Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Czy ogrzewanie ścienne to dobry system grzewczy?

Redakcja RI    |  1
Ogrzewanie płaszczyznowe ścienne
Ogrzewanie płaszczyznowe ścienne
Fot. pixabay.com

Coraz więcej osób, wybierając system grzewczy do domu, myśli o energooszczędnych źródłach ciepła. Dlatego decydują się najczęściej na pompy ciepła lub kotły kondensacyjne, które mogą współpracować z niskotemperaturowymi instalacjami grzewczymi. Do takich instalacji należy ogrzewanie ścienne. Ogrzewanie ścienne — na czym polega, jakie ma zalety i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Do niedawna ogrzewanie ścienne wzbudzało dużo wątpliwości, a do jego instalacji potrzeba było dużych zasobów finansowych. Dzisiaj jest już inaczej i tego typu rozwiązanie ma coraz więcej zwolenników. Ogrzewanie ścienne działa na tych samych zasadach co ogrzewanie podłogowe, z tą różnicą, że instalacje montuje się w ścianie. Kiedy instalacja rozgrzeje się, to emituje ciepło, które rozchodzi się łagodnie i nie powoduje kurzu.

Ogrzewanie ścienne płaszczyznowe

Ogrzewanie ścienne to ogrzewanie płaszczyznowe, składające się z grzejnika płaszczyznowego, w którym cyrkuluje woda grzewcza o temperaturze 40-55°C. Ogrzewanie ścienne tworzą rury, które są prowadzone po ścianie pionowo lub poziomo, przykryte warstwą wykończeniową. Po włączeniu funkcji ogrzewania, elementy nagrzewają się, emitując ciepło w pomieszczeniu, które nie powoduje unoszenia się kurzu i jest idealnym rozwiązaniem dla alergików.

Ogrzewanie ścienne a podłogowe

Ogrzewanie ścienne różni się od ogrzewania podłogowego przede wszystkim tym, że większość ciepła przekazywana jest przez promieniowanie, a nie konwekcję. Co więcej, system ścienny pozwala używać go również w lecie do schładzania pomieszczeń. Nie powoduje także problemu oporu cieplnego, który w przypadku ogrzewania podłogowego może wystąpić i np. spowodować rozeschnięcie się posadzki. Ogrzewanie ścienne można położyć w różnego rodzaju ścianach (nośna, działowa czy wykonana z cegły lub pustaka), nie ma też znaczenia, jaki tynk zostanie położony.

Pobierz obrazki
Więcej o ogrzewaniu ściennym »

Ogrzewanie ścienne – rodzaje

Podobnie jak w ogrzewaniu podłogowym, ogrzewanie ścienne ma trzy rodzaje: powietrzne, wodne i elektryczne.

Ogrzewanie ścienne powietrzne

Ogrzewane ścienne powietrzne montuje się w kanałach, które są zrobione wewnątrz ścian. Kanały umożliwiają swobodny przepływ ogrzanego powietrza. Jednak takie rozwiązanie zmniejsza powierzchnie pomieszczenia, ponieważ zajmuje więcej miejsca w ścianie. Powietrze podgrzewane jest zawsze u dołu ściany, a następnie za sprawą konwekcji przemieszcza się wolnymi przestrzeniami ku górze.

Ogrzewanie ścienne wodne

W przypadku ogrzewania wodnego instalacja zajmuje mniej miejsca, dzięki temu ściany są cieńsze. Ciepło przenosi woda, która ma zazwyczaj temperaturę 30-45°C. Nie powinna mieć więcej niż 50°C, ponieważ ciepło ogrzewające pomieszczenie może źle wpływać na samopoczucie człowieka. Instalacja polega na połączeniu rurkami dwóch kolektorów, które ułożone mogą być poziomo lub pionowo. Całość zakryta jest w tynku lub płytami karton-gips.

Ogrzewanie ścienne elektryczne

Jest to najlepsze zasilanie, jeśli chodzi o wygodę użytkownika, jak i jej montaż. Ogrzewanie jest zamontowane w formie elektrycznych kabli grzejnych o małej średnicy. Należy jednak uważać, aby nie doszło do przepalenia kabla, dlatego meble muszą być odstawione tak, aby był swobodny przepływ powietrza. Ten typ ogrzewania ma jednak znaczące wady, ponieważ cena za paliwo obciąża znacząco domowy budżet (wysokie rachunki za prąd) oraz wytwarzania pola elektromagnetycznego. Plusem jest to, że ogrzewanie elektryczne bardzo łatwo można sterować.

Ogrzewanie ścienne — zalety i wady

Ogrzewanie ścienne jest systemem grzewczym, który nie jest drogi zarówno w zakupie, jak i instalacji. Ciepło do pomieszczenia przechodzi w formie promieniowania, które równomiernie rozprowadza temperaturę w pomieszczeniu. Ponadto ogrzewanie ścienne nie wymaga grzejników. Główną wadą tego systemu jest utrata ciepła na ścianach zewnętrznych. Dobrze jest też, aby ogrzewania ścienne nie zasłaniać meblami, by ciepło miało dostęp do całego pomieszczenia, co nie zawsze jest możliwe.

Ogrzewanie ścienne jest energooszczędne i komfortowe dla osób przebywających w pomieszczeniu. To rozwiązanie bardzo dobrze sprawdzi się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i budynkach biurowych. Najczęściej wykorzystuje się go w sypialni, pokoju dziennym lub pokoju dziecięcym, a także w łazience.

[ogrzewanie, ogrzewanie ścienne, ogrzewanie płaszczyznowe, ogrzewanie płaszczyznowe ścienne, system grzewczy, ogrzewanie ścienne wodne, ogrzewanie ścienne elektryczne, ogrzewanie ścienne powietrzne, instalacja ogrzewania, ogrzewanie budynku]

   14.12.2018

Komentarze

(1)
Opozda | 28.06.2019, 15:17
Ciekawy artykuł. Ja polecam przyjrzeć się też instalacjom z miedzi. Same rury są droższe, jednak patrząc na całościowe koszty, z uwagi na wyjątkowe właściwości miedzi, koszty przygotowania instalacji są porównywalne, bez względu na zastosowany materiał. Zostawiam dla zainteresowanych: https://copperalliance.pl/instalacje-z-miedzi-nie-musza-byc-drogie/.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl