RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wybrane zagadnienia projektowe i eksploatacyjne w kontekście zachowania właściwej jakości powietrza wewnętrznego

Selected design and exploitation issues in the context of maintaining the proper indoor air quality

Aby uzyskać doskonałą jakość powietrza wewnętrznego, należy poświęcić dużo czasu na analizę potencjalnych strumieni zanieczyszczeń
Fot. pixabay.com

Aby uzyskać doskonałą jakość powietrza wewnętrznego, należy poświęcić dużo czasu na analizę potencjalnych strumieni zanieczyszczeń


Fot. pixabay.com

Jakość powietrza wewnętrznego to nie tylko pochodna jakości powietrza zewnętrznego, ale również materiałów użytych do budowy budynku i jego wyposażenia, a także zastosowanego systemu wentylacji. Projektując pomieszczenia w domach jednorodzinnych, warto zwrócić uwagę na spodziewane zanieczyszczenia od materiałów konstrukcji i wyposażenia budynku oraz tak zorganizować system wentylacji, aby zapewnić czyste powietrze, wolne m.in. od produktów rozpadu radonu.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.

ARTEKON Sklejka 18 mm

Sklejka 18 mm Sklejka 18 mm

Sklejka to materiał drewnopochodny, którego arkusze powstają poprzez sklejenie kilku cienkich warstw drewna nazywanych fornirami. Arkusz najczęściej składa się z 3 lub więcej warstw forniru. Warstwy są...

Sklejka to materiał drewnopochodny, którego arkusze powstają poprzez sklejenie kilku cienkich warstw drewna nazywanych fornirami. Arkusz najczęściej składa się z 3 lub więcej warstw forniru. Warstwy są klejone między sobą żywicami syntetycznymi. Włókna sąsiednich warstw są ułożone prostopadle do siebie.

W artykule:

• Od czego zacząć projektowanie systemów wentylacji?
• Czym jest radon i dlaczego ma znaczenie?
• Skuteczna ochrona domu przed promieniowaniem radonowym

Projektowanie systemów wentylacji domów jednorodzinnych wydaje się proste. Strumienie powietrza nie są duże, centrale wentylacyjne, tzw. rekuperatory, są szeroko dostępne, rozprowadzenie kanałów pomiędzy sześcioma czy w większych domach dziesięcioma pomieszczeniami nie jest szczególnie wymagającym zadaniem dla projektanta. Nic bardziej mylnego – jak zawsze „diabeł tkwi w szczegółach”. Uproszczone podejście rzeczywiście nie sprawi problemu ani projektantowi, ani instalatorowi, ani kieszeni inwestora. Kłopoty mogą się pojawić w trakcie eksploatacji, gdy oczekiwania użytkownika zderzą się z rzeczywistym działaniem instalacji.

Szczególnie istotne jest przygotowanie założeń i oczekiwań inwestorów na piśmie. Zbyt często mamy do czynienia ze zleceniem typu „w domu będzie wentylacja” czy „tu mi proszę założyć klimatyzację”. Niesłychanie ważne jest dokładne określenie wymagań użytkownika, który nie musi znać fachowych określeń, takich jak „poziom mocy akustycznej” albo „spręż wentylatora”, ale na pewno spodziewa się jak najcichszej pracy instalacji lub małego zapotrzebowania na energię. Trzeba wyraźnie określić zależność pomiędzy kosztem a jakością. 

Przy dużych realizacjach przeanalizowano koszty projektu w odniesieniu do kosztów inwestycji (rys. 1). Jak widać na rysunku, warto przeznaczyć na projekt więcej środków, żeby później oszczędzić na etapie inwestycji, a na pewno skorzystać w okresie eksploatacji.

Koszt projektu

Rys. 1. Koszt projektu a zmiana kosztu inwestycji [1]

Projektując pomieszczenia, należy zwrócić uwagę na spodziewane zanieczyszczenia i sposób ich usuwania. W kwestii materiałów budowlanych do niedawna nie było dużego wyboru, obecnie coraz częściej korzystać można z materiałów niskoemisyjnych. Dobrym przykładem są lakiery do parkietów – dziś tylko na specjalne zamówienie i dysponując odpowiednimi dokumentami, można dostać twarde, trujące lakiery, które do niedawna były niemal standardowo używane w budownictwie mieszkaniowym.

Stosując niskoemisyjne materiały budowlane, które znacząco różnią się od tanich, opartych na starej technologii wyrobów, mamy szansę uniknąć „sprzedaży wiązanej” pokazanej w tabeli 1.

 

Źródła i rodzaje zanieczyszczeń

Tabela 1. Źródła i rodzaje zanieczyszczeń w pomieszczeniach mieszkalnych

Już parę lat temu powstał raport klasyfikujący materiały pod względem emisyjności. Według raportu [3] rozróżnia się trzy klasy materiałów budowlanych: M1, M2 i M3 (tabela 2):

Klasy materiałów budowlanych

Tabela 2. Klasy materiałów budowlanych

  • kategoria M1 to materiały budowlane bezpieczne ze względu na emisję zanieczyszczeń (cegła, kamień naturalny, marmur, płytki ceramiczne, szkło, powierzchnie metalowe) oraz materiały przebadane pod względem emisji – tynki, płytki ceramiczne, materiały poziomujące, wypełnienia itp. nie powinny zawierać kazeiny;
  • kategoria M2 to materiały, np. tynki, płytki ceramiczne, materiały poziomujące, wypełnienia itp. niezawierające kazeiny;
  • do kategorii M3 zaliczane są materiały nieprzebadane oraz takie, których emisja przekracza wartości dopuszczalne dla kategorii M2.

W obiektach klasyfikowanych jako budynki o niskiej emisji zanieczyszczeń materiałów budowlanych przeważająca część powierzchni powinna być wykonana z materiałów klasy M1, a określony odsetek powierzchni może być zaliczany do klasy M2 (np. 20% w Finlandii, skąd pochodzi klasyfikacja M1, M2, M3), a powierzchnie wykończone materiałami M3 mogą występować sporadycznie.

Stężenie radonu

Tabela 3. Stężenie radonu w materiałach budowlanych

Warto zwrócić uwagę, że w tabeli 1 obok związków chemicznych, o których często się mówi, wymieniony został radon, który jako pierwiastek promieniotwórczy jest traktowany w najlepszym razie obojętnie. Co jakiś czas pojawiają się jednak alarmujące artykuły, publikujące wyniki badań mówiące o prawdziwym zagrożeniu, jakie niesie ze sobą radon [4,5,6,7]. W wielu krajach wprowadzono regulacje prawne dotyczące zagrożenia promieniotwórczego, a w Polsce ta kwestia dopiero powoli przedostaje się do świadomości społeczeństwa. Tymczasem niebezpieczeństwa tego nie można lekceważyć (tabela 3).

Warto zwrócić uwagę na mechanizm ruchu radonu w glebie (rys. 2), aby uświadomić sobie, że prace budowlane mogą się przyczynić do uwolnienia tego gazu.

Mechanizm ruchu radonu

Rys. 2. Mechanizm ruchu radonu w glebie [6]

Radon odpowiada za ok. 1/3 łącznej dawki promieniowania jonizującego (i około połowę dawki ze źródeł naturalnych), na którą jesteśmy narażeni w budynkach i miejscach pracy. 

Radon jako gaz pozostaje w naszych płucach stosunkowo krótko, ale jesteśmy stale narażeni na jego działanie. Szybko się rozpada (czas półrozpadu wynosi 3,8 dnia), a pochodne tego rozpadu łączą się z pyłami obecnymi w powietrzu, wnikają do układu oddechowego i płuc, stanowiąc zagrożenie wystąpieniem chorób nowotworowych układu oddechowego. Pochodne radonu nie deponują się jednolicie w układzie oddechowym – głębokość wnikania cząstki zależy od jej rozmiarów. 

Aerozole znajdujące się we wdychanym powietrzu często zatrzymywane są w górnych częściach układu oddechowego lub nabłonku płucnym, skąd mogą być usunięte w ciągu kilku godzin. Jedynie najmniejsze cząstki (o średnicy poniżej 0,1 μm) trafiają do pęcherzyków płucnych. Mogą tam pozostawać miesiące lub lata, prowadząc do napromieniowania organów wewnętrznych. Płuca są zatem najbardziej narażone na działanie radonu. Dawka otrzymana przez płuca w wyniku wdychania radonu zależy przede wszystkim od jego stężenia we wdychanym powietrzu, stężenia pyłów obecnych w tym powietrzu (szczególnie o najmniejszych średnicach) oraz szybkości oddychania (co ma szczególne znaczenie w przypadku wykonywania pracy fizycznej) [7].

Źródłem radonu w atmosferze jest radon wydostający się z gleby, gdzie jego stężenia sięgają tysięcy bekereli na metr sześcienny. 1 bekerel (Bq) to 1 rozpad promieniotwórczy atomu w ciągu 1 sekundy. Stężenie radonu na zewnątrz wynosi ok. 10 Bq/m3, a w budynkach może osiągać stężenia setek, a nawet kilku tysięcy Bq/m3

Głównym źródłem radonu w budynkach jest gleba, a ponadto materiały budowlane, woda i gaz ziemny. Budowa domu wymaga usunięcia wierzchniej warstwy gleby i dotarcia do głębszych warstw, gdzie stężenia radonu są wysokie. Różnica ciśnień występująca między otoczeniem a wnętrzem budynku powoduje „zasysanie” radonu z gruntu (tzw. efekt kominowy) [4].

Im wyższa kondygnacja, tym większy wpływ na stężenie radonu w powietrzu wewnątrz budynku mają materiały, z których wykonane zostały ściany i stropy oraz rodzaj pokrycia ścian. Istotne znaczenie ma technologia budowy domu. Przedostawanie się radonu do wnętrza budynków może ułatwiać powszechnie stosowana wentylacja grawitacyjna i efekt kominowy w sezonie grzewczym. Ogrzane powietrze, wydostając się z budynku poprzez mikrouchył w oknach tam, gdzie kierunek przepływu powietrza wykazuje się tzw. ciągiem wstecznym, oraz przez kratki wentylacyjne (ciąg poprawny) powoduje zmniejszenie ciśnienia w budynku i zasysanie powietrza z jego dolnych partii, w tym z piwnic. Ułatwia to przedostawanie się do piwnic powietrza z gruntu zawierającego radon. W ten sposób stężenie radonu może osiągnąć duże wartości nawet w budynkach położonych na terenach, gdzie stężenie radonu w glebie jest małe, ale występuje np. duża przepuszczalność gruntu albo uskoki tektoniczne [5].

Dobrym i efektywnym sposobem redukcji jego poziomu jest zastosowanie przy budowie fundamentów barier antyradonowych, przeciwpromiennych – np. pap z barierą antyradonową.

Kolejnym sposobem zabezpieczenia domu przed przedostawaniem się do środka i gromadzeniem radonu w pomieszczeniach piwnicznych jest staranne zaprojektowanie instalacji wentylacji w kontekście różnicowania ciśnień w poszczególnych pomieszczeniach lub strefach domu. Zgodnie z zapisami warunków technicznych: „W instalacjach wentylacji i klimatyzacji nie należy łączyć ze sobą przewodów z pomieszczeń o różnych wymaganiach użytkowych i sanitarno-zdrowotnych. Nie dotyczy to budynków jednorodzinnych i rekreacji indywidualnej oraz wydzielonych lokali mieszkalnych lub użytkowych z indywidualną zorganizowaną wentylacją nawiewno-wywiewną”.

Właściwe bilansowanie nawiewu

Rys. 3. Właściwe bilansowanie nawiewu i wywiewu

Zwyczajowo w celu wentylowania większości pomieszczeń włącza się w instalację wyciągową pomieszczenia piwnicy, pralni, warsztatów, co grozi tylko nieznacznym rozprzestrzenieniem się zapachów, jeśli wymiennik do odzysku ciepła będzie nieszczelny. Zapominając o radonie, wytwarzamy w pomieszczeniach piwnicznych podciśnienie sprzyjające podciąganiu gazu przez nieszczelny fundament. Można tak zrobić pod warunkiem zastosowania szczelnych powłok. Piwnice będą wtedy wentylowane powietrzem zasysanym z innych stref. Poza tym pamiętajmy o właściwym bilansowaniu nawiewu i wywiewu, np. nawiew do jadalni i gabinetu, wywiew przez kuchnię i łazienkę (rys. 3). Szczególną uwagę poświęca się zachowaniu nadciśnienia w pomieszczeniach mających połączenie z piwnicą i stosuje nawiew do korytarza (rys. 4).

zachowanie nadciśnienia

Rys. 4. Szczególną uwagę należy poświęcić zachowaniu nadciśnienia w pomieszczeniach mających połączenie z piwnicą – nawiew do korytarza

Skuteczną ochronę domu przed promieniowaniem radonowym zapewniają:   

  • system wentylacji gwarantujący skuteczne usuwanie powietrza skażonego i napływ powietrza atmosferycznego z zewnątrz rozcieńczającego stężenie radonu wewnątrz pomieszczeń, z właściwym bilansowaniem poszczególnych stref i pomieszczeń budynku;   
  • dodatkowa bariera mechaniczna w postaci gazoszczelnej izolacji całej części podziemnej budynku oraz uszczelnienie wszelkich otworów, kanałów, szczelin, pęknięć itp.;   
  • obniżenie ciśnienia w gruncie pod budynkiem i w jego otoczeniu, uzyskane poprzez wprowadzenie przewodu ssącego pod posadzkę i przy użyciu wentylatorów usuwanie spod niej części powietrza z gazami gruntowymi do atmosfery;   
  • podwyższanie ciśnienia w pomieszczeniach wewnętrznych przylegających do gruntu i piwnicy;   
  • odpowiednie systemy instalacyjne (rury wodne, kanalizacyjne, przewody elektryczne, gazowe).

Oddziaływanie radonu na organizm ludzki:   

  • efekcie rozpadu zamienia się w metale promieniotwórcze równie groźne jak radon, przedostające się wraz z powietrzem do płuc, gdzie jako ciała stałe emitują zabójcze promieniowanie jonizujące i są trudne do wydalenia z organizmu człowieka;   
  • radon oraz metale promieniotwórcze są 20 razy bardziej szkodliwe niż promieniowanie rentgenowskie;   
  • radon dostaje się do organizmu człowieka wraz ze wdychanym powietrzem atmosferycznym;   
  • odkłada się w naszych płucach w postaci aerozoli (ciekłych i stałych cząstek zawieszonych w powietrzu), przedostaje się również do układu krwionośnego (dobrze rozpuszcza się w wodzie i substancjach organicznych), emitując promieniowanie jonizujące w organizmie.

Właściwości radonu:   

  • radioaktywny gaz 222Rn, pochodzący głównie z rozpadu uranu zawartego w rudach uranowych znajdujących się w skorupie ziemskiej;    
  • bezbarwny, bezwonny, niepalny, pozbawiony smaku;   
  • zawartość w skorupie ziemskiej: 6×1016%; 
  • najcięższy pierwiastek gazowy (9,73 g/dm3);   
  • rozpuszcza się w wodzie i rozpuszczalnikach organicznych;   
  • wydostaje się z wnętrza Ziemi na jej powierzchnię, migruje w powietrzu;
  • jest około 7,5 razy cięższy od powietrza, w związku z tym gromadzi się w piwnicach i na niższych piętrach budynków mieszkalnych

Źródła radonu w budynkach:  

  • 80% przedostaje się do budynku poprzez źle zabezpieczony fundament, pozostałe 20% pochodzi z wody używanej w domu;   
  • z gazu ziemnego stosowanego do opału, gotowania;   
  • z materiałów budowlanych użytych przy budowie domu;   
  • radon kumuluje się w budynkach, gdzie jego stężenie wzrasta na skutek braku wentylacji i przewiewu;   
  • ma to miejsce szczególnie nocą i nad ranem, na dolnych piętrach budynków.

Literatura

  1. Kuźma D., Magiera J., Wierzowiecki P., BIM w praktyce, PWN, Warszawa 2017.
  2. Charkowska A., Zanieczyszczenia w instalacjach klimatyzacyjnych i metody ich usuwania, IPPU Masta, 2003.
  3. CEN, CR 1752:1998: Ventilation for Buildings. Design Criteria for the Indoor Environment.
  4. Śmiałek A., Kozak K., Bezpieczny dom: czy radon stanowi realne zagrożenie dla zdrowia?, muratordom.pl (dostęp 24.01.2019).
  5. Radon – cicha śmierć, www.fundament.icopal.pl (dostęp 24.01.2019).
  6. Radon – naturalny czynnik rakotwórczy na stanowiskach pracy, „Atest” nr 6/2018.
  7. Kozak K., Izotopy promieniotwórcze w różnych komponentach środowiska, Seminarium IFJ PAN, 21.06.2012.
  8. http://meteo.geo.uni.lodz.pl/oldmeteo/stronki/radon/pajtemp.html (dostęp 24.01.2019).

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

arch. Krzysztof Cebrat Wskaźnik energii wbudowanej w pieniądz – drugie spojrzenie na koszty budowy

Wskaźnik energii wbudowanej w pieniądz – drugie spojrzenie na koszty budowy Wskaźnik energii wbudowanej w pieniądz – drugie spojrzenie na koszty budowy

Z punktu widzenia dobrostanu środowiska architektura powinna być tania. Żeby poprawa jakości środowiska była zauważalna, musi bowiem nastąpić ograniczenie wpływu nań działalności człowieka na dużą skalę,...

Z punktu widzenia dobrostanu środowiska architektura powinna być tania. Żeby poprawa jakości środowiska była zauważalna, musi bowiem nastąpić ograniczenie wpływu nań działalności człowieka na dużą skalę, a to oznacza, że rozwiązania technologiczne, które temu służą, muszą być powszechnie dostępne i stosowane – co będzie niemożliwe, jeżeli znajdą się poza ekonomicznym zasięgiem zbyt wielu osób

mgr inż. Demis Pandelidis Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy...

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy chłodnicze w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, dlatego coraz częściej stosuje się rozwiązania wykorzystujące energię odnawialną. Pozwala to zredukować koszty eksploatacyjne tego typu systemów. Jedną z możliwości, atrakcyjną zarówno inwestycyjnie, jak i eksploatacyjnie, jest wykorzystanie...

dr inż. Mariusz Adamski, mgr inż. Justyna Siergiejuk Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej

Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej

Dwutlenek węgla uważany jest za gaz nietoksyczny. Jednak zbyt duże jego stężenie w pomieszczeniach może powodować dyskomfort i złe samopoczucie ich użytkowników. Ponieważ znaczną część swojego życia spędzamy...

Dwutlenek węgla uważany jest za gaz nietoksyczny. Jednak zbyt duże jego stężenie w pomieszczeniach może powodować dyskomfort i złe samopoczucie ich użytkowników. Ponieważ znaczną część swojego życia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych (ok. 80–90% czasu [1]), tak ważne jest, by zapewnić w nich odpowiednią jakość powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego stężenia CO2.

dr inż. Michał Piasecki Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków

Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków

Sektor budownictwa ma jeden z największych udziałów w emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Opracowane zostały zatem wymagania, które dotyczą procesu projektowania obiektu, uwzględniając przy tym cały cykl...

Sektor budownictwa ma jeden z największych udziałów w emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Opracowane zostały zatem wymagania, które dotyczą procesu projektowania obiektu, uwzględniając przy tym cały cykl jego funkcjonowania.

mgr inż. Katarzyna Knap-Miśniakiewicz Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania

Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania

Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.

Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.

mgr inż. Zuzanna Babicz, mgr inż. Ewa Żołnierska, dr inż. Jerzy Sowa Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy...

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy zaprojektować system wentylacji i klimatyzacji, który podoła dużej dynamice zmian środowiska wewnętrznego i uwzględni zyski ciepła i wilgoci oraz emisję biozanieczyszczeń generowanych przez użytkowników.

dr inż. Andrzej Górka, dr inż. Radosław Górzeński Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków

Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków

W artykule opisano wyniki dwumiesięcznych pomiarów parametrów pracy urządzenia do bezpośredniego chłodzenia wyparnego (adiabatycznego, ewaporacyjnego) budynku. Na podstawie tych wyników wykonano obliczenia...

W artykule opisano wyniki dwumiesięcznych pomiarów parametrów pracy urządzenia do bezpośredniego chłodzenia wyparnego (adiabatycznego, ewaporacyjnego) budynku. Na podstawie tych wyników wykonano obliczenia dla typowych letnich parametrów klimatycznych w kilku miastach Polski.

mgr inż. Nikola Szeszycka, dr inż. Maria Kostka Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca? Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi...

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi nie jest wynajmowana, umożliwi on redukcję kosztów eksploatacji i krótki okres zwrotu dodatkowych wydatków inwestycyjnych w porównaniu do instalacji ze stałym strumieniem powietrza.

mgr inż. Piotr Miecznikowski Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM

Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM

Jak przekonać inwestora i wykonawcę, że warto stosować technologię BIM?Realizacja większości inwestycji budowlanych przekracza planowany budżet lub harmonogram, a często obydwa te plany. Spory trafiają...

Jak przekonać inwestora i wykonawcę, że warto stosować technologię BIM?Realizacja większości inwestycji budowlanych przekracza planowany budżet lub harmonogram, a często obydwa te plany. Spory trafiają przed sądy, a informacje o wysokich roszczeniach stron codziennie zapełniają nagłówki prasowe. Głównym źródłem tych problemów jest oddzielanie etapu projektowania od etapu realizacji inwestycji oraz sztywny podział ról, którego wynikiem jest brak rzeczywistej współpracy.

mgr inż. Nikola Szeszycka, dr inż. Maria Kostka Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych

Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich...

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich wymaganiach dotyczących parametrów powietrza wewnętrznego. Przed wyborem rozwiązania warto przeanalizować różne warianty instalacji i ich wpływ na koszty eksploatacyjne.

dr inż. Michał Piasecki Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego

Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego

Projektowanie zintegrowane to metoda, która zakłada, że ​​projekt budynku jako całość wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron – członków zespołu projektowego i przyszłych użytkowników. Założenia...

Projektowanie zintegrowane to metoda, która zakłada, że ​​projekt budynku jako całość wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron – członków zespołu projektowego i przyszłych użytkowników. Założenia dotyczące właściwości technicznych i środowiskowych budynku uwzględniane są już w pierwszych etapach procesu projektowania, dzięki czemu łatwiej i efektywniej mogą zostać wprowadzone do dokumentacji.

dr inż. Kazimierz Wojtas Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów

Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów

Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków,...

Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków, tak aby w przyszłości powszechnie powstawały budynki energooszczędne i okołozeroenergetyczne. W przypadku obiektów klimatyzowanych jednym z ważnych elementów oceny energetycznej jest wyliczenie rocznego (sezonowego) zapotrzebowania na energię do chłodzenia.

mgr inż. Demis Pandelidis, prof. dr hab. inż. Sergey Anisimov Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej

Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej

Z racji rosnącego zainteresowania techniką pośredniego chłodzenia wyparnego niezbędna stała się analiza poszczególnych elementów konstrukcji wyparnych wymienników ciepła w celu osiągnięcia maksymalnej...

Z racji rosnącego zainteresowania techniką pośredniego chłodzenia wyparnego niezbędna stała się analiza poszczególnych elementów konstrukcji wyparnych wymienników ciepła w celu osiągnięcia maksymalnej efektywności chłodniczej.

Piotr Tarnawski Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura

Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura

W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający...

W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający i strefowy (strumieniowy).

Jerzy Kosieradzki Klimatyzacja nowoczesnych szpitali

Klimatyzacja nowoczesnych szpitali Klimatyzacja nowoczesnych szpitali

Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz...

Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz pacjentom – na salach operacyjnych i w każdym innym pomieszczeniu.

dr inż. Szymon Firląg, mgr inż. Artur Miszczuk Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje

Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje

Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła...

Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w znacznym stopniu ogranicza straty ciepła na podgrzanie powietrza wentylacyjnego. Dużo większego znaczenia nabierają wtedy straty ciepła spowodowane przez infiltrację.

dr inż. Dorota Brzezińska LPG w garażach podziemnych

LPG w garażach podziemnych LPG w garażach podziemnych

W Polsce blisko 10% samochodów napędzanych jest gazem LPG, czyli około 2 mln pojazdów. Obowiązujące przepisy [1] wymagają, by garaże podziemne, do których dopuszcza się wjazd samochodów z LPG, wyposażone...

W Polsce blisko 10% samochodów napędzanych jest gazem LPG, czyli około 2 mln pojazdów. Obowiązujące przepisy [1] wymagają, by garaże podziemne, do których dopuszcza się wjazd samochodów z LPG, wyposażone były w system detekcji tego gazu i samoczynnie uruchamianą wentylację.

dr inż. Michał Szymański, dr inż. Radosław Górzeński, dr inż. Kamil Szkarłat Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie

Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie

Głównym celem stosowania wentylacji w pomieszczeniach laboratoriów chemicznych jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza. W pierwszej kolejności należy...

Głównym celem stosowania wentylacji w pomieszczeniach laboratoriów chemicznych jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza. W pierwszej kolejności należy się skupić na przeznaczeniu i sposobie użytkowania laboratorium oraz możliwościach hermetyzacji procesów.

mgr inż. Jacek Janota-Bzowski Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych

Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych

Coraz częściej w publikacjach pojawia się zagadnienie zintegrowanego projektowania budynków. W większości z nich sygnalizowane są niewątpliwe korzyści ze stosowania tej metody. Na pierwszym miejscu wymieniana...

Coraz częściej w publikacjach pojawia się zagadnienie zintegrowanego projektowania budynków. W większości z nich sygnalizowane są niewątpliwe korzyści ze stosowania tej metody. Na pierwszym miejscu wymieniana jest, wynikająca ze specyfiki projektowania w formie przestrzennej (3D), eliminacja kolizji. Inne zalety to poprawa organizacji, skrócenie czasu realizacji i wynikające z tego obniżenie kosztów inwestycji oraz istotne dla użytkownika udogodnienia.

dr inż. Andrzej Górka, dr inż. Filip Pawlak Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych....

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych. W praktyce inżynierskiej stosuje się najczęściej pomiary prędkości przepływu powietrza za pomocą anemometrów, skuteczna jest też termograficzna metoda pomiaru zasięgu strumienia powietrza.

Marcin Gasiński Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W)

Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W) Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W)

Zmiany do rozporządzenia o warunkach technicznych, które weszły w życia 1 stycznia 2014 r., umożliwiły częściowe wdrożenie wymagań dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Zmiany do rozporządzenia o warunkach technicznych, które weszły w życia 1 stycznia 2014 r., umożliwiły częściowe wdrożenie wymagań dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Redakcja RI Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Klimatyzacja - informacje dla projektanta Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić...

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić wymagania zapotrzebowania na energię, zatem system musi być energooszczędny. Klika zebranych aspektów związanych z projektowaniem instalacji wentylacji i klimatyzacji zamieszczono poniżej.

mgr inż. Katarzyna Rybka Sposoby obniżania zysków ciepła

Sposoby obniżania zysków ciepła Sposoby obniżania zysków ciepła

Projektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynkach jest na ogół jednym z najtrudniejszych zadań w pracy projektanta. Kiedy już wszystkie zyski ciepła zostaną policzone i dobrane elementy nawiewne wraz...

Projektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynkach jest na ogół jednym z najtrudniejszych zadań w pracy projektanta. Kiedy już wszystkie zyski ciepła zostaną policzone i dobrane elementy nawiewne wraz z kanałami i oporami przepływu, okazuje się, że dla zapewnienia komfortu użytkownikom pomieszczeń trzeba poszukać innowacyjnych rozwiązań.

Jerzy Kosieradzki Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce

Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce

Gdy projektant klimatyzacji staje przed zadaniem wykonania projektu instalacji klimatyzacyjnej w modernizowanym budynku, wie, że powinien jak najszybciej skontaktować się z architektem i użytkownikiem...

Gdy projektant klimatyzacji staje przed zadaniem wykonania projektu instalacji klimatyzacyjnej w modernizowanym budynku, wie, że powinien jak najszybciej skontaktować się z architektem i użytkownikiem obiektu. Im szybciej to zrobi, tym mniej kłopotów będzie miał później, a że problemy będą, to pewne – taka już specyfika modernizacji budynków. Wyobrażenia architekta są nierzadko rozbieżne z możliwościami realizacyjnymi i nie zawsze możliwy jest kompromis.

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.