Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Fachowe termometry akumulatorowe na podczerwień – jak działają i do czego służą?

Materiał promocyjny
 phuabc.com.pl    |  1
Fachowe termometry akumulatorowe na podczerwień – jak działają i do czego służą?
Fachowe termometry akumulatorowe na podczerwień – jak działają i do czego służą?
Fotolia
Akumulatorowe termometry na podczerwień pozwalają na bezdotykowy pomiar temperatury na odległość. Jest to możliwe z prostego powodu – każde ciało stałe o temperaturze wyższej niż zero absolutne emituje ciepło, a tym samym da się jego temperaturę zbadać. Akumulatorowe termometry na podczerwień pozwalają zmierzyć temperaturę na odległość, bez bezpośredniego kontaktu z przedmiotem wydzielającym ciepło – ta właściwość, niejako definiująca dla tego typu narzędzi, jest szczególnie przydatna w trudnych warunkach pracy. Właśnie nim, a także zastosowaniu i sposobie działania termometrów akumulatorowych na podczerwień, poświęcimy poniższy artykuł.

 

 

Termometr na podczerwień – co warto wiedzieć na początek?

Akumulatorowe termometry na podczerwień to lekkie i kompaktowe urządzenia przenośne, które dzięki zasilaniu akumulatorem możemy zabrać ze sobą dosłownie wszędzie (ich zasięg nie jest ograniczony poprzez kabel łączący urządzenie ze źródłem zasilania). Służą do szybkiego badania powierzchni gorących, w niebezpiecznych lub trudnodostępnych warunkach bez konieczności zbliżania się do źródła ciepła. Termometr na podczerwień pozwala na zmierzenie temperatury w zakresie od -50 stopni Celsjusza do +500 stopni Celsjusza, co daje naprawdę szeroki zakres i dokładny odczyt. Dane pomiarowe są przechowywane w pamięci podręcznej urządzenia (wypełnia je około 30 odczytów), a zakończenie pomiaru temperatury może być zasygnalizowane dźwiękowo lub wizualnie (poprzez informację pokazującą się na wyświetlaczu LCD).

Akumulatorowe termometry na podczerwień znajdziesz na https://phuabc.com.pl/narzedzia-akumulatorowe/termometry

Fachowy termometr na podczerwień – budowa

Termometr na podczerwień, składający się z rękojeści, spustu, „lufy” i celownika na pierwszy rzut oka może przypominać swoim kształtem zabawkowy pistolet. Jest to jednak narzędzie w pełni profesjonalne, co podkreśla również jego budowa. Urządzenie składa się z:

  • optyki (zbierającej energię podczerwieni emitowaną przez obiekt, którego temperaturę pragniemy zbadać),
  • czujnika temperatury (przekształcającego dane z optyki w sygnał elektryczny),
  • wzmacniacza sygnału,
  • układu przetwarzania,
  • wyświetlacza LCD (pokazującego dane przetworzone z sygnału elektrycznego).

Odległość urządzenia od miejsca pomiaru

Dystans między termometrem na podczerwień, a przedmiotem, którego temperaturę chcemy zmierzyć, jest jedną z podstawowych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Im większa odległość tym większa powierzchnia, której temperaturę badamy (co zmniejsza precyzję odczytu). Cel nie może być mniejszy niż laserowy punkt wskazujący miejsce pomiaru, a w najbardziej optymalnych warunkach powinien być przynajmniej dwa razy większy. Laser do namierzania uruchamiamy za pomocą naciśnięcia spustu umieszczonego na zewnętrznej stronie obudowy termometru – pojedyncze naciśniecie go pozwoli na szybkie zmierzenie temperatury, zaś dłuższe przytrzymanie pozwoli mierzyć zmieniającą się temperaturę na bieżąco.

Pomiar dużej powierzchni, by wykryć nagrzany element

Jeśli interesuje nas pomiar poszczególnych punktów danej powierzchni (np. by stwierdzić, który element urządzenia się przegrzewa), to najpierw powinniśmy umieścić celownik laserowy poza nią, a następnie skanować, spokojnym ruchem w górę i w dół, całą interesującą nas powierzchnię. Zachodzące zmiany temperatury, pomiędzy poszczególnymi częściami, zmieniają się na bieżąco i będą pokazywane na wyświetlaczu LCD termometru. Tym sposobem będziemy mogli wykryć wadliwy element konstrukcji bez ryzyka poparzenia się.

Fachowy termometr na podczerwień – czego temperaturę pozwoli zmierzyć?

Termomentry akumulatorowe na podczerwień

Fachowy termometr akumulatorowy na podczerwień z laserowym wskaźnikiem może przydać się w branży budowlanej, warsztacie samochodowym czy zwykłym domu. Pomiar bezdotykowy może być wymogiem podyktowanym przez niebezpieczne środowisko (np. ryzyko porażenia prądem), zbyt wysoką temperaturę, niepozwalającą na zbliżenie się do jej źródła lub dostępność utrudnioną warunkami fizycznymi. Za pomocą termometru na podczerwień wykryjemy źródło problemu w niedziałającej instalacji czy przegrzewającym się silniku. Zmierzymy temperaturę gorących rur, kabli pod napięciem, gorącego asfalt, wentylacji czy domowego panelu bezpieczników.

Wyposażenie podstawowe i dodatkowe

Fachowe termometry akumulatorowe na podczerwień, np. produkowane przez uznaną na rynku firmę DeWalt, mogą być sprzedawane bez akumulatora i kompatybilnej ładowarki lub w zestawie zawierającym wszystkie te elementy. Urządzenie jest wyposażone w laserowy wskaźnik, który pozytywnie wpływa na precyzję pomiaru (dla własnego bezpieczeństwa nie należy kierować lasera w kierunku oczu, ani celować nim w powierzchnie odbijające). Margines błędu jest minimalny – wynosi zaledwie 1,5 stopnia Celsjusza. Przenośne termometry akumulatorowe na podczerwień zwane są również pirometrami i wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie na przykład termopary nie mogą sobie poradzić. Szeroki zakres odczytywanej temperatury, kompatybilne kształty, laserowy punktor i prostota obsługi to największe zalety tego typu urządzeń.

Więcej produktów znajdziesz na https://phuabc.com.pl/

   21.02.2019
Tematem publikacji są kwestie podstaw prawnych obowiązkowego opomiarowania zużycia ciepła, stosowanych do tego celu technologii i urządzeń, a także uwagi związane z komunikacją i przetwarzaniem danych, w tym... więcej »

Komentarze

(1)
Waldek102 | 18.04.2019, 10:13
Dobra rzecz tylko warto pokusić się o sprzęt przynajmniej ze średniej półki te najtańsze mierzą jak chcą
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl