Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Gdzie i jak zagospodarować wodę z odzysku deszczu?

Redakcja RI    |  1
Gdzie i jak zagospodarować wodę z odzysku?
Gdzie i jak zagospodarować wodę z odzysku?
Fot. pixabay.com

W domu wykonujemy mnóstwo czynności, do których używamy wodę, np. gotujemy, pierzemy, myjemy się lub podlewamy ogródek. Czy jednak do wszystkich tych czynności potrzebujemy wodę pitną? Nie! Możemy wykorzystać do nich wodę deszczową. Jak uzyskać wodę z odzysku deszczu i gdzie ją zagospodarować?

Każdy z nas miesięcznie zużywa bardzo dużo wody pitnej. Nie jest to korzystne ani dla środowiska, ani dla naszego portfela. Prostym rozwiązaniem jest użytkowanie wody z odzysku, czyli wody deszczowej, która np. spływa z naszego dachu. Zastosowanie wody deszczowej w codziennym życiu jest nie tylko ekologiczne, ale także przynosi oszczędności w domowym budżecie – mniej zapłacimy za wodę i odprowadzanie ścieków do kanalizacji.

Jak odzyskać i oczyścić wodę deszczową?

Wodę deszczową gromadzi się z dachu. Na przykład z dachu o powierzchni 100 m2 w ciągu 20 minut może zgromadzić się ok. 300 litrów wody. Zebrana deszczówka musi trafić do szczelnego i nieprzezroczystego zbiornika, który zlokalizowany może być na działce w ziemi lub w piwnicy. Jaki potrzebujemy zbiornik? To zależy od wielkości dachu. Do wyliczenia potrzebujemy znać powierzchnię efektywną dachu, liczoną w rzucie pionowym oraz współczynnik materiałowy pokrycia dachowego: 0,9 – dach skośny z blachą lub dachówką ceramiczną, 0,8 – dach skośny z dachówką betonową, 0,6 – dach płaski z posypką żwirową.

Aby uzyskać wynik, musimy pomnożyć wartości np. dach o wielkości 100 m2 pokryty blachą i średniej wartości opadów 800 mm to:

800 × 100 × 0,9 = 72 000 l/rok – otrzymujemy 72 m3/rok wody deszczowej.

Ważne, aby przed dostaniem się wody do zbiornika była ona oczyszczona z liści, gałązek, kamieni itp. Do oczyszczenia wody nie potrzeba specjalnych narzędzi, wystarczą kosze wkładane do otworów rur spustowych. Należy również zamontować filtr żwirowy, który usunie drobniejsze zanieczyszczenia. Zbiornik trzeba podłączyć do kanalizacji, gdzie trafi nadmiar wody po zapełnieniu zbiornika.

Pobierz obrazki
Więcej o odzyskiwaniu wody deszczowej »

Domowa instalacja do wody z odzysku

Gromadzenie wody deszczowej jest bardzo ekologiczne i oszczędza nasze pieniądze. Jednak, aby z niej korzystać, należy stworzyć domową instalację, dzięki temu deszczówka trafi do odpowiednich miejsc w naszym domu. Czysta woda deszczowa zebrana w zbiornikach może trafić do łazienki, pralki czy kuchni dzięki pompom. Jednak do tego samego zbiornika powinna być również podłączona woda wodociągowa. W przypadku np. spłuczki do spłukiwania będzie używana uzdatniona woda deszczowa, a gdy jej zabraknie, zastąpi ją woda z wodociągu. Raz użyta woda deszczowa może być wykorzystana ponownie jako woda szara.

Odzysk wody deszczowej – zbiorniki 

Wybierając zbiornik na wodę odzyskaną, musimy przede wszystkim zastanowić się, czy potrzebujemy zbiornik naziemny, czy podziemny. Naziemny zbiornik gromadzi wodę, która wpływa bezpośrednio z rur spustowych. Następnie wodę pozyskuje się poprzez pompę lub kran zamontowany na zbiorniku. Tego typu zbiornik powinien być w zaciemnionym miejscu, aby chronić go przed bakteriami. Na rynku dostępne są zbiorniki od 300 do 2000 litrów pojemności.

Natomiast podziemny zbiornik na wodę nadaje się do wkopania w ziemię lub schowania w piwnicy. Podobnie jak w przypadku zbiornika naziemnego woda wpływa bezpośrednio z rynien. Pojemność takiego zbiornika zaczyna się od 2000 litrów. Częściej wykorzystuje się tego typu zbiornik, kiedy dom jest w trakcie budowy.

Filtry oczyszczające wodę z odzysku

Woda z odzysku, czyli deszczówka jest w zasadzie wodą czystą i pozbawioną zarazków. Na skutek spłynięcia po powierzchni dachu dopiero się zanieczyszcza i z tego powodu, przed użyciem musi być oczyszczona. Dlatego należy zainstalować filtry, które pozbawią wodę zanieczyszczeń, kamyczków i żwiru. Najprostszy filtr wygląda jak kosz, który wkłada się do otworu spustowego rury i tam zatrzymują się zanieczyszczenia. Jednak na rynku są dostępne również filtry przepływowe, które odprowadzają brud bezpośrednio do kanalizacji. Cena filtrów zaczyna się od ok. 200 zł i może sięgnąć nawet 2000 zł, w przypadku zaawansowanych filtrów umieszczonych pod ziemią przy zbiornikach podziemnych.

[woda z odzysku, woda deszczowa, deszczówka, zbiornik na wodę deszczową, jak odzyskać wodę deszczową, oczyszczenie wody deszczowej, dom, dach, woda z dachu, rynny, woda pitna, oszczędność wody, zbiornik naziemny na wodę, zbiornik podziemny na wodę]

   18.03.2019

Komentarze

(1)
Jarek | 18.02.2020, 11:04
Odpowiadając na pytanie tytułowe: Do podlewania ogrodu. Przydomowe instalacje deszczowe stały się zdecydowanie tańsze na przestrzeni ostatnich lat. Dobrym przykładem jest choćby taka instalacja.
https://www.domiwoda.pl/p31,zbiornik-classic-herkules-1600-l.html
Jeszcze parę lat temu koszt był o niebo większy niż jest teraz i z tego co widziałem stają się też popularniejsze.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Co zmieniła unijna strategia na rzecz tworzyw sztucznych »

tworzywa sztuczne

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Jak działają i czym różnią się względem siebie zawory sterowane pneumatycznie »

zawory sterowane pneumatycznie

 Poznaj technikę skutecznego oddymiania klatki schodowej »

Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »
wentylacja klatki schodwej ogrzewanie podłogowe
umiem więcej »   wiem więcej »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Dowiedz się więcej o działaniu sterownika do pompy wodnej » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
sterownik do pompy wodnej inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Na którą pompę ciepła otrzymasz dotację z programu "czyste powietrze"»
grzejnik armatura pompa ciepła
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jak uzdatnić wodę w instalacji HVAC  »

uzdatnianie wody

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
  • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl