RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Praktyczne aspekty zapewniania odpowiedniej jakości powietrza w budynkach szkolnych

Practical ways to achieve a good air quality in schools

W artykule podano przykłady rozwiązań układów wentylacyjnych dla obiektów szkolnych
Fot. pixabay.com

W artykule podano przykłady rozwiązań układów wentylacyjnych dla obiektów szkolnych


Fot. pixabay.com

Zmęczenie i osłabiona zdolność do koncentracji jest często efektem złej jakości powietrza w budynkach. Problem ten dotyczy także szkół, zwłaszcza poddanych termomodernizacji i wymianie stolarki okiennej. Dostępnych jest szereg rozwiązań wentylacji mechanicznej możliwych do zastosowania w szkołach. Przy ich wyborze warto zwracać uwagę na wszystkie koszty, nie tylko inwestycyjne. Trzeba unikać rozwiązań, w których energia potrzebna do wprowadzenia odpowiedniej ilości tlenu w odpowiedniej temperaturze jest często marnowana na wentylację pomieszczeń nie w pełni wykorzystywanych lub zajmowanych w danej chwili przez niewiele osób.

W artykule:

• Do czego konieczna jest wentylacja?
• Co o powietrzu mówią normy?
• Rola filtrów w oczyszczaniu powietrza wewnętrznego
• Jak usprawnić wentylację

Warunki wewnętrzne w szkołach

Z czym kojarzą się czasy szkolne? Oprócz wielu fantastycznych chwil spędzonych z rówieśnikami w pamięć często zapadają dłużące się lekcje, pod których koniec jedynym marzeniem było wyrwanie się z ławki i wyjście na świeże powietrze. Zmęczenie organizmu i brak koncentracji nie wynikały, jak się okazuje, z naszej niewydolności umysłowej, ale z warunków, w jakich przyszło się nam uczyć. Przy projektowaniu znacznej większości szkół w Polsce nikt nie zawracał sobie głowy jakością środowiska wewnętrznego czy normami jakości powietrza zewnętrznego, a tym bardziej instalacją mechaniczną nawiewno-wywiewną z układem filtracji powietrza. Wentylacja w szkołach miała być zapewniana poprzez otwieranie okien oraz układ grawitacyjny. 

Przyrost stężenia CO2

Rys. 1. Przyrost stężenia CO2 w funkcji czasu z uwzględnieniem zastosowania wentylacji oraz przy jej braku, z zamkniętymi oknami (Oprac. TROX GmbH)

W takich warunkach przychodzi uczniom pracować również dzisiaj. Ilość wydychanego przez dzieci dwutlenku węgla, przy ich szybkim metabolizmie i wzmożonej pracy umysłowej, powoduje skokowe pogorszenie jakości powietrza, co bezpośrednio wpływa na ich zdolność koncentracji, senność, apatyczne zachowanie, a nawet rozdrażnienie. Powszechnie przyjęta granica dobrej jakości powietrza (1000 ppm CO2), ustalona już ponad wiek temu przez niemieckiego chemika i higienistę Maxa von Pettenkofera, jest wciąż aktualna.

Długotrwałe przebywanie w warunkach wyższego stężenia CO2 oraz pyłów powoduje nie tylko spadek wydajności i senność, ale także zwiększa ryzyko zapadania na choroby układu oddechowego. Określa się to mianem SBS (Sick Building Syndrome), czyli syndromu chorego budynku. Pomiary przeprowadzone w warunkach rzeczywistych – klasach lekcyjnych (rys. 2 i 3) dowodzą, że stężenie dwutlenku węgla pomimo okresowego przewietrzania sal lekcyjnych utrzymuje się na bardzo wysokich poziomach, sięgając nawet 3400 ppm.

Zmiany stężenia dwutlenku węgla

Rys. 2. Zmiany stężenia dwutlenku węgla w gimnazjum nr 3 w Zgierzu (Oprac. ENGIE Technika Instalacyjna Sp. z o.o.)

Zmiany stężenia dwutlenku węgla

Rys. 3. Zmiany stężenia dwutlenku węgla w Szkole Podstawowej nr 12 w Zgierzu (Oprac. ENGIE Technika Instalacyjna Sp. z o.o.)

W wielu szkołach warunki w klasach lekcyjnych paradoksalnie uległy pogorszeniu na skutek przeprowadzonych remontów i termomodernizacji – mniejsza liczba nieszczelności w stolarce to w konsekwencji mniej świeżego powietrza dostającego się do pomieszczeń. Kolejnym paradoksem jest fakt, że w wielu przypadkach termomodernizacja przyniosła efekt zupełnie odwrotny od oczekiwanego – zapotrzebowanie budynku na energię cieplną wzrosło, zamiast spaść. Spowodowane jest to dużo częstszym otwieraniem okien ze względu na brak wentylacji przez nieszczelności i wzmożoną ucieczką ogrzewanego powietrza na zewnątrz.

Do czego konieczna jest wentylacja?

Odpowiedź na zadane pytanie nasuwa się sama – odpowiednia wentylacja pomieszczeń jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania, efektywnej nauki oraz pracy. Dzięki niej możemy sprawnie działać w zamkniętej, wyizolowanej przestrzeni budynku.

Czym wentylować?

W okresie letnim wentylacja nie stanowi (teoretycznie) większego problemu dzięki możliwości przewietrzania klas – różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz jest na tyle mała, że szeroko otwarte okna nie powodują wyziębienia ciał uczniów i nie występują nadmierne straty ciepła – instalacja grzewcza jest wyłączona. Jakość powietrza zewnętrznego w cieplejszej części roku jest względnie dobra. Zdecydowane pogorszenie jego właściwości ma miejsce w sezonie grzewczym, czyli przez ok. 6 miesięcy nauki na 10. 

Należy nadmienić, że w czasach, w których żył wspomniany wcześniej Max von Pettenkofer, koncentracja dwutlenku węgla w powietrzu zewnętrznym była przynajmniej o 25% niższa niż obecnie [1], co zostało uwidocznione na tzw. krzywej Keelinga, obrazującej zmiany na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci (rys. 4).

Krzywa Keelinga

Rys. 4. Krzywa Keelinga – wykres pokazujący zmiany stężenia dwutlenku węgla w atmosferze od 1958 roku [8]

Co o powietrzu mówią normy?

W zakresie określania warunków wewnątrz budynków polskie prawodawstwo jest dość skromne. Nie ma w nim regulacji dotyczących maksymalnego dopuszczalnego stężenia dwutlenku węgla, widnieje jedynie wartość najwyższego dopuszczalnego stężenia chwilowego (NDSCh), określona na poziomie 15 000 ppm CO2. Jest to wartość o połowę wyższa niż np. dopuszczalne maksymalne stężenie trwające 10 minut dla amerykańskiego stanu Ohio [2]. Należy nadmienić, że dokumenty o takim charakterze poza Ameryką Północną (USA, Kanada) funkcjonują również w innych krajach Europy czy w Japonii. Były one podstawą do stworzenia grafiki obrazującej podejście poszczególnych państw do kwestii stężenia dwutlenku węgla wewnątrz budynków [2] (rys. 5). 

 Dopuszczalne normy stężenia CO2

Rys. 5. Dopuszczalne normy stężenia CO2 wewnątrz pomieszczeń, w których przebywają ludzie [2]

Norma PN-EN 13779 Wentylacja budynków niemieszkalnych. Wymagania dotyczące właściwości instalacji wentylacji i klimatyzacji dopuszcza w pomieszczeniach zlokalizowanych w centrach miast stężenie CO2 o 1200 ppm wyższe od stężenia w powietrzu zewnętrznym jako wartość niższego standardu jakości powietrza (klasa IDA 4).

W powietrzu zewnętrznym oprócz dwutlenku węgla i innych naturalnie występujących gazów i zanieczyszczeń pojawiają się substancje zdecydowanie niepożądane i nawet szkodliwe, pochodzenia antropogenicznego. Są to m.in. pyły będące produktami spalania paliw kopalnych. Istotny wpływ stężenia pyłów na wydolność oddechową został niejednokrotnie udowodniony, m.in. w publikacji [3]. Czytamy w niej, że „udokumentowano krótkookresowy związek przyczynowo skutkowy między stężeniem pyłu wewnątrz szkoły a zmianą wartości parametrów spirometrycznych” oraz „analiza materiału badawczego przedstawionego w niniejszej pracy dowodzi, że istnieje istotny związek tylko między stężeniem pyłu PM2,5w i zmianami wskaźników spirometrycznych, takich jak: FEV1, PEF i MEF25 u dzieci w wieku gimnazjalnym”. W pracy tej znajdują się również odnośniki do innych opracowań z podobnymi wnioskami, co dodatkowo uwiarygadnia przytoczone tezy.

Według polskiego prawa poziom stężenia pyłów PM10 może zostać przekroczony maksymalnie 35 razy w roku [4], przy limicie określonym na poziomie 50 µg/m3. Korzystając z danych ze stacji pomiarowych, np. Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie [5], można obserwować zmiany średniego stężenia pyłów zawieszonych frakcji 2,5 i 10 µm w ujęciu dobowym, miesięcznym oraz rocznym, a tym samym regularne przekraczanie dopuszczalnych wartości. Przykładowo w styczniu 2017 roku w Warszawie tylko przez dziewięć dni stężenie pyłów PM10 utrzymywało się poniżej dopuszczalnego poziomu, a przekroczenia sięgały 400% (197 ppm – 8 stycznia 2017). Limit 35 dni, jaki dopuszcza rozporządzenie w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu [4], to maksymalna częstość przekraczania poziomu dopuszczalnego w roku kalendarzowym – w roku 2017 w Warszawie osiągnęliśmy tę wartość już 27 lutego.

Rozporządzenie nie reguluje podobnego parametru dla pyłów frakcji PM2,5, które ze względu na swój rozmiar zdecydowanie łatwiej przenikają bezpośrednio do krwiobiegu przez pęcherzyki płucne. Jego wpływ na spirometrię u uczniów został uwidoczniony m.in. w przytoczonym wcześniej opracowaniu [3]. Na stronie Generalnego Inspektora Ochrony Środowiska znajdziemy limity dla frakcji PM2,5 [6], określone jako 25 µg/m3. Po zestawieniu tej wartości z danymi ze strony WIOŚ uwidacznia się jeszcze wyższy stopień przekraczania wartości uznawanych za szkodliwe niż w przypadku pyłów PM10 i to już w zestawieniu stężeń średniomiesięcznych (pięć miesięcy w roku dla PM2,5 i miesiąc dla PM10). Liczba dni, kiedy jakość powietrza była gorsza od określonej w rozporządzeniu, w 2017 roku w Warszawie wynosiła 97 dla PM10 oraz 171 dla PM2,5 (jedynym miesiącem bez przekroczeń był czerwiec, maksimum osiągnięte w styczniu – 480% normy dla PM2,5).

Rola filtrów w oczyszczaniu powietrza wewnętrznego

Modernizacja fasad i okien znacznie poprawia szczelność i izolacyjność cieplną przegród zewnętrznych i wprowadza konieczność wentylacji mechanicznej pomieszczeń. Nieskuteczna wentylacja grozi nie tylko pojawieniem się pleśni – przede wszystkim może znacznie pogorszyć jakość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie. Stężenia wyższe niż 1500 ppm prowadzą do spadku wydajności, bólów głowy, złego samopoczucia, niesprzyjających pracy i nauce. Niektóre pomieszczenia w budynkach biurowych lub szkołach stawiają wysokie wymagania wentylacji nawiewno-wywiewnej. Może w nich przebywać nawet 30 osób, zazwyczaj przyjmuje się na osobę 15–20 m3/h, całkowity strumień objętości powietrza zewnętrznego wynosi zatem od 300 do 600 m3/h (83 do 167 l/s) na jedno pomieszczenie.

Aby skutecznie i bez uszczerbku na zdrowiu dzieci wentylować pomieszczenia szkolne, konieczne jest zastosowanie filtrów, na których pyły frakcji PM10 oraz PM2,5 będą w stanie osiąść, nie przedostając się do wentylowanego pomieszczenia. Standardowe filtry ISO COARSE (dawnej klasy G4) są niewystarczające. Pyły PM2,5 z łatwością przenikną do pomieszczeń i wraz z powietrzem będą wdychane przez uczniów oraz nauczycieli. Minimalną klasą sprawności filtracji jest ISO ePM2,5 65 (dawna klasa F7), zatrzymująca minimum 65% frakcji PM2,5 oraz 80% frakcji PM10.

Przykład: filtracja powietrza zewnętrznego, dane z 9 stycznia 2018 r., stacja pomiarowa Warszawa, ul. Marszałkowska 68: PM2,5: 71 µg/m3 i PM10: 94 µg/m3. Skuteczność filtra (poprzednia klasyfikacja: F7 – 65% dla PM2,5 oraz 80% dla PM10): 

  • PM2,5: 71µg/m3 x (1-65%) = 24,85 µg/m3 (dopuszczalne 25 µg/m3),
  • PM10: 94µg/m3 x (1-80%) = 18,80 µg/m3 (dopuszczalne 50 µg/m3).

Termomodernizacja szkół a ich wentylacja

Termoizolacja jest czynnikiem niezbędnym do obniżenia zapotrzebowania na ciepło. Jednak ciągłe zwiększanie grubości izolacji nie skutkuje adekwatnym obniżeniem energochłonności. Duża część ciepła uwalniana jest na zewnątrz budynku na drodze wentylacji. Według raportu sporządzonego przez IKZ GmbH (Arnsberg, Niemcy) dzięki zastosowaniu układu wentylacji opartego na czujnikach jakości powietrza potencjał oszczędności wynosi 50% energii potrzebnej na ogrzanie oraz transport powietrza do miejsca docelowego, w porównaniu do zwykłej wentylacji ze stałym wydatkiem powietrza. Największy udział przypada na ogrzewanie powietrza – ok. 60% w zastosowanym modelu obliczeń (rys. 6).

Jak usprawnić wentylację

Energia potrzebna do wprowadzenia odpowiedniej ilości tlenu w odpowiedniej temperaturze jest często marnowana na wentylację pomieszczeń, które nie są w pełni wykorzystywane lub w danej chwili przebywa w nich niewiele osób (rys. 7).

Wentylacja na żądanie

Rys. 7. Wentylacja na żądanie – zmiana wydatku powietrza wentylacyjnego w zależności od liczby osób {Rys. TROX)

Ponadto jeśli centrala wentylacyjna nie ma sygnału zwrotnego o pozycji przepustnic regulacyjnych, wentylator może „walczyć” ze sztucznie generowanymi oporami na instalacji. Punkt pracy wentylatora w centrali klimatyzacyjnej leży na przecięciu jego charakterystyki z charakterystyką układu wentylacyjnego. Przebieg krzywej charakterystyki układu wentylacyjnego zależy od rodzaju zastosowanych komponentów oraz ich trybów pracy. Im mniej strat ciśnienia, tym mniejszy pobór mocy wentylatora. Przy zastosowaniu kontroli ciśnienia w kanale nawiewnym oraz odczycie pozycji przepustnic w regulatorach VAV możliwe jest osiągnięcie najwyższych potencjałów oszczędnościowych pracy wentylatora.

W najprostszym układzie po zamknięciu części przepustnic i ograniczeniu przepływu powietrza punkt pracy przesuwa się po krzywej charakterystyki wentylatora. Dzięki układowi regulacji z pomiarem ciśnienia w kanale nawiewnym jego nadwyżka sprężu jest redukowana do pożądanych wartości. Potencjał redukcji energochłonności układu tkwi też w dopasowaniu położenia przepustnic regulatorów VAV do wartości optymalnych oraz adaptacji pracy wentylatora nawiewnego do nowych warunków. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest poruszanie się punktu pracy po optymalnej krzywej charakterystyki układu wentylacyjnego, bez generowania dodatkowych strat ciśnienia na regulatorach przepływu (rys. 8).

Możliwe do uzyskania oszczędności

Rys. 8. Możliwe do uzyskania oszczędności: potencjał 1 – sterowanie w zależności od ciśnienia w kanale; potencjał 2 – sterowanie w zależności od położenia przepustnic

Wentylacja dla szkół – porównanie rozwiązań

Założenia:   

  • Liczba osób w obsługiwanym budynku: 390; ilość świeżego powietrza na osobę: 20 m3/h; strumień powietrza wentylacyjnego: 7800 m3/h; godziny pracy instalacji: 8.00–18.00 +1 h przed i po, co daje 12 h dziennie; liczba dni: biuro 251 dni (3012 h), szkoła 134 dni (1608 h).
  • Porównanie kosztowe równorzędnych technicznie systemów wentylacji z regulacją ilości powietrza nawiewanego do pomieszczeń typu VoD (ventilation on demand), z pomiarem jakości powietrza (CO2, VOC, wilgotność względna), przy zachowaniu stopnia cichobieżności charakterystycznego dla sal lekcyjnych i czytelni.
  • Możliwość indywidualnego sterowania, zmiany trybu pracy w zależności od chwilowego wykorzystania pomieszczenia z poziomu pomieszczenia i z poziomu BMS.
  • Zakres porównania:         
    • koszty funkcjonowania instalacji,         
    • koszty inwestycyjne.

Koszty funkcjonowania instalacji – zużycie energii elektrycznej

Układ centralny

Układ z centralnym przygotowaniem powietrza musi spełniać minimalne wymagania określone w warunkach technicznych. Rozporządzenie to określa maksymalną moc właściwą wentylatora (MWW), wyrażoną w kW/(m3/s). Jest to ilość energii elektrycznej, jaka musi zostać doprowadzona do wentylatora nawiewnego lub wywiewnego, aby w warunkach normalnej pracy przetłoczył on 1 m3 na sekundę (tabela 1 – § 154, pkt 10).

Maksymalna moc właściwa

Tabela 1. Maksymalna moc właściwa wentylatorów stosowanych w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

MMW = 1,6 + 1,0 = 2,6 kW/(m3/s).

Zużycie i koszt energii elektrycznej Einst. = V×Pel.×T.V = 7800 m3/h = 2,166 m3/s.

Pel. = 2,166 m3/s×2,6 kW/(m3/s) = 5,633 kW.T = 12 h dziennie,

biuro: 251 dni (3012 h), szkoła: 134 dni (1608 h)

Zużycie energii Einst.:

  • biuro: 3012 h×5,633 kW = 16 668 kWh;   
  • szkoła: 1608 h×5,633 kW = 9058 kWh.

Cena energii elektrycznej = 0,55 zł/kWh (netto).

Koszt funkcjonowania wentylacji mechanicznej centralnej: 16 668 kWh×0,55 zł/kWh = 9167,40 zł netto rocznie dla biura oraz 4982 zł dla szkoły. Godzina pracy układu centralnego kosztuje 3,10 zł, przy spełnieniu minimalnych wymagań warunków technicznych w zakresie mocy wentylatorów. 

Układ zdecentralizowany

Dzięki zastosowaniu układu rozproszonego (zdecentralizowanego) możliwe jest wyeliminowanie strat powstałych na drodze przesyłu powietrza od źródła do elementu końcowego. Nie można wyznaczyć w nim krzywej charakterystyki jak dla układu centralnego. Wraz ze wzrostem przepływu objętościowego dla całego obiektu, byłaby ona zbliżona kształtem do linii poziomej prowadzonej na wysokości sprężu dyspozycyjnego każdego z wentylatorów w pojedynczych jednostkach. Urządzenia z rodziny układów rozproszonych osiągają najniższy poziom zużycia energii pomocniczej, dzięki czemu umożliwiają zwiększenie sprawności energetycznej obiektu i poprawę jego charakterystyki energetycznej. Energia pomocnicza wliczana jest do rocznego zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej obiektu EP, regulowanej na podstawie § 329 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych. 

Dane nominalne z karty ERP dla analizowanej jednostki Schoolair V-HV: Vnom FSL = 400 m3/h; SFP @ Vnom = 0,350 kW/m3/s. Vnom – nominalny strumień powietrza wentylacyjnego. SFP @ Vnom – wartość mocy właściwej wentylatora przy przepływie nominalnym. Pozostałe dane techniczne zamieszczono w tabeli 2.

Przykładowe dane techniczne

Tabela 2. Przykładowe dane techniczne z karty informacyjnej odnośnie do ERP – wentylacja w budynkach niemieszkalnych w odniesieniu do wymagań regulacji (EU) 1253/2014, artykuł 4(2), urządzenie o zwiększonym przepływie (HV)

Zużycie i koszt energii elektrycznej: Einst. = V×Pel.×T.V = 7800 m3/h = 2,166 m3/s.

Pel. = 2,166 m3/s×0,350 kW/(m3/s) = = 0,758 kW.T = 12 h dziennie.

Biuro: 251 dni (3012 h). Szkoła: 134 dni (1608 h).

Zużycie energii Einst.:   

  • biuro: 3012 h×0,758 kW = 2283 kWh;   
  • szkoła: 1608 h×0,758 kW = 1219 kWh. 

Cena energii elektrycznej = 0,55 zł/kWh (netto).

Koszt funkcjonowania wentylacji zdecentralizowanej: 2283 kWh×0,55 zł/kWh = 1256 zł netto rocznie dla biura oraz 1219 kWh×0,55 zł/kWh = 670,45 zł dla szkoły.

Jedna godzina pracy układu zdecentralizowanego kosztuje 0,42 zł, przy przyjęciu danych SFP liczonych wg obowiązującej normy.

Różnica w kosztach zużywanej energii elektrycznej pomiędzy rozwiązaniem centralnym a zdecentralizowanym dla strumienia wentylacyjnego 7800 m3/h wynosi:   

  • biuro: 9167 – 1256 = 7911 zł netto rocznie;   
  • szkoła: 4982 – 670 = 4312 zł netto rocznie.

Korzyści płynące z zastosowania wentylacji fasadowej

Jest to układ równoważny do wentylacji na żądanie (VOD – ang. ventilation on demand) z dynamiczną regulacją ilości powietrza nawiewanego do pomieszczeń, z pomiarem jakości powietrza (CO2, lotne związki organiczne VOC – ang. volatile organic compounds, wilgotność względna). Rozwiązanie to ma możliwość indywidualnego sterowania, zmiany trybu pracy w zależności od chwilowego wykorzystania pomieszczenia z poziomu pomieszczenia i z poziomu BMS.

Atuty układów fasadowych:   

  • bardzo wysoka energooszczędność: zmienny wydatek powietrza, wentylatory EC, klasa SFP = 1 (< 500 W/(m3/s)), sprawność odzysku ciepła: >55% w wersji standard i >75% w wersji H – niecałe 50 gr netto za przetłoczenie 7800 m3 powietrza w ciągu godziny;
  • atrakcyjne rozwiązanie przy modernizacji istniejących obiektów ze względu na możliwość etapowania inwestycji bez przerywania działania pozostałych części budynku;
  • bardzo dobre rozwiązanie dla budownictwa modułowego;
  • nie wymaga przestrzeni instalacyjnej dla układu wentylacji kanałowej (szachty, stropy podwieszone, maszynownie AHU) – mniej zajmowanego miejsca, brak przebić, przekuć wewnątrz budynku. Układ fasadowy ogranicza się do wywiercenia niewielkich otworów w ścianie zewnętrznej i wykonania obudowy;
  • nie wymaga zmiany w istniejącej instalacji grzewczej;
  • premia termomodernizacyjna – dzięki zastosowaniu odzysku ciepła z wywiewanego powietrza (η > 55 w standardzie lub 80% w wersji HE) możliwe jest oszacowanie przez certyfikowanego audytora przewidywanych rocznych oszczędności zużywanej energii, która wyprowadzana jest z budynku na drodze wentylacji wywiewnej.

Minusy:   

  • brak możliwości nawilżania powietrza wewnątrz urządzeń;
  • ograniczona odległość napływu powietrza maks. 7 m w głąb pomieszczenia.

Wysokość dofinansowania

Wysokość premii termomodernizacyjnej [7] wynosi 20% kwoty kredytu wykorzystanego na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, jednak nie więcej niż 16% kosztów poniesionych na jego realizację i dwukrotność przewidywanych rocznych oszczędności kosztów energii ustalonych na podstawie audytu energetycznego.

Porównanie kosztów zakupu i wykonania instalacji

Do porównania przyjęto przykładowy centralny układ wentylacyjny o wydatku 7800 m3/h (po 20 m3 powietrza wentylacyjnego na 390 osób).

Cena bazowa central klimatyzacyjnych, kanałów, regulatorów CAV, tłumików, elementów nawiewnych/wywiewnych (układ standardowy CAV) i montażu: ok. 325 000 zł. 

Koszt dostosowania do układu VOD – doposażenie układu wentylacyjnego o dodatkowe regulatory pomieszczeniowe VAV i tłumiki na każdej gałęzi, doposażenie układu w automatykę strefową z czujnikami VOC, zawory grzania/chłodzenia. Łącznie koszty: ok. 475 000 zł. 

Wartości nieujęte w obliczeniach:

  • przestrzeń techniczna pionowa (mniejsze szachty, przebicia),          
  • przestrzeń techniczna pozioma (międzystropowa),         
  • konstrukcja pod centrale klimatyzacyjne,         
  • wykonanie sufitu podwieszonego (kasetonowego),         
  • czas montażu całej instalacji kanałowej.       

Koszt czterorurowej jednostki Schoolair-B-HV i sterownika pomieszczeniowego: ok. 24 990 zł za zestaw. Jej wydajność nominalna wynosi 400 m3/h, czyli do całego budynku potrzeba 20 jednostek. Koszt całkowity: ok. 499 000 zł. 

Jednostki te mają możliwość pracy w trybie przewietrzania. Osiągają wtedy wydatek do 600 m3/h. Nie ma również przeszkód w stosowaniu takich urządzeń w pomieszczeniach z zapotrzebowaniem na 500 m3/h – trzy wirtualne biegi są dowolnie konfigurowalne w zakresie od 100 do 600 m3/h.

Różnica w kosztach zakupu: 499 000 – 475 000 = 24 000 zł.

Różnica w zużyciu energii elektrycznej (sama wentylacja – instalacja centralna vs Schoolair HV):    

  • biuro: 9167 – 1256 = 7911 zł netto rocznie;   
  • szkoła: 4982 – 670 = 4312 zł netto rocznie. 

Inwestycja w droższe rozwiązanie powinna się zatem zwrócić po okresie 3–6 lat, biorąc pod uwagę powyższe założenia. Należy jednak pamiętać, że kalkulacja została przeprowadzona dla scenariusza z pełnym, stuprocentowym wykorzystaniem strumienia wentylacyjnego, charakterystycznego dla układu CAV.

Za rozwiązaniem zdecentralizowanym przemawia przede wszystkim możliwość zwiększenia przepływu przez analizowane urządzenia Schoolair o 50%. Układ centralny takiej możliwości zazwyczaj nie ma. Nie bez znaczenia pozostaje też elastyczność – przy wykorzystywaniu pomieszczenia najbardziej oddalonego od centrali klimatyzacyjnej, nawet w najbardziej zaawansowanym układzie DCV, droga transportu powietrza będzie wymagała pokonania wszystkich lokalnych oporów. W decentralnym – jedynie przejścia przez fasadę. 

Widok urządzenia

Fot. 1. Widok urządzenia: a) Schoolair B-HV, b) Schoolair V-HV (Fot. Trox)

Końcowy wynik każdej, nie tylko powyższej kalkulacji zależy od poprawności wstępnych założeń, liczby obsługiwanych stref, realnego zapotrzebowania i wykorzystania pomieszczeń. Nie uwzględnia również potencjału redukcji zapotrzebowania na ciepło, zużywanego na ogrzewanie modulowanego strumienia powietrza. Kolejnym znakiem zapytania są ceny energii elektrycznej. Czy pozostaną na niezmienionym poziomie? Szanse na taki scenariusz są raczej niewielkie i wybór układu o wyraźnie mniejszej energochłonności może, z tej perspektywy, okazać się jeszcze korzystniejszym.

Przykładowy rozkład instalacji

Rys. 9. Przykładowy rozkład instalacji wentylacyjnej w układzie scentralizowanym na piętrze budynku

Polski indeks jakości powietrza

Aby możliwie dobrze opisać jakość powietrza, powstała skala mówiąca o jej sześciu poziomach. Przy jej opracowywaniu uwzględnionozapisy rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu (DzU 2012,poz. 1031). Skala jakości powietrza wykorzystywana jest do prezentacji danych na stronach internetowych oraz w aplikacjach na smartfony– vide http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current.

Literatura

  1. Murkowski A., Skórska E., Czy zwiększona zawartość dwutlenku węgla w powietrzu ma wpływ na sprawność intelektualną człowieka?, „Kosmos – Problemy Nauk Biologicznych” tom 65, 2016, nr 4(313), s. 631–636, http://kosmos.icm.edu.pl/PDF/2016/631.pdf (dostęp 3.12.2018).
  2. Chmielewski K., Świeże powietrze w domu, szkole i pracy, „Budownictwo i Inżynieria Środowiska” nr 2/2011, http://www.biswbis.pb.edu.pl/2011_03/303s.pdf (dostęp 3.12.2018).
  3. Zwoździak A., Sówka I., Fortuna M., Balińska-Miśkiewicz W., Willak-Janc E., Zwoździak J., Wpływ stężeń pyłów (PM1, PM2,5, PM10) w środowisku wewnątrz szkoły na wartości wskaźników spirometrycznych u dzieci, „Rocznik Ochrona Środowiska” tom 15, 2013, s. 2022–2038, https://ros.edu.pl/images/roczniki/2013/pp_2013_133.pdf (dostęp 3.12.2018).
  4. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu (DzU 2012, poz. 1031).
  5. http://sojp.wios.warszawa.pl/analiza-danych-pomiarowych (dostęp 3.12.2018).
  6. http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/content/annual_assessment_air_acceptable_level# (dostęp 2.01.2019).
  7. https://www.bgk.pl/osoby-fizyczne/fundusz-termomodernizacji-i-remontow/ (dostęp 3.12.2018).
  8. https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzywa_Keelinga#/media/File:Mauna_Loa_Dwutlenek_w%C4%99gla-pl.svg (dostęp 3.12.2018).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

arch. Krzysztof Cebrat Wskaźnik energii wbudowanej w pieniądz – drugie spojrzenie na koszty budowy

Wskaźnik energii wbudowanej w pieniądz – drugie spojrzenie na koszty budowy Wskaźnik energii wbudowanej w pieniądz – drugie spojrzenie na koszty budowy

Z punktu widzenia dobrostanu środowiska architektura powinna być tania. Żeby poprawa jakości środowiska była zauważalna, musi bowiem nastąpić ograniczenie wpływu nań działalności człowieka na dużą skalę,...

Z punktu widzenia dobrostanu środowiska architektura powinna być tania. Żeby poprawa jakości środowiska była zauważalna, musi bowiem nastąpić ograniczenie wpływu nań działalności człowieka na dużą skalę, a to oznacza, że rozwiązania technologiczne, które temu służą, muszą być powszechnie dostępne i stosowane – co będzie niemożliwe, jeżeli znajdą się poza ekonomicznym zasięgiem zbyt wielu osób

mgr inż. Demis Pandelidis Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy...

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy chłodnicze w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, dlatego coraz częściej stosuje się rozwiązania wykorzystujące energię odnawialną. Pozwala to zredukować koszty eksploatacyjne tego typu systemów. Jedną z możliwości, atrakcyjną zarówno inwestycyjnie, jak i eksploatacyjnie, jest wykorzystanie...

dr inż. Mariusz Adamski, mgr inż. Justyna Siergiejuk Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej

Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej

Dwutlenek węgla uważany jest za gaz nietoksyczny. Jednak zbyt duże jego stężenie w pomieszczeniach może powodować dyskomfort i złe samopoczucie ich użytkowników. Ponieważ znaczną część swojego życia spędzamy...

Dwutlenek węgla uważany jest za gaz nietoksyczny. Jednak zbyt duże jego stężenie w pomieszczeniach może powodować dyskomfort i złe samopoczucie ich użytkowników. Ponieważ znaczną część swojego życia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych (ok. 80–90% czasu [1]), tak ważne jest, by zapewnić w nich odpowiednią jakość powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego stężenia CO2.

dr inż. Michał Piasecki Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków

Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków

Sektor budownictwa ma jeden z największych udziałów w emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Opracowane zostały zatem wymagania, które dotyczą procesu projektowania obiektu, uwzględniając przy tym cały cykl...

Sektor budownictwa ma jeden z największych udziałów w emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Opracowane zostały zatem wymagania, które dotyczą procesu projektowania obiektu, uwzględniając przy tym cały cykl jego funkcjonowania.

mgr inż. Katarzyna Knap-Miśniakiewicz Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania

Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania

Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.

Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.

mgr inż. Zuzanna Babicz, mgr inż. Ewa Żołnierska, dr inż. Jerzy Sowa Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy...

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy zaprojektować system wentylacji i klimatyzacji, który podoła dużej dynamice zmian środowiska wewnętrznego i uwzględni zyski ciepła i wilgoci oraz emisję biozanieczyszczeń generowanych przez użytkowników.

dr inż. Andrzej Górka, dr inż. Radosław Górzeński Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków

Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków

W artykule opisano wyniki dwumiesięcznych pomiarów parametrów pracy urządzenia do bezpośredniego chłodzenia wyparnego (adiabatycznego, ewaporacyjnego) budynku. Na podstawie tych wyników wykonano obliczenia...

W artykule opisano wyniki dwumiesięcznych pomiarów parametrów pracy urządzenia do bezpośredniego chłodzenia wyparnego (adiabatycznego, ewaporacyjnego) budynku. Na podstawie tych wyników wykonano obliczenia dla typowych letnich parametrów klimatycznych w kilku miastach Polski.

mgr inż. Nikola Szeszycka, dr inż. Maria Kostka Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca? Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi...

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi nie jest wynajmowana, umożliwi on redukcję kosztów eksploatacji i krótki okres zwrotu dodatkowych wydatków inwestycyjnych w porównaniu do instalacji ze stałym strumieniem powietrza.

mgr inż. Piotr Miecznikowski Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM

Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM

Jak przekonać inwestora i wykonawcę, że warto stosować technologię BIM?Realizacja większości inwestycji budowlanych przekracza planowany budżet lub harmonogram, a często obydwa te plany. Spory trafiają...

Jak przekonać inwestora i wykonawcę, że warto stosować technologię BIM?Realizacja większości inwestycji budowlanych przekracza planowany budżet lub harmonogram, a często obydwa te plany. Spory trafiają przed sądy, a informacje o wysokich roszczeniach stron codziennie zapełniają nagłówki prasowe. Głównym źródłem tych problemów jest oddzielanie etapu projektowania od etapu realizacji inwestycji oraz sztywny podział ról, którego wynikiem jest brak rzeczywistej współpracy.

mgr inż. Nikola Szeszycka, dr inż. Maria Kostka Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych

Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich...

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich wymaganiach dotyczących parametrów powietrza wewnętrznego. Przed wyborem rozwiązania warto przeanalizować różne warianty instalacji i ich wpływ na koszty eksploatacyjne.

dr inż. Michał Piasecki Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego

Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego

Projektowanie zintegrowane to metoda, która zakłada, że ​​projekt budynku jako całość wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron – członków zespołu projektowego i przyszłych użytkowników. Założenia...

Projektowanie zintegrowane to metoda, która zakłada, że ​​projekt budynku jako całość wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron – członków zespołu projektowego i przyszłych użytkowników. Założenia dotyczące właściwości technicznych i środowiskowych budynku uwzględniane są już w pierwszych etapach procesu projektowania, dzięki czemu łatwiej i efektywniej mogą zostać wprowadzone do dokumentacji.

dr inż. Kazimierz Wojtas Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów

Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów

Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków,...

Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków, tak aby w przyszłości powszechnie powstawały budynki energooszczędne i okołozeroenergetyczne. W przypadku obiektów klimatyzowanych jednym z ważnych elementów oceny energetycznej jest wyliczenie rocznego (sezonowego) zapotrzebowania na energię do chłodzenia.

mgr inż. Demis Pandelidis, prof. dr hab. inż. Sergey Anisimov Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej

Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej

Z racji rosnącego zainteresowania techniką pośredniego chłodzenia wyparnego niezbędna stała się analiza poszczególnych elementów konstrukcji wyparnych wymienników ciepła w celu osiągnięcia maksymalnej...

Z racji rosnącego zainteresowania techniką pośredniego chłodzenia wyparnego niezbędna stała się analiza poszczególnych elementów konstrukcji wyparnych wymienników ciepła w celu osiągnięcia maksymalnej efektywności chłodniczej.

Piotr Tarnawski Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura

Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura

W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający...

W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający i strefowy (strumieniowy).

Jerzy Kosieradzki Klimatyzacja nowoczesnych szpitali

Klimatyzacja nowoczesnych szpitali Klimatyzacja nowoczesnych szpitali

Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz...

Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz pacjentom – na salach operacyjnych i w każdym innym pomieszczeniu.

dr inż. Szymon Firląg, mgr inż. Artur Miszczuk Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje

Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje

Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła...

Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w znacznym stopniu ogranicza straty ciepła na podgrzanie powietrza wentylacyjnego. Dużo większego znaczenia nabierają wtedy straty ciepła spowodowane przez infiltrację.

dr inż. Dorota Brzezińska LPG w garażach podziemnych

LPG w garażach podziemnych LPG w garażach podziemnych

W Polsce blisko 10% samochodów napędzanych jest gazem LPG, czyli około 2 mln pojazdów. Obowiązujące przepisy [1] wymagają, by garaże podziemne, do których dopuszcza się wjazd samochodów z LPG, wyposażone...

W Polsce blisko 10% samochodów napędzanych jest gazem LPG, czyli około 2 mln pojazdów. Obowiązujące przepisy [1] wymagają, by garaże podziemne, do których dopuszcza się wjazd samochodów z LPG, wyposażone były w system detekcji tego gazu i samoczynnie uruchamianą wentylację.

dr inż. Michał Szymański, dr inż. Radosław Górzeński, dr inż. Kamil Szkarłat Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie

Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie

Głównym celem stosowania wentylacji w pomieszczeniach laboratoriów chemicznych jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza. W pierwszej kolejności należy...

Głównym celem stosowania wentylacji w pomieszczeniach laboratoriów chemicznych jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza. W pierwszej kolejności należy się skupić na przeznaczeniu i sposobie użytkowania laboratorium oraz możliwościach hermetyzacji procesów.

mgr inż. Jacek Janota-Bzowski Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych

Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych

Coraz częściej w publikacjach pojawia się zagadnienie zintegrowanego projektowania budynków. W większości z nich sygnalizowane są niewątpliwe korzyści ze stosowania tej metody. Na pierwszym miejscu wymieniana...

Coraz częściej w publikacjach pojawia się zagadnienie zintegrowanego projektowania budynków. W większości z nich sygnalizowane są niewątpliwe korzyści ze stosowania tej metody. Na pierwszym miejscu wymieniana jest, wynikająca ze specyfiki projektowania w formie przestrzennej (3D), eliminacja kolizji. Inne zalety to poprawa organizacji, skrócenie czasu realizacji i wynikające z tego obniżenie kosztów inwestycji oraz istotne dla użytkownika udogodnienia.

dr inż. Andrzej Górka, dr inż. Filip Pawlak Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych....

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych. W praktyce inżynierskiej stosuje się najczęściej pomiary prędkości przepływu powietrza za pomocą anemometrów, skuteczna jest też termograficzna metoda pomiaru zasięgu strumienia powietrza.

Marcin Gasiński Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W)

Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W) Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W)

Zmiany do rozporządzenia o warunkach technicznych, które weszły w życia 1 stycznia 2014 r., umożliwiły częściowe wdrożenie wymagań dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Zmiany do rozporządzenia o warunkach technicznych, które weszły w życia 1 stycznia 2014 r., umożliwiły częściowe wdrożenie wymagań dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Redakcja RI Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Klimatyzacja - informacje dla projektanta Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić...

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić wymagania zapotrzebowania na energię, zatem system musi być energooszczędny. Klika zebranych aspektów związanych z projektowaniem instalacji wentylacji i klimatyzacji zamieszczono poniżej.

mgr inż. Katarzyna Rybka Sposoby obniżania zysków ciepła

Sposoby obniżania zysków ciepła Sposoby obniżania zysków ciepła

Projektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynkach jest na ogół jednym z najtrudniejszych zadań w pracy projektanta. Kiedy już wszystkie zyski ciepła zostaną policzone i dobrane elementy nawiewne wraz...

Projektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynkach jest na ogół jednym z najtrudniejszych zadań w pracy projektanta. Kiedy już wszystkie zyski ciepła zostaną policzone i dobrane elementy nawiewne wraz z kanałami i oporami przepływu, okazuje się, że dla zapewnienia komfortu użytkownikom pomieszczeń trzeba poszukać innowacyjnych rozwiązań.

Jerzy Kosieradzki Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce

Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce

Gdy projektant klimatyzacji staje przed zadaniem wykonania projektu instalacji klimatyzacyjnej w modernizowanym budynku, wie, że powinien jak najszybciej skontaktować się z architektem i użytkownikiem...

Gdy projektant klimatyzacji staje przed zadaniem wykonania projektu instalacji klimatyzacyjnej w modernizowanym budynku, wie, że powinien jak najszybciej skontaktować się z architektem i użytkownikiem obiektu. Im szybciej to zrobi, tym mniej kłopotów będzie miał później, a że problemy będą, to pewne – taka już specyfika modernizacji budynków. Wyobrażenia architekta są nierzadko rozbieżne z możliwościami realizacyjnymi i nie zawsze możliwy jest kompromis.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.