Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Narzędzia BIM dla branży instalacyjnej – dodatki do programów

Narzędzia BIM dla branży instalacyjnej – dodatki do programów
Narzędzia BIM dla branży instalacyjnej – dodatki do programów
Rys. archiwum autora

Procesowi upowszechniania się w branży oprogramowania CAD towarzyszyły różne wątpliwości. Obecnie znajdujemy się w podobnej sytuacji, jeśli chodzi o dostarczanie projektów w BIM. I również teraz ten, kto już poznał nowe narzędzia, nie będzie chciał z nich zrezygnować. Na razie projekt instalacji można szybciej wykonać tradycyjnie niż w BIM, ale czas potrzebny do jego wykonania to nie wszystko – coraz bardziej liczy się cały proces inwestycyjny i późniejsza eksploatacja. A tego zwykły CAD nie zapewni.

Z punktu widzenia wdrożeniowca oprogramowania BIM znajdujemy się teraz w fascynującym okresie. Wielu projektantów, kierowników kontraktów czy inwestorów wyraża w codziennych rozmowach potrzebę pracy w BIM. Inwestorzy dostrzegają korzyści związane z dostępnością informacji i możliwością zarządzania nią. Z kolei projektanci i wykonawcy dzięki spójnemu modelowi mogą dostarczać bezkolizyjne dokumentacje i przewidywać interakcje zaprojektowanych elementów z rzeczywistymi problemami montażowymi lub serwisowymi na dalszych etapach procesu inwestycyjnego. Korzyści z pracy w BIM jest bardzo wiele, ale konieczne jest szerokie spojrzenie na tę kwestię, jako na proces długofalowy – można dostrzec wówczas, że największymi beneficjentami projektowania w BIM są inwestorzy oraz zarządzający budynkami.

– Komputer służy do tego, aby ułatwić ci pracę, której bez niego w ogóle byś nie miał – to jedno z tzw. praw Murphy’ego dobrze oddaje istotę modelowania, a dokładniej narzędzi służących do dostarczania BIM-u. Parafrazując: narzędzia BIM ułatwiają nam pracę, której bez nich w ogóle byśmy nie mieli – moglibyśmy z przekąsem stwierdzić i z pewnością wielu projektantów i wykonawców w Polsce tak właśnie uważa. O tym, skąd bierze się takie przekonanie oraz o sposobach zagwarantowania sobie tzw. bezpiecznego lądowania w BIM – innym razem. Dziś przyjrzyjmy się dostępnym narzędziom.

Czytaj też: Narzędzia do modelowania budynków >>

Można zaryzykować stwierdzenie, że BIM to nie tylko kwestia pieniędzy, ale także naszego ego. Projektanci branży instalacyjnej twierdzą czasami, że oprogramowanie BIM nie jest dla nich, ale dla „modelerów”. I nie ma co się z tym spierać, bo jest to często prawda. Jednak część Czytelników na pewno pamięta, w jaki sposób pracowała, zanim do użytku wprowadzono oprogramowanie CAD. Jesteśmy w podobnym momencie, jeśli chodzi o dostarczanie projektów w BIM. Rzeczywiście, jak na razie są Państwo w stanie szybciej dostarczyć projekt wykonany tradycyjnie niż w BIM, ale czy ktokolwiek chciałby wrócić do rysowania na desce kreślarskiej, gdy ma do dyspozycji narzędzia do projektowania w CAD?

Czasem można odnieść wrażenie, że panuje powszechne przekonanie: jeśli projektant instalacji nie jest umęczony swoją pracą, to coś robi źle. Zdaję sobie sprawę z tego, że aktualnie posiadane oprogramowanie BIM nie spełnia wielu oczekiwań, jakie mają wobec niego projektanci instalacji HVAC, ale czy oprogramowanie „płaskie” radzi sobie ze wszystkim wystarczająco dobrze? Pewnie niektórzy jego użytkownicy odpowiedzą: tak, ponieważ od lat stabilnie dostarczamy w nim projekty. Ale jeśli konieczne będzie dostarczenie dokumentacji i modelu w BIM? Coraz częściej będą tego oczekiwać inwestorzy – najszybciej przy zamówieniach publicznych i dużych inwestycjach. 

Nie zamierzam bronić braków oprogramowania BIM dla „instalatorów”. Chciałbym raczej skierować uwagę na to, co jest naszym celem. Jednym jest dostarczanie dokumentacji policzonej i opracowanej w jak najlepszym, ułatwiającym pracę programie, a drugim – dostarczanie BIM. Co oferujemy klientom, pracując w BIM? Przede wszystkim informację w formie modeli pojedynczych elementów i parametryzację zgodną z wymogami inwestora oraz model 3D, który wykorzystywany jest od momentu koncepcji po okres zarządzania budynkiem. Można tu rozdzielić role projektanta i wykonawcy w całym procesie, skupmy się jednak na kwestii koordynacji.

Oprogramowanie BIM pozwala zaprojektować budynek, wyposażyć go w modele poszczególnych urządzeń oraz instalacji HVAC, wod-kan, elektrycznych i teletechnicznych, a następnie uruchomić moduł lub program do wykrywania kolizji i sprawdzić cały złożony wielobranżowy model. Bardzo istotna jest sama możliwość automatycznego wykrywania kolizji – nie trzeba tego projektantom tłumaczyć. W złożonym modelu wykonywanym „na płasko”, bez koordynacji w 3D, może się znaleźć nawet kilka tysięcy kolizji, natomiast model BIM oraz regularne kontrolne spotkania koordynacyjne potrafią usunąć je wszystkie już na etapie projektowym. Jeżeli do tego dodamy np. możliwość automatyzacji tworzenia zestawień materiałowych, zyskujemy naprawdę mocne argumenty będące przeciwwagą dla nieuzasadnionych negatywnych opinii o tym oprogramowaniu.

Aktualną ofertę rynkową programów BIM można podzielić na dwie grupy: oprogramowanie główne oraz dodatki do niego.

Oprogramowanie główne to narzędzie służące do docelowej pracy projektowej. W grupie tej możemy wymienić następujące programy:

 • Autodesk Revit MEP,
 • DDS-CAD,
 • Autodesk Autocad MEP,
 • Autodesk Autocad Plant 3D&ID,
 • ArCADia BIM,
 • MEP Modeler firmy Graphisoft,
 • HEVACOMP – instalacje elektryczne zgodne z BS.

Jestem wdrożeniowcem BIM i instruktorem Revit MEP, dlatego poniżej wymienię dodatkowe narzędzia, jakimi dysponujemy w branży instalacyjnej w odniesieniu właśnie do tego programu. Revit jest z pewnością większości projektantom dobrze znany i nie ma konieczności opisywania jego właściwości. Warto jednak podkreślić, że program ten jest stale rozwijany, a wielu producentów (m.in. firma Graitec) tworzy dodatki, często bezpłatne, które pozwalają projektantom uzupełnić braki, z jakimi spotykają się podczas pracy w tym oprogramowaniu. 

Działanie programu Revit można usprawnić i przyspieszyć, korzystając z następujących narzędzi:

 • Autodesk Dynamo – darmowe oprogramowanie służące do programowania blokowego, które umożliwia rozszerzenie funkcjonalności Revita i olbrzymie przyspieszenie pracy;
 • Magicad for Revit – oprogramowanie skierowane dla branży MEP, poszerzające możliwości obliczeniowe programu Revit;
 • Graitec PowerPack for Revit – oprogramowanie dodatkowe do programu Revit oferujące ok. 70 unikatowych funkcji – tworzone w celu przyspieszenia pracy w programie (m.in. automatyzacja tworzenia przebić, izolowania kanałów i rur, eksport/import zestawień do Excela);
 • Graitec ArchiWizard – zaawansowane oprogramowanie służące do analiz nasłonecznienia, obliczeń obciążenia cieplnego zgodnie z normą PN-EN 12831 (uproszczoną oraz szczegółową), w pełni wykorzystuje model utworzony w środowisku Revit – wkrótce dostępne na rynku polskim;
 • Graitec HeatLoad – nakładka na program do analizy obciążenia cieplnego metodą uproszczoną wg PN-EN 12831;
 • Audytor BIM Tools – zestaw nakładek pozwalających na eksport i import modeli Revit do programu Audytor OZC oraz Audytor CO – możliwość zaprojektowania c.o. w programie Audytor oraz przeniesienia do programu Autodesk Revit;
 • liNear Routing & Content Tools – nakładka rozszerzająca funkcjonalności MEP programu Revit;
 • Intelika Water System Calculation – prosta nakładka ułatwiająca obliczenia zgodnie z DIN 1988-W308.

Wybór oprogramowania wiąże się przede wszystkim z kosztami, rzeczywistymi możliwościami szybkiego wdrożenia i rozpoczęcia prac projektowych oraz terminowym dostarczeniem jak najlepszej dokumentacji. Warto korzystać z pomocy i wsparcia producentów oprogramowania, tak aby, testując, poznawać jego możliwości w praktyce i porównywać z własnymi oczekiwaniami.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[projektowanie, wentylacja, projekt, projekt BIM, technologia BIM, oprogramowanie CAD, programy dla projektantów, instalatorzy, wykonawcy]

   06.02.2019

Komentarze

(1)
misiula | 28.07.2019, 13:39
Ja używam Allplan - jeno z lepszych dostępnych na rynku rozwiązań.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Czy każdy wentylator dachowy nadaje się do restauracji »

Jak uzyskać pomoc w finansowaniu termomodernizacji »
wentylatory termomodernizacja
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z platformy B2B dla instalatora »


 Co zamontować na kominie » Nowoczesne krany - jak działają »
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak sprawnie wyczyścić instalacje? »


 10 błędów w instalacji kanalizacji w domu jednorodzinnym » Energooszczędne źródła ciepła - zaprojektuj i wybuduj »
kanalizacja pompy ciepła
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Przyszłość elektryka na polskim rynku pracy w ocenie badanych »


 Zdradzamy sposób na szybką naprawę usterki w wentylatorze »

Nowatorski sposób na wentylację pomieszczeń pracowniczych »
wentylator klimatyzacja
doceniam jakość » korzystam z udogodnień »

 


Nowoczesna energooszczędność - jak to zrobić? »

pompa ciepła

 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Na czym polega automatyzacja w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Czy może być jeszcze lepszy system do odzysku ciepła? »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »

wentylatory do łazienke

 1 sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Pompy ciepła w przemyśle - poznaj ich zastosowanie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Bezpieczeństwo pożarowe garaży
 • - Budowa kanalizacji deszczowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl