Centrale wentylacyjne i klimatyzacyjne – wymagania dla urządzeń i inteligentnych budynków

Kolejny etap wdrażania zmian w przepisach budowlanych będzie dotyczył technologii inteligentnych budynków, w których także systemy ogrzewania i wentylacji będą się składać na spójną całość
Kolejny etap wdrażania zmian w przepisach budowlanych będzie dotyczył technologii inteligentnych budynków, w których także systemy ogrzewania i wentylacji będą się składać na spójną całość
fot. Freeimages

Wraz z rosnącymi wymaganiami przepisów budowlanych dotyczących energoefektywności budynków, które mają być niemal zeroenergetyczne, stosowanie wentylacji mechanicznej staje się powszechne, a odzysk ciepła i chłodu nabiera coraz większego znaczenia. Kolejny etap wdrażania zmian w przepisach budowlanych będzie dotyczył technologii inteligentnych budynków, w których także systemy ogrzewania i wentylacji będą się składać na spójną całość.

W artykule:

• Centrale dla domów jednorodzinnych i budynków mieszkalnych
• Centrale do budynków niemieszkalnych
• Wymagania i nowe rozwiązania

Nowe i remontowane budynki wymagają stosowania energooszczędnych rozwiązań ogrzewania, wentylacji, a także chłodzenia. Tym samym odzysk ciepła i chłodu w systemach wentylacji mechanicznej staje się praktycznie niezbędny. Przepisy budowlane zawierają m.in. obowiązek zapewnienia odpowiednio niskiego poziomu zapotrzebowania na energię pierwotną (EP) w nowo budowanych i modernizowanych obiektach. Spełnienie tego wymagania jest coraz trudniejsze bez zastosowania wentylacji mechanicznej oraz odzysku ciepła i chłodu.


Czytaj też: Nowa klasyfikacja wysokoskutecznych filtrów powietrza  >>

Przy projektowaniu i doborze central warto mieć na uwadze przyszłe wymagania dla tych urządzeń. Proces projektowania trwa nawet parę lat i może się okazać, że na etapie budowy instalacji i montażu urządzeń może już nie być na rynku tych wersji lub central o takich wydatkach i wymiarach, jakie przyjęto w projekcie. Dlatego bardzo ważna jest współpraca w tej kwestii projektanta i dostawcy urządzeń.

Ma to obecnie szczególne znaczenie, gdyż od roku obowiązuje rozporządzenie 1253/2014 w sprawie wykonania dyrektywy 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla systemów wentylacyjnych [6] oraz rozporządzenie 1254/2014 uzupełniające dyrektywę 2010/30/UE w odniesieniu do etykiet efektywności energetycznej systemów wentylacyjnych przeznaczonych dla budynków mieszkalnych [7]. Wymagania dla central spowodowały m.in., że konieczne były zmiany w ich gabarytach, tak aby zmieścić wymagane wymienniki i zmniejszyć prędkości przepływu powietrza. Do 2020 roku ma zostać przeprowadzona analiza efektów tych zmian i wymagania najprawdopodobniej zostaną zaostrzone [3, 4]. Może to także spowodować kolejne zmiany w gabarytach i budowie central.

Ponadto za parę lat dojdą nowe wymagania wynikające z dyrektywy 2018/844/UE, zmieniającej dyrektywę 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) i dyrektywę 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej (EED) [8]. Nowe i modernizowane budynki mają być niemal zeroenergetyczne, by w mniejszym stopniu oddziaływać na środowisko. Dużą rolę w zwiększaniu energoefektywności odgrywają systemy techniczne oraz automatyka budynkowa. Budynki będą ocenianie m.in. na podstawie wskaźnika gotowości do obsługi inteligentnych sieci. Instalacje i urządzenia mają stanowić spójną całość nadzorowaną przez inteligentny system sterowania, zdolny do dostosowywania się do potrzeb użytkowników i gwarantujący im zdrowe i komfortowe warunki środowiska wewnętrznego oraz optymalizację zużycia energii [1].

Programy doboru urządzeń powinny uwzględniać te zmiany, ale pełną gwarancję daje dobra współpraca projektanta z doradcą technicznym odpowiedzialnym za dany rodzaj urządzeń.

Centrale dla domów jednorodzinnych i budynków mieszkalnych

W budownictwie jednorodzinnym małe cen­trale wentylacyjne (rekuperatory) są coraz częściej stosowane i w perspektywie wymagań zawartych w WT 2021 staną się standardem z uwagi na wymogi dotyczące zużycia energii pierwotnej. Centrale wentylacyjne zapewnić mają także wyższy komfort i czyste powietrze wewnętrzne. Podlegają one wymaganiom regulacji unijnych dot. ekoprojektu, tak samo jak inne urządzenia zasilane energią elektryczną, zwłaszcza stosowane w budynkach mieszkalnych. W bardzo dużym stopniu określa to kierunek rozwoju central. Centrale wentylacyjne o wydatku do 250 m3/h i od 250 do 1000 m3/h, jeżeli zgodnie z deklaracją producenta przeznaczone są wyłącznie do budynków mieszkalnych, muszą mieć etykietę energetyczną. Etykieta taka to ważna informacja, gdyż oszczędność energii (koszt eksploatacji) zależy od sprawności urządzenia.

Centrale o przeznaczeniu mieszkalnym powinny się cechować niskim jednostkowym zużyciem energii i muszą wytworzyć (czyli odzyskać z wywiewanego powietrza) więcej energii, niż jej zużywają. Im wyższa klasa energetyczna, tym koszty eksploatacyjne powinny być niższe, a odzysk energii wyższy. Wpływ na to ma m.in. zastosowanie wysokosprawnych układów odzysku ciepła i energooszczędnych wentylatorów oraz monitorowanie stanu filtrów. Na etykiecie podane są informacje o klasie energetycznej i poziomie mocy akustycznej (LWA) w dB zaokrąglonym do najbliższej liczby całkowitej oraz o maksymalnej wartości przepływu powietrza w m3/h (przy 100 Pa). Znajduje się tam także nazwa dostawcy i oznaczenie modelu. Szersze informacje powinny być dostępne w karcie produktu, m.in. sprawność cieplna odzysku ciepła, rodzaj układu odzysku ciepła (UOC), jednostkowy pobór mocy (JPM) czy roczne zużycie energii elektrycznej (RZE).

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[centrale wentylacyjne, centrale klimatyzacyjne, inteligentne budynki, inteligentny dom, smart home, energoefektywność]

   25.02.2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Sprawdź, jakie udogodnienia szykują się dla instalatorów i wykonawców w 2022 » 


Jak działają odnawialne źródła ciepła »

Na co warto zwrócić uwagę projektując instalację PV na dachach »
pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jaki system przeciwoblodzeniowy wybrać »

system przeciwoblodzeniowy


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 

 Jak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Smart City – utopia czy konieczność?
  • - Zmiany w systemach różnicowania ciśnienia
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl