Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Modernizacja wentylacji w szpitalu

Rozdzielanie stref i systemów wentylacyjnych na oddziale onkologicznym
W szpitalach oraz obiektach ochrony zdrowia należy bezwzględnie rozdzielać w centrali powietrze nawiewane oraz wywiewane
W szpitalach oraz obiektach ochrony zdrowia należy bezwzględnie rozdzielać w centrali powietrze nawiewane oraz wywiewane
Fot. Autodesk Revit

Obiekty służby zdrowia mają wysokie wymagania sanitarno-higieniczne. Podczas modernizacji oddziałów szpitalnych należy dążyć do wykonania skutecznej instalacji wentylacyjnej z zachowaniem zasad podziału na strefy i doborem rozwiązań ekonomicznych podczas eksploatacji.

W artykule:

• Wentylacja 30 lat temu
• Podział na zespoły wentylacyjne
• Wymagania dla wybranych pomieszczeń

Dobrze funkcjonująca służba zdrowia jest wizytówką każdego kraju. W szpitalach się leczymy, dlatego jakość powietrza w obiektach tego typu powinna być utrzymana na jak najwyższym poziomie. Stare szpitale muszą być systematycznie modernizowane, gdyż rozwiązania sprzed 30 lat już nie zdają egzaminu. Są najczęściej nieefektywne i nieekonomiczne, a także zwyczajnie nie zapewniają odpowiedniej jakości powietrza. Ze względu na ograniczony budżet służby zdrowia rozwiązania te muszą być też możliwie tanie inwestycyjnie i w trakcie eksploatacji.

Wentylacja 30 lat temu

W analizowanym szpitalu przed modernizacją wentylacja realizowana była jako grawitacyjna oraz mechaniczna. W pomieszczeniach biurowych pełniących funkcje gabinetów wentylacji nie przewidziano. Wywiew powietrza z toalet dokonywany był przez kanały grawitacyjne wyprowadzone ponad dach. Wentylacja mechaniczna polegała na stosowaniu oddzielnie central wywiewnych i nawiewnych. 

Maszynownia przeznaczona dla systemów wywiewnych znajduje się na tym samym piętrze co oddział, a centrale nawiewne ulokowane są na poddaszu. Takie rozwiązania nie są już stosowane – obecnie projektuje się systemy wentylacyjne tak, żeby oprócz wysokiej skuteczności zapewniały również oszczędność energii. Wywiewane wraz powietrzem ciepło można odzyskać w wymienniku glikolowym. Projektując system wentylacyjny, należy pamiętać, że w szpitalach nie można wszystkich pomieszczeń łączyć ze sobą ze względu na wymagania sanitarne. Pomieszczenia o różnym przeznaczeniu muszą być wentylacyjnie rozdzielone i zasilane z odrębnych systemów.

Czytaj też: Praktyczne aspekty zapewniania odpowiedniej jakości powietrza w budynkach szkolnych >>

Przy modernizacji może to przysporzyć wielu trudności, gdyż zwykle nie poddaje się zmianom całego szpitala, ale pojedyncze piętro lub oddział. Tym samym ilości powietrza przypadające na każdy tak projektowany i budowany system są niewielkie i z tego powodu trudniej dobrać centrale wentylacyjne z wysokim odzyskiem ciepła. 

Dokumentacja projektowa z lat. 80. XX w
Dokumentacja projektowa z lat. 80. XX w
Fot. 1. i 2. Dokumentacja projektowa z lat. 80. XX w. nawet w takiej formie jest bardzo przydatna podczas modernizacji obiektu

Dodatkowym utrudnieniem, jakie pojawiło się na omawianym oddziale onkologicznym, jest fakt, że niektóre pomieszczenia wentylowane są za pomocą central obsługujących także inne piętro, zlokalizowanych w maszynowni onkologii. Nie można ich zatem usunąć, ponieważ remont nie dotyczy innych pięter. Starsze centrale nie były w stanie obsługiwać dużych wydatków powietrza, dlatego stosowano dużo niewielkich urządzeń. Obecnie tych kilka małych central można zamienić na jedną większą. W przypadku omawianego szpitala muszą one jednak pozostać na swoich miejscach, blokując w ten sposób miejsce w maszynowni. Podczas modernizacji część central obsługujących wyłącznie piętro onkologiczne zostanie usunięta, ale to za mało, by móc wykorzystać miejsce na nowe centrale. Tym samym wszystkie nowo projektowane centrale trzeba zlokalizować na poddaszu użytkowym, tak aby nie kolidowały z kanałami oraz centralami, które pozostają. 

Kluczowa jest dokumentacja projektu oraz inwentaryzacja, niestety nie zawsze taki archiwalny projekt jest dostępny (fot. 1 i 2). Czasem, żeby wiedzieć, co znajduje się obecnie na dachu budynku lub sprawdzić, gdzie są śmietniki czy parking, aby móc projektować z zachowaniem odległości wymaganych w Warunkach Technicznych, trzeba uciekać się do narzędzi takich, jak Google Maps czy Geoportal. Przy modernizacji problem stanowią także istniejące kanały wentylacyjne obsługujące systemy z innych kondygnacji budynku, połączone z centralami znajdującymi się na piętrze onkologicznym. W projekcie wykonawczym trzeba wskazać, które kanały są demontowane, które muszą zostać, a które mogą zostać zaślepione. Przeniesienie takiego rysunku z wersji papierowej na elektroniczną jest dość żmudnym zadaniem, ale dla uniknięcia późniejszych problemów na budowie – koniecznym.

Podział na zespoły wentylacyjne

Przy projektowaniu poszczególnych stref w szpitalu wydziela się sale chorych wraz z sanitariatami. Kolejną grupą pomieszczeń są gabinety lekarskie, które można łączyć z przestrzeniami komunikacyjnymi, przestrzeniami wspólnymi oraz nawiewem do pomieszczeń technicznych czy magazynowych. Dla sal zabiegowych i pomieszczeń służących do chemioterapii wykonuje się odrębny system pracujący w nadciśnieniu w stosunku do pomieszczeń przyległych. Bardzo ważne jest zachowanie kierunku przepływu powietrza od pomieszczeń czystych do brudnych. Odrębnie można także potraktować pomieszczenia, w których przewiduje się dużą zmienność przebywania ludzi, np. sale konferencyjne. W ramach poszukiwania oszczędności można dla nich wykonać oddzielny system z regulatorami VAV sterowanymi przez czujniki CO2

Bezwzględnie należy wydzielić wywiewy z pozostałych pomieszczeń brudnych, takich jak pomieszczenia techniczne, magazyn odpadów medycznych, magazyn leków, brudnik czy pomieszczenia porządkowe. Wywiewy z sanitariatów można łączyć z wywiewem z łazienek dla personelu, ale dla WC pacjentów należy przewidzieć oddzielny system. Pomimo że oddział onkologiczny nie jest oddziałem zakaźnym, trzeba rozdzielać wywiew powietrza z tych pomieszczeń. W szpitalach znajdują się też izolatki – wyrzut z nich powinien być realizowany oddzielnym kanałem wyrzutowym z wentylatorem kanałowym lub dachowym.

Wymagania dla wybranych pomieszczeń

Dla sal chorych na oddziale onkologicznym nie ma szczególnych wymagań, poza odpowiednią liczbą wymian – ok. 2 w/h – oraz oddzielną wentylacją. Jeżeli przy każdej z sal znajduje się oddzielna łazienka, ilość powietrza uzależnia się od liczby urządzeń sanitarnych. Obliczona ilość świeżego powietrza nawiewana jest do sali, a następnie przez kratkę w drzwiach łazienkowych powietrze przeciągane jest do WC i tam wywiewane. Przyjmuje się, że na pisuar przypada 30 m3/h, na ustęp 50 m3/h, a na prysznic od 80 do 100 m3/h. Trzeba przy tym pamiętać, że przez kratkę w drzwiach może przepłynąć maksymalnie 100 m3/h powietrza i wyposażyć w nią drzwi łazienkowe. Na projekcie należy zawsze zaznaczać kierunek przepływu powietrza oraz miejsca, w których drzwi powinny mieć kratkę lub podcięcie. 

Jeśli chodzi o lokalizację nawiewników – nie można ich umieszczać bezpośrednio nad łóżkami, ale w takiej odległości, by ruch powietrza był jak najmniej odczuwalny dla pacjenta. Nie zaleca się też stosowania klimatyzatorów, ponieważ chorzy są bardziej wrażliwi i wyczuleni na chłód. Funkcja osuszania i odbioru zysków wilgoci realizowana jest w centrali wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

W szpitalach oraz obiektach ochrony zdrowia należy bezwzględnie rozdzielać w centrali powietrze nawiewane oraz wywiewane. Takie wymaganie spełniają centrale z wymiennikiem krzyżowym oraz glikolowym. W przypadku sal chorych możemy nawiewać powietrze z tej samej centrali, która obsługuje łazienki pacjentów. Warunek rozdzielenia systemów i tak musi zostać dotrzymany, a centrala jest dzięki temu dobrze zbilansowana pod kątem wydatku powietrza. Sporo informacji o warunkach, jakie powinny być zapewnione pacjentom, przedstawia inwestor, czyli szpital. Centrale obsługujące sale chorych latem mają za zadanie osuszać powietrze i wykraplać nadmiar wilgoci. Spadek temperatury na chłodnicy można przyjąć jako 11–13°C.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

[wentylacja, modernizacja, szpitale, modernizacja wentylacji, projektowanie wentylacji]

   19.03.2019

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Zapewnij bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom przeciwpożarowym »

 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

Co Szperacz wyszperał ;-)

źle wykonana instalacja

Sztywniactwo i niechlujstwo - zobacz i skomentuj »

Dla tych, którzy szukają bardziej elektryzujących wrażeń Szperacz ma dziś coś specjalnego - rozdzielnia w toalecie.

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl