Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Liczniki ciepła w inteligentnych budynkach

Licznik ciepła
Licznik ciepła
Fot. pixabay.com

Budynki powinny być inteligentne, a systemy grzewcze nisko- i bezemisyjne, korzystające ze źródeł odnawialnych. Mieszkańcy mają otrzymywać informację, na co zużywają energię, z jakich źródeł ona pochodzi, jak ją można zaoszczędzić i czy będzie to dla nich opłacalne. Informacje te dostarczać ma system zarządzania budynkiem, m.in. na podstawie danych z liczników ciepła. Technologia smart metering ma się stać elementem smart home.

W artykule:

• Inteligentne budynki i systemy grzewcze
• Nowe regulacje dotyczące systemów ogrzewania i opomiarowania
• Podliczniki
• Wiarygodność informacji
• Oferta rynku

Jednym z celów UE jest zrównoważony rozwój oraz bezpieczny i niskoemisyjny system energetyczny. Środkiem służącym do jego osiągnięcia jest m.in. dekarbonizacja zasobów budowlanych, odpowiedzialnych za ok. 36% wszystkich emisji CO2 w Unii. Na ogrzewanie i chłodzenie przeznacza się prawie 50% zużycia energii końcowej, z czego 80% przypada na budynki. Sektor ten uważa się za kluczowy w przyspieszeniu obniżenia emisyjności systemu energetycznego. Jest to też sektor strategiczny w kontekście bezpieczeństwa energetycznego, ponieważ według prognoz do 2030 roku ogrzewanie i chłodzenie z wykorzystaniem energii odnawialnej będzie odpowiadać za ok. 40% zużycia OZE.

Z powodu braku strategii ujednoliconej na poziomie Unii oraz rozdrobnienia rynków ogrzewania i chłodzenia dotychczasowe postępy w tych sektorach są powolne. Dlatego obok wdrażania technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii UE będzie promować i wdrażać efektywność energetyczną i inteligentne budownictwo. Technologie służące realizacji tych celów są dostępne na rynku – trzeba je „tylko” upowszechnić, zarówno poprzez promowanie, jak i zwiększanie wymagań dla budynków i ich systemów technicznych.

Budynki mają być włączane w nowy system łączności o wysokiej przepustowości, który powinien wspierać technologie i systemy przygotowane do obsługi inteligentnych sieci i rozwiązania cyfrowe umożliwiające oszczędzanie energii, oferujące użytkownikom dokładniejsze informacje o ich modelu konsumpcji energii, a operatorom systemów wydajniejsze zarządzanie siecią.

Czytaj też: Czy ogrzewanie ścienne to dobry system grzewczy? >>

Nowe regulacje kładą nacisk na synergię między działaniami na rzecz rozpowszechnienia ogrzewania i chłodzenia z wykorzystaniem energii odnawialnej oraz przepisami związanymi z charakterystyką energetyczną budynków i efektywnością energetyczną. Wiele rozwiązań wymaganych przez dyrektywy jest już stosowanych, a z czasem, także z mocy prawa krajowego, będą one obligatoryjne.

Inteligentne budynki i systemy grzewcze

Dyrektywa 2018/844 z 30 maja 2018 r., zmieniająca dyrektywę 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków i dyrektywę 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej [1], wprowadza wskaźnik gotowości budynków do obsługi inteligentnych sieci. Należy go używać do mierzenia zdolności budynków do wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych i systemów elektronicznych w celu dostosowania swojego funkcjonowania do potrzeb użytkowników i sieci oraz poprawy efektywności energetycznej i ogólnej charakterystyki budynków. Wskaźnik gotowości budynków ma m.in. dać użytkownikom informację nt. faktycznych oszczędności z tytułu wprowadzenia nowych czy ulepszonych funkcjonalności. Szerzej pisaliśmy o tym w nr. 10/2018 [4].

W art. 14 dyrektywa [1] wymaga wprowadzenia do prawa krajowego obowiązku regularnych przeglądów systemów ogrzewania lub połączonych systemów ogrzewania pomieszczeń i wentylacji o znamionowej mocy użytecznej ponad 70 kW, takich jak źródło ciepła, system sterowania i pompy obiegowe. Ocena ma objąć sprawności i dobranie wielkości źródła ciepła do wymogów grzewczych budynku oraz informować o zdolności systemu ogrzewania lub połączonego systemu ogrzewania pomieszczeń i wentylacji do optymalizacji działania w typowych lub przeciętnych warunkach eksploatacji.

Budynki niemieszkalne wyposażone w systemy ogrzewania lub połączone systemy ogrzewania pomieszczeń i wentylacji o znamionowej mocy użytecznej ponad 290 kW powinny być wyposażone do 2025 r. w systemy automatyki i sterowania dla budynków, o ile jest to możliwe z technicznego i ekonomicznego punktu widzenia. Systemy te powinny umożliwiać: a) ciągłe monitorowanie, rejestrowanie, analizowanie i dostosowywanie zużycia energii; b) wykonanie analizy porównawczej efektywności energetycznej budynku, wykrywanie utraty efektywności systemów technicznych budynku oraz informowanie zarządcy o możliwościach poprawy efektywności energetycznej; c) komunikację z połączonymi systemami technicznymi i innymi urządzeniami w budynku, a także interoperacyjność z systemami technicznymi budynku w zakresie różnych rodzajów technologii zastrzeżonych, urządzeń i producentów.

Dyrektywa zaleca też, aby budynki mieszkalne podlegały wymaganiom, których celem jest zapewnienie wyposażenia ich w: a) funkcję obejmującą system ciągłego monitorowania elektronicznego dokonujący pomiarów sprawności systemów i informujący właścicieli lub zarządców budynków, gdy następuje znaczny spadek i gdy potrzebne jest serwisowanie systemu; oraz b) skuteczne funkcje sterowania w celu zapewnienia optymalnego wytwarzania, dystrybucji, magazynowania i wykorzystywania energii.

Nowe regulacje dotyczące systemów ogrzewania i opomiarowania

Wiele istotnych regulacji dotyczących funkcjonowania systemów ogrzewania i ich opomiarowania zawiera dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2002 z 11 grudnia 2018 r., zmieniająca dyrektywę 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej [2]. Zmiany mają na celu m.in. zapewnienie częstych i obszerniejszych informacji zwrotnych dotyczących zużycia energii, tak aby zachęcać odbiorców do świadomego jej zużycia i oszczędzania. Dyrektywa zaleca, żeby wykorzystując nowe modele biznesowe i nowe technologie, dążyć do promowania i upowszechnienia środków w zakresie efektywności energetycznej, również za pomocą innowacyjnych usług energetycznych dla dużych i małych odbiorców.

Na wprowadzenie w życie zaleceń zawartych w tej dyrektywie do krajowych ustaw i przepisów wykonawczych państwa członkowskie mają czas do 25 października 2020 r. Dyrektywa wymaga m.in. zagwarantowania odbiorcom energii prawa do rozliczeń i informacji o rozliczeniach lub zużyciu ciepła albo chłodu także w przypadku odbiorców energii, nawet gdy nie mają oni bezpośredniego, indywidualnego stosunku umownego z dostawcą energii.
Żeby osiągnąć przejrzystość rozliczania indywidualnego zużycia energii cieplnej i tym samym ułatwić wdrożenie opomiarowania za pomocą podliczników, państwa członkowskie powinny zapewnić wprowadzenie przejrzystych, publicznie dostępnych przepisów krajowych dotyczących podziału kosztów ogrzewania, chłodzenia i c.w.u. w budynkach wielomieszkaniowych i wielofunkcyjnych. Regulacje te dotyczą instalacji ze źródłem centralnym.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!


[liczniki ciepła, inteligentny dom, smart home, smart metering, ogrzewanie, systemy grzewcze]

   15.02.2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl