Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wsparcie dla projektantów HVAC

Instalacja wentylacji w 3D
Instalacja wentylacji w 3D
Fot. Redakcja RI

Projektowanie w 2D lub 3D wymaga odpowiedniego oprogramowania, umożliwiającego zarówno wykonywanie obliczeń, jak i rysowanie poszczególnych instalacji. Technologia BIM pozwala na kompleksowe podejście do tej kwestii i programy takie oferują najczęściej wszystkie te możliwości w pakiecie. Dostępne są także specjalne nakładki, które dogrywa się do programu, zwiększając tym samym jego możliwości projektowe.

Jedną z większych zalet rysowania instalacji w 3D jest unikanie kolizji, zarówno z architekturą, jak i z innymi branżami. Każdy element rysowany jest w wymiarach rzeczywistych, a zadaniem projektanta instalacji jest zaplanowanie tras kanałów lub rur i wrysowanie ich w budynek. Ciągły brak czasu uniemożliwia tworzenie szczegółowych rysunków urządzeń i wprowadzanie ich na rzut budynku. Z pomocą przychodzą tu producenci i oferowane przez nich programy doborowe oraz biblioteki urządzeń.

Czytaj też: BIM w praktyce >>

Gdzie szukać 

Projektowanie w BIM-ie wymaga przygotowania szablonu oraz modeli urządzeń, które zostaną później wgrane do projektu. Projektant może też sam stworzyć taki model jako bryłę, zajmuje to jednak więcej czasu i raczej nie będzie w pełni odwzorowywać urządzenia. Dlatego warto korzystać z darmowych bibliotek dostępnych w internecie. Najpopularniejszą bazą, zawierającą urządzenia wielu wiodących producentów, jest MagiClaud. Po założeniu darmowego konta, można z niej pobierać zarówno bloki w 3D, jak i rysunki 2D. Oczywiście najwygodniejszym rozwiązaniem jest pobranie odpowiednich bloków bezpośrednio ze strony producenta, często jednak prędzej znaleźć je można właśnie w tego typu wyszukiwarce bibliotek. Możliwe jest też pobranie specjalnej wtyczki producenta do danego programu, jak np. Revit, która ułatwi i przede wszystkim przyspieszy przeszukiwanie bibliotek. 

Korzystanie z gotowych modeli jest nie tylko ułatwieniem przyspieszającym pracę projektanta – bez tej możliwości modelowanie BIM mija się z celem. Równie dobrze można stworzyć blok, posiłkując się dwuwymiarowym rysunkiem dostępnym w karcie katalogowej na stronie producenta (zakładając oczywiście, że materiał tam publikowany jest aktualny). Pewne szczegóły widoczne są dopiero w 3D, a blok taki jest uproszczony. Miejsce zaplanowane na konkretne urządzenia jest wszak czasem mierzone „na żyletki”, czyli każdy centymetr przestrzeni jest w takim wypadku zagospodarowany i nie ma miejsca na pomyłki. Przykładem może być inwestycja, gdzie dwie centrale wentylacyjne, każda mająca ok. 2 m wysokości, ustawione są na sobie, a do stropu zostało 5 cm. Nie każdy rysujący w 2D odważyłby się zastosować takie rozwiązanie – gdyby centrala jednak nie zmieściła się pod stropem, konieczne byłoby dobranie mniejszej, a koszty tego błędu poniósłby projektant. Projektując w BIM-ie, do projektu wstawić można gotowe modele urządzeń i dokładnie sprawdzić ich rozmieszczenie. Po to wszak powstała ta technologia, by możliwe było jak najdokładniejsze odwzorowanie tworzonego budynku, dlatego należy korzystać z wszelkich dostępnych pomocy ułatwiających działanie w takich programach projektowych.

Programy obliczeniowe

Na projekt składają się jednak nie tylko rysunki, ale także, a może przede wszystkim, obliczenia: zapotrzebowania na energię, strat i zysków ciepła czy przepływów powietrza. To również duże pole do popisu dla rozwijającej się technologii projektowania BIM. Algorytmy obliczeniowe funkcjonujące w najbardziej popularnych programach do projektowania zintegrowanego są wciąż dopracowywane. Obecnie można z ich pomocą oszacować np. straty czy zyski ciepła w budynku, jednak do dokładnych obliczeń wciąż służą znane i wyspecjalizowane programy, które także się rozwijają i działają już w 3D. BIM śmiało wkracza na polski rynek, dlatego także rodzimi producenci oprogramowania nie mają problemów z dorównaniem światowym trendom. Najwygodniej oczywiście korzysta się z programu oferującego zarówno wszystkie funkcje rysunkowe, jak i obliczeniowe.

Dobrze jest móc ufać obliczeniom przepływów powietrza w kanałach, które można odczytać, jeśli rysuje się je w przeznaczonym do tego celu programie. Doświadczeni projektanci nie muszą tych danych sprawdzać i tylko na podstawie rysunku są w stanie określić, do jakiego spadku ciśnienia dobrać wentylator. Z kolei początkujący adepci inżynierii bardzo przywiązują się do informacji podawanych przez program. Warto dodać, że czasem z pozoru mniej atrakcyjnie wyglądające programy mogą się lepiej sprawdzić w codziennym użytkowaniu ze względu na prostotę i szybkość działania.

[powietrze, programy dla projektantów, modelowanie budynków, BIM, technologia BIM, oprogramowanie, programy obliczeniowe]

   02.01.2019
Dostęp do pełnej treści tego artykułu jest BEZPŁATNY, wymaga jednak zalogowania.
Logowanie
zapomniałem hasła
Załóż konto
Jeśli nie masz jeszcze Konta Użytkownika - prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Czas potrzebny na założenie Konta Użytkownika to max. 1 minuta.
Chcę założyć konto użytkownika
Dlaczego warto założyć konto użytkownika?
otrzymujesz bezpłatny dostęp do wielu przydatnych informacji: artykułów znanych ekspertów, przeglądów produktów, porad i raportów
co tydzień otrzymasz bezpłatny Newsletter informujący o nowych artykułach, produktach i wydarzeniach związanych z izolacjami i rynkiem budowlanym
będziesz miał możliość brania udziału w konkursach z cennymi nagrodami
utworzysz swój Profil, dzięki któremu będziesz mógł brać udział w dyskusjach na Forum, wymieniać się poglądami z innymi użytkownikami oraz pisać opinie i komentarze
będziesz otrzymywać powiadomienia o promocjach i rabatach w naszej Księgarni Technicznej oraz zniżkach w sklepach naszych partnerów biznesowych.
Jednocześnie zapewniamy Cię, iż podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możesz zmienić swoje dane lub zażądać usunięcia konta.
Przed założeniem Konta sugerujemy zapoznać się z regulaminem.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl