Program „Czyste Powietrze” powinien mocniej wspierać OZE

Emisja CO2/kWh związana z przekazywaniem ciepła w budynku
Emisja CO2/kWh związana z przekazywaniem ciepła w budynku
Źródło: PORT PC

Podczas wstępnych rozmów otrzymaliśmy jasną informację z Komisji Europejskiej, że w przyszłej perspektywie finansowej Unia Europejska nie zamierza finansować i dotować wymian domowych kotłów na takie, które korzystać będą z paliw kopalnych, to znaczy zarówno z węgla, jak i z gazu – powiedział na początku stycznia br. „Gazecie Wyborczej” Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze”.

W komentarzach dziennikarzy pojawiają się sugestie, że Komisja Europejska chciałaby się włączyć w finansowanie programu „Czyste Powietrze”, ale nie chce się zgodzić na finansowanie źródeł opartych na paliwach kopalnych. Wspieranie montażu urządzeń grzewczych na paliwa stałe – węgiel i gaz – nie jest zbieżne z żadnym celem UE w zakresie promocji budownictwa zrównoważonego, w tym także ze znowelizowaną w 2018 roku dyrektywą w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, służącej m.in. zintensyfikowaniu renowacji istniejących budynków w celu całkowitej dekarbonizacji zasobów budowlanych do 2050 r. Dotowanie urządzeń grzewczych na paliwa stałe jest sprzeczne także z innymi celami polityki Unii Europejskiej, w tym klimatycznej i dekarbonizacji gospodarki oraz transportowej.

Dowiedz się więcej >>

Tym samym przyszłość kotłów węglowych, ale z czasem także gazowych i olejowych, jest już praktycznie przesądzona. Co więcej, znane od 2014 roku wymagania zawarte w naszych warunkach technicznych dla nowych i remontowanych budynków dot. rocznego wskaźnika obliczeniowego zapotrzebowania budynków na nieodnawialną energię pierwotną jako kryterium energooszczędności budynków wskazują, że budynki od roku 2021 będą miały bardzo ograniczone możliwości korzystania z urządzeń grzewczych. Nie tylko UE, ale cały świat zmierza w kierunku grzewczych urządzeń elektrycznych, gdyż energia elektryczna ma być pozyskiwana głównie ze źródeł odnawialnych, tak aby z czasem wyeliminować spalanie paliw kopalnych.

Zasilenie programu „Czyste Powietrze” środkami unijnymi daje spore szanse na jego realizację. Program przewiduje różne formy wsparcia na łączną kwotę 103 mld zł. Na dotacje planuje się przeznaczyć 63,3 mld zł, a na pożyczki zwrotne 39,7 mld zł. Wysokość dotacji będzie uzależniona od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym – mniej zarabiający otrzymają większe dotacje. Programem termomodernizacji ma zostać objęte ponad 3 mln domów.

– Rezygnacja z kotłów gazowych na początkowym etapie programu Czyste Powietrze, jest niemożliwa do realizacji w polskich realiach. Z tego powodu Komisja Europejska najprawdopodobniej na dotowanie kotłów gazowych się zgodzi, ale jestem przekonany, że w kwestii braku dotacji dla kotłów węglowych pozostanie przy swoim stanowisku – uważa Paweł Lachman, prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.

Na razie polska energetyka korzysta głównie ze spalania węgla, ale według PORT PC zastosowanie pomp ciepła umożliwi w przyszłości znaczne obniżenie emisji dwutlenku węgla. Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej i organizacji IRENA (International Renewable Energy Agency) zawartymi w opracowaniu ­REMap w 2030 roku, kiedy emisja gazów cieplarnianych związana z produkcją energii elektrycznej w Polsce będzie dwa razy mniejsza, również blisko dwukrotnie zmniejszy się emisja CO2 z ciepła przekazywanego przez pompy ciepła.

Przeczytaj również: Program priorytetowy „Czyste Powietrze” po zmianach

PORT PC zwraca też uwagę na przyszłą perspektywę realizacji programu „Czyste Powietrze”. Z jednej strony trudno byłoby obecnie zrezygnować z dotowania kotłów gazowych, ale trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że należy przedefiniować politykę energetyczną Polski pod kątem promowania odnawialnych źródeł energii w budownictwie. Projekt „Polityki energetycznej Polski do 2040” zupełnie pomija te kwestie. Jak twierdzi Paweł Lachman: Polski rząd robi zdecydowanie za mało, aby promować urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii do ogrzewania budynków. Jako przykład można przytoczyć sytuację w nowo budowanych domach jednorodzinnych, w których powinny być stosowane częściej rozwiązania oparte głównie na odnawialnych źródłach energii, czyli kotłach na pelet, pompach ciepła, kolektorach słonecznych i fotowoltaice. Rozwiązania te nie powodują niskiej emisji zanieczyszczeń.

Promocji budynków jednorodzinnych z pompami ciepła i fotowoltaiką poświęcony będzie VII Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) pod hasłem „Dom bez rachunków”, który odbędzie się 28 lutego 2019 r. w trakcie Targów ENEX w Kielcach: www.portpc.pl/kongres.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[Port PC, OZE, odnawialne źródła energii, program Czyste Powietrze, czyste powietrze, walka ze smogiem, smog, WFOŚiGW, dofinansowanie, dotacja, zanieczyszczenie powietrza, ogrzewanie, system grzewczy]

   06.02.2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl