Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Nowoczesne odwodnienia łazienkowe

Odpływ liniowy TECEdrainline
Odpływ liniowy TECEdrainline
TECE

Wprowadzone przez kilku wiodących producentów rozwiązania w postaci liniowych odwodnień prysznicowych pozwalają na zupełnie nową aranżację łazienek, a także na komfortowe korzystanie z pryszniców.

Rozwiązania te zapewniają utrzymanie wysokiej higieny pomieszczenia oraz łatwe czyszczenie natrysków.

Odpływy liniowe i narożne

Fot. Viega
Rys. 1. Superpłaski odpływ łazienkowy
Advantix

Liniowe odwodnienia prysznicowe są montowane w niszy natrysków (wraz z posadzką tworzą jednolitą płaszczyznę). Ich konstrukcja umożliwia wyraźnie oddzielenie przestrzeni suchej od mokrej i eliminuje konieczność montażu brodzika. Dotychczas, aby uniknąć montażu brodzika, stosowano odpływy umiejscowione centralnie w kabinie – posadzka wymagała odpowiednich spadków z czterech stron (np. w kształcie koperty) w kierunku odpływu.

Rozwiązanie takie wymagało pracochłonnego przycinania płytek oraz bardzo starannego wykonania spadku (Czytaj więcej na ten temat). Obecnie liniowe odwodnienia prysznicowe, zamiast na środku, można osadzić także bezpośrednio przed drzwiami kabiny prysznicowej lub pod ścianą. Jest to rozwiązanie komfortowe i praktyczne dla małej łazienki, a także dla całego ciągu pryszniców – na basenach, obiektach sportowych itp.

Jest to także idealne rozwiązanie zalecane do łazienek dla osób niepełnosprawnych oraz mających trudności w poruszaniu się, gdyż odwodnienia liniowe zapewniają płynne, bezstopniowe przejście z części suchej łazienki pod prysznic i nie zawierają elementów, o które można by się potknąć.

Rozwiązanie takie wymaga minimalnego spadku, a tym samym powierzchnia pod natryskiem jest równa i łatwo na niej utrzymać równowagę, a elementy odwodnień pokryte są materiałami o własnościach antypoślizgowych. Dzięki montażowi liniowych odwodnień prysznicowych można zrezygnować z ukośnego ułożenia płytek podłogowych oraz zachować jednorodny wzór w całym pomieszczeniu. Pozwala to na maksymalne wykorzystanie przestrzeni w łazience i swobodę w aranżacji wnętrza.

Zobacz też galerię zdjęć: Najpiękniejsze kolekcje płytek ceramicznych >

Fot. ACO
Fot. 1. Szklana kabina z odpływem
liniowym przy drzwiach

Korpusy odpływów wykonywane są ze stali nierdzewnej lub tworzyw. Wysokość ramy korpusów jest regulowana, a niektóre mają obracany odpływ, co ułatwia montaż. Producenci wyposażają odpływy w różne rozwiązania do kontroli i czyszczenia syfonów. Stosuje się m.in. wyjmowane osadniki, które zatrzymują większe zanieczyszczenia. Ponadto mogą być przykryte ozdobnymi rusztami z różnych materiałów, jak np. stal nierdzewna, kamień, szkło lub nawet terakota, taka jak ułożona na posadzce.

Urządzenia te mają różne rozwiązania izolacji dźwiękowej oraz przeciwwilgociowej i uszczelnień. Przepustowość odpływów jest bardzo wydajna (od ok. 0,7 do powyżej 1 l/s) – zapewnia szybki odpływ wody z natrysku, nawet w przypadku stosowania przyborów prysznicowych o dużym przepływie. Producenci oferują standardowe długości odpływów: 700, 800, 900, 1000 i 1200 mm (szerokość standardowej kabiny wynosi 900 mm) oraz odpływy na zamówienie.

Producenci mają w swoich ofertach także odpływy narożne. Mogą być półokrągłe lub mieć kształt klasycznego prostego narożnika. Montaż tego rodzaju odpływów jest także prosty. Na przykład wpusty narożne Viega Visign mają regulowaną, dopasowywaną do wzoru i wysokości płytek ramę na ruszt, a korpus podstawowy ma możliwość regulowania wysokości i jest wyposażony w obracany odpływ.

Fot. Kessel
Fot. 2. Widok posadzki w łazience
z wpustem Classic zabudowanym
płytką

Wydajność hydrauliczna, czyli szybkość odpływu, zależy od pojemności kanału odprowadzającego oraz parametrów instalacji, do której przyłączono przybory prysznicowe. Aby uzyskać szybki odpływ należy m.in. prowadzić jak najkrótszą drogą rurę kanalizacyjną odpływową do pionowej części instalacji kanalizacyjnej oraz unikać zgięć rury odpływowej i zapewnić jej jak największy spadek; średnica rury odpływowej nie powinna być mniejsza niż DN 50, a króciec odprowadzający odwodnienia prysznicowego powinien być wsunięty jak najdalej w przewód kanalizacyjny.

Odwodnienia liniowe można umiejscowić w tylnej części kabiny, pośrodku lub przy drzwiach i należy przy planowaniu ułożenia terakoty zawsze uwzględniać pełny wymiar odwodnienia, tj. ruszt wraz z korpusem i uszczelnieniami. W łazienkach z ogrzewaniem podłogowym należy unikać uszkodzenia instalacji grzewczej podczas montażu kabiny i odpływu i zachować minimalną odległość ok. 30 cm pomiędzy przewodem grzewczym a syfonem, tak aby syfon nie ulegał podgrzaniu i wysuszeniu, a tym samym przenikaniu zapachów z instalacji kanalizacyjnej do łazienki.

Terakotę w obrębie kabiny należy układać tak, aby uzyskać niewielki spadek w kierunku kanału, a ułożenie terakoty powyżej odpływu o 1÷2 mm zapobiegnie gromadzeniu się warstwy wody w kabinie. Takie wypoziomowanie jest praktycznie niewidoczne i zachowany jest efekt poziomej podłogi w łazience.

   18.01.2008

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl