Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Wybrane zagadnienia projektowe i eksploatacyjne w kontekście zachowania właściwej jakości powietrza wewnętrznego

Selected design and exploitation issues in the context of maintaining the proper indoor air quality
Aby uzyskać doskonałą jakość powietrza wewnętrznego, należy poświęcić dużo czasu na analizę potencjalnych strumieni zanieczyszczeń
Aby uzyskać doskonałą jakość powietrza wewnętrznego, należy poświęcić dużo czasu na analizę potencjalnych strumieni zanieczyszczeń
Fot. pixabay.com

Jakość powietrza wewnętrznego to nie tylko pochodna jakości powietrza zewnętrznego, ale również materiałów użytych do budowy budynku i jego wyposażenia, a także zastosowanego systemu wentylacji. Projektując pomieszczenia w domach jednorodzinnych, warto zwrócić uwagę na spodziewane zanieczyszczenia od materiałów konstrukcji i wyposażenia budynku oraz tak zorganizować system wentylacji, aby zapewnić czyste powietrze, wolne m.in. od produktów rozpadu radonu.

Projektowanie systemów wentylacji domów jednorodzinnych wydaje się proste. Strumienie powietrza nie są duże, centrale wentylacyjne, tzw. rekuperatory, są szeroko dostępne, rozprowadzenie kanałów pomiędzy sześcioma czy w większych domach dziesięcioma pomieszczeniami nie jest szczególnie wymagającym zadaniem dla projektanta. Nic bardziej mylnego – jak zawsze „diabeł tkwi w szczegółach”. Uproszczone podejście rzeczywiście nie sprawi problemu ani projektantowi, ani instalatorowi, ani kieszeni inwestora. Kłopoty mogą się pojawić w trakcie eksploatacji, gdy oczekiwania użytkownika zderzą się z rzeczywistym działaniem instalacji.

Szczególnie istotne jest przygotowanie założeń i oczekiwań inwestorów na piśmie. Zbyt często mamy do czynienia ze zleceniem typu „w domu będzie wentylacja” czy „tu mi proszę założyć klimatyzację”. Niesłychanie ważne jest dokładne określenie wymagań użytkownika, który nie musi znać fachowych określeń, takich jak „poziom mocy akustycznej” albo „spręż wentylatora”, ale na pewno spodziewa się jak najcichszej pracy instalacji lub małego zapotrzebowania na energię. Trzeba wyraźnie określić zależność pomiędzy kosztem a jakością. 

Czytaj też: Praktyczne aspekty zapewniania odpowiedniej jakości powietrza w budynkach szkolnych >>

Przy dużych realizacjach przeanalizowano koszty projektu w odniesieniu do kosztów inwestycji (rys. 1). Jak widać na rysunku, warto przeznaczyć na projekt więcej środków, żeby później oszczędzić na etapie inwestycji, a na pewno skorzystać w okresie eksploatacji.

Koszt projektu a zmiana kosztu inwestycji
Rys. 1. Koszt projektu a zmiana kosztu inwestycji [1]

Projektując pomieszczenia, należy zwrócić uwagę na spodziewane zanieczyszczenia i sposób ich usuwania. W kwestii materiałów budowlanych do niedawna nie było dużego wyboru, obecnie coraz częściej korzystać można z materiałów niskoemisyjnych. Dobrym przykładem są lakiery do parkietów – dziś tylko na specjalne zamówienie i dysponując odpowiednimi dokumentami, można dostać twarde, trujące lakiery, które do niedawna były niemal standardowo używane w budownictwie mieszkaniowym.

Literatura

  1. Kuźma D., Magiera J., Wierzowiecki P., BIM w praktyce, PWN, Warszawa 2017.
  2. Charkowska A., Zanieczyszczenia w instalacjach klimatyzacyjnych i metody ich usuwania, IPPU Masta, 2003.
  3. CEN, CR 1752:1998: Ventilation for Buildings. Design Criteria for the Indoor Environment.
  4. Śmiałek A., Kozak K., Bezpieczny dom: czy radon stanowi realne zagrożenie dla zdrowia?, muratordom.pl (dostęp 24.01.2019).
  5. Radon – cicha śmierć, www.fundament.icopal.pl (dostęp 24.01.2019).
  6. Radon – naturalny czynnik rakotwórczy na stanowiskach pracy, „Atest” nr 6/2018.
  7. Kozak K., Izotopy promieniotwórcze w różnych komponentach środowiska, Seminarium IFJ PAN, 21.06.2012.
  8. http://meteo.geo.uni.lodz.pl/oldmeteo/stronki/radon/pajtemp.html (dostęp 24.01.2019).

W artykule:

• Od czego zacząć projektowanie systemów wentylacji?
• Czym jest radon i dlaczego ma znaczenie?
• Skuteczna ochrona domu przed promieniowaniem radonowym

streszczenie

Projekt instalacji wentylacji domu jednorodzinnego, choć pozornie wydaje się prosty, powinien uwzględniać klika aspektów dotychczas pomijanych w opracowaniach. Aby uzyskać spodziewany efekt – czyli doskonałą jakość powietrza wewnętrznego – należy poświęcić dużo więcej czasu na analizę potencjalnych strumieni zanieczyszczeń, np. radonu, i odpowiednio zaprojektować instalację.abstract

The design of a single-family house ventilation system, although seemingly simple, should include several aspects that have been omitted in the studies. In order to achieve the expected effect – that is, excellent indoor air quality – much more time should be spent to analyze potential contaminant streams, eg. radon, and design the installation accordingly.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[jakość powietrza wewnętrznego, wentylacja domów jednorodzinnych, radon]

   06.03.2019
Dostęp do pełnej treści tego artykułu jest BEZPŁATNY, wymaga jednak zalogowania.
Logowanie
zapomniałem hasła
Załóż konto
Jeśli nie masz jeszcze Konta Użytkownika - prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Czas potrzebny na założenie Konta Użytkownika to max. 1 minuta.
Chcę założyć konto użytkownika
Dlaczego warto założyć konto użytkownika?
otrzymujesz bezpłatny dostęp do wielu przydatnych informacji: artykułów znanych ekspertów, przeglądów produktów, porad i raportów
co tydzień otrzymasz bezpłatny Newsletter informujący o nowych artykułach, produktach i wydarzeniach związanych z izolacjami i rynkiem budowlanym
będziesz miał możliość brania udziału w konkursach z cennymi nagrodami
utworzysz swój Profil, dzięki któremu będziesz mógł brać udział w dyskusjach na Forum, wymieniać się poglądami z innymi użytkownikami oraz pisać opinie i komentarze
będziesz otrzymywać powiadomienia o promocjach i rabatach w naszej Księgarni Technicznej oraz zniżkach w sklepach naszych partnerów biznesowych.
Jednocześnie zapewniamy Cię, iż podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możesz zmienić swoje dane lub zażądać usunięcia konta.
Przed założeniem Konta sugerujemy zapoznać się z regulaminem.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl