Ulga podatkowa na przedsięwzięcia termomodernizacyjne

Wykaz rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (na podst. [1])
Wykaz rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (na podst. [1])
Fot. Redakcja RI

W ślad za zmianą w listopadzie 2018 roku ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych [2], w końcu grudnia ukazało się rozporządzenie dotyczące określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych [1]. Rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia 2019 r. i reguluje zasady odliczania od podstawy podatku dochodowego od osób fizycznych wydatków poniesionych na działania termomodernizacyjne.

Podatnik, który jest właścicielem lub współwłaścicielem mieszkalnego budynku jednorodzinnego, ma prawo do odliczenia od podstawy obliczenia podatku dochodowego poniesionych w danym roku podatkowym wydatków związanych z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Przedsięwzięcie termomodernizacyjne powinno zostać zakończone w okresie trzech kolejnych lat, począwszy od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Listę materiałów budowlanych, urządzeń i usług określa rozporządzenie (patrz tabela).

Dowiedz się więcej >>

Maksymalna kwota odliczenia wynosi 53 000 zł dla wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Kwota odliczenia jest ustanawiana nie na dany budynek, tylko na jego właściciela, i w przypadku gdy prowadzone są przedsięwzięcia w wielu budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem, kwota odliczenia pozostaje bez zmian. Wysokość wydatków na przedsięwzięcia termomodernizacyjne jest ustalana na podstawie faktur wystawionych przez podatnika podatku od towarów i usług (VAT) niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku. W przypadku gdy wydatki były opodatkowane podatkiem VAT, kwotą wydatku jest wydatek wraz z podatkiem VAT, o ile ten podatek nie został odliczony na podstawie ustawy o VAT.

W odliczeniu nie można uwzględnić wydatków, które zostały sfinansowane ze środków NFOŚiGW lub wojewódzkich funduszy OŚiGW. Odliczeniu nie podlegają także środki zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, a także zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, odliczone od przychodu lub uwzględnione przez podatnika przy korzystaniu z innych ulg podatkowych. W przypadku gdy kwota odliczenia nie znajduje pokrycia w rocznym dochodzie podatnika, będzie mógł on ją odliczać w kolejnych latach, jednak nie dłużej niż przez 6 lat od końca roku podatkowego, w którym poniósł pierwszy wydatek. Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać także ci podatnicy, którzy wcześniej skorzystali z dotacji w programie „Czyste Powietrze”.

Projekt ustawy uzależniał ubieganie się o ulgę od sporządzenia audytu energetycznego. Audyt ten miał określać zakres oraz parametry techniczne i ekonomiczne przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, ze wskazaniem rozwiązania optymalnego, w szczególności z punktu widzenia kosztów jego realizacji oraz oszczędności energii, stanowiące jednocześnie założenia do projektu budowlanego. W opublikowanej ustawie nie ma jednak tego wymogu. Audyt warto jednak sporządzić, a jego koszty zostały w rozporządzeniu wymienione na pierwszym miejscu wśród usług podlegających uldze.

Resort budownictwa szacuje koszt kompleksowej termomodernizacji domu jednorodzinnego jako od 200 do 400 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej. Starsze domy, zwłaszcza te z lat 70. i 80. ubiegłego wieku, mają ok. 150 m2. Zatem maksymalny koszt ich termomodernizacji powinien wynieść ok. 60 tys. zł. Maksymalna kwota odliczenia wynosi 53 tys. zł. Przy podatku ze stawką 18% będzie można go uszczuplić o 9540 zł. Ale jaka będzie praktyka, okaże się dopiero za rok, gdy zaczniemy przedstawiać wydatki i starać się o ulgi.

Literatura

  1. Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (DzU 2018, poz. 2489). 
  2. Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU 2018, poz. 2246).
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[ulga podatkowa, termomodernizacja, ulga termomodernizacyjna, materiały budowlane, program Czyste Powietrze, walka ze smogiem, smog, czyste powietrze, budynek jednorodzinny, NFOŚiGW]

   06.02.2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl