Zmiany dotyczące beneficjentów
Obecnie adresatami programu są właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnego budynku mieszkalnego albo wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą oraz osoby, które uzyskały zgodę na rozpoczęcie budowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego i budynek ten nie został jeszcze przekazany lub zgłoszony do użytkowania. Mogą oni wnioskować o dotacje lub pożyczki przeznaczone na wymianę źródła ciepła oraz prace związane z termomodernizacją. W zależności od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym beneficjenci programu otrzymają dofinansowanie na pokrycie nawet do 90% kosztów kwalifikowanych inwestycji.
Dowiedz się więcej >>
Program priorytetowy „Czyste Powietrze” i ulga termomodernizacyjna wprowadzona ustawą z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU 2018, poz. 2246) to dwa instrumenty wsparcia finansowego mające na celu poprawę efektywności energetycznej oraz zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery. Przy opracowywaniu zasad programu głównym założeniem było, żeby największe dofinansowanie otrzymali najubożsi. Dlatego wysokość wsparcia zależy od średnich miesięcznych dochodów na jedną osobę w gospodarstwie domowym.
Ponadto w przypadku wnioskodawców, których średni miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym kwalifikuje do Grupy VII w tabeli 2, intensywność dofinansowania jest uzależniona dodatkowo od osiągniętego przez wnioskodawcę lub wnioskodawcę i małżonka (w przypadku wspólnego rozliczenia) rocznego dochodu stanowiącego podstawę do opodatkowania za wskazany rok podatkowy poprzedzający datę złożenia wniosku.
![]() |
Tab. 2. Informacje dotyczące wnioskodawców, którzy będą mogli skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej |
Intensywność dofinansowania po aktualizacji programu
W tabeli 1 znajdują się informacje dotyczące wnioskodawców, którzy nie mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, w szczególności wnioskodawców, których dochody nie podlegają opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych: wymienione w art. 3 pkt 1 lit. c ustawy o świadczeniach rodzinnych (DzU 2017, poz. 1952, z późn. zm.) oraz wnioskodawców korzystających z dofinansowania dotyczącego nowo budowanych budynków jednorodzinnych.
W tabeli 2 znajdują się informacje dotyczące wnioskodawców, którzy rozliczając się indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem, będą mogli skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zasadach określonych w ustawie z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU 2018, poz. 2246).
Wnioski o wsparcie należy składać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej właściwym ze względu na lokalizację inwestycji. Do przerwy, tj. 31 grudnia 2018 r., WFOŚiGW przyjęły formalnie ponad 25 tysięcy wniosków, które poddawane są weryfikacji. Pierwsze umowy są już podpisywane z beneficjentami. Największe zainteresowanie programem jest na Śląsku i Mazowszu, gdzie złożono odpowiednio ponad 3,5 tys. oraz ponad 2,3 tys. wniosków. Do 17 stycznia 2019 r. podpisano ponad 100 umów na kwotę ponad 1 mln zł dofinansowania. Program będzie realizowany przez dziesięć lat, a łączna kwota wsparcia wyniesie ponad 103 mld zł. Ma to pozwolić wesprzeć termomodernizację ponad 4 mln domów jednorodzinnych. Program będzie trwał do 2029 r.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter! |
[program Czyste Powietrze, czyste powietrze, walka ze smogiem, smog, WFOŚiGW, dofinansowanie, dotacja, zanieczyszczenie powietrza, ogrzewanie, system grzewczy]