Program „Czyste Powietrze” – ocena skutków i propozycje zmian

„Clean Air” Programme – impact assessment and proposals for amendments
W artykule zawarto analizę wybranych zagadnień prawnych i  technicznych dotyczących termomodernizacji domów jednorodzinnych i  programu likwidacji niskiej emisji. Zaproponowano zmiany w celu skuteczniejszej realizacji tych celów.
W artykule zawarto analizę wybranych zagadnień prawnych i technicznych dotyczących termomodernizacji domów jednorodzinnych i programu likwidacji niskiej emisji. Zaproponowano zmiany w celu skuteczniejszej realizacji tych celów.
Fot. Redakcja RI
Ciąg dalszy artykułu...

Założenia programu wymuszają demontaż i wymianę źródeł ciepła starej generacji na paliwo stałe. Do końca 2018 r. zostało złożonych 25 tys. wniosków – z tym większym niepokojem przyjęto informację z 2 stycznia br. o wstrzymaniu naboru. Przerwa trwała do 21 stycznia. Według informacji podanych przez NFOŚiGW: „Przerwa w naborze wniosków miała charakter przejściowy i wynikała z wejścia w życie ustawy wprowadzającej termomodernizacyjną ulgę podatkową oraz dostosowania systemu informatycznego. Była to swego rodzaju przerwa techniczna” [3]. W opisie programu pojawiły się jednak niewielkie, ale znaczące zmiany.

Uległa zmianie tabela z intensywnością dofinansowania. Pierwotna wersja programu zawierała tylko tabelę 2. Wprowadzenie ulgi podatkowej w grudniu 2018 r. spowodowało znaczącą zmianę dla osób, których kwota średniego miesięcznego dochodu na osobę przekracza 1600 zł. Zamiast stałej dotacji 30% zostały stworzone trzy instrumenty zależne od kwoty rocznego dochodu (tabela 3). W skrajnym przypadku dotacja zamienia się w niskooprocentowaną pożyczkę.

Tabela 2 dotyczy wnioskodawców, którzy nie mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, w szczególności wnioskodawców, których dochody nie podlegają opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych: wymienione w art. 3 pkt 1 lit. c ustawy o świadczeniach rodzinnych (DzU 2017, poz. 1952, z późn. zm.) oraz wnioskodawców korzystających z dofinansowania dotyczącego nowo budowanych budynków jednorodzinnych.

Tabela 2.

Tabela 3 dotyczy wnioskodawców, którzy rozliczając się indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem, będą mogli skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zasadach określonych w ustawie z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU 2018, poz. 2246).

Tabela 3.

Intensywność dofinansowania jest określona na podstawie średniego miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym wnioskodawcy za rok podatkowy poprzedzający datę złożenia wniosku, a sam model finansowania zobrazowany w tabelach 2 i 3 pokazuje fundamentalne znaczenie poziomu dochodu dla wysokości dotacji. Kuriozum tego rozwiązania to przykład osoby samotnie mieszkającej w domu i otrzymującej pensję minimalną w 2019 r. w wysokości 1634 zł netto, która może liczyć tylko na 18% dotacji w przypadku rozliczania ulgi termomodernizacyjnej.

Czytaj też: Rola pomp obiegowych i cyrkulacyjnych w energooszczędności budynku >>

Ustalenie średniego miesięcznego dochodu wcale nie jest takie oczywiste. W przypadku rodziny wielopokoleniowej występuje bardzo trudna interpretacja, kogo wliczyć do tego dochodu (np. tylko rodzice jako właściciele domu czy razem z dziećmi i wnukami). Paradoksalnie program wydaje się bardzo korzystny dla osób pracujących w szarej strefie lub za granicą. Osoby takie mogą wykazać skrajnie niski dochód i starać się o maksymalne dofinansowanie. Konieczne jest zatem szczegółowe doprecyzowanie tego zapisu.

Wymagania programu  a Warunki Techniczne

Program „Czyste Powietrze” wymusza wymianę źródła ciepła, jeżeli nie spełnia ono wymagań zawartych w tym programie. Niestety dla prac termomodernizacyjnych nie ma takich wymogów i mogą być one dowolnie przeprowadzane – nie musi to być kompleksowe podejście. 

Jeżeli zechcemy ocieplić ściany czy wymienić tylko okna, ich parametry cieplne nie mają znaczenia. Natomiast gdy przeprowadzamy jakieś prace termomodernizacyjne (w ramach programu), musimy spełnić najbardziej restrykcyjne wymagania w zakresie ochrony cieplnej budynku, takie jakie obowiązywać będą nowo budowane domy jednorodzinne od 2021 roku. To dla beneficjentów całkowity brak konsekwencji. W zakresie ocieplenia ścian czy stropów ten wymóg ma niewielkie znaczenie techniczne i finansowe (należy zwiększyć o 2–4 cm grubość ocieplenia w stosunku do tego, co obowiązuje obecnie). Natomiast stolarka okienna czy drzwiowa o wymaganych od 2021 r. parametrach (tabela 4) jest zdecydowanie droższa. Dla domu jednorodzinnego wymiana wszystkich okien na zgodne z wymaganiami programu „Czyste Powietrze” może kosztować 32 000 zł, a bez tych wymagań 23 000 zł. To duża różnica w kosztach. A efektem dla przeciętnego domu będzie redukcja spalania węgla o ok. 200 kg rocznie i nie będzie to miało istotnego wpływu na główny cel programu, tj. redukcję emisji i likwidację smogu. Ponadto rynek nie jest przygotowany na wzrost popytu na takie okna, co mogłoby doprowadzić do wzrostu obecnych cen.

Tabela 4.Wymagania dla drzwi i okien wg Warunków Technicznych [7]. Na zielono zaznaczono wymagania przyjęte w programie „Czyste Powietrze”

Koszty kwalifikowane

Program „Czyste Powietrze” określa szereg wymagań dla kosztów kwalifikowanych. Maksymalne koszty kwalifikowane, od których liczona jest wysokość dotacji, wynoszą 53 tys. zł. Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia: 7 tys. zł. Oprocentowanie zmienne pożyczki: nie więcej niż WIBOR 12M +70 punktów bazowych, ale nie mniej niż 2% rocznie. Planowany okres spłaty pożyczki: do 180 miesięcy. Możliwa karencja (zwłoka) w spłacie: nie dłużej niż do 12 miesięcy od zakończenia realizacji przedsięwzięcia. Okres realizacji przedsięwzięcia: do 24 miesięcy od daty zawarcia umowy o dofinansowanie, lecz nie później niż do 30.06.2029 r. 

Dofinansowaniu podlegają przedsięwzięcia rozpoczęte: nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowywanie dla wniosków złożonych do 30.06.2019, po dniu złożenia wniosku o dofinansowanie dla wniosków złożonych od 1.07.2019 (nie dotyczy dokumentacji projektowej i audytu energetycznego). Przedsięwzięcie nie może zostać zakończone przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie. 

Program zawiera wykaz maksymalnych jednostkowych kosztów kwalifikowanych dla przedsięwzięć (tabela 5). Warto podkreślić jeszcze raz jedno założenie: maksymalne koszty kwalifikowane, od których jest liczona wysokość dotacji, to 53 tys. zł, co może oznaczać, że część osób zrealizuje prace tylko do tej wysokości kosztów.

Tabela 5.Maksymalne jednostkowe koszty kwalifikowane dla przedsięwzięć ujętych w programie „Czyste Powietrze”
Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
   15.03.2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Konkurs dla małych projektantów! Spraw prezent swojemu dziecku »

wentylacja

 Obejrzyj film o bezinwazyjnej renowacji rur » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jakie są korzyści z montażu stropów z rekuperacją w salach operacyjnych »

rekuperacja w salioperacyjnej

 10 pytań o sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym » Oszczędzaj nawet do 63% na zużyciu wody »
sterownik do pompy wodnej
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy automatyzacja klimatyzacji musi być droga »

automatyzacja klimatyzacji

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Jak działa technologia klimatyzacji bez przeciągów »

wentylacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


5/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w zakładach WOD-KAN
  • - Filtry antysmogowe do central
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl