RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wymagania prawne dla obiektów uzdrowiskowych

Busko-Zdrój to jedno z popularnych polskich uzdrowisk

Busko-Zdrój to jedno z popularnych polskich uzdrowisk

Obecnie obowiązująca ustawa dotycząca kwestii związanych z uzdrowiskami nie jest doskonałym aktem prawnym. Podobnie jak rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać uzdrowiska, ma charakter ogólny i niewystarczający do unowocześnienia i modernizacji tych obiektów. W artykule zostaną przeanalizowane wymagania zawarte w obecnie obowiązujących przepisach.

Zobacz także

FERRO S.A. Zawory kulowe F-Power firmy Ferro

Zawory kulowe F-Power firmy Ferro Zawory kulowe F-Power firmy Ferro

Niezbędnym elementem armatury wodnej, a w szczególności armatury zaporowej służącej do otwierania i zamykania przepływu, są zawory kulowe. Składają się one z korpusu (obudowy całego mechanizmu), napędu...

Niezbędnym elementem armatury wodnej, a w szczególności armatury zaporowej służącej do otwierania i zamykania przepływu, są zawory kulowe. Składają się one z korpusu (obudowy całego mechanizmu), napędu ręcznego (w postaci jednoramiennej dźwigni lub motylka), trzpienia z dławikiem oraz gniazda wraz z kulą. W kuli znajdziemy wydrążony z dwóch stron otwór służący do przepuszczania medium, gdy zawór jest otwarty. Obracając dźwignię zaworu o dziewięćdziesiąt stopni, zamykamy przepływ medium.

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem

Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem

Od współczesnych zestawów hydroforowych oczekuje się nie tylko skutecznego podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach wody użytkowej, ale również niskich kosztów eksploatacji. W zestawie hydroforowym SMB...

Od współczesnych zestawów hydroforowych oczekuje się nie tylko skutecznego podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach wody użytkowej, ale również niskich kosztów eksploatacji. W zestawie hydroforowym SMB Lowara postawiono na spełnienie tych oczekiwań dzięki połączeniu rozwiązań zapewniających dobre parametry hydrauliczne i efektywność energetyczną.

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem

Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem

Zestaw hydroforowy GHV Lowara zapewnia stałe ciśnienie wody w instalacji, nawet przy dużych i częstych wahaniach w rozbiorach wody. Pełna automatyzacja, osiągana dzięki zaawansowanej regulacji i sterowaniu...

Zestaw hydroforowy GHV Lowara zapewnia stałe ciśnienie wody w instalacji, nawet przy dużych i częstych wahaniach w rozbiorach wody. Pełna automatyzacja, osiągana dzięki zaawansowanej regulacji i sterowaniu sprawia, że stabilna praca instalacji zapewniona jest bez udziału użytkownika.

W okresie powojennym wydano ustawę o uzdrowiskach i leczeniu uzdrowiskowym [1] (1965 r.) odpowiadającą ówczesnym realiom polityczno-gospodarczym. Uzdrowiska były własnością państwową centralnie zarządzaną przez Centralny Zarząd Uzdrowisk Polskich (później Zjednoczenie „Uzdrowiska Polskie”). Zaistniałe po 1989 r. zmiany przewidujące podporządkowanie uzdrowisk samorządom terytorialnym spowodowało potrzebę zastosowania nowych relacji prawnych, dostosowanych do warunków zarządzenia uzdrowiskami.

Po wieloletnich próbach w 2005 r. [2] została taka (dotychczas obowiązująca) ustawa uchwalona. Zgodnie z dyspozycją ustawodawcy w 2006 r. minister zdrowia rozporządzeniem [3] określił wymagania, jakim powinny odpowiadać zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego. Autor pierwszego projektu „ustawy o uzdrowiskach” (1992 r.), wybitny specjalista z dziedziny balneotechniki i zdrojownictwa prof. Andrzej Madeyski był zaniepokojony przeciągającymi się pracami legislacyjnymi nad ustawami dotyczącymi uzdrowisk, co wyraził m.in. w publikacjach [4, 5]. Niestety, prof. Madejski nie zdążył ustosunkować się do wydanych aktów prawnych.

Ustawa o uzdrowiskach

Ustawa o uzdrowiskach z 2005 r. [2] obejmuje pełny zakres ich działalności i poza przepisami ogólnymi, wstępnymi i końcowymi obejmuje zagadnienia:

  • lecznictwo uzdrowiskowe,

  • zasady finansowania lecznictwa uzdrowiskowego,

  • nadzór nad lecznictwem uzdrowiskowym,

  • nadanie obszarom statusu uzdrowiska albo statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej,

  • gminy uzdrowiskowe i gminy mające status obszaru ochrony uzdrowiska.

Ze względu na obszerny zakres tematyczny w ustawie uwagi zostaną ograniczone do niektórych zagadnień. Pominięte będą kwestie związane z finansowaniem działalności uzdrowiskowej, gdyż problem ten jest szczegółowo omówiony w publikacji [6].

Ustawa o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach uzdrowiskowych [2] ograniczyła pojęcie „uzdrowiska” do działalności obiektów podlegających kontroli Ministerstwa Zdrowia, a przecież na terenie uzdrowiska zlokalizowanych jest wiele innych obiektów, które służą celom wypoczynkowym, rehabilitacyjnym lub leczniczym. Do niedawna dwa obiekty uzdrowiskowe: zakład przyrodoleczniczy i pijalnia wód mineralnych, były „sercem” uzdrowiska.

Obecna ustawa [2] wprowadziła pojęcie zakładu lecznictwa uzdrowiskowego jako zakładu opieki zdrowotnej, działającego na obszarze uzdrowiska, utworzonego w celu udzielania świadczeń zdrowotnych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego. Do zakładów tych zaliczono:

  • szpitale uzdrowiskowe,

  • sanatoria uzdrowiskowe,

  • prewentoria uzdrowiskowe dla dzieci i przychodnie uzdrowiskowe i tylko dla tych zakładów podano szczegółowy zakres zadań, jakie powinny spełniać wobec pacjenta.

Czy dla sanatoriów i prewentoriów niepodlegających ministrowi zdrowia nie ma miejsca w uzdrowisku? Czy powstające w uzdrowiskach hotele z dobrze rozwiniętą działalnością rehabilitacyjno- leczniczą, wyposażone w baseny rehabilitacyjne, kinezyterapię i fizykoterapię nie należą do uzdrowiska?

Każdy z obiektów zlokalizowany na terenie uzdrowiska lub w jego obrębie, przeznaczony do odpoczynku, rekreacji lub leczenia, powinien mieć zapewnione płatne usługi świadczone przez zakład przyrodoleczniczy, pijalnię wód mineralnych lub inne obiekty. Niezrozumiałym jest sztuczne włączenie działalności zakładu przyrodoleczniczego (jako samodzielnego zakładu lecznictwa uzdrowiskowego) w struktury innych zakładów lecznictwa uzdrowiskowego.

Nie ma to racjonalnego i ekonomicznego uzasadnienia. Ustawa przewiduje dotacje finansowe dla gmin uzdrowiskowych, które mają tyle potrzeb, że w pierwszej kolejności wydawać je będą na „dobry efekt zewnętrzny” budynków uzdrowiskowych. Obawiać się należy, że środków finansowych nie wystarczy na rozwój i modernizację budynków przeznaczonych dla lecznictwa uzdrowiskowego, zwłaszcza na zakład przyrodoleczniczy, pijalnię wód, dom zdrojowy.

Racjonalna gospodarka surowcami leczniczymi, jakie ma uzdrowisko, wynika nie tylko z obowiązków składanych wobec przyszłych pokoleń. Każda nadwyżka surowca powinna być wykorzystana. Dotyczy to zwłaszcza wód mineralnych, których nie wykorzystuje się w rozlewnictwie (do produkcji soli i szlamów leczniczych). W każdym uzdrowisku na zachodzie Europy rozpowszechnione są sklepy, w których leczący się pacjent może zakupić do domu środki lecznicze. Produkcja pomocnicza uzdrowiska przynosi korzyści nie tylko dla uzdrowiska, ale również pacjentowi i jego ubezpieczycielowi.

W świetle tego, niezrozumiałe jest obciążanie przez Skarb Państwa produktów tych 22-proc. podatkiem VAT. Wody mineralne wyprodukowane w uzdrowisku, ze względu na ich profilaktyczne działanie na organizm ludzki, powinny być obciążane niewielkim lub zerowym podatkiem VAT. Różne inne napoje, często szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza młodzieży (nadmierne ich zakwaszenie, stosowanie konserwantów itp.), powinny być obciążane wysokim podatkiem VAT, mają opodatkowanie 7%.

Miejscowości (gminy, miasta) starające się o nadanie obszarowi statusu uzdrowiska albo statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej, powinny mieć odpowiednią infrastrukturę w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, energetycznej, w zakresie transportu zbiorowego, a także prowadzić gospodarkę odpadami. Ustawa nie przewiduje współfinansowania przez uzdrowisko kosztów eksploatacji i modernizacji wspólnej dla uzdrowiska i gminy (miasta) infrastruktury technicznej. Często obecnie w tym względzie dochodzi do nieporozumień zachodzących pomiędzy władzami samorządowymi i administracją uzdrowiska.

Wymagania techniczne

Wymagania techniczne, jakim powinny odpowiadać zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego, określone zostały w rozporządzeniu ministra zdrowia [3]. Wymaganiami tymi objęto obiekty:

  • szpital uzdrowiskowy,

  • sanatorium uzdrowiskowe,

  • prewentorium uzdrowiskowe dla dzieci,

  • przychodnię uzdrowiskową,

  • zakład przyrodoleczniczy wchodzący w skład lecznictwa uzdrowiskowego,

  • pijalnię uzdrowiskową,

  • tężnię,

  • park będący urządzeniem lecznictwa uzdrowiskowego i urządzone ścieżki ruchowe,

  • urządzony odcinek wybrzeża morskiego,

  • leczniczy basen uzdrowiskowy,

  • rehabilitacyjny basen uzdrowiskowy,

  • urządzone podziemne wyrobisko górnicze.

Z podanych powyżej informacji można wyciągnąć trzy ogólne stwierdzenia:

Ustawa o uzdrowiskach [2] nie zaliczyła zakładu przyrodoleczniczego do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, a rozporządzenie [3] zaliczyło.

Uznanie parku jako „urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego” jest nieporozumieniem. Park uzdrowiskowy jest obszarem, na którym mogą być lokalizowane zarówno urządzenia, jak i obiekty budowlane, zwłaszcza obiekty „małej architektury”. Nie można budynku lub budowli umieszczać na „urządzeniu”.

Wymagania rozporządzenia [3] są skromne wobec możliwości wyposażenia parku uzdrowiskowego podanych przez Madey'skiego [7].

Wobec szerokiego zakresu tematycznego objętego omawianymi wymaganiami, uwagi zostaną ograniczone do podstawowych obiektów uzdrowiskowych szpitala uzdrowiskowego, sanatorium uzdrowiskowego i zakładu przyrodoleczniczego. Ze względu na brak wymagań dotyczących kuchni i pralni uzdrowiskowej, również ważnych obiektów w uzdrowisku, część uwag będzie dotyczyła także tych obiektów.

Szpitale, sanatoria i prewentoria uzdrowiskowe

Wymagania stawiane szpitalom, sanatoriom i prewentoriom uzdrowiskowym nie powinny być mniejsze od wymagań przewidywanych w szpitalach podstawowej służby zdrowia (oraz w szpitalach sanatoryjnych) podanych w rozporządzeniu ministra zdrowia [8]. Niestety, takiego wrażenia nie odniosłem. Jeżeli obiekty te mają być konkurencyjne wobec uzdrowisk zagranicznych lub co najmniej prywatnych hoteli „sanatoryjnych” (Medical Spa Hotel – prowadzących turnusową formę wypoczynku i rekreacji), to należy dążyć do:

  • stosowania pokoi 1- lub 2-osobowych z własnym węzłem higieniczno-sanitarnym,

  • przejęcia części zabiegów leczniczych udzielanych dotychczas w zakładzie przyrodoleczniczym, a niewymagających stosowania surowców leczniczych, w zakres usług szpitalnych, jeżeli podniosą one skuteczność leczenia pacjentów.

Wobec ograniczonego zakresu wymagań podanych dla szpitali, sanatoriów i prewentoriów uzdrowiskowych w rozporządzeniu [3], w projektowaniu lub modernizacji tych obiektów należy również korzystać z wymagań podanych dla szpitali w rozporządzeniu [8]. Szczególną uwagę należy zwrócić na wyposażenie instalacyjne szpitala, sanatorium lub prewentorium, a zwłaszcza na instalację ciepłej wody zagrożonej bakterią Legionella, gdyż budynki służby zdrowia należą do obiektów wysokiego ryzyka rozwoju tej bakterii [9].

Zakład przyrodoleczniczy

Istotnym jest stwierdzenie w rozporządzeniu [3], że zakład przyrodoleczniczy powinien mieć działy zabiegowe odpowiednie do profilu lecznictwa uzdrowiskowego. Profil ten powinien natomiast zależeć od surowców leczniczych, jakimi uzdrowisko dysponuje, oraz od właściwości leczniczych klimatu miejscowości uzdrowiskowej. Niestety, nie zawsze zasada ta jest przestrzegana przez głównego usługodawcę (Narodowy Fundusz Zdrowia) [6].

Zakład przyrodoleczniczy powinien być jednostką usługową nie tylko dla kuracjuszy „instytucjonalnych”, ale również dla kuracjuszy „komercyjnych”, zwłaszcza korzystających z bazy turystycznej hoteli i pensjonatów prywatnych, organizujących coraz częściej turystykę zdrowotną, turnusową. Aby z usług zakładu przyrodoleczniczego mogli korzystać wszyscy chętni, obiekt powinien głównie oferować głównie zabiegi podstawowe, wykorzystujące do maksimum posiadane surowce lecznicze, ponieważ usługi pomocnicze są coraz częściej udzielane w miejscach pobytu kuracjuszy, w szpitalach i sanatoriach uzdrowiskowych, w hotelach i schroniskach wypoczynkowych.

Dysponując własnymi wodami ciepliczymi, należy je wykorzystać w wielozadaniowych basenach kąpielowych, które poza atrakcyjnością usług, będą służyć leczeniu rehabilitacyjnemu kuracjuszy. Kąpieliska te mogą być połączone wspólną gospodarką wodno-cieplną z zakładem przyrodoleczniczym. Za przykład możliwości stosowania szerokiego wachlarza usług mogą posłużyć uzdrowiska bawarskie Bad Füssing, Bad Birnbach i in.

Większość przewidzianych w zakładzie przyrodoleczniczym zabiegów pomocniczych powinna być tak rozwiązana, aby można było z nich korzystać w systemie samoobsługowym. Wymienione w „wymaganiach” [3] urządzenia do zabiegów dotyczą zabiegów tradycyjnych. Przewidując modernizację zakładu przyrodoleczniczego, warto zwrócić uwagę na możliwość zastosowania nowszych rozwiązań i obecnie stosowanych urządzeń [9].

Zakład przyrodoleczniczy i inne obiekty zużywające duże ilości wody ciepłej należą do obiektów wysokiego ryzyka rozwoju Legionelli. W projektowaniu instalacji wody ciepłej, instalacji wód basenowych, instalacji wanien lub basenów wodno- -powietrznych itp., należy stosować rozwiązanie przeciwdziałające rozwojowi bakterii Legionella, podane m.in. w publikacjach [10, 11].

Kwestie pomieszczeń kuchennych

W rozporządzeniu ministra zdrowia [3] nie podano warunków, jakim powinna odpowiadać kuchnia. Projektując lub modernizując, należy ją dostosować do wymagań przewidzianych dla kuchni szpitalnych [8]. Do niedawna w szpitalu uzdrowiskowym i sanatorium uzdrowiskowym była prowadzona stołówka z własną kuchnią, przygotowującą posiłki z surowców żywnościowych. Zmniejszające się po 1990 r. nakłady finansowe na uzdrowiska spowodowały zmiany w formie żywienia kuracjuszy. Stołówki uzdrowiskowe oddawane były w ajencje lub zlecano żywienie firmom gastronomicznym prywatnym. Nie są to rozwiązania dobre, gdyż przeważnie nie uwzględniały wymagań sanitarnych żywienia podanych w rozporządzeniu [8].

Znaczna część uzdrowisk zagranicznych stosuje rozwiązanie uznane za racjonalne: centralna kuchnia uzdrowiskowa, która zaopatruje stołówki większości obiektów uzdrowiskowych w gotowe posiłki, dowożone do nich w odpowiednich pojemnikach- termosach. Przy salach konsumenckich znajduje się więc tylko wydawalnia posiłków, zmywalnia naczyń stołowych oraz zmywalnia i przechowalnia pojemników-termosów.

Znacznym zmianom uległy urządzenia technologiczne stosowane w kuchniach szpitalnych. Centralne kuchnie uzdrowiskowe należy projektować według zasad podanych dla kuchni szpitalnych [8], uwzględniając nowe rozwiązania technologiczne, szczegółowo omówione w publikacji [12]. Pozostające w szpitalach i sanatoriach uzdrowiskowych pomieszczenia po magazynach i kuchni właściwej będzie można wykorzystać na utworzenie działu zabiegów pomocniczych i rehabilitacyjnych.

Kwestie pralni uzdrowiskowej

Również problematyka pralni nie została w rozporządzeniu [3] uwzględniona. W uzdrowiskach przeważnie istnieją główne pralnie uzdrowiskowe. Niestety, większość z nich nie odpowiada wymaganiom sanitarnym podanym w rozporządzeniu [8]. Zmianom uległy również procesy technologiczne prania i prasowania bielizny.

Zastosowanie nowoczesnych kompozycji piorących (np. środki firmy Henkel produkowane w Raciborzu) umożliwiło znaczne skrócenie czasu cyklu prania bielizny oraz obniżenie temperatury roztworów piorących, nawet do 70°C. Temperatura dotychczas stosowana rzędu 92÷96°C jest niezbędna tylko dla bielizny zakażonej wirusem zapalenia wątroby [13].

Obecnie w pralniach szpitalnych i uzdrowiskowych dopuszcza się stosowania „linii ciągłego prania”, zapewniających minimalne zużycie wody, energii i środków piorących. Ze względu na konieczność stosowania w pralni pary wysokoprężnej (prasowanie bielizny) budynek pralni i kotłowni należy lokalizować w strefie C uzdrowiska.

Wnioski

  • Obowiązujące przepisy ustawy [2] i rozporządzenia [3] mają charakter ogólny i nie wystarczają do unowocześniania i modernizacji uzdrowisk.

  • Aby sprostać wymaganiom rynku i konkurencji uzdrowisk zagranicznych, konieczna jest kompleksowa modernizacja wszystkich podstawowych obiektów uzdrowiskowych. Dotychczasowe próby w tym względzie są bardzo skromne.

  • W zakładzie przyrodoleczniczym powinno wykorzystywać się do maksimum posiadane surowce lecznicze, gdyż jego zdolność usługowa objąć powinna nie tylko kuracjuszy „instytucjonalnych”, ale wszystkich chętnych (za odpowiednią odpłatnością) klientów.

  • Z powyższego względu większość stosowanych w zakładzie przyrodoleczniczym zabiegów pomocniczych powinna być rozmieszczana w sanatoriach i szpitalach uzdrowiskowych.

  • W sanatoriach i szpitalach uzdrowiskowych standard użytkowy pomieszczeń oraz ich wyposażenie instalacyjne nie powinno być gorsze od wymagań przewidywanych dla szpitali i sanatoriów ogólnodostępnych.

  • Przewidując modernizację obiektów uzdrowiskowych, należy wykorzystywać doświadczenia zastosowane w krajach, które taką modernizację zrealizowały.

  • Nie uzyska się właściwych warunków leczenia i wypoczynku kuracjuszy bez unowocześnienia obiektów pomocniczych w uzdrowisku, a zwłaszcza pralni, kuchni i kotłowni uzdrowiskowej.

Literatura

  1. Ustawa z dnia 17 czerwca 1966 r. o uzdrowiskach i lecznictwie uzdrowiskowym (DzU Nr 23, poz. 150).

  2. Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach uzdrowiskowych oraz gminach uzdrowiskowych (DzU Nr 167, poz. 1399).

  3. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 sierpnia 2006 r. w sprawie określenia wymagań, jakim powinny odpowiadać zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego (DzU Nr 161 poz. 1142).

  4. Madeyski A., Złe prawo – słabe zdroje (O potrzebie ustanowienia nowego prawa uzdrowiskowego), GWiTS 9/2004.

  5. Madeyski A., Uciekające szanse polskich uzdrowisk, GWiTS 11/2004.

  6. Więcek J., Szymański J., Aktualny stan polskich uzdrowisk i czynniki hamujące rozwój, GWiTS 9/2006.

  7. Madeyski A., Podstawy inżynierii uzdrowiskowej, Arkady, Warszawa 1979.

  8. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 czerwca 2005 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładów opieki zdrowotnej (DzU Nr 116, poz. 98 z późn. zm.).

  9. Nowakowski E., Dylematy uzdrowiskowe, GWiTS 6/2007.

  10. Nowakowski E., Instalacje ciepłej wody w obiektach służby zdrowia a problem Legionelli, mat. IV konf. N-T SANMED 2003, PZiTS Oddz. Łódź.

  11. Rogulska B., Matuszewska B., Zagrożenia związane z występowaniem pałeczek Legionella w wodzie basenów kąpielowych i urządzeń rekreacyjnych, mat. IV symp. N-T „Instalacje basenowe”, Ustroń Śl. 2003. 

  12. Nowakowski E., Kierunki nowych rozwiązań w wyposażeniu technologicznym kuchni szpitalnych, mat. IV konf. N-T SANMED 2003, PZiTS Oddz. Łódź. 

  13. Rybicki E., Pralnie szpitalne, mat. IV konf. N-T SANMED 2003, PZiTS Oddz. Łódź.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Zenon Świgoń Prawne i techniczne aspekty budowy przydomowej oczyszczalni (cz. 1.)

Prawne i techniczne aspekty budowy przydomowej oczyszczalni (cz. 1.) Prawne i techniczne aspekty budowy przydomowej oczyszczalni (cz. 1.)

Na terenach o zabudowie rozproszonej powinno budować się przydomowe oczyszczalnie ścieków. Jest to korzystne rozwiązanie zarówno ze względów ekologicznych, jak również ekonomicznych. W pierwszej części...

Na terenach o zabudowie rozproszonej powinno budować się przydomowe oczyszczalnie ścieków. Jest to korzystne rozwiązanie zarówno ze względów ekologicznych, jak również ekonomicznych. W pierwszej części artykułu zostaną przedstawione ogólne uwarunkowania prawno-techniczne budowy tego typu obiektów. Problematyka zgłoszeń urzędowych budowy i eksploatacji oczyszczalni przydomowej zostanie omówiona w drugiej części artykułu.

Jarema Chmielarski Izolacje instalacji wody lodowej

Izolacje instalacji wody lodowej Izolacje instalacji wody lodowej

W artykule przedstawiono zasady doboru izolacji do instalacji wody lodowej ze szczególnym uwzględnieniem współczynnika przejmowania ciepła na powierzchni zewnętrznej izolacji h [W/m2K] i konieczności należytego...

W artykule przedstawiono zasady doboru izolacji do instalacji wody lodowej ze szczególnym uwzględnieniem współczynnika przejmowania ciepła na powierzchni zewnętrznej izolacji h [W/m2K] i konieczności należytego zwiększenia grubości izolacji w razie braku swobodnej cyrkulacji powietrza. Dobór minimalnej grubości izolacji ze względu na zapobieganie kondensacji pary wodnej uzupełniony jest informacją nt. optymalnej grubości izolacji z punktu widzenia oszczędności energii. W dalszej części omówione zostały...

Joanna Ryńska Jak uzyskać i utrzymać prawidłową temperaturę wody zimnej

Jak uzyskać i utrzymać prawidłową temperaturę wody zimnej Jak uzyskać i utrzymać prawidłową temperaturę wody zimnej

Metody zapobiegania rozwojowi bakterii Legionella pneumo­phila w instalacjach ciepłej wody użytkowej znane są projektantom od dawna i obejmują rozwiązania instalacyjne i wykonawcze oraz zalecenia eksploatacyjne....

Metody zapobiegania rozwojowi bakterii Legionella pneumo­phila w instalacjach ciepłej wody użytkowej znane są projektantom od dawna i obejmują rozwiązania instalacyjne i wykonawcze oraz zalecenia eksploatacyjne. Przy projektowaniu trzeba jednak zwrócić uwagę także na instalacje wody zimnej, które należy zabezpieczyć przed możliwością wzrostu temperatury powyżej 20°C ze względu na ryzyko wystąpienia bakterii również w tych przewodach.

Joanna Ryńska Wytyczne projektowania, budowy i eksploatacji instalacji w celu zapobiegania ryzyku rozwoju Legionelli

Wytyczne projektowania, budowy i eksploatacji instalacji w celu zapobiegania ryzyku rozwoju Legionelli Wytyczne projektowania, budowy i eksploatacji instalacji w celu zapobiegania ryzyku rozwoju Legionelli

W artykule zebrano ogólnoświatowe (WHO), unijne oraz krajowe wytyczne i zalecenia dotyczące ochrony instalacji c.w.u. i wodociągowych przed Legionella pneumophila. Wraz ze wzrostem wiedzy na temat tej...

W artykule zebrano ogólnoświatowe (WHO), unijne oraz krajowe wytyczne i zalecenia dotyczące ochrony instalacji c.w.u. i wodociągowych przed Legionella pneumophila. Wraz ze wzrostem wiedzy na temat tej bakterii odkrywane są nowe obszary zagrożeń jej rozwojem w instalacjach. Jednocześnie służby sanitarne w UE poświęcają po pandemii COVID-19 większą uwagę ryzyku zachorowań na legionelozę wśród osób starszych i o obniżonej odporności. Newralgicznym etapem jest eksploatacja instalacji, ważne jest zatem...

Redakcja RI news Zawór MTCV zabezpiecza przed Legionellą

Zawór MTCV zabezpiecza przed Legionellą Zawór MTCV zabezpiecza przed Legionellą

Jak zabezpieczyć instalacje wodne w budynkach mieszkalnych i użytkowych przed Legionellą? Najnowsza generacja zaworu MTCV, opracowanego ponad dwie dekady temu przez Danfoss, z funkcją dezynfekcji temicznej...

Jak zabezpieczyć instalacje wodne w budynkach mieszkalnych i użytkowych przed Legionellą? Najnowsza generacja zaworu MTCV, opracowanego ponad dwie dekady temu przez Danfoss, z funkcją dezynfekcji temicznej skutecznie chroni mieszkańców przed groźną bakterią.

dr hab. inż. Edyta Dudkiewicz, mgr inż. Kamil Grondys Ponowne otwarcie hoteli w świetle wytycznych sanitarnych

Ponowne otwarcie hoteli w świetle wytycznych sanitarnych Ponowne otwarcie hoteli w świetle wytycznych sanitarnych

W okresach lockdownu, zmniejszonego obłożenia, a także poza sezonem w niektórych budynkach występuje ograniczenie działania instalacji, w tym zimnej i ciepłej wody. Wiele obiektów hotelowych nie dysponuje...

W okresach lockdownu, zmniejszonego obłożenia, a także poza sezonem w niektórych budynkach występuje ograniczenie działania instalacji, w tym zimnej i ciepłej wody. Wiele obiektów hotelowych nie dysponuje odpowiednim personelem lub środkami do utrzymania właściwej temperatury wody podczas przestojów, co zapobiegałoby rozwojowi drobnoustrojów, zwłaszcza bakterii Legionella. Po okresie zamknięcia budynku lub ograniczonego działania instalacji konieczne jest przeprowadzenie jej płukania i dezynfekcji....

Redakcja RI news Powrót do normalności? Tak, ale z głową!

Powrót do normalności? Tak, ale z głową! Powrót do normalności? Tak, ale z głową!

Rok 2020 to niewątpliwie dziwny okres. To czas, w którym większość z nas uświadomiła sobie, jak niezwykle kruche jest to, co wydawało się do tej pory wręcz niezniszczalne. Nagle praktycznie z dnia na dzień...

Rok 2020 to niewątpliwie dziwny okres. To czas, w którym większość z nas uświadomiła sobie, jak niezwykle kruche jest to, co wydawało się do tej pory wręcz niezniszczalne. Nagle praktycznie z dnia na dzień część gospodarki się zatrzymała. Hotele, pensjonaty, restauracje, kawiarnie nagle zawiesiły swoją działalność. To nie jest tak, że świat się nagle skończył – nie, on po prostu spowolnił.

Waldemar Joniec Efektywność i bezpieczeństwo instalacji c.w.u.

Efektywność i bezpieczeństwo instalacji c.w.u. Efektywność i bezpieczeństwo instalacji c.w.u.

Od kilku lat warunki techniczne zawierają wymagania dla instalacji c.w.u. mające na celu zapewnienie jej efektywności i bezpieczeństwa, tak aby nie tracić niepotrzebnie energii oraz by nie rozwijały się...

Od kilku lat warunki techniczne zawierają wymagania dla instalacji c.w.u. mające na celu zapewnienie jej efektywności i bezpieczeństwa, tak aby nie tracić niepotrzebnie energii oraz by nie rozwijały się w niej drobnoustroje, zwłaszcza bakterie namnażające się w ciepłej wodzie.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Stosowanie lamp bakteriobójczych w salach operacyjnych szpitali

Stosowanie lamp bakteriobójczych w salach operacyjnych szpitali Stosowanie lamp bakteriobójczych w salach operacyjnych szpitali

W artykule omówiono wpływ stosowania lamp bakteriobójczych UVC na czystość mikrobiologiczną powietrza sal operacyjnych szpitali, w których stosowane są instalacje klimatyzacji-wentylacji. Biorąc pod uwagę,...

W artykule omówiono wpływ stosowania lamp bakteriobójczych UVC na czystość mikrobiologiczną powietrza sal operacyjnych szpitali, w których stosowane są instalacje klimatyzacji-wentylacji. Biorąc pod uwagę, że obecnie każda sala operacyjna w szpitalu powinna być wyposażona w instalację klimatyzacji-wentylacji zapewniającą właściwą jakość powietrza w pomieszczeniu, pojawia się często pytanie użytkowników o sens stosowania w tych salach lamp bakteriobójczych.

Jerzy Chodura Zasobniki, oprzyrządowanie i armatura słonecznych systemów grzewczych Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 4

Zasobniki, oprzyrządowanie i armatura słonecznych systemów grzewczych Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 4 Zasobniki, oprzyrządowanie i armatura słonecznych systemów grzewczych Niezbędnik instalatora słonecznych systemów grzewczych cz. 4

W słonecznym systemie grzewczym istotną rolę odgrywa właściwa współpraca kolektorów słonecznych z pozostałymi elementami. W artykule omówiono podstawowe zagadnienia dotyczące magazynowania ciepła w zasobnikach...

W słonecznym systemie grzewczym istotną rolę odgrywa właściwa współpraca kolektorów słonecznych z pozostałymi elementami. W artykule omówiono podstawowe zagadnienia dotyczące magazynowania ciepła w zasobnikach oraz sposobów wykorzystania wymienników ciepła i regulatorów, a także aspektów bezpieczeństwa.

dr inż. Edmund Nowakowski Wpływ doboru elementów instalacji ciepłej wody na rozwój Legionelli

Wpływ doboru elementów instalacji ciepłej wody na rozwój Legionelli Wpływ doboru elementów instalacji ciepłej wody na rozwój Legionelli

W instalacjach ciepłej wody występuje wiele czynników techniczno-eksploatacyjnych sprzyjających namnażaniu się bakterii Legionella. Są one często spowodowane niewłaściwym doborem elementów składowych projektowanej...

W instalacjach ciepłej wody występuje wiele czynników techniczno-eksploatacyjnych sprzyjających namnażaniu się bakterii Legionella. Są one często spowodowane niewłaściwym doborem elementów składowych projektowanej instalacji. Sprzyja temu brak aktualnych przepisów aktów prawnych i wytycznych technicznych, które określałyby warunki użytkowania instalacji w celu ograniczenia rozwoju bakterii.

dr inż. Edmund Nowakowski Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody

Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody

Układ instalacji z zamontowanymi na pionach cyrkulacyjnych termostatycznymi zaworami regulacyjnymi jest jednym z najczęściej projektowanych. W artykule omówiono zagadnienia doboru tych zaworów, gdyż w...

Układ instalacji z zamontowanymi na pionach cyrkulacyjnych termostatycznymi zaworami regulacyjnymi jest jednym z najczęściej projektowanych. W artykule omówiono zagadnienia doboru tych zaworów, gdyż w praktyce może to sprawiać problemy.W instalacjach ciepłej wody występuje zagrożenie rozwoju bakterii Legionella. Aby ograniczyć do minimum możliwości rozwoju tych bakterii, w „Warunkach technicznych” wprowadzono szereg zaleceń do stosowania.

dr inż. Edmund Nowakowski Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych

Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych

W ostatnim półwieczu zmienił się znacznie zakres usług świadczonych przez hotele, zwłaszcza  w miejscowościach uzdrowiskowych. Poza zapewnieniem noclegów i wyżywieniem zaczęto  organizować konferencje...

W ostatnim półwieczu zmienił się znacznie zakres usług świadczonych przez hotele, zwłaszcza  w miejscowościach uzdrowiskowych. Poza zapewnieniem noclegów i wyżywieniem zaczęto  organizować konferencje oraz udostępniać różne formy wypoczynku, zarówno dla gości  hotelowych, jak i dla klientów zewnętrznych. Wiele z tych hoteli ma oddziały odnowy  biologicznej. W artykule przedstawione są propozycje, w jaki sposób rozwiązać działalność  takich zakładów.

Waldemar Joniec Legionella w instalacjach c.w.u.

Legionella w instalacjach c.w.u. Legionella w instalacjach c.w.u.

Od stycznia 2008 r. obowiązuje przepis prawny [8] zobowiązujący do badania w budynkach zamieszkania zbiorowego i w zakładach opieki zdrowotnej zamkniętych stanu instalacji ciepłej wody na obecność bakterii...

Od stycznia 2008 r. obowiązuje przepis prawny [8] zobowiązujący do badania w budynkach zamieszkania zbiorowego i w zakładach opieki zdrowotnej zamkniętych stanu instalacji ciepłej wody na obecność bakterii Legionella, a w przypadku jej wykrycia obowiązek dezynfekcji instalacji. Obowiązek taki spoczywa na administratorach tych obiektów. Brak przestrzegania wymaganej temperatury w instalacjach c.w.u. w zakresie 55÷60°C i niewłaściwie prowadzona ich konserwacja oraz występowanie osadów i biofilmu, a...

dr inż. Edmund Nowakowski Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku

Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku

Sposoby projektowania i realizacji przyłącza wody do budynku są zależne od wielkości „jednostki osadniczej”, w której ma być ono realizowane. Najłatwiej realizuje się przyłącza wody na terenach wiejskich...

Sposoby projektowania i realizacji przyłącza wody do budynku są zależne od wielkości „jednostki osadniczej”, w której ma być ono realizowane. Najłatwiej realizuje się przyłącza wody na terenach wiejskich i osiedlach, dla których zakładany jest nowy wodociąg. Problemy projektowania i realizacji przyłącza wody w dużej aglomeracji miejskiej są bardziej skomplikowane. W artykule zostanie opisany przypadek realizacji przyłącza w jednym z miast wojewódzkich.

Jarosław Czapliński Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci...

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci wodociągu lecz również od tego, przez co przepływa, zanim dotrze do kranu. A więc od rodzaju i jakości instalacji wewnętrznej.

Jacek Derendarz Obejmy naprawcze Gebo Unifix®

Obejmy naprawcze Gebo Unifix® Obejmy naprawcze Gebo Unifix®

W artykule omówiono budowę i obszar zastosowań obejm naprawczych ze stali nierdzewnych Gebo Unifix®.

W artykule omówiono budowę i obszar zastosowań obejm naprawczych ze stali nierdzewnych Gebo Unifix®.

dr inż. Edmund Nowakowski Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej

Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej

W instalacjach ciepłej wody coraz częściej stosowane są rury ze stali kwasoodpornej, gdyż dobrze spełniają wymagania norm wobec wyrobów używanych w instalacjach przesyłu wody przeznaczonej do spożycia...

W instalacjach ciepłej wody coraz częściej stosowane są rury ze stali kwasoodpornej, gdyż dobrze spełniają wymagania norm wobec wyrobów używanych w instalacjach przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Brakuje jednak zasad projektowania takich instalacji – w artykule spróbowano wypełnić tę lukę.

Materiały PR Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych

Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych

Niezbędnym elementem instalacji jest armatura zaporowa, zamykająca i otwierająca przepływy. Pracujące urządzenia powinny powodować jak najniższe opory hydrauliczne, a co za tym idzie, straty energii.

Niezbędnym elementem instalacji jest armatura zaporowa, zamykająca i otwierająca przepływy. Pracujące urządzenia powinny powodować jak najniższe opory hydrauliczne, a co za tym idzie, straty energii.

Jerzy Kosieradzki Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u.

Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u. Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u.

Pompa jest urządzeniem, które pracuje bez przerwy albo z krótkimi przerwami (np. przy cyrkulacji ciepłej wody). Stąd powinien płynąć wniosek, że przy doborze pomp powinniśmy więcej uwagi przykładać do...

Pompa jest urządzeniem, które pracuje bez przerwy albo z krótkimi przerwami (np. przy cyrkulacji ciepłej wody). Stąd powinien płynąć wniosek, że przy doborze pomp powinniśmy więcej uwagi przykładać do jej sprawności i prawidłowości tego doboru.

dr inż. Edmund Nowakowski Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody

Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody

Stosowana przy projektowaniu instalacji wodociągowych norma PN-92/B-01706 określała zasady wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w budynkach, również mieszkalnych, jednak w 2009 r. dokument ten unieważniono...

Stosowana przy projektowaniu instalacji wodociągowych norma PN-92/B-01706 określała zasady wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w budynkach, również mieszkalnych, jednak w 2009 r. dokument ten unieważniono bez wskazania normy zastępczej. Ponieważ instalacje wodociągowe muszą być nadal projektowane, w artykule porównano metody obliczeniowe przepływów wody określanych z wykorzystaniem normy radzieckiej SNiP-II-30-76 i normy PN-92/B-01706 oraz uzyskiwanych według metody uproszczonej podanej w...

Redakcja RI Błędy w instalacjach wod-kan i c.o.

Błędy w instalacjach wod-kan i c.o. Błędy w instalacjach wod-kan i c.o.

Poniżej porcja kolejnych przykładów na kreatywne i innowacyjne myślenie niektórych instalatorów, a także przykłady "dbałości" o kieszeń inwestora.

Poniżej porcja kolejnych przykładów na kreatywne i innowacyjne myślenie niektórych instalatorów, a także przykłady "dbałości" o kieszeń inwestora.

dr Johann Wilhelm Erning Instalacje wody pitnej – eksploatacja i przywracanie należytego stanu użytkowo-technicznego

Instalacje wody pitnej – eksploatacja i przywracanie należytego stanu użytkowo-technicznego Instalacje wody pitnej – eksploatacja i przywracanie należytego stanu użytkowo-technicznego

Wiele instalacji wody pitnej wykazuje braki. Przyczynę tego należy upatrywać przede wszystkim w niezgodnym z przepisami projektowaniu, ewentualnie niefachowym wykonawstwie, jak również w niepoprawnej eksploatacji....

Wiele instalacji wody pitnej wykazuje braki. Przyczynę tego należy upatrywać przede wszystkim w niezgodnym z przepisami projektowaniu, ewentualnie niefachowym wykonawstwie, jak również w niepoprawnej eksploatacji. Wady uwidaczniają się często jako zakłócenia w przesyle lub jako pogorszenie się jakości wody pitnej. W określonych okolicznościach można przywrócić prawidłowy tryb pracy, bez konieczności przeprowadzenia wymiany instalacji, stosując odpowiednie metody. Jednakże w celu osiągnięcia całkowitej...

Adam Ruciński Bezpieczniej z termowizją

Bezpieczniej z termowizją Bezpieczniej z termowizją

Jednym z najważniejszych zadań producentów (niezależnie od profesji) jest utrzymanie wysokiego poziomu ciągłości wytwarzania przy możliwie jak najniższych kosztach własnych i wysokim stopniu bezpieczeństwa.

Jednym z najważniejszych zadań producentów (niezależnie od profesji) jest utrzymanie wysokiego poziomu ciągłości wytwarzania przy możliwie jak najniższych kosztach własnych i wysokim stopniu bezpieczeństwa.

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.