot. 1. jest monolityczna konstrukcja korpusu. Oznacza to brak odrębnej od korpusu pokrywy zasuwy (brak połączenia korpus–pokrywa). Takie rozwiązanie umożliwia całkowite i jednolite pokrycie surowego korpusu zasuwy, bez pozostawiania miejsc niezabezpieczonych. Ponadto dość specyficzny jest klin zasuwy. Zamiast żeliwnego rdzenia pokrytego gumą zastosowano konstrukcję typu „sandwich” (klin składający się z kilku odrębnych elementów tworzących warstwy; części te składa się w całość pod koniec cyklu produkcyjnego, wewnątrz zasuwy).

Problem zabezpieczenia antykorozyjnego można zlikwidować poprzez wykonanie korpusu zasuwy z materiału innego niż żeliwo, jednocześnie niewymagającego zabezpieczeń antykorozyjnych. W ostatnim czasie na rodzimym rynku pojawiły się zasuwy produkcji Proagria, mające korpusy wykonane z polietylenu (fot. 2.).

Pozostałe elementy zasuwy wykonano z materiałów nieulegających korozji, takich jak stal nierdzewna czy kwasoodporna. Zasuwy te dostępne są w szerokim zakresie średnic DN 10÷1200. Ciekawostką jest, że firma ta oferuje specjalny rodzaj zasuwy przeznaczony dla rolnictwa i hodowli ryb (fot. 3.).

Hydranty

Ważnym elementem sieci wodociągowych są hydranty. Gwarantują one dostawę wody na cele p.poż., jak również możliwość dostępu do wody jednostkom technicznym zakładów wodociągowych. Bezpieczeństwo przeciwpożarowe gwarantują wyłącznie sprawne hydranty. Przyczynami niesprawności hydrantów, w większości wypadków, jest korozja lub uszkodzenie mechaniczne. Obecnie do budowy hydrantów coraz szerzej stosuje się materiały nieulegające korozji, jak aluminium (fot. 4. i 5.), mosiądz, aluminium, tytan, stal nierdzewna, specjalne stopy metali kolorowych lub tworzywa sztuczne.

Hydrant z serii Hytec (fot. 5.) firmy Von Roll ma korpus wykonany z aluminium. Wyposażony jest w czujnik przepływu, który może przekazywać sygnał bezprzewodowo, informując eksploatatora sieci wodociągowej, z którego hydrantu w danym momencie pobierana jest woda. Większość nowoczesnych hydrantów nadziemnych zabezpieczona jest przed wypływem wody, w przypadku jego mechanicznego uszkodzenia, np. samochodem.

   18.01.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl