RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.)

Instalacja freonowa

Instalacja freonowa

W niniejszym artykule przedstawione są dodatkowe informacje na temat projektowania rurociągów instalacji chłodniczych. Po obliczeniu średnic rurociągów instalacji chłodniczej i ustaleniu ich odpowiednich długości oraz po narysowaniu podstawowego schematu ich przebiegu należy przemyśleć szczegóły rozwiązania instalacji. Dodatkowe informacje zamieszczone poniżej przydadzą się podczas tej fazy projektowania...

Zobacz także

Flowair Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube

Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube

W czasach, kiedy coraz większy nacisk kładziony jest na terminy realizacji inwestycji, poszukuje się rozwiązań maksymalnie upraszczających proces projektowania i wykonawstwa. Jednym z nich jest zastosowanie...

W czasach, kiedy coraz większy nacisk kładziony jest na terminy realizacji inwestycji, poszukuje się rozwiązań maksymalnie upraszczających proces projektowania i wykonawstwa. Jednym z nich jest zastosowanie rooftopów Cube firmy FLOWAIR.

VTS Polska Sp. z o.o. VOLCANO i WING z silnikami EC w standardzie - energooszczędna nagrzewnica i kurtyna powietrzna VTS wyznacza nowy rynkowy trend

VOLCANO i WING z silnikami EC w standardzie - energooszczędna nagrzewnica i kurtyna powietrzna VTS wyznacza nowy rynkowy trend VOLCANO i WING z silnikami EC w standardzie - energooszczędna nagrzewnica i kurtyna powietrzna VTS wyznacza nowy rynkowy trend

Znaczący udział w poborze energii elektrycznej na świecie mają silniki stosowane w przemyśle. Wartości te są na tyle duże, że ich zmniejszeniem zainteresowani są nie tylko ponoszący koszty użytkownicy...

Znaczący udział w poborze energii elektrycznej na świecie mają silniki stosowane w przemyśle. Wartości te są na tyle duże, że ich zmniejszeniem zainteresowani są nie tylko ponoszący koszty użytkownicy silników, ale też parlamenty wielu krajów. Unia Europejska wydaje odpowiednie przepisy nakładające na producentów urządzeń elektrycznych obowiązek stosowania coraz bardziej sprawnych napędów. Firma VTS – podążając za swoją długotrwałą strategią, odpowiadając na potrzeby swoich wieloletnich klientów...

Rosenberg Polska sp. z o.o. CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie

CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie

Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii...

Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii przy jednoczesnej ochronie klimatu wewnętrznego i zwiększeniu komfortu ludzi.

Po obliczeniu średnic rurociągów instalacji chłodniczej i ustaleniu ich odpowiednich długości oraz po narysowaniu podstawowego schematu ich przebiegu należy przemyśleć szczegóły rozwiązania instalacji. Dodatkowe informacje zamieszczone poniżej przydadzą się podczas tej fazy projektowania.

Charakterystyka rur miedzianych – w tab. 8. podano fizyczną charakterystykę rur miedzianych stosowanych do wykonywania rurociągów czynnika chłodniczego. Natomiast z tab. 9. można odczytać masę czynnika chłodniczego (w stanie ciekłym i parowym) wypełniającego rury opisane w tab. 8.

rury miedziane

Tabela 8. Charakterystyka przykładowych rur miedzianych
Źródło: archiwum autora

Masa czynnika chłodniczego

Tabela 9. Masa czynnika chłodniczego R22 w rurach [kg/10 m]
Źródło: archiwum autora

Rura ssawna musi zawsze być zaizolowana, aby uniknąć tworzenia się skroplin na zewnętrznej powierzchni i tym samym kapania wody z rury.

Rura ciekłego czynnika musi być zaizolowana tylko wtedy, gdy temperatura otoczenia (lub np. bezpośrednie promieniowanie słoneczne) jest wyższa niż temperatura cieczy (jest ona zazwyczaj o 4÷5 K niższa niż temperatura skraplania).

Rura tłoczna musi być zaizolowana tylko po to, by zabezpieczyć ludzi przed poparzeniami przy przypadkowym kontakcie (sprężarka tłoczy czynnik o temp. 70÷100°C) lub by uniknąć niepożądanego ogrzewania wnętrza. W małych urządzeniach chłodniczych rurę ssawną i cieczową łączy się i izoluje pojedynczą warstwą (nigdy w pompach ciepła). Wpływa to korzystnie na system, gdyż zapewnia się powrót oleju do sprężarki (ogranicza ewentualne parowanie kropel oleju spowodowane działaniem ciepła na rurę z czynnikiem ciekłym), a dochłodzenie ciekłego czynnika jest zwiększone.

Wydłużenia rur miedzianych spowodowane zmianami temperatury podano w tab. 10. Kompensację tych wydłużeń można uzyskać, stosując specjalne złącza (używać zgodnie z instrukcją producenta) lub przy użyciu wydłużek o kształcie „U” lub „L”, które kompensują rozszerzanie i kurczenie się rur. W tab. 11. podano wymiary takich wydłużek, przy czym należy pamiętać, że zawsze powodują one spadki ciśnienia w rurociągach, a więc powinno się stosować je ostrożnie.

wydłużenia cieplne rur

Tabela 10. Jednostkowe wydłużenia cieplne rur miedzianych
Źródło: archiwum autora

Wymiary elementów kompensacji

Tabela 11. Wymiary elementów kompensacji naturalnej w rurociągach chłodniczych
Źródło: archiwum autora

Podpory stosowane w rurociągach czynnika chłodniczego muszą przejąć ciężar samych rur, a w pewnych wypadkach muszą zapewnić prawidłowe ich osiowanie. W wypadku znacznych wydłużeń zaleca się zastosowanie specjalne podpór zaprojektowane tak, aby rury mogły przesuwać się bez uszkadzania podpór. Maksymalna odległość pomiędzy podporami rurociągów poziomych wynika z odkształceń spowodowanych ciężarem rury. W tab. 12. podano maksymalne odległości pomiędzy podporami rur miedzianych w zależności od ich średnicy.

odległości pomiędzy podporami rurociągów

Tabela 12. Przykładowe maksymalne odległości pomiędzy podporami rurociągów miedzianych
Źródło: archiwum autora

Kolana i złączki powodują znaczne spadki ciśnienia. Zakładając, że prędkość przepływu czynnika chłodniczego w stanie parowym jest taka sama (im mniejszy kąt zakrzywienia rury, tym mniejsze są spadki ciśnienia). A zatem należy dążyć do zmniejszenia kątów zakrzywienia rur. Jeśli rurociąg musi ominąć przeszkodę, to lepiej jest wykonać dwa kolana 45° niż jedno kolano o 90° (rys. 5.). Zastosowanie tych kształtek wymaga szczególnego rozważenia, a na rys. 6. przedstawia kilka rozwiązań zmian kierunków przepływu czynnika w rurociągach.

Schemat ominięcia przeszkody

Rys. 5. Schemat ominięcia przeszkody
Źródło: (rys. B. Adamski)

kierunki przepływu czynnika

Rys. 6. Rozwiązania zmian kierunków przepływu czynnika w rurociągach
Źródło: (rys. B. Adamski)

Rozchodzenie się drgań i hałasu musi być uwzględniane podczas projektowania instalacji chłodniczych. Problem ten jest skomplikowany i nie może być dokładnie opisany w tym artykule; zawarto więc w nim tylko praktyczne wskazówki natury ogólnej. Drgania wywołane są m.in. przez pulsację pary czynnika chłodniczego w rurze tłocznej sprężarki, a następnie są one przeniesione przez rury i ciekły czynnik chłodniczy. Celem tłumienia drgań jest:

  • zapobieganie zużyciu i zniszczeniu instalacji,
  • zapobieganie przenoszeniu się drgań z instalacji do struktury budynku,
  • ograniczanie poziomu hałasu.

Podstawową metodą ograniczania hałasu jest zmniejszanie prędkości przepływu czynnika chłodniczego do najniższych możliwych wartości (ciecz 0,5÷1 m/s; para 5÷14 m/s maksymalnie). Zostało to już uwzględnione przy okazji projektowania rurociągów instalacji czynnika chłodniczego w aspekcie ograniczania spadków ciśnienia.

Wibroizolacyjne podpory (amortyzatory) muszą mieć taką charakterystykę, aby nie dopuścić do przenoszenia drgań z rur na ściany. Zaleca się, aby strzałka ugięcia kolejnych trzech podpór od strony sprężarki na długości 15 m była taka sama jak stała strzałka ugięcia podpór sprężarki. Muszą być stosowane połączenia elastyczne, gdy zewnętrzne średnice rur są większe niż 50 mm i przy każdej innej średnicy, jeśli rura jest prowadzona poniżej lub w pobliżu miejsc, gdzie stosowanie izolacji akustycznej jest konieczne.

Jeśli rury prowadzone są przez ściany, to muszą być odizolowane od muru, odpowiednio do koniecznego stopnia ugięcia. Szczególną uwagę należy zwrócić na uszczelnienie otworów w ścianach, aby uniknąć przenoszenia hałasu z jednego pomieszczenia do drugiego. Uszczelnienie może być wykonane za pomocą specjalnych podpór lub przy użyciu materiałów takich, jak włókno szklane lub inne elastyczne szczeliwo. Mocowanie pionów musi zostać rozważone w innym aspekcie. W tym przypadku głównym zadaniem podpór jest ograniczenie i kontrolowanie wydłużeń rury (w kierunku pionowym). A zatem muszą być one sztywno przymocowane do ścian. Takie rozwiązanie oznacza, iż nie będzie można osiągnąć żadnej strzałki ugięcia, dlatego podpory i kotwy muszą być instalowane w miejscach, w których dopuszczalne jest przenoszenie drgań.

Natomiast gdy zabezpieczenie przed drganiami i hałasem jest konieczne, to można użyć zwykłych metod montażu, które ograniczają przenoszenie hałasu. A więc można stosować sprężyny i/lub gumowe podkładki. W praktyce sztywne kotwy uniemożliwiają ugięcie rur, a zatem drgania muszą być wytłumione przed tymi podporami.

Elastyczne złącza wpływają korzystnie na tłumienie drgań i wibracji oraz przejmują wydłużenia cieplne rur; zabezpieczają one zatem sprężarkę przed naprężeniami powstałymi w instalacji, tłumią przenoszony hałas i drgania oraz odciążają podpory, wzmagając elastyczność rur. Typ elastycznych złączy używanych zazwyczaj w instalacjach czynnika chłodniczego zapewnia kompensację bocznych ruchów rurociągów prostopadłych do wzdłużnej osi.

Jednakże tego typu złącza mają małą elastyczność w kierunku osiowym (wzdłużnym). Złącza elastyczne muszą być dobierane odpowiednio do średnicy rurociągów. Aby osiągnąć najlepsze wyniki, zaleca się stosowanie złączy na każdym rurociągu umieszczonych w stosunku do siebie pod kątem 90°. Elastyczne złącza są bardziej efektywne na rurach ssawnych niż na rurach cieczowych i tłocznych, ponieważ pod wpływem wysokiego ciśnienia stają się one sztywniejsze.

Przykład 1.

Warunki pracy wybranych urządzeń (agregat skraplający i szafa klimatyzacyjna z wymiennikiem bezpośredniego odparowania czynnika chłodniczego):

  • temp. powietrza w pomieszczeniu – 27°C,
  • wilgotność względna powietrza – 50%,
  • temperatura otoczenia – 32°C.

Dane określone w projekcie technicznym:

  • zapotrzebowanie na moc chłodniczą – 33,0 kW,
  • moc pobierana przez sprężarkę – 9,4 kW. Długości rur w obiegu czynnika chłodniczego obrazuje rys. 7.
Rys. 7. Schemat instalacji dla przykładu 1. dotyczącego szafy klimatyzacyjnej typu CED-V
z chłodnicą bezpośredniego odparowania czynnika chłodniczego oraz agregatu skraplającego
typoszeregu MCAT

Rys. 7. Schemat instalacji dla przykładu 1. dotyczącego szafy klimatyzacyjnej typu CED-V z chłodnicą bezpośredniego odparowania czynnika chłodniczego oraz agregatu skraplającego typoszeregu MCAT
Źródło: (rys. B. Adamski)

Średnice rur ssawnych – w tab. 2. (RI 12/07, s. 90.) należy odszukać kolumnę z temperaturą nasycenia po stronie ssawnej +5°C (dopuszczalna zmiana temp. w zakresie od +1 do 8°C). Rura o średnicy zewn. ø 35 mm umożliwia uzyskanie mocy chłodniczej równej 37,31 kW; wartość ta musi być skorygowana, ponieważ wybrane urządzenia pracują przy temperaturze powietrza o ok. 15 K wyższej niż temperatura otoczenia, tzn. ok. 48÷49°C. Toteż moc chłodnicza wynosi:

37,31×0,93 = 34,69 kW.

Odpowiednia długość efektywna obliczana jest w odniesieniu do wybranej średnicy ø 35 mm (z tab. 3. widać, że kolano rurowe o średnicy ø 35 odpowiada długości zastępczej 1 m). Dlatego też:  

Odpowiednia długość efektywna

wartość ΔT odpowiada dopuszczalnemu spadkowi ciśnienia.

Warunki powrotu oleju: z tab. 6. można odczytać, iż rurze o średnicy ø 35 odpowiada wymagana minimalna moc chłodnicza 8,325 kW.

Ponieważ w ekstremalnych warunkach minimalna moc chłodnicza wynosi 24 kW, to powrót oleju smarowego do sprężarki jest zapewniony.

Średnice rur po stronie cieczowej – odnosząc się po raz kolejny do tab. 2. wybieramy średnicę rury ø18 z kolumny ΔT = 0,02 K/m. Wartości w kolumnie odpowiadającej prędkości przepływu czynnika v = 0,5 m/s są odpowiedniejsze w przypadku skraplaczy chłodzonych wodą, ponieważ wymagają one doboru rur o większej średnicy, a zatem i droższych. Rura o średnicy zewnętrznej ø 18 zapewnia moc chłodniczą 37,49 kW.

Zgodnie z dobraną średnicą możemy ustalić odpowiadającą jej efektywną długość rurociągu (z tab. 3. wynika, że długość zastępcza łuku rurowego o średnicy ø 18 mm odpowiada długości prostego odcinka rury 0,5 m, a długość zastępcza zaworu elektromagnetycznego odpowiada długości rury 10 m). Toteż:

odpowiadającą jej efektywną długość rurociągu

co mieści się w dopuszczalnym zakresie.

Obliczenie masy czynnika chłodniczego wymaganego do napełnienia instalacji – rzeczywista długość rurociągów ssawnych i cieczowych wynosi 2 m (rys. 7.). Z tab. 9. przy zadanych średnicach rur otrzymuje się:

  • średnicę zewnętrzną [mm]: ø 35 (rurociąg ssawny) – 0,195 [kg/10 m], ø 18 (rurociąg cieczowy) – 2,36 [kg/10 m],
  • całkowitą masę wynoszącą: 0,195 x 1 + 2,36 x 1 = 2,555 kg.

Masa oleju znajdującego się w instalacji może spowodować jego braki (olej łatwo miesza się z freonem). Należy więc sprawdzić poziom oleju w sprężarce. W normalnych warunkach należy zwiększyć masę oleju o ok. 10% w stosunku do masy freonu 22 (10 kg R22 = 1 kg oleju do dodania).

Przykład 2.

Warunki pracy wybranych urządzeń:

  • temperatura powietrza w pomieszczeniu – 27°C,
  • wilgotność względna – 50%,
  • temperatura otoczenia – 32°C,
  • bezskraplaczowy agregat wody ziębniczej: nominalna moc chłodnicza – 35,7 kW, temperatura wody – 12/7°C, temperatura skraplania – +50°C, pobierana moc elektryczna – 11,8 kW,
  • zdalny skraplacz o mocy cieplnej 51 kW przy różnicy 18 K pomiędzy temperaturą skraplania a temperaturą otoczenia (moc cieplna do odprowadzenia 47,5 kW).

Dane z projektu technicznego:

  • zapotrzebowanie na moc chłodniczą – 35,0 kW,
  • czynnik chłodniczy R22,
  • temperatura wody – 12/7°C,
  • temperatura otoczenia – 32°C.

Długość rurociągów w obiegu czynnika chłodniczego pokazano na rys. 8.

Rys. 8. Schemat instalacji dla przykładu 2. dotyczącego bezskraplaczowego agregatu wody
ziębniczej ME oraz zdalnego skraplacza typoszeregu CE

Rys. 8. Schemat instalacji dla przykładu 2. dotyczącego bezskraplaczowego agregatu wody ziębniczej ME oraz zdalnego skraplacza typoszeregu CE
Źródło: (rys. B. Adamski)

Średnice rur tłocznych należy odczytać z tab. 2. w kolumnie odpowiadającej temperaturze nasyconej pary po stronie ssawnej +5°C. Rura o średnicy ø 28 pozwala na uzyskanie mocy chłodniczej 29,70 kW, której wartość jednak musi zostać skorygowana, ponieważ temperatura skraplania wynosi ok. 50°C. Dlatego też moc chłodnicza wynosi:

29,70×1,11 = 32,967 kW.

Na podstawie dobranej rury o średnicy (ø 28) można obliczyć odpowiadającą efektywną długość rur (z tab. 3. wynika, że długość zastępcza łuku rurowego o średnicy 28 mm wynosi 0,8 m, a zaworu zwrotnego 3,6 m):  

odpowiadającą efektywną długość rur

co mieści się w dopuszczalnym zakresie spadku temperatury.

Z tab. 7. wynika, że wymagana minimalna moc chłodnicza w przypadku rury o średnicy ø 28 wynosi 6,291 kW, tak że transport oleju jest zapewniony.

Średnice rur cieczowych – postępując w ten sam sposób jak w przykładzie 1. dobiera się rurę o średnicy ø 18 mm. Odpowiednia efektywna długość rurociągu wynosi 12,1 m. Toteż:

wzór T

Obliczenie masy czynnika chłodniczego do napełnienia instalacji następuje w ten sam sposób jak w poprzednim przykładzie; z tab. 9. otrzymujemy:

  • średnicę zewnętrzną [mm]: ø 28 (rurociąg ssawny) – 0,32 [kg/10 m], ø 18 (rurociąg cieczowy) – 2,36 [kg/10 m],
  • całkowitą masę czynnika chłodniczego: 0,32×1,1 + 2,36×1,1 = 2,95 kg.

Uwzględniając warunki pracy urządzenia, uwagi z poprzedniego przykładu dotyczą również tego przykładu.

Praktyczne metody wyznaczania średnic rurociągów instalacji

Do wstępnego wymiarowania instalacji chłodniczej mogą okazać się pomocne rys. 9.10. i 11., dotyczące strony: ssawnej, tłocznej i cieczowej.

Strona ssawna

Rys. 9. Strona ssawna (czynnik chłodniczy R22)
Źródło: (rys. B. Adamski)

Na podstawie zadanej mocy chłodniczej i dobranej średnicy rur z wykresów można wyznaczyć wartości jednostkowych spadków ciśnienia w rurociągach. Jeśli te wartości pomnożymy przez odpowiednie długości przewodów czynnika chłodniczego, to otrzymamy całkowity spadek ciśnienia, którego wartość powinna być mniejsza niż maksymalna wartość podana w prawym górnym rogu każdego wykresu. Rys. 9.÷11. odnoszą się do temperatury parowania R22 wynoszącej 4°C i temperatury skraplania 45°C.

Strona cieczowa

Rys. 10. Strona cieczowa (czynnik chłodniczy R22)
Źródło: (rys. B. Adamski)

Z rys. 1. wynika, że przy mocy chłodniczej 33 kW są możliwe średnice rur: ø 28, 35, 42. Jeśli wybierzemy rurę o najmniejszej średnicy, to otrzymuje się jednostkowy spadek ciśnienia po stronie ssawnej urządzenia wynoszący 1,7 kPa/m. Z tab. 3. długość zastępcza łuków rurowych o średnicy zewnętrznej ø 28 wynosi 0,6 m. Odpowiednia długość efektywna przewodów wynosi zatem 13,2 m. Jeżeli ta liczba zostanie pomnożona przez jednostkową wartość spadku ciśnienia, to całkowity spadek ciśnienia wyniesie 22,4 kPa. Oznacza to, że należy dobrać rurę o większej średnicy (ø 35).

Strona tłoczna

Rys. 11. Strona tłoczna (czynnik chłodniczy R22)
Źródło: (rys. B. Adamski)

Podsumowanie

W artykule przedstawiono zagadnienia dotyczące prawidłowego wymiarowania instalacji freonowych. Z uwagi na dostępność materiałów dokonano prezentacji sposobu wymiarowania instalacji freonowych w oparciu o wycofany jednorodny czynnik chłodniczy R22. Przedstawione przykłady oraz tok rozumowania można jednak odnieść do obecnie wykorzystywanych czynników chłodniczych – mieszanin zeotropowych R407C i R410A.

Autor ma nadzieję, iż zawarte w artykule przykłady wymiarowania instalacji freonowych dla bezskraplaczowych agregatów wody ziębniczej przeznaczonych do współpracy ze zdalnym skraplaczem oraz agregatów skraplających współpracujących z wymiennikiem bezpośredniego odparowania czynnika chłodniczego, przybliżą projektantom systemów klimatyzacyjnych zagadnienia związane z zachowaniem się czynników chłodniczych w instalacji, jak również podstawowe aspekty dotyczące freonowych instalacji klimatyzacyjnych. Są to bowiem, obok instalacji opartych na wodzie ziębniczej, najbardziej popularne systemy klimatyzacyjne.  

Literatura

  1. Materiały szkoleniowe firmy KLIWEKO BTH.
  2. Biuletyny techniczne firmy CLIVET.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Marcek Marcek, 08.01.2018r., 18:48:31 Swojego czasu sąsiad zamawiał ekipę do montowania klimatyzatora. Tacy fachowcy z nich byli, że przewód w instalacji freonowej całkiem uszkodzili. Do teraz z nimi się zmaga o odszkodowanie. A wystarczyło tylko trochę poczytać, nawet sam byłby w stanie to zamontować. strefaklimatyzacji.pl/baza-wiedzy/artykuly/zasady-poprawnego-montazu-klimatyzatora,5.html

Powiązane

Marek Wawryniuk Obowiązki właścicieli instalacji oraz certyfikacja personelu i firm serwisowych (cz. 1.)

Obowiązki właścicieli instalacji oraz certyfikacja personelu i firm serwisowych (cz. 1.) Obowiązki właścicieli instalacji oraz certyfikacja personelu i firm serwisowych (cz. 1.)

W artykule omówiono kwestie stosowania czynników chłodniczych w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych. Kilkanaście lat temu przepisy wymogły zakaz stosowania czynnika chłodniczego R12 i innych z...

W artykule omówiono kwestie stosowania czynników chłodniczych w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych. Kilkanaście lat temu przepisy wymogły zakaz stosowania czynnika chłodniczego R12 i innych z grupy CFC. W przyszłym roku podobny los spotka czynniki chłodnicze HCFC, łącznie z popularnym i sprawdzonym czynnikiem R22. Jednocześnie Wspólnota Europejska konsekwentnie dąży do możliwie szybkiej realizacji zaleceń Protokołu z Kioto, którego podstawą jest hipoteza o ogrzewaniu klimatu przez człowieka,...

mgr inż. Bartłomiej Adamski Systemy free coolingu pośredniego. Analiza i symulacja oszczędności pod kątem nakładów eksploatacyjnych (cz. 1)

Systemy free coolingu pośredniego. Analiza i symulacja oszczędności pod kątem nakładów eksploatacyjnych (cz. 1) Systemy free coolingu pośredniego. Analiza i symulacja oszczędności pod kątem nakładów eksploatacyjnych (cz. 1)

W „Rynku Instalacyjnym” nr 7/8 z 2007 r. [1] autor szczegółowo przedstawił zasadę działania jednej z metod wykorzystania funkcji pośredniego free-coolingu w sprężarkowych agregatach chłodniczych. Z uwagi,...

W „Rynku Instalacyjnym” nr 7/8 z 2007 r. [1] autor szczegółowo przedstawił zasadę działania jednej z metod wykorzystania funkcji pośredniego free-coolingu w sprężarkowych agregatach chłodniczych. Z uwagi, że metod pozwalających na wykorzystanie darmowych nakładów chłodu jest na rynku dużo, w niniejszym artykule dokonano prezentacji najczęściej wykorzystywanych metod i przedstawiono krótko ich wady i zalety. W drugiej części artykułu, w oparciu o najczęściej wykorzystywaną metodę free coolingu pośredniego...

Jerzy Kosieradzki Instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna Biblioteki Publicznej w Warszawie

Instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna Biblioteki Publicznej w Warszawie Instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna Biblioteki Publicznej w Warszawie

Odpowiednia wentylacja czy klimatyzacja pomieszczeń użytkowych nie tylko gwarantuje komfort przebywania w tych pomieszczeniach, ale wpływa również na właściwą pracę znajdujących się w nich urządzeń (np....

Odpowiednia wentylacja czy klimatyzacja pomieszczeń użytkowych nie tylko gwarantuje komfort przebywania w tych pomieszczeniach, ale wpływa również na właściwą pracę znajdujących się w nich urządzeń (np. w serwerowniach) lub zapewnia wymagane parametry powietrza, np. do przechowywania dzieł sztuki czy księgozbiorów. W artykule przedstawiono projekt instalacji wentylacyjnej i klimatyzacyjnej wykonany dla budynku Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy przez firmę PROBAD-BIS, w którym dodatkowo uwzględniono...

dr inż. Anna Charkowska Kontrola poprzedzająca czyszczenie instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Stan prawny

Kontrola poprzedzająca czyszczenie instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Stan prawny Kontrola poprzedzająca czyszczenie instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Stan prawny

Projektant instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych powinien tak zaprojektować instalację, aby poza zapewnieniem właściwych warunków cieplno- -wilgotnościowych dla przebywających w klimatyzowanych...

Projektant instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych powinien tak zaprojektować instalację, aby poza zapewnieniem właściwych warunków cieplno- -wilgotnościowych dla przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach ludzi dostarczała ona powietrze o oczekiwanej czystości pyłowej, gazowej oraz mikrobiologicznej. Kontynuacją działań projektanta powinna być regularna kontrola w trakcie eksploatacji instalacji, zarówno ze względu na jej prawidłowy stan techniczny, jak i higieniczny, a także ze względu...

Jarema Chmielarski Optymalizacja izolacji rur instalacji klimatyzacyjnych z wodą lodową

Optymalizacja izolacji rur instalacji klimatyzacyjnych z wodą lodową Optymalizacja izolacji rur instalacji klimatyzacyjnych z wodą lodową

Artykuł ma za zadanie udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy można uzyskać oszczędność energii poprzez zastosowanie optymalnej izolacji rur w chłodnictwie i klimatyzacji, a jeśli tak, to jaką ilość energii...

Artykuł ma za zadanie udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy można uzyskać oszczędność energii poprzez zastosowanie optymalnej izolacji rur w chłodnictwie i klimatyzacji, a jeśli tak, to jaką ilość energii można zaoszczędzić i do jakiego stopnia takie inwestycje są opłacalne. Kwestia ta jest dzisiaj bardzo aktualna, ponieważ zgodnie z dyrektywą w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, energia faktycznie zużyta przez instalacje chłodnicze i klimatyzacyjne jest włączona w ogólny bilans energetyczny...

Dariusz Ryżkowski Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC

Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC

Cztery lata temu, kiedy zaczęła obowiązywać ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową [1], oparta zresztą na unijnym rozporządzeniu (WE) nr 2037/2000 [2], w większości omówień i wystąpień prawie...

Cztery lata temu, kiedy zaczęła obowiązywać ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową [1], oparta zresztą na unijnym rozporządzeniu (WE) nr 2037/2000 [2], w większości omówień i wystąpień prawie w ogóle nie zwracano uwagi na punkty mówiące o szczególnych, przyszłościowych zakazach zawartych w tych regulacjach i skupiano się na rozwiązywaniu bieżących problemów związanych z funkcjonowaniem branży chłodnictwa i klimatyzacji w zmienionej rzeczywistości. Czas jest jednak nieubłagany i wspomniane...

Materiały PR Systemy dystrybucji powietrza

Systemy dystrybucji powietrza Systemy dystrybucji powietrza

System dystrybucji powietrza to element całościowego systemu komfortowej wentylacji, montowanego zgodnie z wymaganiami klienta. System wentylacji obejmuje centralną jednostkę wentylacyjną, innowacyjny...

System dystrybucji powietrza to element całościowego systemu komfortowej wentylacji, montowanego zgodnie z wymaganiami klienta. System wentylacji obejmuje centralną jednostkę wentylacyjną, innowacyjny system dystrybucji powietrza oraz wymiennik gruntowy.

Mariusz Jędrzejewski, Sebastian Brzoza Regulacja i równoważenie w instalacjach grzewczych i chłodniczych (cz. 2). Systemy HVAC – aplikacje rekomendowane i niezalecane

Regulacja i równoważenie w instalacjach grzewczych i chłodniczych (cz. 2). Systemy HVAC – aplikacje rekomendowane i niezalecane Regulacja i równoważenie w instalacjach grzewczych i chłodniczych (cz. 2). Systemy HVAC – aplikacje rekomendowane i niezalecane

Dobór właściwego rozwiązania ma podstawowe znaczenie dla poprawności działania instalacji, co przekłada się bezpośrednio na zadowolenie inwestora lub użytkownika. Ma także ogromny wpływ na ilość czasu...

Dobór właściwego rozwiązania ma podstawowe znaczenie dla poprawności działania instalacji, co przekłada się bezpośrednio na zadowolenie inwestora lub użytkownika. Ma także ogromny wpływ na ilość czasu poświęcanego na proces projektowania, uruchamiania i oddawania instalacji do użytku. W tej części artykułu (cz. 1 – „RI” nr 6/2009) przedstawiono zalecane i niezalecane rozwiązania projektowe mające zastosowanie w systemach HVAC.

dr inż. Kazimierz Wojtas Zastosowanie chłodzenia naturalnego w systemach klimatyzacji budynków

Zastosowanie chłodzenia naturalnego w systemach klimatyzacji budynków Zastosowanie chłodzenia naturalnego w systemach klimatyzacji budynków

Wdrażanie europejskiej dyrektywy EPBD to tylko jeden z elementów strategii mającej wywrzeć odpowiedni nacisk na projektantów i inwestorów, by stosowali energooszczędne rozwiązania w technice instalacyjnej...

Wdrażanie europejskiej dyrektywy EPBD to tylko jeden z elementów strategii mającej wywrzeć odpowiedni nacisk na projektantów i inwestorów, by stosowali energooszczędne rozwiązania w technice instalacyjnej i budowlanej. Gdzie szukać oszczędności energii? Zdaniem autora głównie w dobrej, obiektywnej edukacji inżynierów – późniejszych projektantów – przez ośrodki akademickie o profilu politechnicznym oraz w aktywnej działalności szkoleniowej prowadzonej przez niezależne ośrodki i stowarzyszenia, połączonej...

Jerzy Kosieradzki Klimatyzatory

Klimatyzatory Klimatyzatory

Nawet parę upalnych dni sprawia, że rośnie zainteresowanie urządzeniami, które są w stanie trochę nas ochłodzić. Należą do nich klimatyzatory.

Nawet parę upalnych dni sprawia, że rośnie zainteresowanie urządzeniami, które są w stanie trochę nas ochłodzić. Należą do nich klimatyzatory.

praca zbiorowa Projekt wentylacji mechanicznej i klimatyzacji budynku Poczty w Warszawie

Projekt wentylacji mechanicznej i klimatyzacji budynku Poczty w Warszawie Projekt wentylacji mechanicznej i klimatyzacji budynku Poczty w Warszawie

Projekt klimatyzacji i wentylacji budynku biurowo-usługowego siedziby Dyrekcji Generalnej Poczty Polskiej zlokalizowanego przy ul. Chmielnej róg Żelaznej w Warszawie Projekt, który postanowiliśmy przedstawić...

Projekt klimatyzacji i wentylacji budynku biurowo-usługowego siedziby Dyrekcji Generalnej Poczty Polskiej zlokalizowanego przy ul. Chmielnej róg Żelaznej w Warszawie Projekt, który postanowiliśmy przedstawić naszym Czytelnikom, jest ciekawym rozwiązaniem architektonicznym, ale także bardzo interesującym ujęciem roli klimatyzacji w budynkach biurowo-usługowych. Klimatyzowane atrium, z którego można pobrać świeże powietrze poprzez otwarcie okna w pokoju, to rozwiązanie warte poznania. Mimo że realizacja...

dr inż. Anna Charkowska Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach...

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach „Rynku Instalacyjnego” zagadnień związanych z czystością i czyszczeniem instalacji. Przedstawione zostaną najnowsze informacje na ten temat, wynikające m.in. z pojawienia się w lipcu 2008 r. wersji roboczej normy europejskiej dotyczącej czystości instalacji.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza (cz. 1)

Wymiarowanie instalacji o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza (cz. 1) Wymiarowanie instalacji o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza (cz. 1)

Klimakonwektory wentylatorowe jako indywidualne urządzenia klimatyzacyjne (cz. 1) W poprzednim artykule („RI” nr 12/2008 i 1–2/2009) przedstawiono metodę wymiarowania instalacji o stałym wydatku powietrza...

Klimakonwektory wentylatorowe jako indywidualne urządzenia klimatyzacyjne (cz. 1) W poprzednim artykule („RI” nr 12/2008 i 1–2/2009) przedstawiono metodę wymiarowania instalacji o stałym wydatku powietrza nawiewanego. Systemy te powinny być wykorzystywane w obiektach, w których występują pojedyncze pomieszczenia o dużej kubaturze lub strefy o zbliżonych zyskach ciepła i wilgoci.

Jarema Chmielarski Izolacje instalacji wody lodowej

Izolacje instalacji wody lodowej Izolacje instalacji wody lodowej

W artykule przedstawiono zasady doboru izolacji do instalacji wody lodowej ze szczególnym uwzględnieniem współczynnika przejmowania ciepła na powierzchni zewnętrznej izolacji h [W/m2K] i konieczności należytego...

W artykule przedstawiono zasady doboru izolacji do instalacji wody lodowej ze szczególnym uwzględnieniem współczynnika przejmowania ciepła na powierzchni zewnętrznej izolacji h [W/m2K] i konieczności należytego zwiększenia grubości izolacji w razie braku swobodnej cyrkulacji powietrza. Dobór minimalnej grubości izolacji ze względu na zapobieganie kondensacji pary wodnej uzupełniony jest informacją nt. optymalnej grubości izolacji z punktu widzenia oszczędności energii. W dalszej części omówione zostały...

Jerzy Kosieradzki Jak projektować klimatyzację? Uwagi praktyczne

Jak projektować klimatyzację? Uwagi praktyczne Jak projektować klimatyzację? Uwagi praktyczne

W jednym z artykułów poświęconych klimatyzacji zapytałem projektantów tych instalacji, dlaczego przy obecnym poziomie wiedzy i szerokim wyborze bardzo dobrych urządzeń w wielu dużych centrach handlowych...

W jednym z artykułów poświęconych klimatyzacji zapytałem projektantów tych instalacji, dlaczego przy obecnym poziomie wiedzy i szerokim wyborze bardzo dobrych urządzeń w wielu dużych centrach handlowych mamy uczucie dyskomfortu, gdyż temperatura jest wysoka przy nadmiernej wilgotności. Zawinił zły projekt, wykonanie czy eksploatacja?

mgr inż. Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej (cz. 2.)

Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej (cz. 2.) Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej (cz. 2.)

W pierwszej części artykułu (RI 6/08, s. 92.) zaprezentowano wytyczne dotyczące prawidłowego wymiarowania elementów istotnych w odniesieniu do bezpieczeństwa funkcjonowania systemów wody ziębniczej. Omówiono...

W pierwszej części artykułu (RI 6/08, s. 92.) zaprezentowano wytyczne dotyczące prawidłowego wymiarowania elementów istotnych w odniesieniu do bezpieczeństwa funkcjonowania systemów wody ziębniczej. Omówiono zagadnienia związane z doborem wzbiorczych naczyń przeponowych i zbiorników buforowych oraz celowości ich zastosowania w systemie z pośrednim odparowaniem czynnika chłodniczego. W drugiej i ostatniej części artykułu zostaną przedstawione aspekty związane z doborem zaworów bezpieczeństwa, filtrów...

dr inż. Anna Charkowska Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1)

Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1) Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1)

W pierwszej części artykułu podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W kolejnych częściach cyklu zostaną zawarte...

W pierwszej części artykułu podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W kolejnych częściach cyklu zostaną zawarte informacje o materiałach stosowanych obecnie do wykonania filtrów powietrza, a także o budowie filtrów powietrza oraz podstawowe wymagania dotyczące odbioru instalacji zawierających filtry powietrza.

dr inż. Anna Charkowska Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 2.)

Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 2.) Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 2.)

W poprzednim numerze Rynku Instalacyjnego (3/08, s. 51.) opublikowano pierwszą część artykułu, w której zawarto zagadnienia prawne, a także kwestie dotyczące zanieczyszczeń oraz kontroli czystości instalacji...

W poprzednim numerze Rynku Instalacyjnego (3/08, s. 51.) opublikowano pierwszą część artykułu, w której zawarto zagadnienia prawne, a także kwestie dotyczące zanieczyszczeń oraz kontroli czystości instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. W drugiej i ostatniej części opisano metody czyszczenia oraz rozwiązania dotyczące eksploatacji i konserwacji tych systemów. W artykule zachowano ciągłość numeracji rysunków oraz tabel.

dr inż. Anna Charkowska Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.)

Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.) Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.)

Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają...

Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają we wnętrzu instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych lub są przenoszone do pomieszczeń. Osiadłe w instalacjach zanieczyszczenia stałe, namnażające się drobnoustroje świadczą o stanie higienicznym instalacji, który wpływa na czystość oraz jakość powietrza nawiewanego do wentylowanych lub klimatyzowanych...

dr inż. Bogdan Nowak Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251

Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251 Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251

Na wniosek Komitetu Technicznego nr 279 Polskiego Komitetu Normalizacji w sierpniu 2007 r. normie europejskiej EN 15251:2007 [1] został nadany status Polskiej Normy. Omawia ona własności środowiska wewnętrznego,...

Na wniosek Komitetu Technicznego nr 279 Polskiego Komitetu Normalizacji w sierpniu 2007 r. normie europejskiej EN 15251:2007 [1] został nadany status Polskiej Normy. Omawia ona własności środowiska wewnętrznego, które uwzględniane są przy projektowaniu instalacji oraz podczas oceny efektywności energetycznej budynków wynikającej z dyrektywy EPBD (energy performance of buildings directive) [2].

mgr inż. Marcin Łuczak Triki automatyki

Triki automatyki Triki automatyki

W artykule scharakteryzowano rozwiązania zmierzające do optymalizacji zużycia energii przy wykorzystaniu odpowiednich algorytmów sterowania centralą wentylacyjną, czyli bez konieczności ponoszenia dodatkowych...

W artykule scharakteryzowano rozwiązania zmierzające do optymalizacji zużycia energii przy wykorzystaniu odpowiednich algorytmów sterowania centralą wentylacyjną, czyli bez konieczności ponoszenia dodatkowych nakładów inwestycyjnych na urządzenia.Więcej na str. 75 Rynku Instalacyjnego 9/2009

mgr inż. Krzysztof Kaiser Tłumiki akustyczne w instalacjach wentylacyjnych

Tłumiki akustyczne w instalacjach wentylacyjnych Tłumiki akustyczne w instalacjach wentylacyjnych

Na coraz powszechniejsze stosowanie wentylacji mechanicznej wpływa poprawianie się szczelności budynków, spowodowane działaniami energooszczędnościowymi, takimi jak wymiana stolarki okiennej i drzwiowej...

Na coraz powszechniejsze stosowanie wentylacji mechanicznej wpływa poprawianie się szczelności budynków, spowodowane działaniami energooszczędnościowymi, takimi jak wymiana stolarki okiennej i drzwiowej na bardziej szczelną, wykonanie termoizolacji budynku itp. jednak instalacja wentylacyjna może stać się przyczyną zwiększonego poziomu hałasu w pomieszczeniu. Aby temu zapobiec, wszędzie tam, gdzie tłumienie dźwięków okazuje się niewystarczające, należy wprowadzić dodatkowy element konstrukcyjny...

mgr inż. Bartłomiej Adamski Monoblokowe centrale dachowe typu rooftop. Zasada działania i nowe konstrukcje (cz. 1)

Monoblokowe centrale dachowe typu rooftop. Zasada działania i nowe konstrukcje (cz. 1) Monoblokowe centrale dachowe typu rooftop. Zasada działania i nowe konstrukcje (cz. 1)

W cyklu artykułów omówione zostaną różne rozwiązania konstrukcyjne monoblokowych central dachowych z uwzględnieniem także najnowszych osiągnięć technicznych w tej dziedzinie. Przedstawione zostaną najprostsze...

W cyklu artykułów omówione zostaną różne rozwiązania konstrukcyjne monoblokowych central dachowych z uwzględnieniem także najnowszych osiągnięć technicznych w tej dziedzinie. Przedstawione zostaną najprostsze centrale typu rooftop oraz bardziej zaawansowane konstrukcje współpracujące z systemami pierścieniowymi WLHP.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Free cooling (cz. 1)

Free cooling (cz. 1) Free cooling (cz. 1)

Rozwiązaniom free coolingu poświęcono stosunkowo dużo uwagi w prasie oraz podczas branżowych spotkań. Skutkuje to powszechnym przekonaniem, że zastosowanie tej funkcji i wykorzystanie naturalnych pokładów...

Rozwiązaniom free coolingu poświęcono stosunkowo dużo uwagi w prasie oraz podczas branżowych spotkań. Skutkuje to powszechnym przekonaniem, że zastosowanie tej funkcji i wykorzystanie naturalnych pokładów chłodu zawartych w zimnym powietrzu zewnętrznym w systemach, w których to tylko możliwe, jest nieodzowne. Jednak wszystkie dostępne na rynku rozwiązania free coolingu są traktowane równorzędnie, a wśród projektantów, firm wykonawczych i inwestorów panuje przekonanie, że niezależnie od wybranego...

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.