RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Toalety dywersyjne jako sposób na zapewnienie zrównoważonej gospodarki sanitarnej

The diversion toilet as a way to ensure sustainable wastewater management

Toaleta dywersyjna na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Fot. www.nasa.com

Toaleta dywersyjna na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej


Fot. www.nasa.com

Zrównoważony rozwój wymaga oszczędnego gospodarowania zasobami. Rosnące zapotrzebowanie na wodę i naturalne nawozy do produkcji żywności będzie z czasem skłaniało do stosowania skutecznych technologii odzyskiwania wody i składników odżywczych ze ścieków. Separacja strumieni uryny i kału może być sposobem na zapewnienie zrównoważonego gospodarowania ściekami. Są to rozwiązania znane, jednak dotychczas nie wdrażano ich na większą skalę, nie znamy też ich zapotrzebowania na energię.

Zobacz także

ECKERT Czy cięcie wodą to rekomendowany rodzaj obróbki szkła w przemyśle?

Czy cięcie wodą to rekomendowany rodzaj obróbki szkła w przemyśle? Czy cięcie wodą to rekomendowany rodzaj obróbki szkła w przemyśle?

Nie ma wątpliwości, że szkło to jeden z tych materiałów, których obróbka jest wyjątkowo trudna. Z jednej strony szkło jest twarde, więc cięcie czy wycinanie szkła wymaga zastosowania dużej mocy. Z drugiej...

Nie ma wątpliwości, że szkło to jeden z tych materiałów, których obróbka jest wyjątkowo trudna. Z jednej strony szkło jest twarde, więc cięcie czy wycinanie szkła wymaga zastosowania dużej mocy. Z drugiej strony jest to materiał kruchy, a więc dosyć łatwo go zniszczyć. Dzisiaj coraz częściej przy obróbce szkła stosuje się cięcie wodą. Czy rzeczywiście jest to sposób na precyzyjne cięcie, bez ryzyka uszkodzenia tworzywa?

Geberit Sp. z o.o. Geberit Pluvia III - hałas od instalacji podciśnieniowej

Geberit Pluvia III - hałas od instalacji podciśnieniowej Geberit Pluvia III - hałas od instalacji podciśnieniowej

W systemach podciśnieniowych odwadniających dachy płaskie przewody z założenia całkowicie wypełniają się wodą, co w efekcie pozwala na bardzo szybkie usunięcie wody z dachu prowadzonymi bez spadku przewodami...

W systemach podciśnieniowych odwadniających dachy płaskie przewody z założenia całkowicie wypełniają się wodą, co w efekcie pozwala na bardzo szybkie usunięcie wody z dachu prowadzonymi bez spadku przewodami o małych średnicach. To rozwiązanie jest bardzo wygodne dla projektantów i użytkowników budynku, gdyż pozwala zaoszczędzić sporo przestrzeni pod stropem.

ADEY Innovation SAS Antykamienne zawory kulowe Calido S40 PRO

Antykamienne zawory kulowe Calido S40 PRO Antykamienne zawory kulowe Calido S40 PRO

Zawory Calido S40 PRO to innowacja na polskim rynku armatury. Dzięki zastosowaniu najwyższej jakości mosiądzu i pokryciu kuli zaworów nanoceramiką umożliwiają one bezpieczną dla zdrowia dystrybucję wody...

Zawory Calido S40 PRO to innowacja na polskim rynku armatury. Dzięki zastosowaniu najwyższej jakości mosiądzu i pokryciu kuli zaworów nanoceramiką umożliwiają one bezpieczną dla zdrowia dystrybucję wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, zachowując przy tym niezbędne właściwości użytkowe i trwałość.

W artykule:

• Systemy oddzielnego zagospodarowania uryny i kału
• Główne metody zagospodarowania uryny
• Wykorzystanie toalet dywersyjnych na świecie

Na całym świecie podejmowane są próby wdrożenia najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie gospodarki ściekowej w celu zapewnienia zrównoważonego rozwoju. Jedną ze szczególnie badanych jest możliwość poprawy poziomu sanityzacji w krajach rozwijających się [1] poprzez oczyszczanie ścieków u źródła. Inną koncepcją jest próba zamknięcia obiegu między gospodarką sanitarną a agrokulturą. Zostało to schematycznie zobrazowane na rys. 1.

Schematyczne zobrazowanie przepływu

Rys. 1. Schematyczne zobrazowanie przepływu pierwiastków w zamkniętym obiegu wykorzystującym toalety dywersyjne

Koncepcja ta opiera się na wykorzystaniu toalety dywersyjnej [8] oraz produktów metabolizmu ludzkiego (uryna, kał) u źródła [21]. Uryna charakteryzuje się większą sterylnością w porównaniu z kałem, dodatkowo jest źródłem takich substancji chemicznych, jak fosfor i azot [17]. Rozwój infrastruktury ściekowej spowodował u użytkowników powszechne przyjmowanie podejścia „spłucz i zapomnij”. Postawa ta jednak ulega zmianie, stajemy się bardziej świadomi konieczności ochrony środowiska. Coraz bardziej rygorystyczne normy dotyczące jakości ścieków w oczyszczalniach, ochrona wód i zmniejszające się zasoby fosforu wykorzystywanego do baz nawozowych pobudzają w ostatnich latach badania w zakresie separacji moczu i odzysku pierwiastków [9].

Badania prowadzone przez naukowców są szczególnie ukierunkowane na kraje rozwijające się, gdzie dostęp do wody jest ograniczony, a ponad 1,5 mld osób nie ma dostępu do prawidłowej sanityzacji [3]. Zapotrzebowanie na nawozy do produkcji żywności jest tu kluczowe, dlatego zarówno systemy odzysku wody, jak i składników odżywczych są niezbędne. Natomiast na obszarach wysoko rozwiniętych separacja i zagospodarowanie ścieków u źródła może poprawić jakość oczyszczania ścieków [17].

Oddzielenie strumieni uryny i kału pozwoli zmniejszyć wydzielanie się nieprzyjemnych odorów (które mogą powstać szczególnie po zmieszaniu moczu i kału), umożliwi szybkie suszenie kału (a później prostszą gospodarkę tym odpadem), zmniejszy wpływ na środowisko (nawet o 90% w porównaniu z oczyszczalnią ścieków [12]) i pozwoli na odzyskanie z uryny składników odżywczych. W publikacji [17] wykazano, że właśnie możliwość odzysku składników ze skoncentrowanego roztworu i ich dalsze wykorzystanie w rolnictwie jest główną zaletą oczyszczania uryny u źródła. Przy założeniu, że system toalet dywersyjnych zostałby wdrożony na poziomie miasta, odzysk fosforu z uryny mógłby pokryć zapotrzebowanie na ten pierwiastek przy produkcji nawozu na poziomie krajowym [7]. Jedną ze znaczących zalet otrzymania niezmieszanego strumienia uryny jest możliwość usunięcia z niego mikrozanieczyszczeń [6]. Nie bez znaczenia jest także możliwość zmniejszenia zużycia wody o nawet 48% [4].

Pomimo wspomnianych wyżej zalet istnieje jeszcze wiele wyzwań dla stosowania takiego systemu, opisanych szczegółowo w publikacji [17]. Uryna jest ludzkim produktem ubocznym, który na zewnątrz ciała staje się uciążliwym i niestabilnym chemicznie odpadem. Jednym z wyzwań jest dostosowanie rozwiązania do istniejącego obecnie scentralizowanego systemu kanalizacyjnego [13]. Kolejną kwestią jest transport i przechowywanie zebranej uryny. W publikacji [16] zaproponowano dwa rozwiązania tego problemu: zastosowanie technologii wielu rurociągów lub prowadzenie procesów oczyszczania in-situ. Z drugiej strony jednak w [10] zauważono, że w przypadku rurociągów transportujących brak wstępnego podczyszczenia uryny może spowodować wytrącanie się struwitu (fosforan magnezu amonowego) wewnątrz przewodów i ich zapychanie się. Inną kwestią jest odpowiednie oczyszczenie ekskrementów do zastosowania w agrokulturze. Szczególnie ważne jest tu m.in. występowanie patogenów, farmaceutyków i innych mikrozanieczyszczeń w ściekach czarnych. Kolejnym problemem jest zdobycie akceptacji społecznej. Przezwyciężenie aspektu psychologicznego i zwiększenie świadomości użytkowników pozwoli na znaczny rozwój takich systemów [15].

W publikacji [12] oszacowano, że dla University of Florida zastosowanie systemu z rozdziałem strumieni pozwoliłoby zaoszczędzić 24 983 m3 wody i zredukować strumień ścieków napływających do oczyszczalni o 17%.

Systemy oddzielnego zagospodarowania uryny i kału

Toaleta dywersyjna jest niezbędnym elementem systemu separacji ścieków u źródła. Przykładowa konfiguracja toalety została przedstawiona schematycznie na rys. 2. Najprostszy projekt obejmuje ustęp podzielony na dwie przestrzenie, które zapewniają separację strumieni. W ten sposób tworzone są dwie sekcje, pierwsza służąca do zbierania uryny i sekcja tylna do zbierania kału. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje toalet dywersyjnych: UDDT (urine-diverting dry toilet), czyli sucha toaleta dywersyjna, oraz UDFT (urine-diverting flush toilet), czyli toaleta dywersyjna wyposażona w mechanizm spłukujący.

konfiguracja toalety dywersyjnej

Rys. 2. Przykładowa konfiguracja toalety dywersyjnej Źródło: www.eawag.ch/en

W przypadku pierwszego rodzaju ustęp pracuje w sposób „suchy”, więc nie wykorzystuje wody do spłukiwania kału. Oddzielona uryna może być gromadzona, usuwana przez system rurociągów lub poddawana procesom oczyszczania. Materiał fekalny jest gromadzony w wentylowanym zbiorniku bezpośrednio pod toaletą lub w pewnej odległości od niej. Po defekacji konieczne jest dodanie pewnej ilości materiału absorbującego, który jest stosowany w celu wchłonięcia wilgoci. W drugim typie ustępu uryna transportowana jest bez wody, ale niewielka ilość wody jest używana do przepłukania zbiornika gromadzącego urynę. 

Toaleta dywersyjna może być połączona z różnymi systemami. Wykorzystanie konkretnej technologii jest uzależnione od kilku czynników: dostępnej przestrzeni, warunków gruntowo-wodnych, ilości powstających ścieków, dostępności materiałów na rynku, oczekiwanych rezultatów zastosowania systemu, możliwości finansowych inwestora i wygody użytkowania [19]. Najbardziej podstawowym rozwiązaniem jest zbieranie uryny i kału w zbiornikach umiejscowionych pod toaletą (rys. 3).

System ten współpracuje z toaletą typu UDDT. Kluczowym elementem jest dobra wentylacja zbiornika z kałem. Gdy ekskrementy nie mieszają się z uryną i innymi płynami, szybko wysychają. Żeby zminimalizować nieprzyjemne zapachy i wspomóc proces suszenia, należy użyć niewielkiej ilości popiołu, wapna, suchej ziemi lub trocin w celu pokrycia zawartości zbiornika po każdym użyciu toalety. Jeśli stosowana jest obróbka alkaliczna, zalecane jest przechowywanie odpadów w zbiornikach przez minimum 6 miesięcy [19]. W przeciwnym razie przechowywanie powinno trwać w ciepłym klimacie (t > 20°C) co najmniej rok, a od 1,5 do 2 lat dla chłodniejszych klimatów.

Innym sposobem zagospodarowania kału jest wykorzystanie komory kompostowej. Na rys. 4 zobrazowano przykładową instalację. Kompostowanie jest procesem, w którym biodegradowalne składniki są biologicznie rozkładane przez mikroorganizmy w warunkach tlenowych. Komora kompostowa jest przeznaczona do przekształcania odchodów i substancji organicznych w kompost. Kompost jest stabilnym, nieszkodliwym produktem, który można bezpiecznie używać jako nawóz.

System składa się z czterech głównych części: reaktora, urządzenia wentylacyjnego (zapewnia dostarczanie tlenu i umożliwia ucieczkę gazów), systemu zbierającego odcieki i klapy otwierającej, która umożliwia usunięcie gotowego kompostu. Istnieją cztery czynniki, które zapewniają dobre funkcjonowanie układu: wystarczająca ilość tlenu zapewniona przez aktywne lub pasywne napowietrzanie, odpowiednia wilgotność (najlepiej 45–70%), temperatura wewnętrzna sterty 40–50°C (która może być uzyskana przez właściwe wymiarowanie komory) i stosunek C do N 25:1, który można regulować, dodając materiał wypełniający jako źródło węgla. Teoretycznie obydwa układy nie powinny sprawiać problemów w użytkowaniu i przy dobrym zaprojektowaniu systemy powinny działać prawidłowo. Poniżej przedstawiono podstawowe rozwiązania i główne metody zagospodarowania uryny.

Główne metody zagospodarowania uryny

Najważniejsze metody stosowane w obróbce uryny to procesy: strącania struwitu, nitryfikacji lub częściowej nitryfikacji, anamoksu (beztlenowego utleniania amoniaku przez bakterie), nanofiltracji, elektrodializy, odwróconej osmozy, wymiany jonowej oraz technologia freeze-thaw (mrożenie) [6]. Każda z tych metod pozwala na zrealizowanie innego celu gospodarki uryną (tabela 1).

Zestawienie wybranych aspektów

Tab. 1. Zestawienie wybranych aspektów zagospodarowania uryny

Sanacja może być uzyskana przez długotrwałe przechowywanie moczu. Efekt ten wynika ze wzrostu pH, który występuje podczas hydrolizy mocznika do azotu amonowego przez naturalnie obecny w urynie enzym – ureazę. Czynniki, które wpływają na jakość higienizacji, to: wzrost temperatury i długość przetrzymania. Mocz powinien być przechowywany w okresie od jednego miesiąca do pół roku, aby uzyskać efekt odkażenia.

Technologia freeze-thaw i proces odwróconej osmozy (RO) mają na celu redukcję objętości moczu. Metoda freeze-thaw opiera się na zamrożeniu moczu w temperaturze –14°C lub niższej [2]. Metoda ta pozwala odzyskać ok. 80% składników odżywczych w 25% pierwotnej objętości [14]. Należy zauważyć, że będzie ona możliwa do zastosowania i szczególnie opłacalna w miejscach o zimnym klimacie, gdzie dodatkowe koszty energii nie będą aż tak wysokie. Proces odwróconej osmozy z drugiej strony jest prowadzony na membranie, w której ciśnienie osmotyczne ośrodka zostaje pokonane przez zastosowane ciśnienie. Badania wskazują, że objętość roztworu może zostać zmniejszona dzięki stężeniu roztworu pięciokrotnie, przy towarzyszącym odzysku składników odżywczych w zakresie azotu: 70%, fosforu: 73%, potasu: 71%. Jednym z problemów w tym procesie jest brak możliwości oddzielania składników odżywczych i mikrozanieczyszczeń oraz ewentualne wytrącanie soli na powierzchni membrany.

Degradacja materii organicznej zawartej w urynie może powodować wydzielanie się odorów. Aby uniknąć nieprzyjemnych zapachów, wytrącania się osadów czy też utleniania NH3, należy urynę poddać stabilizacji. Proces ten uzyskuje się przez zakwaszenie. Najprostszym sposobem stabilizacji moczu jest utrzymanie niskiego pH. Można to osiągnąć przez dodanie mocnego kwasu. Dzięki temu działaniu oprócz stabilizacji dodatkowo mogą zostać usunięte organizmy patogenne i farmaceutyki, które mogą występować w urynie. Charakterystyka procesów mikrofiltracji i ultrafiltracji sugeruje możliwość przeprowadzenia stabilizacji uryny, jednak dotychczas nie badano szczegółowo tego tematu.

Odzysk fosforu z uryny może zostać przeprowadzony przez strącanie struwitu lub wytrącanie fosforanu wapnia [18], podczas gdy odzysk azotu można uzyskać poprzez wymianę jonową i usuwanie amoniaku. Struwit jest materiałem krystalicznym znanym jako fosforan magnezu amonowego (MgNH4PO4 · 6H2O). W niekontrolowanym systemie struwit jest niepożądany, ponieważ powoduje zapychanie się rur. Proces jest wyzwalany przez dodanie magnezu. Wytrącanie fosforanu wapnia jest spowodowane dodaniem wapna, najczęściej w formie wodorotlenku wapnia lub mleka wapiennego. W zależności od pH i składu roztworu fosforan wapnia krystalizuje w kilku odmianach. Hydroksyapatyt jest najbardziej stabilną formą, niestety niewykazującą właściwości nawozowych tak korzystnych jak struwit. W przypadku odzyskiwania azotu przez wymianę jonową (lub adsorpcję) jony NH4 wymieniane są na np. jony Na, K, Ca2 i Mg2 na powierzchni adsorbentu. Najczęściej stosowanym adsorbentem jest zeolit. Załadowane zeolity można stosować bezpośrednio na polach uprawnych jako nawozy o spowolnionym uwalnianiu. Zeolit można także poddawać regeneracji.

Najpopularniejszą techniką jest regeneracja za pomocą roztworu NaCl, gdzie jon NH4 jest desorbowany i wymieniany z jonem Na [18], co zapewnia skoncentrowany strumień jonów NH4. Stripping amoniaku polega na jego usuwaniu z roztworu w postaci gazowej w wysokich temperaturach (osiąganego przez gorące powietrze lub parę) i odzyskiwanie w skruberze [18]. Innym możliwym zastosowaniem jest użycie systemu bioelektrochemicznego do odzyskiwania azotu. Przykładem może być mikrobiologiczne ogniwo paliwowe (MFC), gdzie materia organiczna w ściekach jest utleniana przez bakterie w anodzie, podczas gdy jony amonowe są transportowane przez membranę kationowymienną do części katodowej, gdzie wysokie pH umożliwia odzyskanie w postaci amoniaku. Jednak poziom odzysku azotu w tej metodzie nie daje jeszcze zadowalających efektów [5].

Do usuwania składników odżywczych można wykorzystać anamoks i nitryfikację. Anamoks jest częścią procesu zwanego deamonifikacją, przedstawionego na rys. 5. Anamoks został odkryty pod koniec lat 90. i obejmuje beztlenową przemianę azotu amonowego w azot cząsteczkowy z udziałem azotynów. Azotyny są wytwarzane przez bakterie utleniające amoniak (AOB). Wyniki badań przedstawione w [6] wykazują, że azot z odseparowanej u źródła uryny można usunąć w 75–85%. Nitryfikacja natomiast składa się z dwóch faz. W pierwszej fazie amon jest utleniany do azotynu przez bakterie utleniające amoniak (AOB), podczas gdy w drugiej fazie azotyn jest utleniany do azotanu przez bakterie utleniające azotyny (NOB). Końcowym produktem jest roztwór bogaty w azotany, który można zastosować np. w uprawie aeroponicznej, w której wymagana jest właśnie ta forma azotu.

Przemiany azotu

Rys. 5. Przemiany azotu w różnych procesach

Do ostatniego celu – usunięcia mikro­za­nie­czyszczeń – można zastosować proces elektrodializy, nanofiltracji, ozonowania i zaawansowanego utleniania. Jest to bardzo ważny aspekt w odniesieniu do nawozów produkowanych na bazie uryny, aby zapewnić bezpieczne nawożenie. Procesy te mogłyby zatrzymać mikrozanieczyszczenia, a szczególnie środki farmaceutyczne. Nanofiltracja jest procesem membranowym opartym na różnicy ciśnień jako jego sile napędowej, który może zapewnić usunięcie hormonów i farmaceutyków obecnych w urynie w 92%. Dobrze znaną metodą usuwania mikrozanieczyszczeń jest ozonowanie i zaawansowane utlenianie. Zanieczyszczenia mogą być utleniane np. chlorem czy dwutlenkiem chloru. Pokazano, że nawet pełne utlenienie mikrozanieczyszczenia można osiągnąć dzięki zaawansowanym procesom utleniania. W przypadku ozonowania uzyskano usunięcie ibuprofenu w 80% [6].

Należy zauważyć, że metody wymienione powyżej są procesami jednostkowymi, które należy łączyć, aby uzyskać zadowalające wyniki obróbki i stworzyć nawóz w pożądanej postaci. Większość tych procesów została przebadana w skali laboratoryjnej. Jednak w niektórych krajach (np. w Szwecji, Niemczech) systemy rozdziału u źródła i stosowanie oczyszczonej uryny jako nawozu zostały przetestowane w skali pilotażowej [4,11,2].

Wykorzystanie toalet dywersyjnych na świecie

Kompleksowy system z instalacjami dywersyjnymi w skali pilotażowej po raz pierwszy zastosowano w szwedzkim mieście Orhem na obszarze 3,2 ha położonym nad jeziorem Drevviken. Projekt powstał na terenie zbiorowego budownictwa mieszkaniowego Gebers znajdującego się na południowym przedmieściu Sztokholmu, w pobliżu rezerwatu przyrody. Promowany był przez mieszkańców, którzy chcieli zwiększać świadomość społeczną i mieli wizję wspólnego życia opartą na praktycznych i ekologicznych uwarunkowaniach. Była to też próba zamknięcia obiegu wody i pierwiastków na terenie objętym projektem.

Cały kompleks obejmuje 32 mieszkania i budynki o łącznej powierzchni 3500 m2, zamieszkałe przez 80 osób. Przewidziano instalację wyposażoną w ustępy typu UDFT, w których wykorzystuje się 0,1 litra wody przepłukującej. Pod każdym z domów zamontowano zbiorniki na urynę i kał (rys. 6). Indywidualne zbiorniki na urynę są opróżniane 2–3 razy w roku, a ich zawartość jest transportowana do gospodarstwa położonego 30 km na południe od Sztokholmu, gdzie jest ona przechowywana przez pół roku w zbiorczych zbiornikach o objętości 150 m³. Oczyszczona uryna wykorzystywana jest jako nawóz w pobliskim gospodarstwie, a kał zbierany w zbiorniku umiejscowionym pod domem. Po napełnieniu zbiornika jego zawartość jest przewożona do miejsca kompostowania, gdzie pozostaje przez 5–6 lat. W przyszłości planuje się wykorzystanie kompostu w rolnictwie.

Innymi krajami wykorzystującymi technologię dywersyjną są: Haiti, Ekwador, Namibia i Boliwia. Instalacje tego typu pojawiają się także w Europie Wschodniej, na Kaukazie i w Azji Środkowej, na obszarach, na których brakuje niezawodnego zaopatrzenia w wodę i zagospodarowania powstających odpadów. Innym przykładem może być system działający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Używana jest tam toaleta dywersyjna ciśnieniowa przedstawiona na rys. 7. Uryna i kał transportowane są dwoma oddzielnymi przewodami. Kał poddawany jest następnie odwodnieniu, przechowywany i sprowadzany z powrotem na Ziemię. Uryna natomiast transportowana jest przewodem elastycznym wyposażonym w wymienne wkłady zawierające Oxone (zastrzeżony związek monosiarczanu potasu) i kwas siarkowy. Ulega ona stabilizacji i następnie trafia do jednostki destylacyjnej, w której jest podgrzewana, a później odparowywana. Para przepływa przez membranę, gdzie zatrzymywane są zanieczyszczenia. Oczyszczony gaz, względnie czysta para wodna, zostaje następnie skroplony i trafia na złoża mikrofiltracyjne (złoża węgla aktywnego i żywic jonowymiennych). Takie zagospodarowanie uryny pozwala odzyskać ok. 80% wody.

Podsumowanie

Systemy dywersyjne mogą być w przyszłości opłacalne, a już obecnie stają się coraz bardziej popularne i biorąc pod uwagę zwiększone zapotrzebowanie na wodę i zużycie nawozów do produkcji żywności spowodowane wzrostem liczby ludności, kiedyś ich wykorzystanie może stać się konieczne. Odzyskiwanie wody i składników odżywczych ze ścieków jest w tym aspekcie znaczące. Separacja strumieni uryny i kału może być sposobem na zapewnienie zrównoważonego gospodarowania ściekami, nadal jednak nie zbadano szczegółowo ważnych aspektów tej technologii, tj. zapotrzebowania na energię czy możliwości wprowadzenia systemu na większą skalę. Przegląd literatury pokazuje, że sama technika dywersyjna jest szeroko badana, ale wciąż nie ma rozwiązania, które byłoby satysfakcjonujące w skali większej niż pojedynczy budynek.

Literatura

  1. Etter B., Tilley E., Khadka R., Udert K.M., Low-cost struvite production using source-separated urine in Nepal, „Water Research” 45, 2011, p. 852–862.
  2. Ganrot Z., Urine processing for efficient nutrient recovery and reuse in agriculture, Göteborg University, 2005.
  3. Cosgrove W.J., Rijsberman F.R., World water vision: making water everybody’s business, Routledge, 2014.
  4. Jönsson H., Stenström T.A., Svensson J., Sundin A., Source separated urine-nutrient and heavy metal content, water saving and faecal contamination, „Water Science and Technology” 35, 1997, p. 145–152.
  5. Kuntke P., Śmiech K.M., Bruning H., Zeeman G., Saakes M., Sleutels T.H.J.A., Hamelers H.V.M., Buisman C.J.N., Ammonium recovery and energy production from urine by a microbial fuel cell, „Water Research” 46, 2012, p. 2627–2636.
  6. Maurer M., Pronk W., Larsen T.A., Treatment processes for source-separated urine, „Water Research” 40, 2006, p. 3151–3166.
  7. Mbaya A.M., Dai J., Chen G.H., Potential benefits and environmental life cycle assessment of equipping buildings in dense cities for struvite production from source-separated human urine, „Journal of Cleaner Production” 143, 2017, p. 288–302.
  8. Medilanski E., Chuan L., Mosler H.J., Schertenleib R., Larsen T.A., Wastewater management in Kunming, China: a stakeholder perspective on measures at the source, „Environment and Urbanization” 18, 2006, p. 353–368.
  9. Mitchell C., Fam D., Abeysuriya K., Transitioning to sustainable sanitation – A transdisciplinary project of urine diversion, Institute for Sustainable Futures, University of Technology Sydney, Australia, 2013.
  10. von Münch E., Winker M., Technology review of urine diversion components. Overview on urine diversion components such as waterless urinals, urine diversion toilets, urine storage and reuse systems, Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, 2011.
  11. Otterpohl R., Braun U., Oldenburg M., Innovative technologies for decentralised wastewater management in urban and peri-urban areas, „Berichte-Wassergute und Abfallwirtschaft”, Technische Universitat Munchen Berichtsheft, 173, 2002, p. 109–126.
  12. Landry K.A., Boyer T.H., Life cycle assessment and costing of urine source separation: Focus on nonsteroidal anti-inflammatory drug removal, „Water Research” 105, 2016, p. 487–495.
  13. Larsen T.A., Lienert J., Societal implications of re-engineering the toilet, „Water Intelligence Online”, March 2003.
  14. Lind B.B., Ban Z., Byden S., Volume reduction and concentration of nutrients in human urine, „Ecological Engineering” 16, 2001, p. 561–566.
  15. Lopes A., Fam D.M., Williams J., Designing sustainable sanitation: involving design in innovative, transdisciplinary research, „Design Studies”, 33, 2012, p. 298–317.
  16. Peter-Fröhlich A., Pawlowski L., Bonhomme A., Oldenburg M., EU demonstration project for separate discharge and treatment of urine, faeces and greywater – part I: results, „Water Science & Technology” 56, 2007, p. 239–249.
  17. Pronk W., Kone D., Options for urine treatment in developing countries, „Desalination” 248, 2009, p. 360–368.
  18. Sengupta S., Nawaz T., Beaudry J., Nitrogen and phosphorus recovery from wastewater, „Current Pollution Reports” 1, 2015, p. 155–166.
  19. Tilley E., Compendium of sanitation systems and technologies, Eawag, 2014, http://doc.rero.ch/record/309484/files/12-13._Compendium_2nd_Ed_Lowres_EN.pdf (dostęp: 3.08.2018).
  20. Winblad U., Development of eco-san systems, „­Eco­san – closing the loop in wastewater management and sanitation”, Proceedings of the International Symposium, 30–31 October 2000, Bonn, Germany.
  21. World Health Organization, Guidelines for the safe use of wastewater, excreta and greywater, Vol. 1, 2006.
  22. www.eawag.ch/en.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr hab. inż. Edyta Dudkiewicz, dr inż. Alina Żabnieńska-Góra Wyznaczanie przepływu obliczeniowego wody w halach produkcyjnych

Wyznaczanie przepływu obliczeniowego wody w halach produkcyjnych Wyznaczanie przepływu obliczeniowego wody w halach produkcyjnych

W artykule omówiono metody wyznaczania przepływów obliczeniowych wody w halach produkcyjnych na podstawie analizy formuł dostępnych w literaturze. Przedstawiono wyniki badań dynamiki rozbioru ciepłej wody...

W artykule omówiono metody wyznaczania przepływów obliczeniowych wody w halach produkcyjnych na podstawie analizy formuł dostępnych w literaturze. Przedstawiono wyniki badań dynamiki rozbioru ciepłej wody dla hali produkcyjnej zlokalizowanej we Wrocławiu.

prof. dr hab. inż. Wojciech Dąbrowski, inż. Monika Plata Oszczędności energii i ilości wody płucznej w procesie płukania filtrów pospiesznych wody

Oszczędności energii i ilości wody płucznej w procesie płukania filtrów pospiesznych wody Oszczędności energii i ilości wody płucznej w procesie płukania filtrów pospiesznych wody

W procesie płukania filtrów pospiesznych wody można uzyskiwać oszczędności wody i redukować ryzyko utraty ziaren. Wyniki badań wskazują, że w przypadku prowadzenia płukania wodą powierzchniową konieczne...

W procesie płukania filtrów pospiesznych wody można uzyskiwać oszczędności wody i redukować ryzyko utraty ziaren. Wyniki badań wskazują, że w przypadku prowadzenia płukania wodą powierzchniową konieczne jest zróżnicowanie intensywności płukania w zależności od temperatury wody, jeżeli oczekujemy tej samej wartości ekspansji latem i zimą. Brak takiego zróżnicowania może prowadzić do utraty ziaren, wody płucznej i energii zimą lub zbyt małej intensywności płukania latem, co skutkuje sklejaniem ziaren...

prof. dr hab. inż. Wojciech Dąbrowski, inż. Monika Plata Podstawy teoretyczne płukania filtrów pospiesznych wody

Podstawy teoretyczne płukania filtrów pospiesznych wody Podstawy teoretyczne płukania filtrów pospiesznych wody

W procesie płukania filtrów pospiesznych wody można uzyskiwać oszczędności wody i redukować ryzyko utraty ziaren. Dla tej samej ekspansji złoża w czasie płukania w warunkach zimowych wymagana jest bowiem...

W procesie płukania filtrów pospiesznych wody można uzyskiwać oszczędności wody i redukować ryzyko utraty ziaren. Dla tej samej ekspansji złoża w czasie płukania w warunkach zimowych wymagana jest bowiem znacznie mniejsza intensywność płukania niż w warunkach letnich.

mgr inż. Jakub Kozicki Analiza doboru żywic w rehabilitacji kanałów sanitarnych

Analiza doboru żywic w rehabilitacji kanałów sanitarnych Analiza doboru żywic w rehabilitacji kanałów sanitarnych

Coraz większym problemem dużych miast jest konieczność rehabilitacji kanałów sanitarnych. Problemem z punktu widzenia inwestora jest mocno rozwinięta infrastruktura podziemna, co często dyskwalifikuje...

Coraz większym problemem dużych miast jest konieczność rehabilitacji kanałów sanitarnych. Problemem z punktu widzenia inwestora jest mocno rozwinięta infrastruktura podziemna, co często dyskwalifikuje metody wykopowe. W zależności od stanu technicznego w kontekście zróżnicowanego toku obliczeniowego, a także warunków panujących w sieci kluczowe znaczenie ma zastosowanie odpowiedniej żywicy, zarówno pod względem mechanicznym, jak i chemicznym.

Redakcja RI Zestawy hydroforowe dla sieci wodociągowych i instalacji przemysłowych

Zestawy hydroforowe dla sieci wodociągowych i instalacji przemysłowych Zestawy hydroforowe dla sieci wodociągowych i instalacji przemysłowych

Jak zapewnić energooszczędną eksploatację i odpowiednie ciśnienie wody w każdym punkcie instalacji wodociągowej? Wiele zależy od doboru hydroforów i ich poprawnej eksploatacji. Priorytetem jest ciągłość...

Jak zapewnić energooszczędną eksploatację i odpowiednie ciśnienie wody w każdym punkcie instalacji wodociągowej? Wiele zależy od doboru hydroforów i ich poprawnej eksploatacji. Priorytetem jest ciągłość i bezpieczeństwo dostaw, ale energoefektywność to nie tylko opłaty za energię, ale też mniejsza awaryjność i dłuższa żywotność przewodów i armatury. Koszty energii elektrycznej na przesyłanie i podnoszenie ciśnienia wody w sieciach i instalacjach to główny składnik kosztów zaopatrzenia w wodę.

dr inż. Katarzyna Kołecka, mgr inż. Dariusz Rohde Zalety i problemy związane z zagospodarowaniem osadów ściekowych metodą trzcinową

Zalety i problemy związane z zagospodarowaniem osadów ściekowych metodą trzcinową Zalety i problemy związane z zagospodarowaniem osadów ściekowych metodą trzcinową

Systemy trzcinowe do zagospodarowania osadów mogą stanowić bardzo dobre rozwiązanie dla małych oczyszczalni ścieków, które dysponują ograniczonymi środkami finansowymi. Powodują równoczesną stabilizację...

Systemy trzcinowe do zagospodarowania osadów mogą stanowić bardzo dobre rozwiązanie dla małych oczyszczalni ścieków, które dysponują ograniczonymi środkami finansowymi. Powodują równoczesną stabilizację i odwadnianie osadów, opierając się na procesach naturalnych, które nie obciążają środowiska. Mimo wielu zalet nie są jednak powszechnie stosowane w Polsce m.in. z powodu braku doświadczeń wśród projektantów.

inż. Nikon Gawryluk Pompownie i agregaty pompowe w świetle przepisów obowiązujących od lipca 2018

Pompownie i agregaty pompowe w świetle przepisów obowiązujących od lipca 2018

Z początkiem lipca 2018 r. pojawi się konieczność określenia zasadniczych charakterystyk urządzeń i armatury wodnej oraz oznaczenia ich znakiem „B” w przypadku zastosowań dla ochrony przeciwpożarowej w stałych...

Z początkiem lipca 2018 r. pojawi się konieczność określenia zasadniczych charakterystyk urządzeń i armatury wodnej oraz oznaczenia ich znakiem „B” w przypadku zastosowań dla ochrony przeciwpożarowej w stałych urządzeniach gaśniczych. Dotyczyć to będzie m.in. agregatów pompowych, kolektorów wlotowych i rozdzielaczy, zaworów i zasuw, filtrów, zaworów zwrotnych, uchwytów i zestawów mocowania przewodów rurowych oraz czujników/przełączników przepływu wody i ciśnienia. Elementy te będą mogły zostać wprowadzone...

dr inż. Katarzyna Kołecka, mgr inż. Dariusz Rohde Projektowanie, budowa i eksploatacja systemów trzcinowych do odwadniania i stabilizacji osadów ściekowych

Projektowanie, budowa i eksploatacja systemów trzcinowych do odwadniania i stabilizacji osadów ściekowych Projektowanie, budowa i eksploatacja systemów trzcinowych do odwadniania i stabilizacji osadów ściekowych

Systemy trzcinowe do odwadniania i stabilizacji osadów ściekowych są alternatywą dla technologii o wysokich kosztach inwestycyjnych i eksploatacyjnych. Naśladują naturalne procesy, które zachodzą w bagnach,...

Systemy trzcinowe do odwadniania i stabilizacji osadów ściekowych są alternatywą dla technologii o wysokich kosztach inwestycyjnych i eksploatacyjnych. Naśladują naturalne procesy, które zachodzą w bagnach, i charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością odwadniania oraz stabilizacji. Najlepiej sprawdzają się w małych oczyszczalniach ścieków, znacząco obniżając koszty gospodarowania osadami ściekowymi, jednak w dużych oczyszczalniach również dają dobre efekty.

dr inż. Marek Kalenik Kanalizacja podciśnieniowa – zasady projektowania

Kanalizacja podciśnieniowa – zasady projektowania Kanalizacja podciśnieniowa – zasady projektowania

Normy dotyczące projektowania kanalizacji podciśnieniowej zawierają jedynie ogólne wymagania techniczne, z kolei w wytycznych EPA przy doborze parametrów projektowych występują nieścisłości. W projektowaniu...

Normy dotyczące projektowania kanalizacji podciśnieniowej zawierają jedynie ogólne wymagania techniczne, z kolei w wytycznych EPA przy doborze parametrów projektowych występują nieścisłości. W projektowaniu warto posiłkować się algorytmem wymiarowania kanalizacji wg ATV-DVWK-A 116 oraz korzystać z metod projektowania opracowanych przez firmy na podstawie doświadczeń eksploatacyjnych.

dr inż. Katarzyna Kołecka, mgr inż. Dariusz Rohde Systemy trzcinowe jako metoda odwadniania i stabilizacji osadów ściekowych dla małych i średnich  oczyszczalni

Systemy trzcinowe jako metoda odwadniania i stabilizacji osadów ściekowych dla małych i średnich  oczyszczalni Systemy trzcinowe jako metoda odwadniania i stabilizacji osadów ściekowych dla małych i średnich  oczyszczalni

Jedną z metod unieszkodliwiania osadów ściekowych jest tzw. metoda trzcinowa. O jej przydatności dla małych i średnich oczyszczalni ścieków decydują stosunkowo niskie koszty eksploatacji, stanowiące 5–10%...

Jedną z metod unieszkodliwiania osadów ściekowych jest tzw. metoda trzcinowa. O jej przydatności dla małych i średnich oczyszczalni ścieków decydują stosunkowo niskie koszty eksploatacji, stanowiące 5–10% kosztów powszechnie stosowanych rozwiązań. Rozwiązanie to ma niewielkie zapotrzebowanie na energię elektryczną i nie wymaga stosowania dodatkowych substancji chemicznych poprawiających odwadnianie osadów.

wj Zabezpieczenie przed wtórnym zanieczyszczeniem wody

Zabezpieczenie przed wtórnym zanieczyszczeniem wody Zabezpieczenie  przed wtórnym zanieczyszczeniem wody

Woda pitna w sieci wodociągowej może zostać skażona zanieczyszczeniami zawartymi w wodzie powracającej do sieci z wewnętrznych instalacji wodociągowych. W przewodach powstają bowiem osady, a w nich rozwijają...

Woda pitna w sieci wodociągowej może zostać skażona zanieczyszczeniami zawartymi w wodzie powracającej do sieci z wewnętrznych instalacji wodociągowych. W przewodach powstają bowiem osady, a w nich rozwijają się bakterie i drobnoustroje, zwłaszcza w odcinkach martwych lub o małym poborze.

dr inż. Jarosław Müller, prof. PK Praktyczne konsekwencje wymagań dyrektywy ErP w projektowaniu wentylacji

Praktyczne konsekwencje wymagań dyrektywy ErP w projektowaniu wentylacji Praktyczne konsekwencje wymagań dyrektywy ErP w projektowaniu wentylacji

Kolejne wprowadzane wymagania dyrektywy w sprawie ekoprojektu nie są z punktu widzenia projektanta skomplikowane, ale wymagają uwzględnienia zmieniających się gabarytów urządzeń oraz możliwości wycofania...

Kolejne wprowadzane wymagania dyrektywy w sprawie ekoprojektu nie są z punktu widzenia projektanta skomplikowane, ale wymagają uwzględnienia zmieniających się gabarytów urządzeń oraz możliwości wycofania z produkcji niektórych modeli. Współpraca projektanta z dostawcą pozwoli uniknąć doboru urządzeń wycofywanych z oferty czy problemu brakującego miejsca na montaż.

Joanna Ryńska Pompy do ścieków

Pompy do ścieków Pompy do ścieków

Pompy do przetłaczania wody brudnej i ścieków są wykorzystywane nie tylko w dużych rozwiązaniach infrastrukturalnych (jak przepompownie czy oczyszczalnie), wspierają także instalację grawitacyjną bezpośrednio...

Pompy do przetłaczania wody brudnej i ścieków są wykorzystywane nie tylko w dużych rozwiązaniach infrastrukturalnych (jak przepompownie czy oczyszczalnie), wspierają także instalację grawitacyjną bezpośrednio w obiektach lub odprowadzają z nich ścieki do instalacji ciśnieniowej.

dr inż. Marcin Janczak Możliwości i ograniczenia zwiększania sprawności pomp samozasysających

Możliwości i ograniczenia zwiększania sprawności pomp samozasysających Możliwości i ograniczenia zwiększania sprawności pomp samozasysających

Zastosowanie zmodyfikowanych pomp odśrodkowych zamiast krążeniowych pozwala na oszczędności ok. 35% energii zużywanej na pompowanie. Tym samym w instalacjach przemysłowych, w których wymagana jest zdolność...

Zastosowanie zmodyfikowanych pomp odśrodkowych zamiast krążeniowych pozwala na oszczędności ok. 35% energii zużywanej na pompowanie. Tym samym w instalacjach przemysłowych, w których wymagana jest zdolność do samozasysania cieczy, pompy krążeniowe zastępowane są pompami odśrodkowymi z członami krążeniowymi. Takimi instalacjami są w szczególności bazy paliw płynnych, w tym gazu skroplonego.

mgr inż. Marzena Mucha Porównanie koncepcji rozbudowy gminnej oczyszczalni ścieków dla aglomeracji powyżej 10 tys. RLM (równoważnej liczbie mieszkańców)

Porównanie koncepcji rozbudowy gminnej oczyszczalni ścieków dla aglomeracji powyżej 10 tys. RLM (równoważnej liczbie mieszkańców) Porównanie koncepcji rozbudowy gminnej oczyszczalni ścieków dla aglomeracji powyżej 10 tys. RLM (równoważnej liczbie mieszkańców)

Wybór sposobu rozbudowy oczyszczalni w celu spełnienia zaostrzonych wymagań dotyczących jakości ścieków oczyszczonych wymaga uwzględnienia szeregu czynników technologicznych i środowiskowych oraz aspektów...

Wybór sposobu rozbudowy oczyszczalni w celu spełnienia zaostrzonych wymagań dotyczących jakości ścieków oczyszczonych wymaga uwzględnienia szeregu czynników technologicznych i środowiskowych oraz aspektów ekonomicznych. Na nakłady inwestycyjne duży wpływ mają koszty wyposażenia w urządzenia technologiczne oraz koszty budowy. Przed wyborem rozwiązania należy przeprowadzić analizę wariantowych koncepcji rozbudowy oczyszczalni i przedstawić inwestorowi przewidywane koszty inwestycyjne i eksploatacyjne.

inż. Martyna Cieniawska, dr inż. Agnieszka Malesińska Hydranty – wymagania prawne i podstawowe parametry hydrauliczne

Hydranty – wymagania prawne i podstawowe parametry hydrauliczne Hydranty – wymagania prawne i podstawowe parametry hydrauliczne

W artykule podjęto próbę przybliżenia wymagań stawianych budynkom mieszkalnym pod kątem wyposażenia ich w zawory hydrantowe i hydranty oraz związanych z hydrantami zewnętrznymi. W obowiązujących przepisach...

W artykule podjęto próbę przybliżenia wymagań stawianych budynkom mieszkalnym pod kątem wyposażenia ich w zawory hydrantowe i hydranty oraz związanych z hydrantami zewnętrznymi. W obowiązujących przepisach znaleźć można wiele niejasności, które z punktu widzenia projektanta mogą być przyczyną błędów projektowych.

Redakcja RI Jak dobrać zestaw hydroforowy?

Jak dobrać zestaw hydroforowy? Jak dobrać zestaw hydroforowy?

Zestawy hydroforowe służą do podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach i sieciach. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego urządzenia, warto rozważyć kilka czynników.

Zestawy hydroforowe służą do podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach i sieciach. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego urządzenia, warto rozważyć kilka czynników.

dr inż. Agnieszka Ludwińska, dr inż. Joanna Paduchowska Wykorzystanie wody deszczowej w instalacjach sanitarnych budynków

Wykorzystanie wody deszczowej w instalacjach sanitarnych budynków Wykorzystanie wody deszczowej w instalacjach sanitarnych budynków

Analiza zużycia wody na cele bytowo-gospodarcze wykazuje, że wodą deszczową można zastąpić około połowę wody pitnej. Pozwala to znacząco ograniczyć zużycie wody pitnej, a jednocześnie zredukować ilość...

Analiza zużycia wody na cele bytowo-gospodarcze wykazuje, że wodą deszczową można zastąpić około połowę wody pitnej. Pozwala to znacząco ograniczyć zużycie wody pitnej, a jednocześnie zredukować ilość ścieków odprowadzanych do kanalizacji.

mgr inż. Katarzyna Skrzypiec, dr hab. inż. Magdalena Gajewska Oczyszczalnie hydrofitowe dla miejscowości turystycznej – studium przypadku

Oczyszczalnie hydrofitowe dla miejscowości turystycznej – studium przypadku Oczyszczalnie hydrofitowe dla miejscowości turystycznej – studium przypadku

Jak wynika z analizy, systemy hydrofitowe sprawdzają się na obszarach, na których występują duże wahania dopływu ścieków do oczyszczalni. Znaczna zmienność obciążeń hydraulicznych oraz ładunkami zanieczyszczeń...

Jak wynika z analizy, systemy hydrofitowe sprawdzają się na obszarach, na których występują duże wahania dopływu ścieków do oczyszczalni. Znaczna zmienność obciążeń hydraulicznych oraz ładunkami zanieczyszczeń ogranicza możliwość zastosowania w małych miejscowościach turystycznych innych technologii oczyszczania ścieków.

mgr inż. Kamil Świętochowski Korelacja szumu wycieku na przewodach wodociągowych żeliwnych i stalowych – przykłady

Korelacja szumu wycieku na przewodach wodociągowych żeliwnych i stalowych – przykłady Korelacja szumu wycieku na przewodach wodociągowych żeliwnych i stalowych – przykłady

Aktywna kontrola wycieków jest ważnym elementem procesu obniżania strat wody w sieci wodociągowej. Poszukiwanie i lokalizacja miejsca awarii na sieci powinny się rozpocząć jak najszybciej od momentu jej...

Aktywna kontrola wycieków jest ważnym elementem procesu obniżania strat wody w sieci wodociągowej. Poszukiwanie i lokalizacja miejsca awarii na sieci powinny się rozpocząć jak najszybciej od momentu jej powstania. Jedną z metod jest korelacja szumu wycieku.

mgr inż. Katarzyna Skrzypiec, mgr inż. Aleksandra Bejnarowicz, dr hab. inż. Magdalena Gajewska Rozwiązania gospodarki ściekowej na obszarach niezurbanizowanych. Małe oczyszczalnie ścieków zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju

Rozwiązania gospodarki ściekowej na obszarach niezurbanizowanych. Małe oczyszczalnie ścieków zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju Rozwiązania gospodarki ściekowej na obszarach niezurbanizowanych. Małe oczyszczalnie ścieków zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju

Tematem artykułu jest oczyszczanie ścieków bytowych na terenach o rozproszonej zabudowie. Omówiono dostępne technologie oczyszczania stosowane dla małych jednostek osadniczych. Scharakteryzowano i porównano...

Tematem artykułu jest oczyszczanie ścieków bytowych na terenach o rozproszonej zabudowie. Omówiono dostępne technologie oczyszczania stosowane dla małych jednostek osadniczych. Scharakteryzowano i porównano pod względem ekonomicznym możliwe do zastosowania na takich obszarach rozwiązania gospodarki ściekowej, w tym małe, lokalne oczyszczalnie ścieków pracujące w technologii złóż hydrofitowych.

Damian Żabicki Pompy i przepompownie do ścieków

Pompy i przepompownie do ścieków Pompy i przepompownie do ścieków

O zastosowaniu konkretnej pompy do ścieków decyduje przede wszystkim jej konstrukcja. Z kolei przepompownie ścieków znajdują zastosowanie w miejscach, gdzie wykonanie kanalizacji grawitacyjnej jest trudne,...

O zastosowaniu konkretnej pompy do ścieków decyduje przede wszystkim jej konstrukcja. Z kolei przepompownie ścieków znajdują zastosowanie w miejscach, gdzie wykonanie kanalizacji grawitacyjnej jest trudne, a czasami nawet niemożliwe.

mgr inż. Anna Lempart, dr inż. Joanna Wyczarska-Kokot Bilans jakości wody dla wybranego obiektu basenowego

Bilans jakości wody dla wybranego obiektu basenowego Bilans jakości wody dla wybranego obiektu basenowego

Bezpieczeństwo oraz komfort użytkowników pływalni zależą przede wszystkim od parametrów jakości wody, warunków przepływu w nieckach basenów, prawidłowej eksploatacji stacji oczyszczania wody oraz instalacji...

Bezpieczeństwo oraz komfort użytkowników pływalni zależą przede wszystkim od parametrów jakości wody, warunków przepływu w nieckach basenów, prawidłowej eksploatacji stacji oczyszczania wody oraz instalacji ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji w budynku pływalni.

dr inż. Agnieszka Ludwińska, dr inż. Joanna Paduchowska Analiza opłacalności wykorzystania systemu odzysku ścieków szarych w budynku mieszkalnym

Analiza opłacalności wykorzystania systemu odzysku ścieków szarych w budynku mieszkalnym Analiza opłacalności wykorzystania systemu odzysku ścieków szarych w budynku mieszkalnym

Zagospodarowanie wód szarych może być nie tylko inicjatywą proekologiczną, ale również inwestycją służącą obniżeniu kosztów eksploatacyjnych. Nie ma w Polsce wymagań prawnych i systemu zachęt do budowy...

Zagospodarowanie wód szarych może być nie tylko inicjatywą proekologiczną, ale również inwestycją służącą obniżeniu kosztów eksploatacyjnych. Nie ma w Polsce wymagań prawnych i systemu zachęt do budowy takich układów oraz wytycznych do ich projektowania, można jednak w tym celu wykorzystać normy i przepisy innych krajów UE.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.