Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Dlaczego warto wybrać ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe - wady i zalety systemu grzewczego
Ogrzewanie podłogowe - wady i zalety systemu grzewczego
Fot. pixabay.com

Dawniej ogrzewanie podłogowe było dostępne tylko dla właścicieli o grubych portfelach. Jednak postęp techniki budowlanej i coraz większe zainteresowanie klientów sprawiło, że instalacja ogrzewania podłogowego stała się nie tylko tańsza, ale też wykorzystywana jako główny system ogrzewania domu.

Ogrzewanie podłogowe, czyli tzw. podłogówka coraz częściej instalowana jest w domach jako jeden ze sposobów jego ogrzania. Tego typu ogrzewanie ma bardzo dużo zalet, począwszy od wygody, komfortu i energooszczędności, skończywszy na długowieczności. Jakie ogrzewanie podłogowe jest dostępne na rynku? Którą podłogówkę wybrać?

Ogrzewanie podłogowe – zalety i wady

Ogrzewanie podłogowe to przede wszystkim zdrowy system ogrzewania — dzięki zminimalizowaniu cyrkulacji powietrza, kurz nie osadza się na powierzchniach o niskiej temperaturze. Co więcej, niższa temperatura powietrza i wyższa wilgotność poprawia jego jakość i sprawia, że jest ono dużo czystsze, bez roztoczy. Ogrzewanie podłogowe w prosty sposób można zamontować, a co ważne instalacja jest długowieczna i łatwa w konserwacji. Podłogówka umożliwia dowolne kształtowanie przestrzeni pomieszczeń, dlatego nie ma ograniczeń przy jej wykorzystaniu. Niestety powyższe zalety mogą okazać się nieskuteczne, kiedy zostanie błędnie dobrane urządzenie, zostanie źle zainstalowane lub nie będzie właściwego zrównoważenia hydraulicznego. 

Pobierz obrazki
Więcej o ogrzewaniu podłogowym »

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Na rynku można znaleźć ogrzewanie podłogowe wodne, powietrzne lub elektryczne. Czym się różnią?

Wodne ogrzewanie podłogowe

Wodne ogrzewanie podłogowe jest systemem rur grzejnych wykonanych z tworzyw sztucznych lub metali, w których przepływa woda. Rury montuje się bezpośrednio na izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej. Przed wykonaniem tego typu podłogówki trzeba wykonać projekt, ponieważ zmiana w instalacji nie będzie później możliwa. Wodne ogrzewanie podłogowe można podłączyć do różnego typu kotła grzewczego (gazowy, olejowy, elektryczny, pompa ciepła), pamiętając o możliwości regulacji temperatury. Woda służąca do ogrzewania pochodzi z dodatkowych kotłów grzewczych lub węzłów cieplnych. Wodna podłogówka sprawdzi się bardzo dobrze do ogrzewania budynków, która mają instalacje centralnego ogrzewania.

Zaletami tego rozwiązania są niskie koszty eksploatacji, współpraca z kotłami i pompami ciepła oraz równomierne ogrzewanie pomieszczeń w całym domu. Jednak koszt wykonania instalacji lub jej naprawy jest bardzo wysoki, należy zamontować dodatkowe urządzenie (pompa lub kocioł) oraz konieczność utrzymywania temperatury w pomieszczeniach, w których jest ogrzewanie podłogowe na poziomie 5°C, aby zapewnić ochronę instalacji przed uszkodzeniem w wyniku zamarznięcia.

Powietrzne ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie powietrzne to nowa technologia, która powstała w latach 80. w Szwecji z myślą połączenia konstrukcji płyty fundamentowej z systemem ogrzewania podłogowego powietrzem w obiegu zamkniętym. System Legalett można zastosować w domach jednorodzinnych, ale także w budynkach użyteczności publicznej. System polega na rozprowadzeniu ciepłego powietrza w kanałach zatopionych w płycie fundamentowej lub po prostu w podłodze np. na stropie. Kanały te tworzą obiegi zamknięte pod całą powierzchnią budynku. Dobrze zaizolowana i nagrzana płyta działa na zasadzie „akumulatora” ciepła, który oddaje do pomieszczeń tyle energii cieplnej, ile wynika z zapotrzebowania w danej chwili. Powietrzna podłogówka to komfort i wygoda, ponieważ budynek ogrzewany jest równomiernie, nie wymaga instalacji grzejników, jest to rozwiązanie energooszczędne oraz bezawaryjne. Główna wada to duża bezwładność płyty fundamentowej.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe to kable lub maty grzewcze, które zasilane są z sieci elektroenergetycznej. Takie ogrzewanie nie wymaga skomplikowanej instalacji, montuje się ją bardzo szybko i też bardzo szybko ciepło dociera do pomieszczeń. Elektryczna podłogówka w porównaniu do innych rozwiązań nie wymaga również montażu grzejników, łatwo można nią sterować i nie ma obawy, że instalacja może wyciekać (tak jak w przypadku podłogówki wodnej) czy zamarznąć. Niestety elektryczne ogrzewanie jest bardzo drogie w eksploatacji (wysokie rachunki za prąd) i aby ogrzać pomieszczenie musi upłynąć trochę czasu (efekt ciepła pojawi się dopiero po zagrzaniu podłogi).

Instalacja ogrzewania podłogowego jest na pewno droższa niż tradycyjne ogrzewanie z montażem grzejników. Jednak eksploatacja - podłogówka kontra centralne ogrzewanie - jest już podobna. Ogrzewanie podłogowe to bardzo dobre rozwiązanie, które pozwala zapewnić komfort cieplny budynku i estetykę wykończenia, aczkolwiek jej zły montaż lub późniejsza eksploatacja może narazić właściciela na wysokie koszty naprawy.

[ogrzewanie podłogowe, podłogówka, ogrzewanie podłogowe wodne, ogrzewanie podłogowe powietrzne, ogrzewanie podłogowe elektryczne, ogrzewanie, system ogrzewania budynku, instalacja ogrzewania podłogowego]

   12.12.2018

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Zapewnij bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom przeciwpożarowym »

 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl