Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne – wymagania dla urządzeń i inteligentnych budynków

Kolejny etap wdrażania zmian w przepisach budowlanych będzie dotyczył technologii inteligentnych budynków, w których także systemy ogrzewania i wentylacji będą się składać na spójną całość
Kolejny etap wdrażania zmian w przepisach budowlanych będzie dotyczył technologii inteligentnych budynków, w których także systemy ogrzewania i wentylacji będą się składać na spójną całość
fot. Freeimages

Wraz z rosnącymi wymaganiami przepisów budowlanych dotyczących energoefektywności budynków, które mają być niemal zeroenergetyczne, stosowanie wentylacji mechanicznej staje się powszechne, a odzysk ciepła i chłodu nabiera coraz większego znaczenia. Kolejny etap wdrażania zmian w przepisach budowlanych będzie dotyczył technologii inteligentnych budynków, w których także systemy ogrzewania i wentylacji będą się składać na spójną całość.

W artykule:

• Centrale dla domów jednorodzinnych i budynków mieszkalnych
• Centrale do budynków niemieszkalnyc
• Wymagania i nowe rozwiązan

Nowe i remontowane budynki wymagają stosowania energooszczędnych rozwiązań ogrzewania, wentylacji, a także chłodzenia. Tym samym odzysk ciepła i chłodu w systemach wentylacji mechanicznej staje się praktycznie niezbędny. Przepisy budowlane zawierają m.in. obowiązek zapewnienia odpowiednio niskiego poziomu zapotrzebowania na energię pierwotną (EP) w nowo budowanych i modernizowanych obiektach. Spełnienie tego wymagania jest coraz trudniejsze bez zastosowania wentylacji mechanicznej oraz odzysku ciepła i chłodu.

Czytaj też: Nowa klasyfikacja wysokoskutecznych filtrów powietrza  >>

Przy projektowaniu i doborze central warto mieć na uwadze przyszłe wymagania dla tych urządzeń. Proces projektowania trwa nawet parę lat i może się okazać, że na etapie budowy instalacji i montażu urządzeń może już nie być na rynku tych wersji lub central o takich wydatkach i wymiarach, jakie przyjęto w projekcie. Dlatego bardzo ważna jest współpraca w tej kwestii projektanta i dostawcy urządzeń.

Ma to obecnie szczególne znaczenie, gdyż od roku obowiązuje rozporządzenie 1253/2014 w sprawie wykonania dyrektywy 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla systemów wentylacyjnych [6] oraz rozporządzenie 1254/2014 uzupełniające dyrektywę 2010/30/UE w odniesieniu do etykiet efektywności energetycznej systemów wentylacyjnych przeznaczonych dla budynków mieszkalnych [7]. Wymagania dla central spowodowały m.in., że konieczne były zmiany w ich gabarytach, tak aby zmieścić wymagane wymienniki i zmniejszyć prędkości przepływu powietrza. Do 2020 roku ma zostać przeprowadzona analiza efektów tych zmian i wymagania najprawdopodobniej zostaną zaostrzone [3, 4]. Może to także spowodować kolejne zmiany w gabarytach i budowie central.

Ponadto za parę lat dojdą nowe wymagania wynikające z dyrektywy 2018/844/UE, zmieniającej dyrektywę 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) i dyrektywę 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej (EED) [8]. Nowe i modernizowane budynki mają być niemal zeroenergetyczne, by w mniejszym stopniu oddziaływać na środowisko. Dużą rolę w zwiększaniu energoefektywności odgrywają systemy techniczne oraz automatyka budynkowa. Budynki będą ocenianie m.in. na podstawie wskaźnika gotowości do obsługi inteligentnych sieci. Instalacje i urządzenia mają stanowić spójną całość nadzorowaną przez inteligentny system sterowania, zdolny do dostosowywania się do potrzeb użytkowników i gwarantujący im zdrowe i komfortowe warunki środowiska wewnętrznego oraz optymalizację zużycia energii [1].

Programy doboru urządzeń powinny uwzględniać te zmiany, ale pełną gwarancję daje dobra współpraca projektanta z doradcą technicznym odpowiedzialnym za dany rodzaj urządzeń.

Centrale dla domów jednorodzinnych i budynków mieszkalnych

W budownictwie jednorodzinnym małe cen­trale wentylacyjne (rekuperatory) są coraz częściej stosowane i w perspektywie wymagań zawartych w WT 2021 staną się standardem z uwagi na wymogi dotyczące zużycia energii pierwotnej. Centrale wentylacyjne zapewnić mają także wyższy komfort i czyste powietrze wewnętrzne. Podlegają one wymaganiom regulacji unijnych dot. ekoprojektu, tak samo jak inne urządzenia zasilane energią elektryczną, zwłaszcza stosowane w budynkach mieszkalnych. W bardzo dużym stopniu określa to kierunek rozwoju central. Centrale wentylacyjne o wydatku do 250 m3/h i od 250 do 1000 m3/h, jeżeli zgodnie z deklaracją producenta przeznaczone są wyłącznie do budynków mieszkalnych, muszą mieć etykietę energetyczną. Etykieta taka to ważna informacja, gdyż oszczędność energii (koszt eksploatacji) zależy od sprawności urządzenia.

Centrale o przeznaczeniu mieszkalnym powinny się cechować niskim jednostkowym zużyciem energii i muszą wytworzyć (czyli odzyskać z wywiewanego powietrza) więcej energii, niż jej zużywają. Im wyższa klasa energetyczna, tym koszty eksploatacyjne powinny być niższe, a odzysk energii wyższy. Wpływ na to ma m.in. zastosowanie wysokosprawnych układów odzysku ciepła i energooszczędnych wentylatorów oraz monitorowanie stanu filtrów. Na etykiecie podane są informacje o klasie energetycznej i poziomie mocy akustycznej (LWA) w dB zaokrąglonym do najbliższej liczby całkowitej oraz o maksymalnej wartości przepływu powietrza w m3/h (przy 100 Pa). Znajduje się tam także nazwa dostawcy i oznaczenie modelu. Szersze informacje powinny być dostępne w karcie produktu, m.in. sprawność cieplna odzysku ciepła, rodzaj układu odzysku ciepła (UOC), jednostkowy pobór mocy (JPM) czy roczne zużycie energii elektrycznej (RZE).

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[centrale wentylacyjne, centrale klimatyzacyjne, inteligentne budynki, inteligentny dom, smart home, energoefektywność]

   25.02.2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co zmieniła unijna strategia na rzecz tworzyw sztucznych »

tworzywa sztuczne

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Jak działają i czym różnią się względem siebie zawory sterowane pneumatycznie »

zawory sterowane pneumatycznie

 Poznaj technikę skutecznego oddymiania klatki schodowej »

Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »
wentylacja klatki schodwej ogrzewanie podłogowe
umiem więcej »   wiem więcej »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Dowiedz się więcej o działaniu sterownika do pompy wodnej » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
sterownik do pompy wodnej inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Na którą pompę ciepła otrzymasz dotację z programu "czyste powietrze"»
grzejnik armatura pompa ciepła
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jak uzdatnić wodę w instalacji HVAC  »

uzdatnianie wody

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
  • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl