RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Rola pomp obiegowych i cyrkulacyjnych w energooszczędności budynku

Pompy obiegowe
Foto: archiwum redakcji RI

Pompy obiegowe


Foto: archiwum redakcji RI

Ostatnie miesiące obfitują w informacje nt. inicjatyw wspomagających walkę ze smogiem. Mamy programy gminne, rządowe i międzynarodowe, które mają poprawiać jakość powietrza i zmniejszać zużycie energii. Ogromną rolę odgrywają tu instalacje budowlane, w których do osiągnięcia efektu ekologicznego konieczna jest współpraca i synergia wszystkich, choćby najdrobniejszych elementów. W przypadku instalacji grzewczej istotna jest też rola pomp obiegowych i cyrkulacyjnych.

Zobacz także

PHU DAMBAT Pompy obiegowe – przegląd

Pompy obiegowe – przegląd Pompy obiegowe – przegląd

Pompy obiegowe są ważnym elementem instalacji ogrzewania oraz chłodzenia i klimatyzacji. Zadaniem pomp jest zapewnienie ciągłego obiegu nośnika energii wewnątrz instalacji. Dzięki temu zasilane urządzenia...

Pompy obiegowe są ważnym elementem instalacji ogrzewania oraz chłodzenia i klimatyzacji. Zadaniem pomp jest zapewnienie ciągłego obiegu nośnika energii wewnątrz instalacji. Dzięki temu zasilane urządzenia mogą przekazywać odpowiednie ilości energii dla zapewniania komfortu.

PHU DAMBAT Problem z dostępnością pomp obiegowych

Problem z dostępnością pomp obiegowych Problem z dostępnością pomp obiegowych

W ostatnich latach zauważalny jest znaczny wzrost zapotrzebowania na pompy obiegowe, które są ważnym elementem systemów grzewczych i klimatyzacyjnych. Pompy obiegowe są niezbędne do napędzania cyrkulacji...

W ostatnich latach zauważalny jest znaczny wzrost zapotrzebowania na pompy obiegowe, które są ważnym elementem systemów grzewczych i klimatyzacyjnych. Pompy obiegowe są niezbędne do napędzania cyrkulacji wody w systemie grzewczym, co oznacza, że są one kluczowymi elementami w zapewnianiu wydajnego działania instalacji. Niestety, wraz ze wzrostem zapotrzebowania na te pompy, narastały również problemy z ich dostępnością.

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Pompa obiegowa XLplus i ecocirc+ – definicja nowoczesności

Pompa obiegowa XLplus i ecocirc+ – definicja nowoczesności Pompa obiegowa XLplus i ecocirc+ – definicja nowoczesności

Wysokosprawna, energooszczędna, inteligentna i przyjazna dla instalatora elektroniczna pompa obiegowa – zarówno do instalacji nowych, jak i do modernizacji. Takie właśnie są pompy z wirnikiem mokrym Lowara...

Wysokosprawna, energooszczędna, inteligentna i przyjazna dla instalatora elektroniczna pompa obiegowa – zarówno do instalacji nowych, jak i do modernizacji. Takie właśnie są pompy z wirnikiem mokrym Lowara ecocirc XLplus i ecocirc+. Łączą one wysoką sprawność, znakomite parametry hydrauliczne i intuicyjne sterowanie – dzięki zaawansowanym możliwościom komunikacji. Co więcej – taka inwestycja może zwrócić się nawet w ciągu dwóch lat.

W artykule:

• Sfinansować pompę obiegową i cyrkulacyjną
• Nowoczesna pompa jest energooszczędna
• Jak pompa zwiększa energooszczędność całej instalacji
• Pompa, która się dostosuje
• Energooszczędność – wielkie zadanie dla instalatorów

Polscy inwestorzy – zarówno indywidualni, jak i instytucjonalni – coraz bardziej świadomie angażują się w przedsięwzięcia mające poprawić efektywność energetyczną ich obiektów, zarówno tych dopiero powstających, jak i przeznaczonych do remontu. Sprzyja im europejskie i krajowe otoczenie prawne. Zgodnie z opublikowaną niedawno i przeznaczoną do dalszej debaty strategią „Czysta planeta dla wszystkich” [2] Unia Europejska będzie dążyć do dekarbonizacji gospodarki w 2050 roku. Jednym z filarów tej strategii jest efektywność energetyczna budynków i ich instalacji. 

Z kolei w Polsce powstają instrumenty prawne i finansowe prowadzące do poprawy jakości powietrza. Ostatnie działania rządu sprzyjają właścicielom domów jednorodzinnych – remontowanych i nowych. Dzięki nowelizacji ustawy o podatkach od osób fizycznych [10] i programowi „Czyste Powietrze” mogą oni liczyć na wsparcie zadań termomodernizacyjnych. Ich efektem ma być zarówno eliminacja przestarzałych kotłów na paliwo stałe, jak i zmniejszenie zużycia energii. 

Coraz więcej inwestorów rozumie też, że zadania termomodernizacyjne powinny być kompleksowe i dotyczyć całego systemu, a ograniczenie termomodernizacji do wymiany kotłów i docieplenia budynku jest poważnym błędem. Brak spojrzenia całościowego skutkuje często albo niepowodzeniem termomodernizacji (rachunki za energię są nadal wysokie), albo obniżeniem komfortu życia, kiedy „nowa” instalacja działa nieprawidłowo.

Przykładem urządzeń mających istotne znaczenie dla powodzenia termomodernizacji, a często traktowanych przez inwestorów po macoszemu, są pompy obiegowe i cyrkulacyjne. Ich właściwy dobór, montaż i eksploatacja są niezbędne i dla prawidłowej pracy instalacji, i dla jej energooszczędności.

Sfinansować pompę obiegową i cyrkulacyjną

„Oszczędności” inwestorów na doborze i zakupie nowych urządzeń – także pomp – wynikają najczęściej z ograniczonego budżetu. W 2018 roku wprowadzono mechanizmy finansowe, które mogą pomóc przygotować i zrealizować termomodernizację w szerszym zakresie.

Przyjęta w listopadzie 2018 nowelizacja ustawy o podatkach od osób fizycznych [10] wprowadza od 2019 roku nową termomodernizacyjną ulgę podatkową. Przez najbliższe 3 lata umożliwi ona odliczenie od dochodu 53 tys. zł wydanych na termomodernizację domu jednorodzinnego. Wedle szacunków Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju taką ulgą mogą być zainteresowane 2 mln osób. 

Zakres wydatków, które można odliczyć od dochodu, określa rozporządzenie [5], w którym wśród rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych wymieniono m.in. węzeł cieplny, kotły, wykonanie instalacji wewnętrznej ogrzewania i c.w.u. Pompy obiegowe i cyrkulacyjne nie zostały wymienione na tej liście wprost, stanowią jednak część osprzętu kotła albo wyposażenia węzła cieplnego.

Właściciele domów jednorodzinnych i osoby posiadające pozwolenie na ich budowę mogą też skorzystać ze wsparcia finansowego w ramach programu „Czyste Powietrze”. Jego efektem mają być: 4 mln domów o poprawionej efektywności energetycznej, 3 mln wymienionych źródeł ciepła, 1 mln nowych źródeł ciepła oraz zmniejszenie zużycia energii końcowej o 21,8 mln MWh/rok. Program obejmuje m.in. wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe), zakup i montaż nowych źródeł ciepła spełniających odpowiednie wymagania oraz montaż lub modernizację instalacji c.o. i c.w.u. ze wsparciem w formie dotacji (do 90% kosztów kwalifikowanych) i pożyczek.

Podobnie jak w przypadku ulgi termomodernizacyjnej, tak określony zakres wydatków pozwala uwzględnić także nowe pompy.

Staranny dobór pomp obiegowej i cyrkulacyjnej do danej instalacji jest jednym z czynników prawdziwie efektywnej termomodernizacji – takiej, po której instalacja pracuje optymalnie, zapewniając komfort cieplny i wykorzystując w pełni potencjał energooszczędności. Co na to wpływa? 

Nowoczesna pompa jest energooszczędna

Już sama pompa może zużywać mniej prądu. O energooszczędności mówi EEI (Energy Efficiency Index) – współczynnik efektywności energetycznej. Wymagania wobec tego parametru dla pomp określone są w tzw. ekoprojekcie (dyrektywie ErP) [1] i rozporządzeniach unijnych do tej dyrektywy [7, 8, 9].

Od 2015 roku współczynnik EEI dla bezdławnicowych pomp obiegowych musi wynosić co najwyżej 0,23 [9]. Jeszcze do końca 2019 roku przepis ten nie dotyczy pomp przeznaczonych do serwisowania wprowadzonych na rynek przed rokiem 2015. Ale już od 2020 roku dla wszystkich pomp, również przeznaczonych do serwisu, EEI nie będzie mógł przekraczać wartości 0,23. Producenci pracują nad urządzeniami o jak najniższym wskaźniku EEI, bez strat dla wydajności i funkcjonalności pompy. Kryterium odniesienia dla najbardziej energooszczędnych pomp cyrkulacyjnych wynosi EEI ≤ 0,20 [8]. Dostępne na rynku pompy obiegowe i cyrkulacyjne mają wskaźniki EEI wynoszące 0,17, a nawet 0,15 i mniej. 

Podstawą wysokiej efektywności energetycznej pompy jest jej konstrukcja, szczególnie rozwiązania zastosowane w silniku. Reguluje to również rozporządzenie powiązanie z ekoprojektem [6] – silniki elektryczne pomp dławnicowych o mocy znamionowej od 0,75 do 375 kW muszą osiągać poziom sprawności IE3 lub odpowiadać poziomowi sprawności IE2 i zostać wyposażone w płynną regulację obrotów. Standardem staje się stosowanie silników synchronicznych z magnesem trwałym (PM) i komutacją elektroniczną (EC) – wyposażone są w nie np. pompy Grundfos Alpha, Wilo-Yonos PICO, DAB Evoplus, GPA II Ferro czy WITA Delta (Hel-Wita). Silnik taki pozwala nie tylko obniżyć straty podczas eksploatacji, ale jest także bardzo podatny na regulację automatyczną opartą na przetworniku częstotliwości (falowniku). Producenci wciąż doskonalą detale – np. nowe materiały na osłonę wirnika albo redukcja strat w uzwojeniu. Pompy obiegowe wyposażone w taki silnik zużywają o 70–80% energii mniej niż pompy obiegowe o stałej prędkości obrotowej.

Jak pompa zwiększa energooszczędność całej instalacji

Nawet najbardziej energooszczędna pompa obiegowa czy cyrkulacyjna nie wykorzysta w pełni swoich możliwości, jeśli umieści się ją w przypadkowej instalacji. Pompa powinna być zawsze dobrana do konkretnego systemu i ustawiona na punkt pracy, który pozwoli dokładnie pokonać projektowe straty ciśnienia. 

Pompa źle dobrana albo niewymieniona np. przy wymianie kotła może zniweczyć korzyści z termomodernizacji. Instalacja z nowym kotłem pracuje już inaczej, ma, chociażby inne opory przepływu, zatem pompa działa poza punktem pracy. Instalacja nie będzie efektywna energetycznie, a wręcz w ogóle może przestać pracować stabilnie. Przykładowo przepływy przez odbiorniki (grzejniki) zostaną źle rozdzielone, przez co te położone dalej będą niedogrzane. Za wymianą pompy przemawia też fakt, że urządzenia pracujące w instalacjach starszych bywają przewymiarowane, przez co nie osiągają największej sprawności. Zdarza się, że podczas termomodernizacji pompy wymieniane są na mniejsze. 

W prawidłowym doborze urządzenia projektantom pomagają narzędzia cyfrowe – programy doboru pomp lub aplikacje mobilne (np. Doradca Wilo) oferowane przez producentów. Warunkiem odpowiedniego doboru jest jednak wprowadzenie prawidłowej charakterystyki instalacji grzewczej. Wzajemny wpływ zmian w instalacji i zamiany pompy na inną, niż wpisano do projektu, najlepiej widać w symulacjach przeprowadzanych w programach do projektowania zintegrowanego BIM (Building Information Modeling). Programy te są coraz chętniej – a np. w Wielkiej Brytanii już standardowo – używane przez zespoły projektowe. Na etapie projektu pozwalają symulować dowolne zmiany w instalacji i oceniać, jak zachowa się cały system. W przypadku pomp można symulować zmiany (np. zastosowanie zamiennika) i poprawiać projekt bez kosztów, które pojawiłyby się w przypadku wprowadzania korekt na budowie. Niektórzy producenci pomp zapewniają nakładki (biblioteki produktów) do popularnych programów BIM. Dzięki temu projektanci mogą łatwo dobrać najlepszą pompę i symulować zachowanie konkretnego modelu dla różnych parametrów instalacji.

Natomiast w instalacjach modernizowanych odnalezienie punktu pracy może okazać się trudne lub wręcz niemożliwe. To właśnie dla modernizowanych instalacji stworzono funkcję Dynamic Adapt Plus, stosowaną w pompie Wilo-Stratos MAXO. Automatycznie i niezależnie dostosowuje ona wysokość podnoszenia pompy do zapotrzebowania hydraulicznego instalacji grzewczych, a także klimatyzacyjnych, zamkniętych obiegów chłodzenia i przemysłowych instalacji cyrkulacyjnych.

Jednak nawet najdoskonalszy dobór pompy musi uwzględniać fakt, że przepływ i ciśnienie czynnika grzewczego – choćby w najmniejszych instalacjach grzewczych – są zmienne.

Parametry pomp podawane są dla cieczy czystej, nielepkiej, niezawierającej ciał stałych ani substancji oleistych – czyli o parametrach zbliżonych do wody. Jeśli w instalacji znajduje się płyn o lepkości znacznie wyższej niż woda, spowoduje to zmianę parametrów pracy i pompa może nie działać prawidłowo. Przeważnie pompy radzą sobie z glikolem w stężeniu do 30%, jak np. pompa Ferro GPA II do instalacji c.o. i solarnych, ale praca ta może się odbywać ze zredukowaną wydajnością.

Pompa, która się dostosuje

Zgodnie z przepisami wynikającymi z dyrektywy dot. ekoprojektu [1], konieczne jest stosowanie pomp z płynną regulacją prędkości obrotowej, odpowiednio do warunków przepływowych w instalacji (wysokość podnoszenia pompy jest dopasowywana do przepływu). Istnieje kilka trybów regulacji: proporcjonalna (zmiennociśnieniowa), stałociśnieniowa, ze stałą prędkością obrotową, zależna od temperatury proporcjonalna i stałociśnieniowa oraz ze stałą różnicą temperatury. W ofercie są też urządzenia z kilkustopniową ręczną regulacją obrotów, stosowane raczej w mniejszych instalacjach. W nowych modelach pomp możliwy jest także wybór charakterystyki, wg której ma działać regulacja. Przykładowo Hel-Wita dla pomp WITA Delta HE 35/55 oferuje funkcję One Touch, która umożliwia wybór siedmiu różnych charakterystyk (cztery według zasady proporcjonalnego ciśnienia, trzy o stałych ilościach obrotów) oraz funkcji nocnego spadku temperatury.

Korzyści z regulacji pracy pomp, w tym mniejsze zużycie energii, widać szczególnie w instalacjach rozbudowanych, o dużej zmienności chwilowego zapotrzebowania na ciepło. W mniejszych instalacjach potencjał regulacji może nie zostać w pełni wykorzystany. Dlatego regulację należy zawsze dobierać do konkretnej instalacji.

Uważa się, że dla większości instalacji grzewczych najlepsza jest regulacja proporcjonalna jako najbliższa charakterystyce układu grzewczego (choć, jak podaje Wilo, stosowanie pompy z funkcją Dynamic Adapt Plus obniża zapotrzebowanie na energię elektryczną o blisko 20% w stosunku do trybu regulacji proporcjonalnej). Dla takiego trybu większość producentów określa też współczynnik efektywności energetycznej pompy. W innym trybie regulacji dana pompa może więc być mniej energooszczędna. 

Zużycie energii przez pompy (jak i zresztą całą instalację) można obniżyć także poprzez zaprogramowanie pracy tego urządzenia. Może to być zarówno harmonogram pracy obejmujący tylko instalację grzewczą, jak i włączenie pompy do systemu sterowania budynkiem (Building Management System). Pompa musi być jednak wyposażona w moduł komunikacyjny, który pozwala przez protokół M-Bus lub BACNet włączyć urządzenie do systemu budynkowego. Takie rozwiązanie umożliwia sterowanie pracą pompy we współpracy ze wszystkimi systemami i instalacjami w całym budynku oraz ułatwia monitoring i szybką reakcję na ewentualną awarię.

Energooszczędność – wielkie zadanie dla instalatorów

Do wymienionych aspektów wpływu pompy na energooszczędność instalacji grzewczej dochodzi jeszcze prawidłowa instalacja i rozruch. Pod pojęciem tym ukrywa się nie tylko zgodne ze sztuką umieszczenie pompy na jej miejscu w instalacji, ale też ustawienie odpowiedniego trybu pracy. Gdyby pozostawić ustawienia fabryczne, pompa nie byłaby dopasowana do instalacji, a więc całość pracowałaby nieefektywnie. Dlatego w ofertach producentów pojawiają się rozwiązania skierowane do instalatorów. Nie tylko ułatwiają one i przyspieszają pracę, ale też pomagają uniknąć błędów.

Na obudowach pomp umieszcza się panele – duże i czytelne ekrany LED lub LCD, najczęściej dotykowe, które wyświetlają parametry pracy. Przykładowo pompy z oferty firmy Hel-Wita wyposażone są w wyświetlacz LED, który wskazuje pobór mocy, wybraną charakterystykę czy funkcję nocnego spadku temperatury.

Przełączniki przenoszone są na obudowę, aby instalator mógł ustawić parametry pompy bez otwierania pokrywy. Ciekawym i prostym rozwiązaniem jest „zielone pokrętło” do łatwej i precyzyjnej nastawy pomp Wilo-Yonos PICO. Umieszczone na obudowie pokrętło ustawia się na odpowiednim polu i poprzez prosty interfejs uzupełnia informacje o instalacji. W pompach Grundfos (np. ALPHA3) rozruch wspierany jest przez przenośny moduł komunikacyjny. Zamontowany na pompie moduł łączy się poprzez Bluetooth z aplikacją mobilną, za pomocą której instalator szybko i bezbłędnie przeprowadza rozruch. Po zakończeniu rozruchu moduł po prostu zdejmuje się z pompy i stosuje przy kolejnych instalacjach. Ciekawym rozwiązaniem jest też nowa propozycja Wilo-Stratos MAXO. Pompa potrafi zmierzyć rzeczywiste warunki pracy instalacji oraz wskazać swój aktualny punkt pracy, co pozwala wykonawcy kontrolować, czy założenia projektowe są spełnione.

Pompy obiegowe i cyrkulacyjne są nie tylko ważnymi elementami instalacji grzewczej, ale też świetnymi przykładami tego, jak rozwijają się nowoczesne urządzenia instalacyjne. Są coraz bardziej kompaktowe, nastawione na energooszczędność i „inteligentne”. Bogato wyposażone w czujniki, przetworniki, moduły komunikacyjne i inne rozwiązania cyfrowe nie tylko są bardzo podatne na regulację i sterowanie, ale też same „wiedzą”, jak zachować się w danych warunkach pracy. Przyszłością wydaje się coraz większa autonomia tych urządzeń dzięki sprawnemu adaptowaniu przez producentów pojawiających się na rynku innowacyjnych technologii cyfrowych.

Literatura 

  1. Dyrektywa 2009/125/WE z dnia 21 października 2009 r. ustanawiająca ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią (Dz.Urz. UE 2009, L 285/10). 
  2. A Clean Planet for all. A European strategic long-term vision for a prosperous, modern, competitive and climate neutral economy, Komisja Europejska, Bruksela, 28.11.2018. 
  3. https://ec.europa.eu/clima/sites/clima/files/docs/pages/com_2018_733_en.pdf (dostęp 1.12.2018). 
  4. Materiały firm DAB, Ferro, Grundfos, Hel-Wita, Wilo. 
  5. Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (DzU 2018, poz. 2489).  
  6. Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 2906), http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=2906 (dostęp 1.12.2018). 
  7. Rozporządzenie Komisji (WE) nr 640/2009 z dnia 22 lipca 2009 r. w sprawie wykonania dyrektywy 2005/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla silników elektrycznych (Dz.Urz. UE 2009, L 191/26). 
  8. Rozporządzenie Komisji (WE) nr 641/2009 z dnia 22 lipca 2009 r. w sprawie wykonania dyrektywy 2005/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla pomp cyrkulacyjnych bezdławnicowych wolnostojących i pomp cyrkulacyjnych bezdławnicowych zintegrowanych z produktami (Dz.Urz. UE 2009, L 191/35). 
  9. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 622/2012 z dnia 11 lipca 2012 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 641/2009 w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla pomp cyrkulacyjnych bezdławnicowych wolnostojących i pomp cyrkulacyjnych bezdławnicowych zintegrowanych z produktami (Dz.Urz. UE 2012, L 180/4).
  10. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 547/2012 z dnia 25 czerwca 2012 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla pomp do wody (Dz.Urz. UE 2012, L 165/28).11. Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU 2018, poz. 2246).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Piotr Gabryańczyk Konfiguracja systemów fotowoltaicznych

Konfiguracja systemów fotowoltaicznych Konfiguracja systemów fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczne to nic innego jak instalacje elektryczne, których projektowanie i wykonanie wymaga przestrzegania przepisów, norm i zasad sztuki budowlanej. Proces konfiguracji systemu PV...

Instalacje fotowoltaiczne to nic innego jak instalacje elektryczne, których projektowanie i wykonanie wymaga przestrzegania przepisów, norm i zasad sztuki budowlanej. Proces konfiguracji systemu PV ułatwi wykorzystanie odpowiednich programów, jednak wcześniej należy się zapoznać z podstawowymi wytycznymi.

mgr inż. Katarzyna Rybka Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem podłogowym Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Technologia ogrzewania budynków rozwija się od wielu lat i przynosi nowe rozwiązania. Użytkownik, mimo że nie jest specjalistą, może w coraz większym stopniu wpływać na pracę instalacji. Wiele jednak zależy...

Technologia ogrzewania budynków rozwija się od wielu lat i przynosi nowe rozwiązania. Użytkownik, mimo że nie jest specjalistą, może w coraz większym stopniu wpływać na pracę instalacji. Wiele jednak zależy od prawidłowego zaprojektowania systemu automatyki i doboru odpowiednich rozwiązań regulacyjnych. Bez tego nawet najnowocześniejszy sterownik nie zapewni prawidłowej eksploatacji. O ile w przypadku ogrzewania konwekcyjnego użytkownik może ostatecznie sam odkręcić lub zakręcić głowicę zaworu termostatycznego...

PORT PC Rola pomp ciepła w budynkach o niemal zerowym zużyciu energii

Rola pomp ciepła w budynkach o niemal zerowym zużyciu energii Rola pomp ciepła w budynkach o niemal zerowym zużyciu energii

Osiągnięcie założonych celów polityki klimatyczno-energetycznej UE do 2030 roku oraz wymagania Dyrektywy EPBD (2010/31/UE) w sprawie charakterystyki energetycznej budynków przyczyniają się do wzrostu zainteresowania...

Osiągnięcie założonych celów polityki klimatyczno-energetycznej UE do 2030 roku oraz wymagania Dyrektywy EPBD (2010/31/UE) w sprawie charakterystyki energetycznej budynków przyczyniają się do wzrostu zainteresowania budownictwem energooszczędnym.

dr inż. Kazimierz Wojtas Średniosezonowy wskaźnik efektywności agregatu ziębniczego w kontekście zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków

Średniosezonowy wskaźnik efektywności agregatu ziębniczego w kontekście zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków Średniosezonowy wskaźnik efektywności agregatu ziębniczego w kontekście zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków

W artykule podano sposób wyznaczania wartości sezonowego wskaźnika efektywności energetycznej źródła zimna, jakim jest agregat ziębniczy napędzany energią elektryczną (SEER, ESEER itp.), w kontekście wykorzystania...

W artykule podano sposób wyznaczania wartości sezonowego wskaźnika efektywności energetycznej źródła zimna, jakim jest agregat ziębniczy napędzany energią elektryczną (SEER, ESEER itp.), w kontekście wykorzystania go do obliczeń zapotrzebowania na energię niezbędną do chłodzenia budynków. Niniejsze opracowanie należy traktować komplementarnie z artykułem komentującym procedurę obliczeniową zawartą w nowej wersji rozporządzenia w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku,...

Waldemar Joniec Energia z hybryd

Energia z hybryd Energia z hybryd

Prognozy specjalistów od ogrzewania są coraz bliższe wizjom futurystów sprzed lat. Do zasilania instalacji ogrzewających budynki wykorzystywane są coraz bardziej złożone układy z wieloma urządzeniami....

Prognozy specjalistów od ogrzewania są coraz bliższe wizjom futurystów sprzed lat. Do zasilania instalacji ogrzewających budynki wykorzystywane są coraz bardziej złożone układy z wieloma urządzeniami. Będą one wykorzystywać różne nośniki energii i w coraz większym stopniu energię odnawialną.

dr inż., arch. Karolina Kurtz-Orecka, Monika Najder Lokalizacja i orientacja budynku niskoenergetycznego a zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i wentylacji

Lokalizacja i orientacja budynku niskoenergetycznego a zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i wentylacji Lokalizacja i orientacja budynku niskoenergetycznego a zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i wentylacji

Wykorzystanie projektów typowych w budownictwie energooszczędnym jest powszechną praktyką, a przyjęte przez projektantów i wykonawców rozwiązania wpływają na wieloletnią jakość obiektu. Powstałe na tym...

Wykorzystanie projektów typowych w budownictwie energooszczędnym jest powszechną praktyką, a przyjęte przez projektantów i wykonawców rozwiązania wpływają na wieloletnią jakość obiektu. Powstałe na tym etapie błędy są trudne lub niemożliwe do usunięcia bądź wiążą się z koniecznością poniesienia znacznych nakładów finansowych.

Redakcja RI Poszerzamy portfolio o energooszczędne rozwiązania

Poszerzamy portfolio o energooszczędne rozwiązania Poszerzamy portfolio o energooszczędne rozwiązania

Rozmowa ze Zbigniewem Gonsiorem, dyrektorem sprzedaży i marketingu FERRO.

Rozmowa ze Zbigniewem Gonsiorem, dyrektorem sprzedaży i marketingu FERRO.

mgr inż. Piotr Gabryańczyk Technologia PV – moduły fotowoltaiczne

Technologia PV – moduły fotowoltaiczne Technologia PV – moduły fotowoltaiczne

Wytwarzanie energii elektrycznej przy wykorzystaniu fotowoltaiki nie obciąża środowiska tak jak technologie korzystające z paliw kopalnych, a nieskomplikowana instalacja i możliwość kierowania nadwyżek...

Wytwarzanie energii elektrycznej przy wykorzystaniu fotowoltaiki nie obciąża środowiska tak jak technologie korzystające z paliw kopalnych, a nieskomplikowana instalacja i możliwość kierowania nadwyżek energii elektrycznej do sieci energetycznej decydują o coraz większym zainteresowaniu tą technologią w kontekście zasilania budynków.

Waldemar Joniec Systemy zdalnego odczytu w gospodarowaniu wodą

Systemy zdalnego odczytu w gospodarowaniu wodą Systemy zdalnego odczytu w gospodarowaniu wodą

W UE przypisuje się duże znaczenie utrzymaniu zasobów wody w dobrym stanie, m.in. poprzez nałożenie licznych obowiązków dotyczących gospodarowania zasobami wody i infrastrukturą wodno-kanalizacyjną. Woda...

W UE przypisuje się duże znaczenie utrzymaniu zasobów wody w dobrym stanie, m.in. poprzez nałożenie licznych obowiązków dotyczących gospodarowania zasobami wody i infrastrukturą wodno-kanalizacyjną. Woda jest coraz droższym niezbędnym do życia surowcem i jej zasoby się wyczerpują. W Polsce marnuje się do 20% wody w gospodarce komunalnej – zarówno w sieciach, jak i w instalacjach.

Paweł Lachman Pompy ciepła w układach hybrydowych

Pompy ciepła w układach hybrydowych Pompy ciepła w układach hybrydowych

Jedną z najszybciej rozwijających się technologii grzewczych są obecnie pompy ciepła typu powietrze/woda i powietrze/powietrze. Związane jest to z wprowadzeniem obowiązku stosowania od 2015 r. klas energetycznych...

Jedną z najszybciej rozwijających się technologii grzewczych są obecnie pompy ciepła typu powietrze/woda i powietrze/powietrze. Związane jest to z wprowadzeniem obowiązku stosowania od 2015 r. klas energetycznych urządzeń grzewczych (najwyższe klasy: A+ i A++). Nie bez znaczenia jest też duży udział energii ze źródeł odnawialnych przekazywany przez pompę ciepła (min. 60% dla sezonowego współczynnika SPF równego 2,5).

dr inż. Maria Kostka Zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych wentylacji mechanicznej w budownictwie jednorodzinnym

Zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych wentylacji mechanicznej w budownictwie jednorodzinnym Zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych wentylacji mechanicznej w budownictwie jednorodzinnym

W artykule przeanalizowano koszty eksploatacyjne instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła stosowanych w domach jednorodzinnych oraz przesłanki wyboru rozwiązań na etapie projektowania w celu...

W artykule przeanalizowano koszty eksploatacyjne instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła stosowanych w domach jednorodzinnych oraz przesłanki wyboru rozwiązań na etapie projektowania w celu optymalizacji kosztów i zapewnienia komfortu użytkownikom.

dr inż. Kazimierz Wojtas Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą w energooszczędnych budynkach użyteczności publicznej

Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą w energooszczędnych budynkach użyteczności publicznej Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą w energooszczędnych budynkach użyteczności publicznej

Przy projektowaniu systemów chłodzenia budynków należy uwzględnić nie tylko koszty inwestycyjne, ale również eksploatacyjne, a także efektywność pracy urządzeń wchodzących w skład systemu. Systemy chłodzenia...

Przy projektowaniu systemów chłodzenia budynków należy uwzględnić nie tylko koszty inwestycyjne, ale również eksploatacyjne, a także efektywność pracy urządzeń wchodzących w skład systemu. Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą, zwane potocznie systemami „wody lodowej”, mogą pozostać nadal efektywną alternatywą w stosunku do systemów ze zmiennym przepływem czynnika ziębniczego („multisplit”) pod warunkiem zachowania podstawowych zasad na etapach projektowania, realizacji i eksploatacji systemu.

dr inż. Ryszard Śnieżyk Eksploatacyjna sprawność kotła kondensacyjnego

Eksploatacyjna sprawność kotła kondensacyjnego Eksploatacyjna sprawność kotła kondensacyjnego

Na rynku pojawia się coraz więcej różnego rodzaju źródeł ciepła. Badania pokazują, że prawidłowo eksploatowany kocioł kondensacyjny zasilany gazem ziemnym może generować relatywnie niskie koszty.

Na rynku pojawia się coraz więcej różnego rodzaju źródeł ciepła. Badania pokazują, że prawidłowo eksploatowany kocioł kondensacyjny zasilany gazem ziemnym może generować relatywnie niskie koszty.

dr inż. Piotr Jadwiszczak Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki Wentylacja i klimatyzacja

Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki Wentylacja i klimatyzacja Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki Wentylacja i klimatyzacja

Obowiązujące od początku br. zmiany wprowadzone do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych (WT) mają na celu poprawę charakterystyki energetycznej budynków. W części dotyczącej wentylacji i klimatyzacji...

Obowiązujące od początku br. zmiany wprowadzone do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych (WT) mają na celu poprawę charakterystyki energetycznej budynków. W części dotyczącej wentylacji i klimatyzacji jako wyposażenia technicznego budynków zmieniono tylko trzy paragrafy i załącznik, jednak waga tych zmian jest duża. Nowe przepisy m.in. dopuszczają nowe rozwiązania, zwiększają też wymagania w zakresie regulacji wydajności wentylatorów i stosowania odzysku ciepła oraz zapobiegania kondensacji...

arch. Mateusz Sikorski Wykorzystanie strategii pasywnych w projektowaniu jednorodzinnych budynków energooszczędnych

Wykorzystanie strategii pasywnych w projektowaniu jednorodzinnych budynków energooszczędnych Wykorzystanie strategii pasywnych w projektowaniu jednorodzinnych budynków energooszczędnych

Kwestia zmniejszenia zapotrzebowania budynków na ciepło oraz zwiększenia wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych jest coraz częściej dostrzegana podczas procesu projektowego. M.in. w związku z wymaganiami...

Kwestia zmniejszenia zapotrzebowania budynków na ciepło oraz zwiększenia wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych jest coraz częściej dostrzegana podczas procesu projektowego. M.in. w związku z wymaganiami dyrektywy europejskiej 2010/31/EU dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków architekci coraz częściej proponują zastosowanie technologii aktywnych redukujących zapotrzebowanie budynku na energię do ogrzewania i chłodzenia. Niestety wciąż mało popularne jest zagadnienie strategii pasywnych,...

Waldemar Joniec Gazowe pompy ciepła w PGNiG

Gazowe pompy ciepła w PGNiG Gazowe pompy ciepła w PGNiG

Rozmowa z Pawłem Sroczyńskim i Arturem Bieńkowskim z firmy Art-Klima

Rozmowa z Pawłem Sroczyńskim i Arturem Bieńkowskim z firmy Art-Klima

dr inż. Anna Bryszewska-Mazurek, dr inż. Wojciech Mazurek, mgr inż. Grzegorz Napolski, mgr inż. Tymoteusz Świeboda Wykorzystanie energii słonecznej do produkcji chłodu na potrzeby systemów klimatyzacyjnych

Wykorzystanie energii słonecznej do produkcji chłodu na potrzeby systemów klimatyzacyjnych Wykorzystanie energii słonecznej do produkcji chłodu na potrzeby systemów klimatyzacyjnych

Doświadczenie z praktycznych realizacji solarnych układów absorpcyjnych w klimatyzacji wskazuje na występowanie wielu problemów, które utrudniają projektowanie takich instalacji. Nie ma jednoznacznej...

Doświadczenie z praktycznych realizacji solarnych układów absorpcyjnych w klimatyzacji wskazuje na występowanie wielu problemów, które utrudniają projektowanie takich instalacji. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy jest to zawsze opłacalna inwestycja w porównaniu z tradycyjnymi układami chłodniczymi. Wiele zależy bowiem od lokalnych warunków i praktycznie w każdym przypadku konieczna jest ekonomiczna analiza projektu. Z kolei pomiary przeprowadzone dla sprężarkowego urządzenia chłodniczego...

mgr inż. Katarzyna Rybka Co nowego w kurtynach powietrznych?

Co nowego w kurtynach powietrznych? Co nowego w kurtynach powietrznych?

Głównym zadaniem kurtyny jest wyeliminowanie przeciągu i niekontrolowanych strat ciepła lub chłodu oraz zapewnienie komfortu termicznego. Oprócz powszechnego zastosowania w drzwiach obiektów o dużym nasileniu...

Głównym zadaniem kurtyny jest wyeliminowanie przeciągu i niekontrolowanych strat ciepła lub chłodu oraz zapewnienie komfortu termicznego. Oprócz powszechnego zastosowania w drzwiach obiektów o dużym nasileniu ruchu pieszych (sklepy, urzędy, biura, galerie handlowe itd.) montuje się je również nad bramami wjazdowymi w obiektach przemysłowych, w chłodniach, a nawet na farmach − jako ochronę przed owadami.

Waldemar Joniec Czym będziemy ogrzewać domy?

Czym będziemy ogrzewać domy? Czym będziemy ogrzewać domy?

Waldemar Joniec rozmawia z Krystyną Dawson z brytyjskiej organizacji BSRIA (Building Services Research and Information Association).

Waldemar Joniec rozmawia z Krystyną Dawson z brytyjskiej organizacji BSRIA (Building Services Research and Information Association).

dr inż. Piotr Jadwiszczak Równoważenie hydrauliczne modernizowanej instalacji c.o.

Równoważenie hydrauliczne modernizowanej instalacji c.o. Równoważenie hydrauliczne modernizowanej instalacji c.o.

Termomodernizacja budynku wielorodzinnego zmienia termiczne i hydrauliczne warunki pracy istniejącej instalacji centralnego ogrzewania. Dotychczasowa moc cieplna, układ ciśnień, regulacja i równoważenie...

Termomodernizacja budynku wielorodzinnego zmienia termiczne i hydrauliczne warunki pracy istniejącej instalacji centralnego ogrzewania. Dotychczasowa moc cieplna, układ ciśnień, regulacja i równoważenie hydrauliczne stają się nieaktualne i nieskuteczne. Wymagane są zmiany dostosowujące c.o. do pracy w nowych warunkach. Dla zapewnienia poprawnej, komfortowej i energooszczędnej pracy konieczne jest ponowne równoważenie hydrauliczne istniejącej instalacji c.o.

dr hab. inż. Wojciech Ozgowicz, dr inż. Elżbieta Kalinowska-Ozgowicz, dr inż. Sabina Lesz, mgr inż. Aleksander Kowalski Przewody wentylacyjne krytej pływalni – możliwości materiałowe i technologiczne

Przewody wentylacyjne krytej pływalni – możliwości materiałowe i technologiczne Przewody wentylacyjne krytej pływalni – możliwości materiałowe i technologiczne

Dobór materiału na przewody instalacji wywiewnej z hal basenowych to istotny aspekt projektowania instalacji wentylacyjnej krytej pływalni. Analiza rozwiązań materiałowych kanałów wentylacyjnych hali...

Dobór materiału na przewody instalacji wywiewnej z hal basenowych to istotny aspekt projektowania instalacji wentylacyjnej krytej pływalni. Analiza rozwiązań materiałowych kanałów wentylacyjnych hali basenowej wymaga uwzględnienia jednocześnie takich czynników, jak: uzdatnianie powietrza, jego wilgotność oraz środki chemiczne stosowane do uzdatniania wody basenowej.

mgr inż. Katarzyna Rybka Sterowanie domem w zasięgu ręki

Sterowanie domem w zasięgu ręki Sterowanie domem w zasięgu ręki

Nowe technologie automatyki budynkowej to ukłon w kierunku użytkownika, który sam decyduje, ile energii chce zużyć i na jakie cele ją przeznaczyć. Nawet nie mając wykształcenia technicznego, może on sterować...

Nowe technologie automatyki budynkowej to ukłon w kierunku użytkownika, który sam decyduje, ile energii chce zużyć i na jakie cele ją przeznaczyć. Nawet nie mając wykształcenia technicznego, może on sterować własnym domem, utrzymując przy tym komfortowe parametry mikroklimatu. Takie udogodnienia są znakiem naszych czasów, dlatego warto na bieżąco śledzić nowe możliwości w tym zakresie.

REGULUS-system Wójcik s.j. Ogrzewanie współczesnych, ciepłych domów: komfortowe, zdrowe, tańsze (cz. 2)Zmienne strategie grzania. Ekonomiczne spożytkowanie uzysków ciepła

Ogrzewanie współczesnych, ciepłych domów: komfortowe, zdrowe, tańsze (cz. 2)Zmienne strategie grzania. Ekonomiczne spożytkowanie uzysków ciepła Ogrzewanie współczesnych, ciepłych domów: komfortowe, zdrowe, tańsze (cz. 2)Zmienne strategie grzania. Ekonomiczne spożytkowanie uzysków ciepła

Temperatura wnętrza musi być bezpieczna dla zdrowia długoterminowo. Nasz dom nie może nam szkodzić! Czy każdy domownik, w każdym wieku i w każdym stanie zdrowia określa taką samą temperaturę jako komfortową...

Temperatura wnętrza musi być bezpieczna dla zdrowia długoterminowo. Nasz dom nie może nam szkodzić! Czy każdy domownik, w każdym wieku i w każdym stanie zdrowia określa taką samą temperaturę jako komfortową dla siebie? Czy taka sama temperatura powinna panować w domu w porze relaksu, zajęć wymagających aktywności fizycznej, aktywności umysłowej, czy też podczas snu? Czy taka sama temperatura powinna panować w każdym pomieszczeniu, w całym domu, podczas całego sezonu grzewczego?

dr inż. Jarosław Müller, prof. PK Wentylacja basenu – czy warto stosować centrale bez pompy ciepła?

Wentylacja basenu – czy warto stosować centrale bez pompy ciepła? Wentylacja basenu – czy warto stosować centrale bez pompy ciepła?

Instalacja wentylacji basenu ma zapewnić założone warunki cieplno-wilgotnościowe w hali poprzez nawiew odpowiednio przygotowanego powietrza.

Instalacja wentylacji basenu ma zapewnić założone warunki cieplno-wilgotnościowe w hali poprzez nawiew odpowiednio przygotowanego powietrza.

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.