Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Garażowe detektory gazów

Garażowe detektory gazów
Garażowe detektory gazów
Fot. pixabay.com

W garażach sprawna wentylacja i systemy wykrywania niebezpiecznych gazów mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa użytkowania. Nadmiar spalin, wycieki LPG czy dymy z pożarów to czynniki zagrażające zdrowiu, a nawet życiu użytkowników. Garaże otwarte są w niewielkim stopniu narażone na takie niebezpieczeństwa, ale zamknięte obiekty wielostanowiskowe muszą być już wyposażone w skuteczny system wykrywania niebezpiecznych substancji.

Prawo wymaga wykrywania w wielostanowiskowych garażach zamkniętych dwóch rodzajów gazów: tlenku węgla (CO) i LPG (jeśli nie ma zakazu wjazdu pojazdów z instalacją gazową). Nakłada także obowiązek instalacji detektorów sterujących pracą wentylacji, tak by nadmiar tych substancji mógł zostać skutecznie usunięty.

Wymagania prawne – przypomnienie

Zasady wentylacji garaży określa rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wynika z niego, że garaże otwarte wymagają stosowania przewietrzania naturalnego – łączna wielkość niezamykanych otworów w ścianach zewnętrznych na każdej kondygnacji nie może być mniejsza niż 35% powierzchni jej ścian.

Garaże zamknięte nieogrzewane nadziemne, wolnostojące i przybudowane lub wbudowane w inne budynki powinny mieć wentylację co najmniej naturalną przez otwory wentylacyjne nie mniejsze niż 0,04 m2 na każde stanowisko. Garaże zamknięte do 10 stanowisk postojowych, ogrzewane nadziemne lub częściowo zagłębione powinny mieć wentylację co najmniej grawitacyjną zapewniającą 1,5-krotną wymianę powietrza na godzinę.W garażach zamkniętych powyżej 10 stanowisk postojowych oraz z kanałami rewizyjnymi należy stosować wentylację mechaniczną sterowaną czujkami tlenku węgla.

Czytaj też: Detektory w garażach >>

W garażach zamkniętych z samochodami na LPG – jeśli dopuszcza się ich parkowanie i poziom podłogi znajduje się poniżej poziomu terenu – należy stosować wentylację mechaniczną sterowaną czujnikami stężenia gazu propan-butan. W takich garażach zabronione jest instalowanie studzienek rewizyjnych i nie powinny się w nich znajdować miejsca, w których mógłby się gromadzić gaz cięższy od powietrza. Garaże zamknięte o powierzchni powyżej 1500 m2 wymagają stosowania samoczynnych urządzeń oddymiających.Przepisy nie określają wymagań dla garaży, w których parkują samochody osobowe z silnikami zasilanymi sprężonym gazem ziemnym – CNG (metanem). Jednak przy projektowaniu i budowie lub modernizacji instalacji wentylacyjnych w garażach zamkniętych warto przewidzieć w instalacji miejsce na detekto-ry CNG.

Stosowane sensory

Zadaniem garażowych detektorów jest wykrywanie niebezpiecznych gazów w powietrzu i zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym w obszarze oddziaływania szkodliwych substancji. Elementem czynnym w detektorze gazu jest czujka – podzespół, który reaguje na wykrywany gaz. Czujkę charakteryzują dwa istotne parametry: czułość i selektywność. Im większa czułość sensora, tym niższe stężenie badanego gazu może on wykryć. Selektywność mówi natomiast o braku podatności na inne gazy mogące wywoływać podobne procesy jak gaz badany. Im wyższa selektywność, tym w mniejszym stopniu sensor reaguje na gazy zakłócające. Z punktu widzenia użytkownika ważny jest także krótki czas reakcji, szybki powrót do stanu wyjściowego oraz stabilność. Ten ostatni wskaźnik wyraża się najczęściej odstępem czasowym między kalibracjami czujnika (od 6 miesięcy do 2–3 lat). W detektorach elektronicznych najczęściej stosuje się sensory:

  • elektrochemiczne, wykorzystywane głównie do wykrywania gazów toksycznych. Ważnym parametrem takiego sensora jest jego selektywność – należy pamiętać, że nie będzie ona wynosić 100%, ponieważ sensor może reagować także na obecność innych gazów o podobnych własnościach chemicznych. Dużą zaletą takiego detektora jest jego wysoka czułość wynikająca ze specyfiki procesu detekcji;
  • optyczne (na podczerwień), stosowane przede wszystkim do wykrywania stężeń CO2, metanu i propanu-butanu. Czujniki takie są bardzo precyzyjne. Wykorzystuje się w nich zjawisko pochłaniania promieniowania podczerwonego przez cząsteczkowe wiązania chemiczne; 
  • półprzewodnikowe, stosowane głównie do wykrywania tlenku węgla (CO). Na powierzchni półprzewodnikowego elementu pomiarowego o określonej temperaturze adsorbowany jest gaz, który zmienia opór przewodnika. Liczbowa wielkość tej zmiany jest przeliczana na stężenie gazu w powietrzu. Sensory półprzewodnikowe charakteryzują się prostą budową i trwałością.

Progi alarmowe dla tlenku węgla określa norma PN-EN 50545-1. Podaje trzy wartości, przy których należy stopniowo załączać urządzenia wentylacyjne (a po drugim progu uruchamiać tablice ostrzegawcze i sygnały alarmowe): 

  • alarm 1 – 30 ppm (średnia z 15 minut), 
  • alarm 2 – 60 ppm (średnia z 15 minut), 
  • alarm 3 – 150 ppm (średnia z 1 minuty). 

Detektory LPG reagują na przekroczenie wartości progowej powiązanej z tzw. granicą wybuchowości. Zwykle przy stężeniu wynoszącym 5–30% dolnej granicy wybuchowości detektor powoduje uruchomienie wentylacji i sygnałów alarmowych.

Ile detektorów?

Liczba detektorów zależy przede wszystkim od wielkości garażu. Przyjmuje się, że obszar skutecznego działania jednego urządzenia to okrąg o promieniu 8 m (ok. 200 m2). Jeśli detektor zamontowany jest na ścianie, obszar jego działania jest o mniej więcej połowę mniejszy i wynosi ok. 100 m2. Bardzo ważna jest też wysokość montażu. Dla detektorów tlenku węgla przyjmuje się ok. 1,8 m nad poziomem posadzki, ale nie tuż pod stropem, gdzie mogą gromadzić się gorące spaliny mogące „zatruć” detektor. Z kolei propan-butan jest gazem cięższym od powietrza (ok. dwukrotnie) i będzie zalegał przy posadzce. Stąd maksymalna wysokość montażu czujnika LPG wynosi 0,2–0,3 m (w zależności od zaleceń producenta) nad poziomem podłogi. Taka lokalizacja powoduje większą podatność na uszkodzenia mechaniczne (np. oderwanie od ściany), czujniki LPG należy więc zabezpieczyć specjalnymi osłonami.

[powietrze, detektory gazów, wentylacja garaży, wentylacja, systemy wykrywania niebezpiecznych gazów, garażowe detektory gazów]

   02.01.2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl