Pełny numer Rynku Instalacyjnego 7-8/2020 [PDF]

możesz pobrać BEZPŁATNIE - po prostu ZAREJESTRUJ konto w portalu »

Wsparcie dla projektantów HVAC

Instalacja wentylacji w 3D
Instalacja wentylacji w 3D
Fot. Redakcja RI

Projektowanie w 2D lub 3D wymaga odpowiedniego oprogramowania, umożliwiającego zarówno wykonywanie obliczeń, jak i rysowanie poszczególnych instalacji. Technologia BIM pozwala na kompleksowe podejście do tej kwestii i programy takie oferują najczęściej wszystkie te możliwości w pakiecie. Dostępne są także specjalne nakładki, które dogrywa się do programu, zwiększając tym samym jego możliwości projektowe.

Jedną z większych zalet rysowania instalacji w 3D jest unikanie kolizji, zarówno z architekturą, jak i z innymi branżami. Każdy element rysowany jest w wymiarach rzeczywistych, a zadaniem projektanta instalacji jest zaplanowanie tras kanałów lub rur i wrysowanie ich w budynek. Ciągły brak czasu uniemożliwia tworzenie szczegółowych rysunków urządzeń i wprowadzanie ich na rzut budynku. Z pomocą przychodzą tu producenci i oferowane przez nich programy doborowe oraz biblioteki urządzeń.

Czytaj też: BIM w praktyce >>

Gdzie szukać 

Projektowanie w BIM-ie wymaga przygotowania szablonu oraz modeli urządzeń, które zostaną później wgrane do projektu. Projektant może też sam stworzyć taki model jako bryłę, zajmuje to jednak więcej czasu i raczej nie będzie w pełni odwzorowywać urządzenia. Dlatego warto korzystać z darmowych bibliotek dostępnych w internecie. Najpopularniejszą bazą, zawierającą urządzenia wielu wiodących producentów, jest MagiClaud. Po założeniu darmowego konta, można z niej pobierać zarówno bloki w 3D, jak i rysunki 2D. Oczywiście najwygodniejszym rozwiązaniem jest pobranie odpowiednich bloków bezpośrednio ze strony producenta, często jednak prędzej znaleźć je można właśnie w tego typu wyszukiwarce bibliotek. Możliwe jest też pobranie specjalnej wtyczki producenta do danego programu, jak np. Revit, która ułatwi i przede wszystkim przyspieszy przeszukiwanie bibliotek. 

Korzystanie z gotowych modeli jest nie tylko ułatwieniem przyspieszającym pracę projektanta – bez tej możliwości modelowanie BIM mija się z celem. Równie dobrze można stworzyć blok, posiłkując się dwuwymiarowym rysunkiem dostępnym w karcie katalogowej na stronie producenta (zakładając oczywiście, że materiał tam publikowany jest aktualny). Pewne szczegóły widoczne są dopiero w 3D, a blok taki jest uproszczony. Miejsce zaplanowane na konkretne urządzenia jest wszak czasem mierzone „na żyletki”, czyli każdy centymetr przestrzeni jest w takim wypadku zagospodarowany i nie ma miejsca na pomyłki. Przykładem może być inwestycja, gdzie dwie centrale wentylacyjne, każda mająca ok. 2 m wysokości, ustawione są na sobie, a do stropu zostało 5 cm. Nie każdy rysujący w 2D odważyłby się zastosować takie rozwiązanie – gdyby centrala jednak nie zmieściła się pod stropem, konieczne byłoby dobranie mniejszej, a koszty tego błędu poniósłby projektant. Projektując w BIM-ie, do projektu wstawić można gotowe modele urządzeń i dokładnie sprawdzić ich rozmieszczenie. Po to wszak powstała ta technologia, by możliwe było jak najdokładniejsze odwzorowanie tworzonego budynku, dlatego należy korzystać z wszelkich dostępnych pomocy ułatwiających działanie w takich programach projektowych.

Programy obliczeniowe

Na projekt składają się jednak nie tylko rysunki, ale także, a może przede wszystkim, obliczenia: zapotrzebowania na energię, strat i zysków ciepła czy przepływów powietrza. To również duże pole do popisu dla rozwijającej się technologii projektowania BIM. Algorytmy obliczeniowe funkcjonujące w najbardziej popularnych programach do projektowania zintegrowanego są wciąż dopracowywane. Obecnie można z ich pomocą oszacować np. straty czy zyski ciepła w budynku, jednak do dokładnych obliczeń wciąż służą znane i wyspecjalizowane programy, które także się rozwijają i działają już w 3D. BIM śmiało wkracza na polski rynek, dlatego także rodzimi producenci oprogramowania nie mają problemów z dorównaniem światowym trendom. Najwygodniej oczywiście korzysta się z programu oferującego zarówno wszystkie funkcje rysunkowe, jak i obliczeniowe.

Dobrze jest móc ufać obliczeniom przepływów powietrza w kanałach, które można odczytać, jeśli rysuje się je w przeznaczonym do tego celu programie. Doświadczeni projektanci nie muszą tych danych sprawdzać i tylko na podstawie rysunku są w stanie określić, do jakiego spadku ciśnienia dobrać wentylator. Z kolei początkujący adepci inżynierii bardzo przywiązują się do informacji podawanych przez program. Warto dodać, że czasem z pozoru mniej atrakcyjnie wyglądające programy mogą się lepiej sprawdzić w codziennym użytkowaniu ze względu na prostotę i szybkość działania.

Łatwy dobór urządzeń

Przydatne i proste w obsłudze programy oferują także producenci urządzeń. Dużą zaletą jest w tym wypadku wiarygodność informacji o dostępnej bazie produktowej ze względu na częste i samoczynne aktualizacje takich programów. Na stronach producentów natknąć się czasem można na nieaktualne katalogi urządzeń, jednak w programach doboru wszystkie dane są zmieniane na bieżąco i z tego samego oprogramowania korzystają doradcy techniczni firm. Szczególnie warte polecenia są programy doboru tłumików – trzeba często sprawdzać kilka wariantów tych urządzeń, by uzyskać odpowiedni poziom dźwięku za tłumikiem. Podobnie niełatwo dobrać np. wentylatory wyrzucające powietrze z systemu sanitariatów czy nawiewniki. Są to zbyt małe urządzenia, by możliwe było każdorazowe kontaktowanie się w ich sprawie z producentem. Łatwy w obsłudze program pozwoli dobrać także wszystkie potrzebne akcesoria czy armaturę (w przypadku instalacji rurowej). Dlatego warto zawsze najpierw sprawdzić, czy dostępny jest program doborowy danego producenta, a dopiero później szukać karty katalogowej. 

Twórcy technologii BIM mają wciąż duże pole do działania, jeśli chodzi o doskonalenie oferowanych przez nich narzędzi projektowych. Wysiłki te koncentrują się wokół budowy jednego zintegrowanego programu, dającego projektantowi pełnię możliwości – zarówno przy wykonywaniu obliczeń, jak i rysowaniu. Funkcjonalność tych programów będzie stale rozbudowywana. Niektórzy wieszczą nawet, że pewnego dnia powstaną narzędzia, które same będą rysować instalacje. Na razie jednak musimy poczekać, aż BIM na dobre zagości w Polsce. Na przeszkodzie stają koszty – nikt nie chce płacić więcej za projektowanie zintegrowane, szczególnie małe biura projektowe nie decydują się na zakup takiego oprogramowania. Czas pokaże, czy warto opierać się tej technologii.

[powietrze, programy dla projektantów, modelowanie budynków, BIM, technologia BIM, oprogramowanie, programy obliczeniowe]

   02.01.2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebiePompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dobierz płyn do instalacji »

webinar

 Dołącz do platformy dla Projektanta start 16.03 »

 Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »
nowy program projektowanie
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jak działa klimatyzator który oszczędza do 77% zużycia energii »

wentylacja

 


 


Co zamontować na kominie » Nowoczesne krany - jak działają »
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak obniżyć koszty eksploatacji gazu? »

eco pompy ciepła

 10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Mistrzowskie rozgrywki w sferze instalacji - jak to się robi »


 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


 


Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Na czym polega automatyzacja w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »

wentylatory do łazienke

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Wielobranżowy proces projektowy
  • - Chłodzenie obiektów przemysłowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kryteria dla oczyszczaczy
powietrza
do pyłów zawieszonych "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl