RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Pompy ciepła – przegląd innowacyjnych rozwiązań

Widok instalacji i pomp ciepła w Fornebu na osiedlu Rolfsbukta.

Widok instalacji i pomp ciepła w Fornebu na osiedlu Rolfsbukta.

Na świecie nie brakuje przykładów ciekawych zastosowań pomp ciepła na skalę większą niż ogrzewanie domu jednorodzinnego. Budowane instalacje pokazują, jak szerokie są możliwości pozyskiwania ciepła. Przykłady z Norwegii, która ma duże zasoby gazu ziemnego, sugerują, że warto szukać rozwiązań niewykorzystujących paliw kopalnych. Z kolei realizacje z USA i Niemiec wskazują, że ciepło może mieć wiele źródeł.

Zobacz także

Gaspol S.A. Układ hybrydowy: pompa ciepła i gaz płynny

Układ hybrydowy: pompa ciepła i gaz płynny Układ hybrydowy: pompa ciepła i gaz płynny

Przy wyborze rozwiązań grzewczych wiele osób coraz częściej zwraca uwagę nie tylko na ich efektywność, ale i potencjalny wpływ na środowisko. Najbardziej poszukiwane są technologie zapewniające optymalne...

Przy wyborze rozwiązań grzewczych wiele osób coraz częściej zwraca uwagę nie tylko na ich efektywność, ale i potencjalny wpływ na środowisko. Najbardziej poszukiwane są technologie zapewniające optymalne ciepło, a jednocześnie gwarantujące minimalną lub zerową emisję CO2 czy szkodliwych substancji. Jednym z takich innowacyjnych rozwiązań jest połączenie pompy ciepła z instalacją gazową, które łączy w sobie zalety obu technologii, tworząc elastyczny, efektywny i zrównoważony system ogrzewania.

Barbara Jurek (Specjalista ds. techniczno-handlowych Caleffi Poland), Calefii Poland Sp. z o.o. Co warto wiedzieć o zaworze antyzamarzaniowym z serii 108 marki Caleffi

Co warto wiedzieć o zaworze antyzamarzaniowym z serii 108 marki Caleffi Co warto wiedzieć o zaworze antyzamarzaniowym z serii 108 marki Caleffi

Wraz ze wzrastającą popularnością pomp ciepła, w tym pomp ciepła typu monoblok, dużym zainteresowaniem cieszy się również zawór antyzamarzaniowy Caleffi z serii 108. Jego zadaniem jest ochrona pompy ciepła...

Wraz ze wzrastającą popularnością pomp ciepła, w tym pomp ciepła typu monoblok, dużym zainteresowaniem cieszy się również zawór antyzamarzaniowy Caleffi z serii 108. Jego zadaniem jest ochrona pompy ciepła typu monoblok przed zamarznięciem w sytuacji wystąpienia awarii zasilania elektrycznego.

FRAPOL Sp. z o.o. Jak zaprojektować wydajny system grzewczy z pompą ciepła Frapol PRIME?

Jak zaprojektować wydajny system grzewczy z pompą ciepła Frapol PRIME? Jak zaprojektować wydajny system grzewczy z pompą ciepła Frapol PRIME?

PRIME – monoblokowa pompa ciepła na R290 – powstała w odpowiedzi na potrzeby projektantów, instalatorów i inwestorów, zmieniające się wraz z dynamiką rozwoju europejskiego rynku HVACR. To rozwiązanie perspektywiczne,...

PRIME – monoblokowa pompa ciepła na R290 – powstała w odpowiedzi na potrzeby projektantów, instalatorów i inwestorów, zmieniające się wraz z dynamiką rozwoju europejskiego rynku HVACR. To rozwiązanie perspektywiczne, zgodne z coraz bardziej restrykcyjnym prawem europejskim i energooszczędne. Temperatura zasilania na poziomie ponad 60°C umożliwia stabilną produkcję ciepła technologicznego oraz ciepłej wody użytkowej w różnych warunkach otoczenia, a także współpracę z różnymi instalacjami grzewczymi....

Europejskie zagłębie pomp ciepła z olbrzymim potencjałem to Norwegia. Kraj ten ma możliwości szerokiego zastosowania pomp ciepła dla większych instalacji – jako serca komunalnych sieci ciepłowniczych. Większość przytoczonych norweskich przykładów opiera się na jednym źródle dolnym. Rosnąca skala zastosowania pokazuje, jak ważny dla rozwoju wielkopowierzchniowych instalacji z pompami ciepła jest dobry wybór dolnych źródeł.

Z kolei przykłady z Ameryki i Niemiec wskazują, jak zagospodarować posiadane zasoby, traktowane często po macoszemu. W technice pomp ciepła bardzo ważne jest także stosowanie alternatywnych czynników chłodniczych – dobre przykłady płyną znów z Norwegii, wspieranej przez uznanych producentów pomp ciepła ze Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Przegląd ciekawych rozwiązań pomp ciepła zamyka (nieprzypadkowo) nieco mniej spektakularny przykład norweskiego kampusu studenckiego, obrazujący, jakie miejsce zajmują pompy ciepła w tzw. zrównoważonym projektowaniu.

Fiordy – symbol Norwegii i dolnego źródła

Eid to gmina w południowo-wschodniej Norwegii położona nad malowniczym fiordem Nordfjorden, który wcina się w ląd niemal na granicy Morza Norweskiego i Morza Północnego. Szósty pod względem długości (106 km) norweski fiord ma w okolicy Eid głębokość ok. 50 m. Woda zachowuje całoroczną temperaturę 4–12°C. Dzięki temu Nordfjorden zapewnia potencjał ok. 5 TWh energii, które można za pomocą pomp ciepła z zyskiem wydobyć.

Pierwsza taka pełnowymiarowa instalacja działa właśnie w Eid – w 2018 roku obchodzi 12. rocznicę powstania. Z dna fiordu woda pobierana jest za pomocą węża PVC o średnicy 600 mm z wydatkiem 546 m3/h do niewielkiej (50 m2) maszynowni na brzegu, skrywającej wymiennik ciepła. W wymienniku tym ciepło z wody morskiej przekazywane jest do zamkniętej pętli wody słodkiej, a stamtąd do odbiorców, wśród których są gospodarstwa domowe, firmy i organizacje.

Woda kierowana z morza do wymiennika ma 8°C. Przekazuje ciepło do zamkniętego obiegu wody słodkiej (rury o maksymalnej średnicy 315 mm), a cyrkulacja w dużym stopniu odbywa się grawitacyjnie.

Woda płynąca z wymiennika do odbiorców ma 6,5°C – dzięki temu rury nie są izolowane (m.in. dlatego, że część z nich położona jest 1 m pod ziemią). Każdy odbiorca ma zamontowaną pompę ciepła (woda/woda lub woda/powietrze). Po oddaniu energii w pompie ciepła schłodzona woda kierowana jest na powrót do centralnego wymiennika – ma wówczas temperaturę 1,5°C (rys. 1).

Ponad dekada doświadczeń pozwala wyciągnąć wiele wniosków na temat opłacalności tego systemu. Szczególnie korzystna jest stała temperatura wody w fiordzie – pozwala to oszacować koszt produkcji energii z bardzo małym błędem.

Rys. 1. System wymiany ciepła na lądzie. W dolnej części (szare rurki) woda morska jest pompowana
z fiordu do wymienników ciepła (VVX 1, VVX 2 i VVX 3) i z powrotem do morza (C). Zimna woda (2–3°C) wraca od klientów (niebieskie rurki), a ogrzana woda o .

Rys. 1. System wymiany ciepła na lądzie.

Obecnie w sieci wykorzystującej ok. 63% wstępnie zaprojektowanej wydajności znajduje się 90 tys. m2 budynków, wyposażonych łącznie w 53 pompy: opera, szkoła średnia, łaźnia przyhotelowa oraz budynki mieszkalne.

System pokrywa ok. 90% zapotrzebowania odbiorców na energię cieplną i chłód. Oszczędności energii u użytkowników sięgają 30–50% w porównaniu do energii pozyskiwanej tradycyjnie.

Dwóch największych odbiorców, opera i szkoła średnia, zużywa rocznie na 1 m2 ok. 98 kWh pochodzących z systemu miejskiego (średnia dla podobnych budynków w Norwegii to 140 kWh/m2). Miejscowy szpital przez wiele lat był najbardziej efektywną energetycznie placówką tego typu w Norwegii.

Komunalna sieć ciepłownicza Eid stała się wzorem dla innych gmin leżących nad fiordami. Z doświadczeń tych skorzystano m.in. w Songdal. W instalacji powstałej w 2017 roku zdecydowano się wykorzystać pompy ciepła umieszczone centralnie w maszynowni, zamiast u każdego odbiorcy – do nich trafia już przygotowana woda grzewcza (do instalacji grzejnikowych i do podgrzania powietrza w instalacjach ogrzewania nadmuchowego) i c.w.u (rys. 2).

Rys. 2. Schemat wymiany ciepła w instalacji w Songdal; rys. Sognekraft AS

Rys. 2. Schemat wymiany ciepła w instalacji w Songdal; rys. Sognekraft AS

Rozwiązanie takie obniża jednostkowy koszt wytworzenia energii dla odbiorcy. Doświadczenia z Eid wskazują jednak także, że nie wszyscy odbiorcy potrafią optymalnie wykorzystać swoją pompę ciepła.

Od fiordu do nowych czynników

Pozostając w Norwegii, przenieśmy się na półwysep Fornebu (na zachód od Oslo), na osiedle Rolfsbukta. Tereny te, traktowane m.in. jako zaplecze mieszkaniowe stolicy Norwegii, rozwijają się bardzo szybko, co przekłada się na wzrost zapotrzebowania na moc grzewczą i chłodniczą dostarczaną przez sieć komunalną. Jest ona oparta na pompach ciepła, włączanych kolejno w 1998, 2001 i 2006 roku.

W 2012 roku w sieci pojawiły się urządzenia (fot. 1 zob. fotografia przy tytule), dla których dolnym źródłem jest woda z fiordu Lysakerfjorden, pobierana z głębokości ok. 30 m, w odległości 400 m od brzegu. Najciekawsze jest rozwiązanie techniczne samych pomp – jest to pierwsza na świecie instalacja pomp ciepła z zastosowaniem czynnika R1234ze.

Data rozpoczęcia prac jest o tyle ważna, że czynniki z grupy HFO były wtedy jeszcze raczej ciekawostką techniczną niż pełnoprawnym rozwiązaniem. Formalnie nie istniała jeszcze klasa palności A2L (czynniki chłodnicze lekko palne). Inwestor, Oslofjord Varme, poprosił o oszacowanie ryzyka w znanej jednostce certyfikacyjnej Det Norske Veritas (dziś część DNV GL). Ostateczną decyzję podjęto po pięciu miesiącach badań poza obiektem.

Stwierdzono, że konieczne są dodatkowe środki ostrożności – wentylacja pożarowa maszynowni musiała spełnić wymogi ATEX 94/9/CE, zainstalowano też automatyczne odcinanie zasilania w przypadku wycieku czynnika chłodniczego. Sama pompa ciepła została przygotowana na zamówienie przez szwajcarską firmę Friotherm. W projekcie uwzględniono fakt, że jeśli Norske Veritas zakwestionuje użycie czynnika R1234ze, konieczna będzie wymiana na R134a. Projekt obejmował więc zarówno wyższe ciśnienia robocze (zapas na ewentualną wymianę na czynnik R134a), jak i wyższy przepływ objętościowy (odpowiedni dla R1234ze).

Maszynownia zlokalizowana jest w samodzielnym pomieszczeniu o wymiarach 60×12 m na poziomie –2 (z dostępem z hotelowego parkingu). Pracują tu dwie pompy Unitop 43/28, każda o wydajności 8 (grzanie) i 10 (chłodzenie) MW. W trybie zimowym przygotowywana jest woda grzewcza o temperaturze 75°C (COP = 4,4), a jednocześnie na potrzeby chłodzenia miejskiego woda lodowa. Przy niskim zapotrzebowaniu na chłód ciepło niskotemperaturowe pozyskiwane jest z wody morskiej poprzez pośrednie wymienniki ciepła. W trybie letnim sprężarki pracują równolegle, z wykorzystaniem chłodzenia pośredniego wodą morską, wytwarzając wodę lodową o temperaturze 2,5°C.

Uzupełniająco w maszynowni znajdują się dwa kotły na biopaliwo (olej) o całkowitej wydajności 20 MW – ich zadaniem jest pokrycie mocy szczytowej, służą też jako urządzenia zapasowe. Zatem maksymalna wydajność instalacji to 36 MW ciepła i 20 MW chłodu. 35 km na południowy zachód od Fornebu znajduje się miejscowość Drammen. W 2010 roku tamtejsze miejskie przedsiębiorstwo cieplne stanęło przed wyzwaniem zwiększenia wydajności sieci – postawiono na rozwiązania zrównoważone. Zaplanowano zastosowanie pomp ciepła z wodą z fiordu (8°C), ale również eliminację czynników z grupy HFC. W trakcie przetargu wyłoniono brytyjską firmę Star Renewable Energy (znaną m.in. z dostaw dla sieci marketów Tesco i Asda), która zaproponowała zastosowanie jako czynnika chłodniczego amoniaku.

Nie tylko to wyróżnia sieć komunalną w Drammen. Otóż przygotowuje się w niej wodę grzewczą o temperaturze 90°C, co umożliwia zasilanie budynków zarówno nowych, jak i starszych, np. korzystających z wysokotemperaturowych kotłów gazowych. Uzyskano COP 3,05 – wartość wyższą, niż wcześniej zakładano.

W pompie ciepła zastosowany został dwustopniowy system amoniakalny. Woda pochodząca z fiordu podgrzewa ciekły amoniak pod ciśnieniem 4 barów do 2°C. Po przejściu w stan gazowy ciśnienie zwiększa się do 50 barów, dzięki czemu gazowy amoniak podgrzewa się do 120°C, oddając ciepło wodzie sieciowej, która na wejściu do instalacji ma 90°C. Amoniak na skutek schłodzenia przechodzi ponownie w stan ciekły i proces wymiany ciepła rozpoczyna się ponownie.

Wydajność grzewcza układu pomp ciepła (w jego skład wchodzą trzy urządzenia) wynosi 13,2 MW. Ciepło wytwarzane dzięki pompom ciepła pokrywa ok. 75% rocznego zapotrzebowania miasta. Co ważne, w Norwegii energia elektryczna jest tania, szczególnie w porównaniu do wytwarzania ciepła z biomasy czy gazu. Zastosowanie pomp ciepła jest więc tam rozwiązaniem opłacalnym, o wysokim zwrocie z inwestycji – omawiana sieć już po czterech latach przynosi oszczędności, zarówno finansowe, jak i emisji węgla.

Wykorzystać to, co mamy

Norwegia jest krajem naturalnie predysponowanym do korzystania z pomp ciepła, choćby dzięki ogólnej dostępności dolnego źródła ciepła i niskim cenom energii elektrycznej. Nie wszyscy jednak mają takie szczęście – ale są inwestorzy i projektanci, którzy umieją korzystać z tego, co mają na miejscu.

Kierującemu się takim podejściem amerykańskiemu konsorcjum Bosch Thermotechnology i American Water Company udało się w pilotażowym (2014–2015) projekcie pomp ciepła dla szkoły podstawowej Williama L. Bucka w Valley Stream (stan Nowy Jork) zaoszczędzić ok. 600 tys. dol. na kosztach inwestycyjnych. Było to możliwe dzięki wyeliminowaniu kosztów przygotowania ponad 100 odwiertów, z których miałaby pochodzić woda gruntowa do obsługi pomp ciepła. Jednocześnie w pełni wykorzystano dobrodziejstwa pompy ciepła woda/powietrze (w tym przypadku 40 tys. dol. rocznych oszczędności na ogrzewaniu i zwiększenie komfortu pracy dzięki chłodzeniu latem i w okresach przejściowych).

Partnerzy stworzyli unikatowy w odniesieniu do ponad 1000 szkolnych instalacji pomp ciepła na terenie USA system, oparty na pompach ciepła typu woda/powietrze (rys. 3).

Schemat instalacji z pompami

Rys. 3. Schemat instalacji z pompami ciepła w szkole w Valley Stream; rys. Bosch Thermotechnology Corp.

Odwierty wyeliminowano dzięki zastosowaniu innowacyjnego wymiennika ciepła. Konstrukcja wymiennika, odpowiednia dla przemysłu spożywczego (m.in. podwójna ścianka), zapewnia brak kontaktu między wodą użytkową a pętlą geotermalną. Pozyskuje on energię na cele grzewcze z wody użytkowej pochodzącej z instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej obsługującej szkołę (w trybie chłodzenia woda użytkowa jest nośnikiem ciepła odprowadzanego z klas).

Dzięki recyrkulacji wody użytkowej wykorzystanie zakumulowanej w niej energii może być jeszcze bardziej efektywne.

W trybie grzewczym woda użytkowa o temperaturze zbliżonej do wody gruntowej kierowana jest do mieszczącej się w piwnicach szkolnych pompowni. Tam ciepło przekazywane jest na wymienniku płytowym do pętli geotermalnej zawierającej roztwór woda/glikol. Pętla ta stanowi dolne źródło dla ok. 40 pomp woda/powietrze, pracujących w urządzeniach ogrzewania/chłodzenia nadmuchowego zlokalizowanych w klasach. W każdej klasie mieści się konsola typu Bosch CA (fot. 2) z własnym wentylatorem o regulowanej prędkości, natomiast większe powierzchnie otwarte (stołówka, sala gimnastyczna) są klimatyzowane za pomocą jednostek sufitowych woda/powietrze EC Large Capacity. W trybie chłodzenia do pętli geotermalnej przekazywane są zyski ciepła z pomieszczeń szkolnych. Zakumulowane ciepło jest następnie przekazywane na wymienniku ciepła do instalacji wody użytkowej.

Fot. 2. Bosch CA – pompa ciepła zaprojektowana
tak, aby zapewnić ogrzewanie i chłodzenie w miejscach, gdzie przestrzeń i dostęp są ograniczone. Wykorzystywana jako zdecentralizowana jednostka końcowa w budynkach szkolnych, biurowych i mieszkalnych oraz .

Fot. 2. Bosch CA – pompa ciepła zaprojektowana tak, aby zapewnić ogrzewanie i chłodzenie w miejscach, gdzie przestrzeń i dostęp są ograniczone. Wykorzystywana jako zdecentralizowana jednostka końcowa w budynkach szkolnych, biurowych i mieszkalnych.

Jako ciekawostkę warto dodać, że prace instalacyjne trwały około pół roku – większość z nich prowadzono nocami, żeby nie przeszkadzać uczniom.

Współpraca różnych instytucji zaowocowała ciekawym rozwiązaniem także w Niemczech. Uniwersytet w Monachium i niemieckie Ministerstwo Środowiska wsparły firmę Laumer Bautechnik Massing (Bawaria) w stworzeniu energooszczędnej instalacji grzewczej dla nowego zakładu prefabrykowanych konstrukcji betonowych. Rozwiązanie to jest oparte na pompie ciepła woda/woda na czynnik R407C, która w miesiącach zimowych jako dolne źródło wykorzystuje podziemny magazyn energii.

Fot. 3. Widok hali produkcyjnej Laumer Bautechnik
ze ścianami prefabrykowanymi wyposażonymi w instalacje do pozyskiwania ciepła promieniowania słonecznego; fot. Laumer Bautechnik

Fot. 3. Widok hali produkcyjnej Laumer Bautechnik ze ścianami prefabrykowanymi wyposażonymi w instalacje do pozyskiwania ciepła promieniowania słonecznego; fot. Laumer Bautechnik

Energia jest gromadzona przez cały rok, a jej zbiornikiem jest praktycznie cała zewnętrzna powłoka budynku (14 000 m2 powierzchni zewnętrznej) – prefabrykowane ściany betonowe z zatopionymi rurami, pomalowane na czarno, by dodatkowo zwiększyć absorpcję ciepła (fot. 3).

Ciepło zakumulowane przez zbiornik przekazywane jest do podziemnego magazynu energii o kubaturze 5000 m3. W magazynie tym ciepło przechowywane jest do zimy, czyli okresu zwiększonego zapotrzebowania na nie. Wówczas pompa ciepła woda/woda o wydajności grzewczej 198 kW marki Viessmann (fot. 4) korzysta z podziemnego zbiornika (alternatywnie do ciepła z gruntu) jako dolnego źródła.

Pompa ciepła z dwoma obwodami chłodniczymi zasila przemysłowy system ogrzewania podłogowego obsługującego warsztat o powierzchni 4,5 tys. m2 (rys. 4).

Temperatura wody grzewczej wynosi 37°C i zapewnia utrzymanie w warsztacie stałej temperatury wynoszącej 15°C.

Dzięki włączeniu magazynowania energii COP wynosi 4,8, a pompa ciepła może występować jako rozwiązanie samodzielne, zdolne pokryć także szczytowe zapotrzebowanie na ciepło.

Pompy Vitocal 300

Fot. 4. Pompy Vitocal 300 w instalacji grzewczej hali zakładu prefabrykowanych konstrukcji betonowych; fot. Laumer Bautechnik

Schemat instalacji w zakładzie

Rys. 4. Schemat instalacji w zakładzie konstrukcji betonowych; rys. Laumer Bautechnik

Kampus politechniki w Trondheim

Moholt 50|50 to miasteczko studenckie politechniki (NTNU – Norwegian University of Science and Technology) w norweskim mieście Trondheim. Nazwa nawiązuje do połączenia w obszarze jednego kampusu budynków mających 50 lat z obiektami nowymi, zaprojektowanymi na kolejne 50 lat. Nowa część, zakończona w 2017 roku, składa się z sześciu wieżowców mieszkalnych (632 mieszkania studenckie), przedszkola dla dzieci studentów i kadry (1200 m2) oraz budynku rekreacyjnego.

Nowe budynki to także największa europejska inwestycja z drewna kaszerowanego poprzecznie (cross laminated timber – CLT). Zastosowana technologia Kebony® umożliwiła wykorzystanie drewna drzew iglastych (miękkiego), które poddane działaniu alkoholu furfurylowego, zostało uszlachetnione, zyskując trwałość, twardość i stabilność wymiarową. CLT umożliwiło obniżenie emisji CO2 o ponad połowę w porównaniu do tradycyjnej konstrukcji ze stali i betonu, a drewno Kebony® zamiast drewna z drzew tropikalnych pozwoliło zmniejszyć tzw. ślad węglowy o 15–30 razy. W to prośrodowiskowe myślenie wpisuje się także zastosowane ogrzewanie.

System grzewczy dla kampusu to scentralizowana instalacja pomp ciepła przygotowująca ciepło dla wszystkich nowych budynków. Takie rozwiązanie zapewnia niższe koszty instalacji i łatwiejszą konserwację niż w przypadku systemu rozproszonego. Pełni ono także funkcję edukacyjną (mówimy w końcu o kampusie politechniki) – w centrum miasteczka studenckiego postawiono oszkloną z trzech stron maszynownię, wyposażoną dodatkowo w ekran telewizyjny prezentujący bieżące dane dotyczące produkcji energii (fot. 5).

Montaż przeszklonej maszynowni

Fot. 5. Montaż przeszklonej maszynowni w centrum miasteczka studenckiego – pełni ona także funkcję edukacyjną; fot. afgruppen.no

Za produkcję ciepła na potrzeby systemu HVAC (centrale wentylacyjno-klimatyzacyjne w każdym budynku) oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej odpowiadają trzy pompy ciepła solanka/woda, po 84 kW każda, oraz elektryczny kocioł grzewczy traktowany jako źródło uzupełniające.

Zastosowane rozwiązanie – gruntowe pompy ciepła (solanka/woda) – jest w krajach nordyckich bardzo popularne. W miasteczku Moholt 50|50 jako źródło dolne wykorzystywana jest solanka z 23 otworów, z głębokości ok. 250 m. Temperatura skał macierzystych jest w przybliżeniu równa średniej temperaturze nad gruntem w danej porze roku. Wykorzystywane jest także ciepło odzyskiwane w centralach wentylacyjno-klimatyzacyjnych mieszczących się w poszczególnych budynkach, ciepło pochodzące z kolektora słonecznego na dachu przedszkola (75 m²) oraz ciepło odpadowe odzyskiwane w gruntowym wymienniku ciepła, a także pochodzące ze ścieków z natrysków i pralni.

Temperatura projektowa wody grzewczej wynosi 55°C. System przygotowania c.w.u. wyposażony jest w instalację dezynfekcyjną, która ma zabezpieczać głównie przed bakteriami Legionella. Zastosowano rozwiązanie firmy Apurgo – do wody wprowadza się mikroskopijne ilości jonów srebra i miedzi, dzięki czemu bakterie obecne w wodzie są unieszkodliwiane. Jony te stanowią też barierę dla dalszego wzrostu bakterii, niezależnie od temperatury magazynowanej c.w.u. – temperatura ta może być więc niższa niż próg rozwoju bakterii Legionella.

Literatura

  1. Anderson R., Heat pumps extract warmth from ice cold water, BBC News Business, 10 marca 2015, https://www.bbc.com/news/business-31506073 (dostęp: 15.11.2018).
  2. Bosch, Case Study – William L. Buck Elementary School, https://www.bosch-climate.us/about-bosch-thermotechnology/case-studies/ (dostęp: 15.11.2018).
  3. EHPA, Large scale heat pumps in Europe. 16 examples of realized and successful projects, Bruksela, 22.10.2018, https://www.ehpa.org (dostęp: 15.11.2018).
  4. EHPA, Trondheim Moholt 50|50, Heat Pump City of The Year 2017, https://www.ehpa.org/projects/heat-pump-city-of-the-year/heat-pump-city-of-the-year-2017/ (dostęp: 15.11.2018).
  5. Friotherm, Company presentation,https://www.friotherm.com (dostęp: 15.11.2018).
  6. Friotherm, Oslo–Fornebu: Sustainable development with a district heating/cooling system using a Unitop® 28/22CY, https://www.friotherm.com (dostęp: 15.11.2018).
  7. Friotherm, Rolfsbukta – Heating and cooling with seawater and 2x Unitop 43/28, https://www.friotherm.com (dostęp: 15.11.2018).
  8. Idsø J., Torbjørn Å., Water-Thermal Energy Production System: A Case Study from Norway „Sustainability” 2017, 9(9), 1665, https://www.mdpi.com/2071-1050/9/9/1665 (dostęp: 15.11.2018).
  9. Viessmann, Storing heat underground. Innovative energy concept with heat pump and concrete collectors, „aktuell. The Viessmann magazine” 2/2014.
  10. Walnum H.T., Fredriksen E. (SINTEF Building and Infrastructure), THERMAL ENERGY SYSTEMS IN ZEN. Review of technologies relevant for ZEN pilots, ZEN Report No. 3 – 2018, Wyd. SINTEF, Norwegian University of Science and Technology, Trondheim 2018.
  11. Wojtan L., Burkhalter F. (Friotherm), Challenges and recent developments in applications with large scale heat pumps, 11th IEA Heat Pump Conference 2014, Montréal, 12-16.05.2014.
  12. https://www.laumer.de/fileadmin/user_upload/Unternehmen/Service/Downloads/Bescheinigungen/Leitfaden_Massivabsorber.pdf.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Waldemar Joniec Instalacje z pompami ciepła – przykłady

Instalacje z pompami ciepła – przykłady Instalacje z pompami ciepła – przykłady

Pompy ciepła w małych układach są coraz powszechniej stosowane w polskim budownictwie mieszkaniowym, zwłaszcza jednorodzinnym. Technologia ta ma także duży potencjał w instalacjach obiektów publicznych,...

Pompy ciepła w małych układach są coraz powszechniej stosowane w polskim budownictwie mieszkaniowym, zwłaszcza jednorodzinnym. Technologia ta ma także duży potencjał w instalacjach obiektów publicznych, handlowych, a nawet przemysłowych. Poniżej zaprezentowano wybrane przykłady zastosowań pomp ciepła w instalacjach średnich i dużych.

mgr inż. Eligiusz Huk, mgr inż. Małgorzata Jakubiak, mgr inż. Paweł Krupicz Pompy ciepła w IKEA

Pompy ciepła w IKEA Pompy ciepła w IKEA

W obiekcie dystrybucyjnym IKEA zastosowano do celów grzewczych pompy ciepła korzystające z odwiertów wykonanych dla potrzeb instalacji p.poż. Dzięki temu wyeliminowano emisję spalin do atmosfery oraz zmniejszono...

W obiekcie dystrybucyjnym IKEA zastosowano do celów grzewczych pompy ciepła korzystające z odwiertów wykonanych dla potrzeb instalacji p.poż. Dzięki temu wyeliminowano emisję spalin do atmosfery oraz zmniejszono koszty eksploatacji systemu grzewczego.

Redakcja RI 5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła

5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła 5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła

Zastosowanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania i chłodzenia budynków staje się powoli koniecznością. Coraz szersze zastosowanie mają pompy ciepła - zarówno w domach jednorodzinnych jak i dużych...

Zastosowanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania i chłodzenia budynków staje się powoli koniecznością. Coraz szersze zastosowanie mają pompy ciepła - zarówno w domach jednorodzinnych jak i dużych obiektach przemysłowych.

mgr inż. Katarzyna Rybka, Waldemar Joniec Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego

Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego

Według ekspertów w połowie tego stulecia głównym nośnikiem energii dla ogrzewania budynków i napędu samochodów osobowych będzie energia elektryczna uzyskiwana w znacznej mierze ze źródeł odnawialnych....

Według ekspertów w połowie tego stulecia głównym nośnikiem energii dla ogrzewania budynków i napędu samochodów osobowych będzie energia elektryczna uzyskiwana w znacznej mierze ze źródeł odnawialnych. Wraz z rozwojem tego kierunku wzrastać będzie też zainteresowanie pozyskiwaniem ciepła odpadowego w różnych procesach. Spory potencjał w tej dziedzinie mają pompy ciepła. W artykule zaprezentowano przykłady niestandardowych instalacji z pompami ciepła w górnictwie i rolnictwie oraz gospodarce komunalnej.

Redakcja RI Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła – woda w instalacjach i korozja

Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła – woda w instalacjach i korozja Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła – woda w instalacjach i korozja

Nowoczesne instalacje to miks wielu materiałów podlegających różnym zjawiskom, w tym korozji elektrochemicznej i biologicznej. Efektywna praca i trwałość takich instalacji zależą od zastosowanych rozwiązań...

Nowoczesne instalacje to miks wielu materiałów podlegających różnym zjawiskom, w tym korozji elektrochemicznej i biologicznej. Efektywna praca i trwałość takich instalacji zależą od zastosowanych rozwiązań technicznych i środków ochrony antykorozyjnej. Kluczowym czynnikiem dla instalacji grzewczych są parametry wody. Nie może ona zawierać związków wywołujących proces odkładania się osadów wapniowych i przyspieszających korozję przewodów, armatury i wymienników, nie powinno w niej być rozpuszczonego...

mgr inż. Katarzyna Rybka Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE

Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE

Energooszczędny i nowoczesny budynek to nie tylko wysoka sprawność urządzeń albo dobra izolacja. Nawet najlepszy kocioł czy centrala wentylacyjna nie zapewnią użytkownikom komfortowej i oszczędnej eksploatacji.

Energooszczędny i nowoczesny budynek to nie tylko wysoka sprawność urządzeń albo dobra izolacja. Nawet najlepszy kocioł czy centrala wentylacyjna nie zapewnią użytkownikom komfortowej i oszczędnej eksploatacji.

inż. Krzysztof Piechurski, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Obliczanie rocznej efektywności pomp ciepła powietrze/woda

Obliczanie rocznej efektywności pomp ciepła powietrze/woda Obliczanie rocznej efektywności pomp ciepła powietrze/woda

W artykule wykorzystano model obliczania SCOP według wytycznych normy [3] do analizy wpływu danych klimatycznych wybranych miejscowości w Polsce oraz przyjętego punktu biwalentnego na roczny wskaźnik efektywności...

W artykule wykorzystano model obliczania SCOP według wytycznych normy [3] do analizy wpływu danych klimatycznych wybranych miejscowości w Polsce oraz przyjętego punktu biwalentnego na roczny wskaźnik efektywności energetycznej przykładowej pompy ciepła powietrze/woda, zasilającej dom jednorodzinny o projektowym obciążeniu cieplnym 9,5 kW oraz opisano aspekty związane z analizą pracy pomp ciepła powietrze/woda pracujących w trybie grzewczym.

Redakcja RI Rzetelna wiedza o pompach ciepła to najlepszy argument na rzecz ich stosowania

Rzetelna wiedza o pompach ciepła to najlepszy argument na rzecz ich stosowania Rzetelna wiedza o pompach ciepła to najlepszy argument na rzecz ich stosowania

Rozmowa z Pawłem Lachmanem, prezesem zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła

Rozmowa z Pawłem Lachmanem, prezesem zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła

dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak, inż. Maciej Załuska, mgr inż. Rafał Tomaszewicz Zastosowanie dodatkowych źródeł energii odnawialnej do współpracy z pompą ciepła solanka/woda

Zastosowanie dodatkowych źródeł energii odnawialnej do współpracy z pompą ciepła solanka/woda Zastosowanie dodatkowych źródeł energii odnawialnej do współpracy z pompą ciepła solanka/woda

Artykuł przedstawia analizę techniczno-ekonomiczną zastosowania dodatkowych źródeł energii odnawialnej w układzie technologicznym pracy pompy ciepła typu solanka/woda, która zainstalowana jest w budynku...

Artykuł przedstawia analizę techniczno-ekonomiczną zastosowania dodatkowych źródeł energii odnawialnej w układzie technologicznym pracy pompy ciepła typu solanka/woda, która zainstalowana jest w budynku jednorodzinnym. Pompa ciepła o zmierzonej średniej mocy grzewczej 9,53 kW i mocy chłodniczej 7,8 kW pracuje w układzie monowalentnym na cele grzewcze i podgrzewu ciepłej wody użytkowej.

Waldemar Joniec Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych

Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych

Pompy ciepła znajdują zastosowanie w różnych obiektach do ogrzewania i chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody. Stają się nieodzownym elementem instalacji hybrydowych w nowych, energooszczędnych budynkach...

Pompy ciepła znajdują zastosowanie w różnych obiektach do ogrzewania i chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody. Stają się nieodzownym elementem instalacji hybrydowych w nowych, energooszczędnych budynkach oraz poddawanych termomodernizacji. Są też efektywne w instalacjach ogrzewczych remontowanych budynków, także zabytkowych. Tam, gdzie jest to możliwe, coraz częściej do zasilania pomp ciepła wykorzystuje się instalacje fotowoltaiczne. Wiele inwestycji nie wymaga już dotacji i stają się one atrakcyjne...

inż. Krzysztof Piechurski, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Wpływ warunków klimatycznych i obciążenia cieplnego budynku na efektywność energetyczną pomp ciepła powietrze/woda z płynną regulacją mocy

Wpływ warunków klimatycznych i obciążenia cieplnego budynku na efektywność energetyczną pomp ciepła powietrze/woda z płynną regulacją mocy Wpływ warunków klimatycznych i obciążenia cieplnego budynku na efektywność energetyczną pomp ciepła powietrze/woda z płynną regulacją mocy

Wiele pomp ciepła powietrze/woda wyposażanych jest obecnie w sprężarki z inwerterem. Ich zaletą jest możliwość dopasowania mocy urządzenia do chwilowych potrzeb grzewczych budynku. Przeprowadzenie analizy...

Wiele pomp ciepła powietrze/woda wyposażanych jest obecnie w sprężarki z inwerterem. Ich zaletą jest możliwość dopasowania mocy urządzenia do chwilowych potrzeb grzewczych budynku. Przeprowadzenie analizy SCOP pompy ciepła regulowanej poprzez zmianę prędkości sprężarki przy użyciu inwertera częstotliwości wymaga pozyskania informacji na temat COP urządzenia w warunkach obciążenia częściowego, a te nie zawsze są łatwo dostępne.

Waldemar Joniec Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe

Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe

Aktualne wymagania dla instalacji i obiektów w zakresie efektywności energetycznej wymagają od projektantów stosowania wysokoefektywnych i energooszczędnych rozwiązań. Raz wprowadzona do instalacji lub...

Aktualne wymagania dla instalacji i obiektów w zakresie efektywności energetycznej wymagają od projektantów stosowania wysokoefektywnych i energooszczędnych rozwiązań. Raz wprowadzona do instalacji lub obiektu energia nie może być marnowana – powinna być przekazywana prawie bez strat i odzyskiwana tam, gdzie to tylko możliwe. Rola wymienników w instalacjach stale rośnie, zwłaszcza że współczesne instalacje są zasilane z wielu źródeł i wymagają precyzyjnego transportu energii.

dr inż. Marcin Malicki Przemysłowe i energetyczne zastosowanie absorpcyjnych pomp ciepła dużej mocy

Przemysłowe i energetyczne zastosowanie absorpcyjnych pomp ciepła dużej mocy Przemysłowe i energetyczne zastosowanie absorpcyjnych pomp ciepła dużej mocy

Możliwości zastosowania prostych technologii poprawy efektywności energetycznej wyczerpują się i wdrażane są bardziej zaawansowane rozwiązania. Szczególne miejsce w obszarze poprawy efektywności energetycznej...

Możliwości zastosowania prostych technologii poprawy efektywności energetycznej wyczerpują się i wdrażane są bardziej zaawansowane rozwiązania. Szczególne miejsce w obszarze poprawy efektywności energetycznej zajmują źródła ciepła niskotemperaturowego traktowanego jako ciepło odpadowe. Implementacja technologii konwersji ciepła nieużytecznego i odpadowego na ciepło użyteczne może prowadzić do znacznego ograniczenia emisji CO2 do atmosfery. Jedną z takich technologii są absorpcyjne pompy ciepła.

mgr inż. Ewelina Stefanowicz, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Konfiguracja odwiertów oraz obciążenie cieplne i chłodnicze obiektu a parametry pracy dolnego źródła pompy ciepła glikol/woda

Konfiguracja odwiertów oraz obciążenie cieplne i chłodnicze obiektu a parametry pracy dolnego źródła pompy ciepła glikol/woda Konfiguracja odwiertów oraz obciążenie cieplne i chłodnicze obiektu a parametry pracy dolnego źródła pompy ciepła glikol/woda

Niezawodna, bezawaryjna i ekonomiczna praca systemów zasilania c.o. i c.w.u. w dużych obiektach, do których energię dostarczają gruntowe pompy ciepła z wymiennikami pionowymi, wymaga przeprowadzenia na...

Niezawodna, bezawaryjna i ekonomiczna praca systemów zasilania c.o. i c.w.u. w dużych obiektach, do których energię dostarczają gruntowe pompy ciepła z wymiennikami pionowymi, wymaga przeprowadzenia na etapie projektu dokładnych obliczeń parametrów pracy dolnego źródła dla długiego okresu eksploatacji. W celu prawidłowego zaprojektowania dolnego źródła należy się szczegółowo zapoznać z charakterystyką gruntu i wykonać co najmniej jeden odwiert pilotażowy. Możliwe będzie dzięki temu wykonanie testu...

dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak, mgr inż. Bartosz Baranowski Analiza techniczno-ekonomiczna wyboru pomp ciepła dla zaspokojenia potrzeb cieplnych w budynku jednorodzinnym

Analiza techniczno-ekonomiczna wyboru pomp ciepła dla zaspokojenia potrzeb cieplnych w budynku jednorodzinnym Analiza techniczno-ekonomiczna wyboru pomp ciepła dla zaspokojenia potrzeb cieplnych w budynku jednorodzinnym

Przeprowadzona analiza wskazuje, że mimo iż nakłady inwestycyjne w przypadku instalacji z pompami ciepła przewyższają koszty budowy kotłowni na paliwa konwencjonalne, pompy ciepła mogą być korzystnym ekonomicznie...

Przeprowadzona analiza wskazuje, że mimo iż nakłady inwestycyjne w przypadku instalacji z pompami ciepła przewyższają koszty budowy kotłowni na paliwa konwencjonalne, pompy ciepła mogą być korzystnym ekonomicznie rozwiązaniem alternatywnym, zwłaszcza tam, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowej.

inż. Krzysztof Piechurski, mgr inż. Ewelina Stefanowicz, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Jak powstaje etykieta energetyczna pompy ciepła

Jak powstaje etykieta energetyczna pompy ciepła Jak powstaje etykieta energetyczna pompy ciepła

Efektywność energetyczna pomp ciepła zależy od bardzo wielu czynników. Choć teoretycznie dzięki zastosowaniu etykiet energetycznych porównanie poszczególnych urządzeń jest możliwe, w praktyce – z uwagi...

Efektywność energetyczna pomp ciepła zależy od bardzo wielu czynników. Choć teoretycznie dzięki zastosowaniu etykiet energetycznych porównanie poszczególnych urządzeń jest możliwe, w praktyce – z uwagi na brak ścisłych wytycznych odnośnie do przyjmowania punktu biwalentnego układu na potrzeby sporządzania etykiet – rozbieżności w wynikach mogą być bardzo duże. Dla zapewnienia korzystnej klasy energetycznej (równie wysokiej jak na etykiecie) niezbędna jest indywidualna analiza współpracy pompy ciepła...

inż. Krzysztof Piechurski, mgr inż. Ewelina Stefanowicz, mgr inż. Agnieszka Chmielewska, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego

Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego

Zastosowanie pompy ciepła powietrze/woda jako jedynego źródła ciepła dla budynku zlokalizowanego w Polsce, przy zachowaniu pewnych standardów instalacyjnych, jest w pełni możliwe oraz korzystne zarówno...

Zastosowanie pompy ciepła powietrze/woda jako jedynego źródła ciepła dla budynku zlokalizowanego w Polsce, przy zachowaniu pewnych standardów instalacyjnych, jest w pełni możliwe oraz korzystne zarówno energetycznie, jak i finansowo. Stosowanie takiego rozwiązania w lokalizacjach o obniżonym przebiegu temperatury zewnętrznej w ciągu roku – na przykład w terenie górskim – wymaga starannych obliczeń. Ponadto warto szukać możliwości pozyskiwania energii odpadowej, np. z powietrza wentylacyjnego.

Solar Naturalna Energia Sp. z o.o. Heliotherm – pompy ciepła i pasja

Heliotherm – pompy ciepła i pasja Heliotherm  – pompy ciepła i pasja

Rozwój sektora sprężarkowych pomp ciepła skutkuje coraz bogatszą ofertą produktową. W natłoku urządzeń, producentów i dystrybutorów trudno dokonać optymalnego wyboru. Warto przyjrzeć się bliżej propozycji...

Rozwój sektora sprężarkowych pomp ciepła skutkuje coraz bogatszą ofertą produktową. W natłoku urządzeń, producentów i dystrybutorów trudno dokonać optymalnego wyboru. Warto przyjrzeć się bliżej propozycji szczególnego producenta, tj. Heliotherm Wärmepumpen Ges.m.b.H.

mgr inż. Ewelina Stefanowicz, inż. Krzysztof Piechurski, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Czynniki robocze dolnych źródeł gruntowych pomp ciepła

Czynniki robocze dolnych źródeł gruntowych pomp ciepła Czynniki robocze dolnych źródeł gruntowych pomp ciepła

Głównym powodem stosowania glikolu propylenowego w pionowych sondach gruntowych jest obawa przed zamarzaniem dolnego źródła. Obecnie dostępne są już metody umożliwiające projektantom szczegółową analizę...

Głównym powodem stosowania glikolu propylenowego w pionowych sondach gruntowych jest obawa przed zamarzaniem dolnego źródła. Obecnie dostępne są już metody umożliwiające projektantom szczegółową analizę możliwości energetycznych gruntu. Jest to szczególnie ważne przy projektowaniu dużych obiektów o znacznym zapotrzebowaniu na energię grzewczą oraz chłodniczą. Zastosowanie nanofluidów lub wody jako czynnika roboczego pozwala na znaczne ograniczenie kosztów eksploatacji systemu, a w przypadku wody...

dr inż. Maciej Knapik Współpraca pomp ciepła z turbinami wiatrowymi i panelami fotowoltaicznymi – aspekty energetyczne i ekonomiczne

Współpraca pomp ciepła z turbinami wiatrowymi i panelami fotowoltaicznymi – aspekty energetyczne i ekonomiczne Współpraca pomp ciepła z turbinami wiatrowymi i panelami fotowoltaicznymi – aspekty energetyczne i ekonomiczne

Współpraca pomp ciepła powietrze/woda z odnawialnymi źródłami energii wiatrowej i słonecznej pozwala znacznie ograniczyć koszty eksploatacji budynku związane z ogrzewaniem i przygotowaniem ciepłej wody....

Współpraca pomp ciepła powietrze/woda z odnawialnymi źródłami energii wiatrowej i słonecznej pozwala znacznie ograniczyć koszty eksploatacji budynku związane z ogrzewaniem i przygotowaniem ciepłej wody. Jednak konieczność spełnienia wymagań prawnych w zakresie wykorzystania energii odnawialnej przez nowe budynki nie zawsze idzie w parze z efektami ekonomicznymi, tj. z kosztami inwestycyjnymi i eksploatacyjnymi.

REGULUS-system Wójcik s.j. Jakie grzejniki do pomp ciepła i kondensatów?

Jakie grzejniki do pomp ciepła i kondensatów? Jakie grzejniki do pomp ciepła i kondensatów?

W jakich godzinach i jak długo przebywamy w poszczególnych pomieszczeniach? To jedno z istotnych pytań, które zadajemy sobie planując modernizację instalacji grzewczej. Zapewnienie komfortu cieplnego...

W jakich godzinach i jak długo przebywamy w poszczególnych pomieszczeniach? To jedno z istotnych pytań, które zadajemy sobie planując modernizację instalacji grzewczej. Zapewnienie komfortu cieplnego wymaga szczególnie elastycznego funkcjonowania instalacji grzewczej, zaczynając od produkcji ciepła przez jego magazynowanie (ewentualne), a kończąc na jego emisji.

mgr inż. Marcin Karpiński, dr inż. Anna Sowiżdżał Kopalnie węgla kamiennego źródłem ciepła dla pomp ciepła

Kopalnie węgla kamiennego źródłem ciepła dla pomp ciepła Kopalnie węgla kamiennego źródłem ciepła dla pomp ciepła

Kopalnie węgla kamiennego w obrębie aglomeracji śląskiej, zarówno czynne, jak i nieczynne, wymagają odprowadzania znacznych ilości wody o stosunkowo wysokiej temperaturze, która może być wykorzystywana...

Kopalnie węgla kamiennego w obrębie aglomeracji śląskiej, zarówno czynne, jak i nieczynne, wymagają odprowadzania znacznych ilości wody o stosunkowo wysokiej temperaturze, która może być wykorzystywana w celach energetycznych do zasilania pomp ciepła. Atutem kopalń na Śląsku jest bliskość potencjalnych odbiorców energii – osiedli i zabudowy mieszkalnej. Z uwagi na trwający proces restrukturyzacji górnictwa projekty inwestycji geotermalnych są jednak obarczone trudnym do oszacowania ryzykiem.

mgr inż. Ewelina Stefanowicz, inż. Krzysztof Piechurski Metody wyznaczania parametrów gruntu do projektowania pionowych wymienników dla pomp ciepła solanka/woda

Metody wyznaczania parametrów gruntu do projektowania pionowych wymienników dla pomp ciepła solanka/woda Metody wyznaczania parametrów gruntu do projektowania pionowych wymienników dla pomp ciepła solanka/woda

W artykule przedstawiono metodę wyznaczania parametrów gruntu do projektowania instalacji pionowych gruntowych wymienników ciepła do pomp ciepła dzięki zastosowaniu testu odpowiedzi termicznej gruntu.

W artykule przedstawiono metodę wyznaczania parametrów gruntu do projektowania instalacji pionowych gruntowych wymienników ciepła do pomp ciepła dzięki zastosowaniu testu odpowiedzi termicznej gruntu.

inż. Krzysztof Piechurski, mgr inż. Ewelina Stefanowicz Wpływ doboru pompy ciepła powietrze/woda na koszty eksploatacyjne instalacji grzewczej

Wpływ doboru pompy ciepła powietrze/woda na koszty eksploatacyjne instalacji grzewczej Wpływ doboru  pompy ciepła powietrze/woda na koszty eksploatacyjne instalacji grzewczej

Odpowiedni dobór mocy pompy ciepła powietrze/woda jest bardzo istotny z uwagi na późniejsze koszty eksploatacyjne. Powszechnie zauważalnym problemem jest niedowymiarowanie urządzeń i tym samym nadmierne...

Odpowiedni dobór mocy pompy ciepła powietrze/woda jest bardzo istotny z uwagi na późniejsze koszty eksploatacyjne. Powszechnie zauważalnym problemem jest niedowymiarowanie urządzeń i tym samym nadmierne zużycie energii elektrycznej przez grzałkę w okresie niskich temperatur w sezonie grzewczym. Z kolei przewymiarowanie powoduje nie tylko wyższe koszty inwestycyjne, ale i eksploatacyjne przy występowaniu umiarkowanych temperatur.

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.